Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Poradniki |
Wspinaczka
Autor:
Daniel Przewoźny
NPM 10/2009
Numer wyprzedany
Aby rozpocząć przygodę ze wspinaczką, warto skorzystać z pomocy osób doświadczonych, na przykład instruktorów PZA, prowadzących kursy wspinaczki skalnej (fot. Daniel Przewoźny)

Turysto, gdy przemierzałeś górski szlak, na pewno spotkałeś wspinające się w skałach różne osoby. Być może zapragnąłeś spróbować tego, co robiły one: poczuć wolność, przełamać własne słabości, poczuć satysfakcję z osiągniętego, wspinaczkowego celu. Ale od razu przyszły ci do głowy dziesiątki pytań: jak zacząć, czy wystarczy sił i kondycji, jaki będzie potrzebny sprzęt? I co równie ważne, ile ten sport kosztuje?


Ten tekst nie jest przeznaczony dla starych, doświadczonych skałkowych wspinaczy. Jeśli nawet masz za sobą zaledwie kilka wyciągów i pierwsze drogi na Jurze czy Sokolikach, to też podaruj sobie lekturę. Ten poradnik jest adresowany do trekkingowego turysty, który najwyżej ma za sobą wędrówkę tatrzańską Orlą Percią czy alpejskie szczyty, a zapragnął spróbować klasycznej wspinaczki. O czym warto wiedzieć?

Od drzew do skały
Wspinanie towarzyszy nam od dzieciństwa. Początkowo wdrapujemy się na drzewa, mury, a kiedy dorastamy, interesuje nas zdobywanie coraz więcej, wyżej i przede wszystkim inaczej. Zaczynamy przemierzać górskie szlaki w oderwaniu od miejskiego zgiełku i codziennych obowiązków. Na szczytach czekają na nas wspaniałe widoki i otwarte przestrzenie. My jednak szukamy kolejnego wyzwania i tak przychodzi pomysł, aby spróbować prawdziwej wspinaczki. W mojej głowie od dawna tkwiła taka myśl. Rozpocząłem poszukiwania w fachowej literaturze, internecie, pytałem wspinających się znajomych. I tak się zaczęło. W tym roku ruszyłem w skały.
Wspinaczkę można uprawiać na wiele różnych sposobów i w rozmaitych okolicznościach, nie tylko w skale, ale także na sztucznej ściance wspinaczkowej. Od samego początku warto uczyć się prawidłowych postaw oraz nawyków, które nie tylko będą źródłem naszej satysfakcji, ale mogą także zadecydować o naszym bezpieczeństwie czy zagrożeniu życia. Aby rozpocząć przygodę ze wspinaczką, warto skorzystać z pomocy osób doświadczonych, na przykład instruktorów Polskiego Związku Alpinizmu, prowadzących kursy wspinaczki skalnej. Najlepiej zapisać się na profesjonalne szkolenie dla początkujących. Dlaczego?
Kurs wspinaczki skałkowej daje wiedzę i umiejętności niezbędne do samodzielnego, bezpiecznego poruszania się w skałkach, które nie ma charakteru wysokogórskiego, jak również stanowi podstawę do dalszego szkolenia tatrzańskiego. Daje też praktyczną wiedzę, która przydaje się podczas korzystania ze ścianki wspinaczkowej w dużym mieście. Niektóre kursy są także wzbogacone o przeszkolenie w pracach wysokościowych lub z zakresu podstaw autoratownictwa.
Podstawowe szkolenie trwa około sześciu dni. Może być również podzielone na dwa etapy: wspinaczka po drogach ubezpieczonych (3 dni) i na własnej asekuracji (3-4 dni). Ukończenie kursu i zdanie egzaminu uprawnia do otrzymania karty wspinacza. Wtedy skały stoją przed nami otworem.


Pełna treść artykułu dostępna dla osób zalogowanych.
Zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w serwisie.