Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Poradniki |
Odzież softshellowa
Autor:
Jarosław Tomaszewski
NPM 5/2016
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość

Odporna na podmuchy wiatru, dobrze oddychająca, ciepła i wodoodporna. Ta wyliczanka jeszcze do niedawna kojarzyła się z klasyczną bluzą i sztywną membranową kurtką. Softshell na dobre odmienił tę zasadę.
 


Tkanina miękka w dotyku” (ang. „fabric soft in touch”) – tym sloganem reklamowym w 2001 roku marka W. L. Gore promowała swój softshellowy laminat Windstopper Soft Shell. To właśnie tę datę przyjmuje się jako umowny moment wprowadzenia tego typu produktów. Od ich debiutu minęło więc już 15 lat.

Protoplastami softshellowych laminatów, jakie znamy dzisiaj, były konstrukcje z lat 90. XX wieku. Większość z nich jest wciąż rozwijana i unowocześniana. Te najbardziej znane to chociażby Polartec 1000, Schoeller Dynamic, Polartec Windbloc, Polartec Windbloc ACT, Polartec Power Shield, Polartec Wind Pro. Niezależnie od daty premiery pojawienie się softshelli było momentem przełomowym w historii odzieży zarówno górskiej, jak i ogólnosportowej. Softshellowa ofensywa zalała rynek dotąd nieznanym typem odzieży, która nadal zachwyca znakomitą oddychalnością, dostateczną izolacją, wysoką wiatroszczelnością, a w niektórych przypadkach także wodoodpornością. Odpowiednio dobrany softshell z powodzeniem zastąpi klasyczny zestaw bluzy i hardshellowej kurtki. Po latach niesłabnącego powodzenia gamę softshellowych kurtek uzupełniły podobnie uniwersalne kamizelki, spodnie, czapki i rękawice. W większości przypadków odzież tego rodzaju nadaje się do niemal całorocznego wykorzystania.
 

Na przekór tradycji
Nowoczesne laminaty softshellowe powstały na przekór dobrze znanej wam tradycji. Zgodnie z nią wkładany na górską wędrówkę ubiór powinien składać się z trzech kompatybilnych ze sobą termoaktywnych warstw odzieży. W tym klasycznym zestawieniu wkładane na siebie warstwy to kolejno: bielizna termoaktywna (koszulka, majtki, legginsy), warstwa termiczna (tzw. polar,
fleece) oraz kurtka membranowa (tzw. hardshell) chroniąca przed niesprzyjającą aurą. Z całą pewnością ten typowy system nie stracił na aktualności i wciąż gwarantuje przyzwoity komfort. Są jednak sytuacje, gdy wydaje się mało funkcjonalny. Przykładowo: ratując się przed przegrzaniem, zdejmujemy wierzchnią kurtkę.
Pozostajemy wówczas ubrani tylko w bluzę i termoaktywną koszulkę, które – jak wiadomo – przed wiatrem czy nawet mżawką nie chronią. Taki problem całkowicie rozwiązuje softshellowa kurtka lub uszyte z tej samej tkaniny spodnie. Istota takiej odzieży polega na połączeniu w jedno warstwy termicznej (bluzy) z elastyczną (rozciągliwą) i wysoce paroprzepuszczalną (oddychającą)
zewnętrzną warstwą ochronną, działającą podobnie jak kurtka.
Ta hybrydowa konstrukcja gwarantuje większą funkcjonalność i wydajność przy mniejszej liczbie warstw. W wielu przypadkach kurtki czy spodnie tego typu będą znacznie lżejsze od włożonych na siebie dwóch klasycznych warstw.
Ostatnim argumentem przemawiającym na korzyść softshelli jest kwestia związana z wygodą ich użytkowania. W przeciwieństwie do klasycznych membranowych kurtek, rękawic czy spodni, te softshellowe są wygodniejsze i przyjemniejsze w dotyku. Dzięki elastycznym włóknom dopasowują się do naszej sylwetki i w żaden sposób nie ograniczają wykonywanych czynności. Czasem można nawet odnieść wrażenie, że w inteligentny sposób podążają za każdym naszym ruchem.

Podsumowując, softshell jest rodzajem laminatu, który zastępuje warstwę termiczną (ocieplającą) i zewnętrzną (ochronną). Jak można wywnioskować, o sukcesie tego nowego rodzaju odzieży zadecydowało więc kryterium użytkowej funkcjonalności.


Pełna treść artykułu dostępna dla osób zalogowanych.
Zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w serwisie.