Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Poradniki |
Kurtki
Autor:
Jarosław Tomaszewski
NPM 8/2014
Numer wyprzedany

Ponczo, foliowa peleryna lub parasol. Jest wiele sposobów ochrony przed deszczem w terenie. Żadna jednak z wymienionych wyżej rzeczy nie zapewni tak wszechstronnej ochrony przed niesprzyjającą aurą jak kurtka z membraną.


Zaawansowane kurtki outdoorowe, jakie dziś zabieramy w góry, całkowicie odbiegają od pierwowzoru będącego hybrydą brezentu i gumy. Przełom lat 70. i związany z nim membranowy wynalazek Gore-Texu® zrewolucjonizował świat outdooru. I choć dziś nadal jego pozycja wydaje się niezagrożona, to jednak konkurencja nie śpi, prezentując nowe generacje swoich membran. Główni konkurenci Gore-Texu® to Polartec® NeoShell®, eVent®, Sympatex® oraz Pertex®. Liczący się w branży producenci odzieży także proponują swoje autorskie rozwiązania, np. The North Face – Hy-Vent®, Patagonia – H2No®, Marmot – NanoProtm czy Columbia – Omni-Tech®. Niezależnie jednak od wyboru laminatu istotne jest przede wszystkim znalezienie kurtki spełniającej nasze oczekiwania.

Między warstwami
Czy nie zastanawiało Was nigdy, dlaczego jedna kurtka jest znacznie cięższa od drugiej lub co sprawia, że poszczególne modele zauważalnie różnią się grubością lub fakturą materiału? Oprócz różnic jakościowych oraz użytych rozwiązań sekret tkwi przede wszystkim w procesie technologicznym wybranym do wytworzenia konkretnego modelu kurtki. A dokładnie chodzi tu o laminację, czyli o zabieg, podczas którego na tkaninę nośną (główną) kurtki naniesiona zostaje membrana (cienka półprzepuszczalna powłoka). Z połączenia tkaniny nośnej i membrany powstaje właśnie laminat. Liczba elementów spajanych na etapie produkcyjnym decyduje z kolei o podziale na trzy typy odpowiednie do różnorakich aktywności fizycznych: dwuwarstwowe, dwuipółwarstwowe i trzywarstwowe.
Kurtkę z laminatem dwuwarstwowym (2L) łatwo poznać po wewnętrznej siateczce, pełniącej funkcję podszewki. Podstawą laminatu dwuwarstwowego jest więc połączenie membrany z tkaniną główną. Tkanina główna w tym przypadku odgrywa rolę nośnika membrany, a siateczka niczym podszewka chroni membranę od wewnątrz. Jedynym minusem tego rozwiązania jest dodatkowa waga podszewki i przez to nieco większa objętość po spakowaniu. Rozwiązanie to, choć nieco archaiczne, jest wciąż skuteczne i nadal cieszy się uznaniem turystów.
Alternatywą dla powyższego rozwiązania są kurtki z laminatem dwuipółwarstwowym (2,5L). Ta z kolei odmiana powstaje z mocno odchudzonego laminatu dwuwarstwowego, na który naniesiono po wewnętrznej stronie specjalną powłokę ochronną (nadruk) zabezpieczającą membranę. Jak łatwo wywnioskować, niska masa laminatu oraz kluczowy brak podszewki owocują bardzo niską masą całkowitą, oscylującą nawet w okolicach 320 gramów. Konsekwencją tak znacznie odchudzonego laminatu oraz braku podszewki jest też wzrost paroprzepuszczalności (oddychalności) kurtki oraz jej duża pakowność. Nic więc dziwnego, że modele z tym laminatem szybko stały się ulubionymi produktami turystów, dla których niska waga i małe rozmiary po spakowaniu są kluczowymi kryteriami przy wyborze górskiej odzieży. Cieszy też fakt, że obecne laminaty 2,5L, mimo że zaliczane są do tych bardziej delikatnych, to jednak dziś są już zdecydowanie bardziej wytrzymałe, niż miało to miejsce jeszcze pięć lat temu.
A skoro przy wytrzymałości jesteśmy, czas lepiej przyjrzeć się laminatowi trójwarstwowemu (3L), często określanemu mianem technicznego. To najbardziej odporny na czynniki zewnętrzne laminat, który powstaje na skutek połączenia konstrukcji dwuwarstwowej z trzecią warstwą, będącą cienką podszewką. Innowacyjny jest fakt, że w procesie laminacji wszystkie te trzy warstwy łączy się w jedną spójną całość. Ze względu na sporą wytrzymałość własną i obiektywnie wysokie parametry kurtki z takim laminatem są częstym wyborem alpinistów, służb górskich i instruktorów. Ale pamiętać też trzeba, że zastosowanie aż trzech warstw niekorzystnie wpływa na wagę i pogarsza paroprzepuszczalność.
 


Pełna treść artykułu dostępna dla osób zalogowanych.
Zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w serwisie.