Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Poradniki |
Kurtki
Autor:
Jarosław Tomaszewski
NPM 7/2011
Numer wyprzedany

Współczesna kurtka to owoc ewolucji podgumowanego brezentu. Bój o wyżyłowane parametry laminatów stał się punktem honoru wszystkich liczących się producentów branży outdoorowej. Testerami i twarzami reklamującymi nowe kurtki stawali się czołowi alpiniści, himalaiści i globtroterzy. Docelowo jednak ostatnim ogniwem kampanii reklamowej jest przysłowiowy Kowalski. Z czym zatem przyjdzie nam się mierzyć, gdy będziemy chcieli kupić kurtkę?


Schemat wyjazdowy jest zawsze ten sam. Do plecaka pakujemy śpiwór, sprzęt biwakowy, niezbędną odzież oddychającą, no i oczywiście kurtkę, ostatnio coraz częściej wypieraną przez soft shelle. Upychając ją na górę plecaka, nie zastanawiamy się zapewne, jak zaawansowany produkt stoi na straży naszego komfortu. A przecież przez wiele lat budowa kurtek i różnie rozumiane ich parametry uległy mitologizacji.
Boom membranowy zaczął się w latach 70., gdy na rynku pojawił się Gore-Tex, początkowo znajdujący zastosowanie w przemyśle kosmicznym. Następna dekada to powstawanie i rozwój nowych membran mierzących się z hegemonią Gore. Dziś wchodząc do sklepu, mamy ogromny wybór kurtek. Na co więc zwrócić uwagę, szukając produktu dla siebie?

Ultracienki czy ultrawytrzymały?
Kupując kurtkę, zazwyczaj nie pytamy o skład chemiczny jej membrany. Przeciętny turysta skupi jednak uwagę na laminacji i wynikających z niej parametrach. W końcu to przecież od niej zależy nasz komfort i suma przeznaczona na kurtkę. Na czym polega laminacja? Najprościej tłumacząc, jest to zabieg, w trakcie którego na tkaninę nośną (główną) kurtki nałożona zostaje membrana. Z połączenia tych dwóch uzyskujemy produkt zwany laminatem. W zależności od liczby elementów spajanych w procesie technologicznym laminaty podzielić możemy na trzy typy o różnorodnych zastosowaniach outdoorowych: dwuwarstwowe, dwuipółwarstwowe oraz trójwarstwowe.
Główną cechą charakterystyczną większości kurtek z laminatem dwuwarstwowym (2 L) jest wewnętrzna luźna siateczka, będąca swoistą podszewką. Dziś jednak odchodzi do lamusa i jest zastępowana przez delikatne tkaniny bardziej sprawdzające się jako podszewka. Jak wynika z definicji laminacji, istotą laminatu dwuwarstwowego jest zespolenie membrany z tkaniną główną (wierzchnią). Tkanina główna staje się zatem bazą dla membrany, która od wewnątrz chroniona jest podszewką. Głównym mankamentem tego rozwiązania jest nadmierna waga związana głównie z dodatkową wagą zastosowanej podszewki. Wśród dostępnych na rynku membran z tym laminatem poza Gore-Texem® Performance Shell spotkać możemy m.in. membranę Supp Vent Shell (używaną w kurtkach firmy The Four Elements), czy produkowaną przez japońską firmę Toyota-Tsusho membranę Gelanots® XP (wykorzystywaną np. w produktach firmy Wolf Gang).


Pełna treść artykułu dostępna dla osób zalogowanych.
Zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w serwisie.