Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Sprzęt biwakowy

fot. Piotr Adamski

fot. Piotr Adamski

O tym, jaki sprzęt należy zabrać, jeśli planujemy biwakować. Jaki wybrać namiot, karimatę, śpiwór? O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Znalezione poradniki (18)

Ważne, by był możliwie lekki i wygodny. Jest jak partner wędrówki, na którym możemy zawsze polegać. Pomieści apteczkę, czołówkę, niezbędny prowiant i odzież na zmianę. Plecak to jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy atrybut każdego górskiego turysty.

autor: Jarosław Tomaszewski

Niespełna półtora centymetra – taką ma grubość większość turystycznych karimat. Tak niewiele potrzeba, by możliwie komfortowo przespać noc.

autor: Jarosław Tomaszewski

Smartfon, zegarek z GPS czy czołówka to jedne z najczęściej używanych w górach urządzeń. Korzystanie z nich ma jednak swoją wysoką cenę: konieczność częstego ich ładowania. Bez energii elektronika okazuje się całkowicie bezużyteczna.

autor: Jarosław Tomaszewski

Cztery minuty – na ogół tyle potrzeba, by ugotować litr wody na upragnioną herbatę. Żeby ukoić pragnienie i nieco się ogrzać, będziecie potrzebowali nie tylko czasu, ale przede wszystkim kuchenki i odpowiedniego paliwa.

autor: Jarosław Tomaszewski

Na dobry biwak składa się wiele elementów. Tym najbardziej kluczowym jest czasem niedoceniany namiot. Nasz przenośny dom powinien być nie tylko lekki i pakowny, ale przede wszystkim bezpieczny i wygodny.
 

autor: Jarosław Tomaszewski

Śpiwór to podstawa każdego udanego biwaku. W skrajnych przypadkach może nawet uratować nam życie. Jeśli zależy Wam na dobrym śnie, nie warto oszczędzać na jego zakupie.

autor: Jarosław Tomaszewski

Lista górskiego wyposażenia nie ogranicza się jedynie do kurtki, czołówki i butelki z napojem. Równie ważnym elementem ekwipunku powinien być lekki i praktyczny zestaw akcesoriów kuchennych. To właśnie dzięki nim z łatwością przygotujecie Wasze ulubione dania.

autor: Jarosław Tomaszewski

Pułapka biologiczna – te dwa słowa chyba najtrafniej oddają stan czystości spotykanej nieopodal szlaku wody. Pozorna klarowność i brak przykrego zapachu kusi wielu spragnionych turystów. Nie każde jednak jeziorko czy stawek to krystalicznie czysta górska siklawa.

autor: Jarosław Tomaszewski

Na bezpieczny i komfortowy sen ma wpływ wiele czynników. Oprócz dobrego śpiwora czy namiotu kluczową kwestią jest zawsze odpowiednia izolacja od podłoża, na którym przyjdzie nam spać.

autor: Jarosław Tomaszewski

Jest wiele awaryjnych sposobów na spędzenie nocy w górach. Na prowadzenie wysuwa się jednak biwakowanie w namiocie, który niczym przenośny dom pozwala w miarę komfortowo przetrwać wiele dni górskiej akcji.

autor: Jarosław Tomaszewski