Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Odzież

fot. Jarosław Tomaszewski

fot. Jarosław Tomaszewski

Odpowiednio dobrana odzież górska sprawi, że nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach, będziesz się czuł komfortowo.

Znalezione poradniki (31)

Kiedyś był symbolem marzeń. Dziś znajdziesz go nawet na półkach popularnych marketów. Świetnie oddycha i zwyczajnie nie chce się go zdejmować.
Sprawdza się w górach i z powodzeniem wyskoczysz w nim do miasta.
Trudno sobie wyobrazić outdoor bez softshellu.

autor: Jarosław Tomaszewski

Zmienne warunki pogodowe, wilgoć i ciągłe tarcie. Na takie właśnie próby  wystawiane są typowe trekkingowe skarpety. Ich wysoka jakość to gwarancja naszej wygody.

autor: Jarosław Tomaszewski

Narty i nóż do krojenia sera to jedne z wielu popularnych norweskich wynalazków. Jest jednak jeszcze coś, co przynosi im większą chlubę. Niespełna 50 lat temu stworzyli syntetyczne włókno radzące sobie z odprowadzaniem wilgoci. Zapoczątkowali tym samym termoaktywną rewolucję.

autor: Jarosław Tomaszewski

- Przetestowana przeze mnie kurtka to rozmiar S. Nie leży na mnie najgorzej, jednak mogłaby być odrobinę mniej obszerna, bo jest większa od standardowej kurtki w tym rozmiarze. Widać to dobrze po nieco długich rękawach.

autor: Jarosław Tomaszewski

Oprócz solidnych butów trekkingowych to właśnie kurtka z membraną jest podstawowym elementem wyposażenia każdego górskiego turysty i wspinacza. Nie może jej zabraknąć w plecaku, nawet jeśli za oknem tak zwana lampa.

autor: Jarosław Tomaszewski

Choć kojarzą się tylko z zimową wędrówką, powinny być obowiązkowym elementem wyposażenia nawet podczas letnich wypraw. Góry nie wybaczają błędów. Kiedy zaskoczy Was załamanie pogody, brak rękawic może okazać się bolesną lekcją.

autor: Jarosław Tomaszewski

Druga warstwa, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni, stopniowo traci na swej popularności. Choć pod wieloma względami wciąż jest funkcjonalna, to przegrywa między innymi z puchem w wyścigu o niską wagę i odczuwalnie wyższy poziom izolacji. 

autor: Jarosław Tomaszewski

Obuwie trekkingowe potrafi kosztować fortunę. Wiedzą o tym najlepiej posiadacze butów o przeznaczeniu zimowym czy wysokogórskim. Niezależnie jednak od ceny każde treki potrzebują dobrej pary termoaktywnych skarpet.

autor: Jarosław Tomaszewski

Odporna na podmuchy wiatru, dobrze oddychająca, ciepła i wodoodporna. Ta wyliczanka jeszcze do niedawna kojarzyła się z klasyczną bluzą i sztywną membranową kurtką. Softshell na dobre odmienił tę zasadę.
 

autor: Jarosław Tomaszewski

Membranowa kurtka i spodnie to obowiązkowe elementy ekwipunku, które dziś zabieramy ze sobą na wyjazdy. Pewnie trudno nam sobie wyobrazić, że jeszcze 30 lat temu nasi rodzice wędrowali po górach w nieoddychających, podgumowanych sztormiakach.

autor: Jarosław Tomaszewski