Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Poradniki |
Koszulki termoaktywne
Autor:
Sebastian Fijak
NPM 7/2009
Numer wyprzedany

Metodologia oceny koszulek termoaktywnych była podobna do tej, jaką zastosowaliśmy przy testach plecaków („n.p.m.” nr 11/2008) oraz soft shelli (nr 3/2009). W analizie porównawczej różnych producentów zastosowano metodę punktacji ważonej. Wszystkie koszulki były testowane w podobnych warunkach (polskie góry, co najmniej 21 dni wędrówki). Dla ocenianych podkoszulków termoaktywnych wybrano kryteria, które były najbardziej charakterystyczne, mierzalne i ważne dla potencjalnego użytkownika (testera).

Te kryteria to: wytrzymałość, funkcjonalność i estetyka. Każde z kryteriów mogło otrzymać maksymalnie 5 punktów.
 


Wytrzymałość

 

To kryterium badało trwałość testowanej bielizny w trudnych warunkach. Istotnym było też to, czy na przykład koszulka nie ściąga się w praniu, czy materiał się nie pruje lub nie przeciera, czy szwy się nie prują. Ocenialiśmy też, czy materiał jest odporny na uszkodzenia mechaniczne.

 

Funkcjonalność
Przy tej ocenie braliśmy pod uwagę, czy bielizna jest po prostu wygodna, czy jej krój pozwala na odpowiednie dopasowanie do ciała, a układ szwów nie powoduje dyskomfortu przy aktywnym spędzaniu czasu. Kolejny aspekt funkcjonalności to, oczywiście, zachowanie właściwych parametrów cieplnych, to jest lepszego odprowadzania ciepła z powierzchni ciała oraz szybszego wysychania niż przy tradycyjnych, bawełnianych T-shirtach.

Estetyka
Ostatnie kryterium, najmniej obiektywne, jednak bardzo ważne przy wyborze i zakupie koszulek termoaktywnych. Ocenialiśmy dostępność kolorów, oferowanych przez producenta, jakość wykonania i ogólny design produktu.

Każdy z testerów otrzymał ten sam zestaw kilkunastu pytań pomocniczych. Na każde z nich należało odpowiedzieć, przyznając punkty od 1 do 5, gdzie 5 oznaczało ocenę bardzo dobrą. Jednakże, aby ta ocena była jak najbardziej obiektywna, wybraliśmy pewne aspekty, składające się na dane kryterium, które braliśmy pod uwagę (Wk) wyrażone w procentach (np. 20% to Wk = 0,2). Suma kryteriów (Wk) wszystkich aspektów danego kryterium musiała dawać wynik 1.
Ocena końcowa poszczególnego kryterium była wynikiem zsumowanej punktacji ważonej jednostkowych aspektów. W uproszczeniu pękające szwy lub nadmierne mechacenie materiału ma wpływ na ocenę wytrzymałości, co również finalnie rzutuje na ocenę końcową testowanej koszulki. Przy podsumowaniu zestawiono poszczególne oceny jednostkowe (wytrzymałość, funkcjonalność i estetyka) i każdemu z kryteriów nadano ponownie wagę (Wk – wpływ na ogólną ocenę). Tu ponownie dokonaliśmy punktacji ważonej i w efekcie otrzymaliśmy w miarę obiektywną ocenę ogólną.


Pełna treść artykułu dostępna dla osób zalogowanych.
Zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w serwisie.