Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Odzież

Odpowiednio dobrana odzież górska sprawi, że nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach, będziesz się czuł komfortowo.

Znalezione poradniki (30)

Zmienne warunki pogodowe, wilgoć i ciągłe tarcie. Na takie właśnie próby  wystawiane są typowe trekkingowe skarpety. Ich wysoka jakość to gwarancja naszej wygody.

autor: Jarosław Tomaszewski

Narty i nóż do krojenia sera to jedne z wielu popularnych norweskich wynalazków. Jest jednak jeszcze coś, co przynosi im większą chlubę. Niespełna 50 lat temu stworzyli syntetyczne włókno radzące sobie z odprowadzaniem wilgoci. Zapoczątkowali tym samym termoaktywną rewolucję.

autor: Jarosław Tomaszewski

- Przetestowana przeze mnie kurtka to rozmiar S. Nie leży na mnie najgorzej, jednak mogłaby być odrobinę mniej obszerna, bo jest większa od standardowej kurtki w tym rozmiarze. Widać to dobrze po nieco długich rękawach.

autor: Jarosław Tomaszewski

Oprócz solidnych butów trekkingowych to właśnie kurtka z membraną jest podstawowym elementem wyposażenia każdego górskiego turysty i wspinacza. Nie może jej zabraknąć w plecaku, nawet jeśli za oknem tak zwana lampa.

autor: Jarosław Tomaszewski

Choć kojarzą się tylko z zimową wędrówką, powinny być obowiązkowym elementem wyposażenia nawet podczas letnich wypraw. Góry nie wybaczają błędów. Kiedy zaskoczy Was załamanie pogody, brak rękawic może okazać się bolesną lekcją.

autor: Jarosław Tomaszewski

Druga warstwa, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni, stopniowo traci na swej popularności. Choć pod wieloma względami wciąż jest funkcjonalna, to przegrywa między innymi z puchem w wyścigu o niską wagę i odczuwalnie wyższy poziom izolacji. 

autor: Jarosław Tomaszewski

Obuwie trekkingowe potrafi kosztować fortunę. Wiedzą o tym najlepiej posiadacze butów o przeznaczeniu zimowym czy wysokogórskim. Niezależnie jednak od ceny każde treki potrzebują dobrej pary termoaktywnych skarpet.

autor: Jarosław Tomaszewski

Odporna na podmuchy wiatru, dobrze oddychająca, ciepła i wodoodporna. Ta wyliczanka jeszcze do niedawna kojarzyła się z klasyczną bluzą i sztywną membranową kurtką. Softshell na dobre odmienił tę zasadę.
 

autor: Jarosław Tomaszewski

Membranowa kurtka i spodnie to obowiązkowe elementy ekwipunku, które dziś zabieramy ze sobą na wyjazdy. Pewnie trudno nam sobie wyobrazić, że jeszcze 30 lat temu nasi rodzice wędrowali po górach w nieoddychających, podgumowanych sztormiakach.

autor: Jarosław Tomaszewski

Mokra i klejąca się do ciała koszulka nie musi być przykrym towarzyszem wędrówek po wyżynach. Ogół korzyści, jakie dają nam powszechnie już dostępne tzw. oddychacze, sprawia, że naprawdę warto dorzucić je do naszej górskiej garderoby.

autor: Jarosław Tomaszewski