Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Sprzęt biwakowy

fot. Piotr Adamski

fot. Piotr Adamski

O tym, jaki sprzęt należy zabrać, jeśli planujemy biwakować. Jaki wybrać namiot, karimatę, śpiwór? O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Znalezione poradniki (13)

Śpiwór to podstawa każdego udanego biwaku. W skrajnych przypadkach może nawet uratować nam życie. Jeśli zależy Wam na dobrym śnie, nie warto oszczędzać na jego zakupie.

autor: Jarosław Tomaszewski

Lista górskiego wyposażenia nie ogranicza się jedynie do kurtki, czołówki i butelki z napojem. Równie ważnym elementem ekwipunku powinien być lekki i praktyczny zestaw akcesoriów kuchennych. To właśnie dzięki nim z łatwością przygotujecie Wasze ulubione dania.

autor: Jarosław Tomaszewski

Pułapka biologiczna – te dwa słowa chyba najtrafniej oddają stan czystości spotykanej nieopodal szlaku wody. Pozorna klarowność i brak przykrego zapachu kusi wielu spragnionych turystów. Nie każde jednak jeziorko czy stawek to krystalicznie czysta górska siklawa.

autor: Jarosław Tomaszewski

Na bezpieczny i komfortowy sen ma wpływ wiele czynników. Oprócz dobrego śpiwora czy namiotu kluczową kwestią jest zawsze odpowiednia izolacja od podłoża, na którym przyjdzie nam spać.

autor: Jarosław Tomaszewski

Jest wiele awaryjnych sposobów na spędzenie nocy w górach. Na prowadzenie wysuwa się jednak biwakowanie w namiocie, który niczym przenośny dom pozwala w miarę komfortowo przetrwać wiele dni górskiej akcji.

autor: Jarosław Tomaszewski

By spędzić przyjemnie i bezpiecznie noc w górach, nie potrzeba zbyt wiele. Wystarczy sprawdzona w boju trójca: dobry namiot lub płachta, komfortowy śpiwór i... odpowiednia mata.

autor: Jarosław Tomaszewski

Dla wielu z nas dobry sen to niezbędny warunek, by z energią funkcjonować po przebudzeniu. Ta kwestia dotyczy szczególnie sytuacji, w których przyjdzie nam nocować w plenerze. Zależnie od pory roku i panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych potrzebujemy śpiwora, który zapewni nam optymalny komfort i poczucie bezpiecznego snu.

autor: Jarosław Tomaszewski

Menażki harcerskie i blaszane manierki to dobry ekwipunek dla outdoorowych ekstremalistów i zatwardziałych wojskowych. Dziś są już prawie zapomniane. Podobnie jest z ciężkim stalowym tercetem (łyżka, nóż, widelec), który można zastąpić jednym lekkim przyrządem.

autor: Jarosław Tomaszewski

Rasowy czytelnik„n.p.m.” z pewnością przeżył niejedną noc pod namiotem – to, jak powiedziałby klasyk,„oczywista oczywistość”. W namiocie śpimy, gotujemy, chronimy się przed złą aurą, a niekiedy po prostu zażywamy relaksu. W czasie górskich wędrówek staje się on naszym przenośnym domem.

autor: Jarosław Tomaszewski

Minęły już czasy, gdy do snu turyści kładli się pod odpowiednio złożonym wełnianym kocem lub cieszyli się z 'małej', trzykilogramowej kołdry z anilany. Dziś turysta może dowolnie wybierać spośród wyspecjalizowanych śpiworów o różnych zastosowaniach. Od ich ilości można dostać zawrotu głowy. Redakcja „n.p.m.” postanowiła dokładniej się przyjrzeć śpiworom trzysezonowym.

autor: Sebastian Fijak