Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Poradniki |
Kuchenki turystyczne
Autor:
Jarosław Tomaszewski
NPM 9/2017
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość

Cztery minuty – na ogół tyle potrzeba, by ugotować litr wody na upragnioną herbatę. Żeby ukoić pragnienie i nieco się ogrzać, będziecie potrzebowali nie tylko czasu, ale przede wszystkim kuchenki i odpowiedniego paliwa.


Kuchenka turystyczna to coś więcej niż prosty palnik, dzięki któremu możemy tylko podgrzać wodę lub obiad. Kiedy trzeba, z łatwością pomoże ogrzać zmarznięte dłonie. W trudnej sytuacji jej płomień podniesie Was na duchu.

Jako odwieczny element górskiego ekwipunku kuchenka przechodziła wiele rewolucyjnych zmian. W dobie nieskomplikowanych, a przy tym wydajnych maszynek aż trudno sobie wyobrazić, że gotowanie wody na herbatę mogło być kiedykolwiek skomplikowaną czynnością. Czas przyjrzeć się, co oferują nowoczesne kuchenki turystyczne.

Paliwo ma znaczenie

Biorąc pod uwagę rodzaj opału, możemy wyróżnić cztery główne typy kuchenek outdoorowych: gazowe, zasilane z kartuszy o różnych pojemnościach; kuchenki na paliwa płynne, takie jak chociażby benzyna, olej napędowy czy nafta; modele wielopaliwowe, które wykorzystają niemal wszystko, co palne; ostatnią grupę stanowią mało praktyczne kuchenki na paliwa stałe, zasilane specjalnymi kostkami czy tabletkami powstałymi na bazie na przykład hexamethylenetetraminy.

Każde z wymienionych rozwiązań ma swoje mocne i słabe strony. Przyjrzyjmy się zatem ich kluczowym cechom użytkowym. Kuchenki gazowe są w głównej mierze doceniane za prostotę obsługi, niską wagę i małe rozmiary po spakowaniu. Co istotne, wydobywające się z nich spaliny nie okopcają naczyń. Niewątpliwie sprawdzają się wzorowo w większości, nie tylko górskich, sytuacji. Są przy tym względnie tanie. Niestety, ich największym mankamentem jest łatwo zauważalny spadek wydajności, pojawiający się wraz ze wzrostem wysokości i podczas zimnych dni. Ci z Was, którzy gotowali na dworze zimą, wiedzą, o czym mówię. W bardziej odległych zakątkach świata mogą się też pojawić problemy z dostępnością kartuszy pasujących do Waszej kuchenki. Podróżując samolotem, powinniście natomiast pamiętać, że nie ma możliwości zabrania kartuszy gazowych na pokład samolotu. Dokupicie je dopiero po wylądowaniu.

Problem niskiej temperatury i użytkowania na dużych wysokościach nie występuje w przypadku korzystania z kuchenek na paliwa płynne. Umożliwiają one gotowanie w skrajnie trudnych warunkach i są bardziej uniwersalnym rozwiązaniem ze względu na potencjalną dostępność różnych odmian paliwa płynnego (benzyna, nafta). Łatwa dostępność paliwa nie idzie jednak w parze z ogólną prostotą obsługi. W odróżnieniu bowiem od palników gazowych, kuchenki paliwowe trudniej się odpala, a one same wymagają okresowych czynności konserwacyjnych. Mam tu na myśli udrażnianie zatykającej się dyszy i przewodu paliwowego. Dla niektórych z Was może być to więc czynnik dyskwalifikujący. Kuchenki na paliwa płynne są przy tym cięższe i mniej kompaktowe od tych zasilanych na gaz. Nie bez znaczenia jest fakt, że na ogół też stosunkowo dużo kosztują. Przeszkodą w używaniu może być ponadto wyczuwalny zapach paliwa.

Niezdecydowanym polecam zakup dosyć kosztownych kuchenek wielopaliwowych z opcjonalną możliwością zasilania gazem. Jak już wspomniałem na początku, te są w stanie spalić niemal wszystko: benzynę, spirytus, naftę, ropę, gaz, paliwo lotnicze czy specjalne żele, a niektóre z wielopaliwowych modeli można też zasilać gazem z kartuszy. Kupno takiej hybrydowej kuchenki daje Wam niezależność i gwarancję, że – bez względu na rodzaj paliwa – zawsze ugotujecie obiad czy wodę. Z maszynką tego typu nie dacie się zaskoczyć żadnej nieprzewidzianej kuchennej sytuacji.

Kolejną i dość nietypową grupą są kuchenki na paliwa stałe. Ze względu na stosunkowo niską wydajność zasilających je kostek hexamethylenetetraminy nadają się bardziej do podgrzewania wody na herbatę niż do przygotowywania bardziej skomplikowanych potraw. Ich jednak niewątpliwą zaletą są małe wymiary i niska waga.


Pełna treść artykułu dostępna dla osób zalogowanych.
Zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w serwisie.