Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Poradniki |
Zegarki outdoorowe
Autor:
Jarosław Tomaszewski
NPM 7/2017
Numer wyprzedany

Zegarek outdoorowy to nie modny gadżet noszony na nadgarstku
przez turystę czy wspinacza. Z powodzeniem zastąpi kompas, wskaże wysokość i ostrzeże przed nadchodzącą burzą.


Zapewne wielu z Was zadaje sobie pytanie o zasadność istnienia takiego zegarka. Z całą pewnością nigdy nie wyprze on tradycyjnych urządzeń nawigacyjnych i papierowej mapy. Trudno jednak nie doceniać jego coraz większych możliwości i dostarczanych przez niego cennych informacji. Przecież nie każdy z nas potrzebuje ręcznego urządzenia GPS. Zegarki outdoorowe to naturalna konsekwencja rozwoju techniki i zaspokajania potrzeb ludzi gór.

Wszechstronny i intuicyjny

Górski zegarek musi być przede wszystkim maksymalnie prosty w obsłudze i wysoce niezawodny. Łatwość jego użytkowania powinna się więc sprowadzać do intuicyjnego i szybkiego operowania wszystkimi potrzebnymi nam funkcjami. Sprawdzenie informacji takich jak wysokość, ciśnienie czy prędkość marszu nie powinno się wiązać z szukaniem tych wskazań między kolejnymi zakładkami ukrytymi w menu urządzenia. Mimo małych ekranów dane nawigacyjne powinny być czytelne i łatwe do zrozumienia.

Ze względu na użytkowanie w wymagającym górskim środowisku musi on też być odpowiednio odporny na wszelaką wilgoć, pył czy otarcia o skałę. Zegarek tego typu powinien również poprawnie funkcjonować zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach.

Trudno nie zauważyć, że wiele z górskich zegarków zaczęło przypominać popularne ostatnio smartwatche. To naturalny proces ewolucji tego typu sprzętu. Ich ekrany są coraz większe, nierzadko nawet dotykowe. Nie brakuje w nich komunikacji ze smartfonem czy laptopem i funkcji monitorujących naszą dzienną aktywność.

Podstawowe dane

W zalewie wielofunkcyjnych zegarków czasem trudno odróżnić te typowo górskie od coraz bardziej popularnych smartwatchy czy produktów treningowo-biegowych. Warto się zatem zastanowić, w jakie funkcje powinien być wyposażony model używany podczas trekkingu czy wspinaczki.

Głównym zadaniem każdego górskiego zegarka jest możliwie najdokładniejsze wskazywanie wysokości, na której aktualnie przebywamy. To jednak nie wszystko: wskazania wysokościomierza umożliwiają także ustalenie naszej pozycji po analizie poziomic na mapie. Jeszcze do niedawna większość zegarków outdoorowych była wyposażona wyłącznie w wysokościomierz barometryczny. Odczyt opiera się w nich na pomiarze ciśnienia atmosferycznego, które zmniejsza się wraz ze wzrostem wysokości.

Ta metoda, choć na ogół skuteczna, jest niestety obarczona nierzadkimi błędami, wynikającymi z różnic między realnie panującym ciśnieniem atmosferycznym a tym założonym przez producenta w modelu atmosfery wzorcowej. By uniknąć błędów w pomiarze, konieczna okazuje się regularna kalibracja zegarka. Lepiej jednak, gdy działanie barometrycznego czujnika wysokości wsparte jest przez układ automatycznie kalibrujący pomiar wysokościomierza. Taki typ kalibracji sprzętowej będzie czynił wysokościomierz zegarka dużo dokładniejszym.

Wraz z pojawieniem się zegarków z modułem nawigacji możemy mówić o dużej precyzji pomiarów wysokości. Pomiar wysokości za pomocą tej metody jest dokładniejszy, a niektóre z zegarków obsługują równocześnie aż dwa systemy satelitarne (amerykański GPS i rosyjski GLONASS). Nie ma jednak róży bez kolców: jego dokładność jest zależna od aktualnej konfiguracji satelitów. Na dokładność pomiaru nierzadko mają też wpływ różnego rodzaju zakłócenia.


Pełna treść artykułu dostępna dla osób zalogowanych.
Zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w serwisie.