Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Poradniki |
Rakiety śnieżne
Autor:
Jarosław Tomaszewski
NPM 12/2016
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość

Nic tak bardzo nie irytuje, jak wyczerpujące wszystkie siły torowanie drogi w głębokim śniegu. Problem niemal całkowicie rozwiązują rakiety śnieżne. Mimo że są znane od dawna, dopiero w ostatnich latach przeżywają renesans.
 


Rakiety śnieżne zdobyły w naszym kraju bardzo dużą popularność. Skalę zjawiska najlepiej obrazuje rosnąca liczba wypożyczalni działających przy schroniskach i stale zwiększające się grono uczestników licznych biegów rakietowych. To bardzo dobry znak. Ci z Was, którzy spróbowali tego typu aktywności, dobrze wiedzą, że to przednia zabawa i nie lada ułatwienie podczas zimowej wędrówki. Biorąc pod uwagę względnie niską cenę zakupu, rakiety stanowią całkiem dobry zamiennik nart skiturowych. Niestety, w odróżnieniu od skitourów, na rakietach nie przemieścimy się tak szybko ani nie zaliczymy efektownego zjazdu.

Tradycja i nowoczesność

Z rakietami śnieżnymi jest podobnie jak z czekanem czy rakami. Ich wygląd nie zmienił się zbytnio od lat, a w ich obecnym kształcie bez problemu rozpoznamy charakterystyczne cechy modeli z dawnej epoki. Bez względu więc na pojawienie się nowych materiałów konstrukcyjnych i wprowadzanie przydatnych patentów, wspomagających wędrówkę, stare i nowe rakiety mają ze sobą wiele wspólnego. Oczywiście chodzi tu głównie o ich kształt, budowę oraz wynikający z nich sposób działania. Kiedy o działaniu mowa, trudno nie wytłumaczyć w prosty sposób, na czym polega fenomen wędrowania w rakietach śnieżnych. Istotą tego pomysłu jest rozłożenie masy wędrującego człowieka na jak największej powierzchni, po której on aktualnie stąpa. W rezultacie dochodzi do znacznego ograniczenia efektu zapadania się w śniegu. Ot i cała filozofia.

Jak zatem dobrze widać, kluczem jest budowa i rozmiar. Przyjrzyjmy się więc budowie typowej rakiety śnieżnej. Jej podstawowym elementem jest odpowiednio ukształtowana rama nośna. To właśnie ona zapobiega nadmiernemu zapadaniu się w śniegu. Obecnie do jej wytworzenia wykorzystuje się różnego rodzaju tworzywa sztuczne oraz właściwie uformowane rurki aluminiowe. I jak to zwykle bywa, surowiec determinuje przyszłe wykorzystanie rakiet. Te, których ramę wykonano z tworzywa sztucznego, odznaczają się dużą elastycznością. W konsekwencji lepiej znoszą wszelakie naprężenia i o wiele mniej męczą stopy noszących je osób. Będą się świetnie nadawały na wymagające wędrówki w trudnym terenie. Z kolei rakiety z ramą aluminiową okażą się bardziej przydatne w trakcie wędrówek po płaskim i niezbyt technicznym terenie. Swym kształtem modele aluminiowe najbardziej przypominają te klasyczne, używane przez traperów.


Pełna treść artykułu dostępna dla osób zalogowanych.
Zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w serwisie.