Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Poradniki |
Plecaki
Autor:
Jarosław Tomaszewski
NPM 9/2011
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość
Prawidłowo spakowany i dobrze dopasowany plecak to gwarancja naszego komfortu i satysfakcji w czasie wędrówki (fot. Jarosław Tomaszewski)

Ile rodzajów aktywności, tyle pomysłów na plecak i materiały potrzebne do jego produkcji. Różnorodność systemów nośnych, rozwiązań technicznych, dodatków oraz kolorów potrafi skomplikować sprawę już na etapie wyboru potrzebnego nam modelu. Jak zatem znaleźć idealny plecak?


Kto poważnie myśli o turystyce, ten zdaje sobie sprawę, że plecak jest najważniejszym elementem ekwipunku każdego turysty. Dziś nawet najmłodsi, ledwo co chodzący trekkerzy mają swoje plecaczki, przeważnie z małym bidonem i ulubioną zabawką. Z nieskrywanym uśmiechem pożegnaliśmy epokę worów marynarskich, chlebaków, plecaków z zewnętrznym aluminiowym stelażem i kultową siatką foliową w dłoni. Wspomniane wyżej archaiczne rozwiązania transportowe były mało wygodne, jednolite rozmiarowo i zdecydowanie nieuniwersalne. Dziś, na szczęście, sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Na krótkie wycieczki...
Indywidualną sprawą każdego z nas jest liczba przedmiotów, którymi otaczamy się podczas wypraw w teren. Ustalmy jednak, że na potrzeby tego tekstu skupimy się wyłącznie na tych niezbędnych w trakcie symulacji pakowania plecaka. Dla naszej wygody przyjmijmy, że liczba dni i nocy spędzonych w terenie związana jest z wyborem pojemności plecaka.
Jeżeli zatem nie planujemy biwakowania w terenie i wybieramy się na całodzienną wycieczkę, plecak o pojemności od 20 do 30 litrów sprawdzi się rewelacyjnie. W tym wypadku mała pojemność musi iść w parze z minimalistycznym doborem liczby pakowanych rzeczy. Bądźmy jednak spokojni. Bez trudności zmieścimy w nim lekką kurtkę i rezerwowe spodnie, a także potrzebny prowiant i wodę. Do tego warto dorzucić apteczkę, mapę i lekką bluzę, a mała klapa (albo zewnętrzna kieszeń) ze spokojem pomieści dodatkowo czołówkę i drobne akcesoria. Próżno jednak szukać tu miejsca na zimowy sweter puchowy, śpiwór, namiot bądź szpej wspinaczkowy. Z pomocą w takiej sytuacji przychodzą plecaki o pojemnościach od 35 do 45 litrów. Stanowią one grupę najczęściej wybieranych produktów na weekendowe wypady. Ich popularność związana jest nie tylko z wszechstronnością ich zastosowania, ale także ze względnie małymi rozmiarami oraz niedużą wagą własną. Dzięki temu stają się idealnym rozwiązaniem na weekendowy wypad trekkingowy.
Im bliżej wartości 45 litrów, tym bardziej stajemy się samodzielni. Nie ma już wtedy potrzeby rozdzielania ekwipunku między siebie a partnera wędrówki czy wspinaczki. Z takim plecakiem wzrasta szansa na marsz z pełnym brzuchem, gdyż bez problemu zmieści się w nim większy, nawet dwudniowy prowiant. Najlepiej sprawdzą się w tej sytuacji lekkie i małe liofilizaty. Podobnie rzecz ma się z naszą potrzebą picia. Spakowanie termosu i kubka do gotowania nie powinno stanowić żadnego problemu. Do czterdziestki piątki z łatwością wejdzie też minimalistyczny palnik z równie małą butlą gazową. Nie zapominajmy jednak o kurtce, lekkiej bluzie i softshellowych spodniach. Zimą warto uzupełnić powyższy zestaw o dodatkowy cienki sweter primaloftowy, rękawice i czapkę. Większość plecaków z kategorii 40-45 litrów pomieści też lekki, skompresowany śpiwór. Gorzej ma się rzecz z upakowaniem namiotu i łatwiej będzie, jeśli podzielimy go między dwie osoby. Jeśli jednak zależy nam na oszczędnościach na wadze, alternatywą dla namiotu może być uniwersalna i mała po spakowaniu płachta biwakowa. Drobnicę trekkingową w postaci czołówki, mapy, kompasu czy GPS-u śmiało upakujemy w klapie górnej.


Pełna treść artykułu dostępna dla osób zalogowanych.
Zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w serwisie.