Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Poradniki |
Skarpety trekkingowe
Autor:
Jarosław Tomaszewski
NPM 10/2016
Numer wyprzedany

Obuwie trekkingowe potrafi kosztować fortunę. Wiedzą o tym najlepiej posiadacze butów o przeznaczeniu zimowym czy wysokogórskim. Niezależnie jednak od ceny każde treki potrzebują dobrej pary termoaktywnych skarpet.


Nie wiem, czy Was też, ale mnie mocno zastanawia kwestia bagatelizowania zakupu dobrych skarpet trekkingowych. Częstą praktyką wśród kupujących jest wybieranie najtańszych termoaktywnych modeli. Z całą pewnością lepsze takie niż te, które nosimy na co dzień. Wiele osób argumentuje taką właśnie decyzję chęcią noszenia ich przez tylko jeden sezon. Często jednak bywa tak, że po skończonym okresie wakacyjnym skarpety wcale nie lądują w koszu. Zamiast wykorzystać je przykładowo w domu, nosimy je w górach, aż całkowicie się zużyją. Z uwagi natomiast na wysoką cenę markowych skarpet powyższa oszczędność zaczyna być w pewien sposób zrozumiała. Nie jednak na tyle, by niską cenę przedkładać nad komfort, higienę, a ostatecznie nasze bezpieczeństwo.

Zanim skupimy się na poznawaniu poszczególnych aspektów dotyczących budowy i działania skarpet, zatrzymajmy się na chwilę przy pojęciu trwałości. Mam na myśli zarówno te markowe, jak i bardziej budżetowe modele. Z ich trwałością jest tak, że po bardzo intensywnym sezonie w górach nawet te najdroższe i zaawansowane nadają się najczęściej tylko do używania w warunkach zdecydowanie niegórskich. Pewnie się teraz dziwicie, dlaczego tak się właśnie dzieje? Choć do wnętrza buta nie sięga nasz wzrok, musicie mi zaufać, że skarpety nie mają łatwego życia. Włókna, z którego powstały, są stale rozciągane i ugniatane. Dalej: poddawane są intensywnemu tarciu, dużej różnicy temperatur oraz sporemu zawilgoceniu. Ze względu na wymagające środowisko muszą także radzić sobie z bakteriami. Zdanie sobie sprawy z tego, czemu muszą sprostać, pozwoli Wam zrozumieć, jak ważną funkcję pełnią nawet podczas mało wymagającego marszu. Skarpety termoaktywne to równorzędny element ubioru każdego górskiego turysty.

Budowa a komfort

Ze względu na budowę skarpety termoaktywne dzielimy na damskie i męskie. Te przeznaczone dla pań mają odrobinę mniejszą tęgość i na tle męskich odpowiedników wyróżniają się często ciekawszym wyglądem.

Decydując się na wybór nowej pary, nie powinniśmy nigdy zapominać o naszej wygodzie i bezpieczeństwie. Jak pewnie już zauważyliście, wiele skarpet ma wydzielone specjalne strefy. Dzięki nim dany model ma jeszcze lepiej układać się na stopie, stabilizować ją, chronić przed otarciami i gwarantować należytą oddychalność. Budowa strefowa to także lepsza amortyzacja stopy i, w przypadku niektórych modeli, również ochrona ścięgna Achillesa. Strefowość ujawnia się jeszcze, kiedy mowa o tłumieniu drgań i ochronie przed wycieraniem materiału. W celu zabezpieczenia newralgicznych miejsc, takich jak okolice palców czy pięty, stosuje się splot o zwiększonej grubości. Taka konstrukcja ma niebagatelny wpływ na trwałość i wygodę użytkowania. Od wielu lat synonimem wysokiej trwałości są niezwykle odporne nici kevlarowe. Ich zadaniem jest zwiększanie wytrzymałości kluczowych miejsc i w konsekwencji wydłużenie czasu użytkowania skarpet.


Pełna treść artykułu dostępna dla osób zalogowanych.
Zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w serwisie.