Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Poradniki |
Buty podejściowe
Autor:
Jarosław Tomaszewski
NPM 6/2012
Numer wyprzedany
Naturalnym środowiskiem dla podejściówek są skalne trasy o charakterze technicznym (fot. Jarosław Tomaszewski)

Niezależnie od tego, czy droga, którą pokonujemy, ma skalny czy turystyczny charakter, najważniejszym elementem naszej garderoby wpływającym na bezpieczeństwo jest odpowiednie obuwie. W miarę zdobywania doświadczenia ukierunkowujemy się na konkretne formy aktywności górskiej i wyrabiamy własny styl. Jednym z pomocnych narzędzi na drodze do usprawnienia bardziej kwalifikowanej działalności jest wybór butów podejściowych.


W czym chodzić, a w czym się wspinać – oto jest pytanie. Szekspirowska wariacja znanej z literatury frazy stawia przed nami bardzo istotne pytanie. Najczęściej do wykonywania obu tych czynności wybierzemy dwie różne pary butów: pierwszą – na wędrówki, drugą – lekkie obuwie do wspinaczki. I choć z pewnością nie będzie to zły wybór, ma on swoje zasadnicze wady. Na przykład warto pomyśleć o sytuacji, w której przyjdzie nam się zmierzyć z nieco technicznymi i eksponowanymi odcinkami szlaku o charakterze lekko wspinaczkowym (np. z Orlą Percią). Sztywne i wysokie buty trekkingowe nie będą wówczas odpowiednie, chociażby ze względu na słabe czucie podłoża i zbytnie usztywnienie nogi w kostce. Z kolei techniczne obuwie wspinaczkowe może się okazać mało wygodne do typowego chodzenia w skalnym terenie. W latach 90. problem ten z powodzeniem rozwiązała włoska firma Scarpa, wypuszczając na rynek model Lite Trek (produkowany zresztą do dziś). Jego główną zaletą była przede wszystkim niska waga, ale zajmował dużo miejsca w plecaku. Podobnie było z doborem dobrego obuwia na przejścia via ferratowe. W tym wypadku wiele osób wybierało lekkie i nieco niższe buty trekkingowe o obniżonej sztywności. Z problemem doboru uniwersalnego obuwia o charakterze technicznym borykali się między innymi przewodnicy górscy, jak i zwolennicy przejść górskich w stylu „fast and light”. Dla wszystkich z nich tradycyjne treki były po prostu mało techniczne i zbyt ciężkie.
Odpowiedzią na wzmożone zapotrzebowanie wymagającej klienteli stały się buty podejściowe, nazywane powszechnie podejściówkami. Niestety, dość często się zdarza, że przez laików są one mylone z obuwiem adidasopodobnym. Nierzadkie są też sytuacje, gdy początkujący adepci górscy kupują je, rozochoceni technicznym wyglądem, a następnie ulegają obrażeniom wynikającym z niewłaściwego ich używania (np. skręceniom kostki). Dlatego też, zanim podejmie się decyzję o kupnie modnych ostatnio podejściówek, warto zapoznać się z ideą towarzyszącą ich powstaniu oraz ze specyficzną budową, a co za tym idzie, przeznaczeniem.


Pełna treść artykułu dostępna dla osób zalogowanych.
Zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w serwisie.