Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Odzież

fot. Jarosław Tomaszewski

fot. Jarosław Tomaszewski

Odpowiednio dobrana odzież górska sprawi, że nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach, będziesz się czuł komfortowo.

Znalezione poradniki (28)

- Przetestowana przeze mnie kurtka to rozmiar S. Nie leży na mnie najgorzej, jednak mogłaby być odrobinę mniej obszerna, bo jest większa od standardowej kurtki w tym rozmiarze. Widać to dobrze po nieco długich rękawach.

autor: Jarosław Tomaszewski

Oprócz solidnych butów trekkingowych to właśnie kurtka z membraną jest podstawowym elementem wyposażenia każdego górskiego turysty i wspinacza. Nie może jej zabraknąć w plecaku, nawet jeśli za oknem tak zwana lampa.

autor: Jarosław Tomaszewski

Choć kojarzą się tylko z zimową wędrówką, powinny być obowiązkowym elementem wyposażenia nawet podczas letnich wypraw. Góry nie wybaczają błędów. Kiedy zaskoczy Was załamanie pogody, brak rękawic może okazać się bolesną lekcją.

autor: Jarosław Tomaszewski

Druga warstwa, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni, stopniowo traci na swej popularności. Choć pod wieloma względami wciąż jest funkcjonalna, to przegrywa między innymi z puchem w wyścigu o niską wagę i odczuwalnie wyższy poziom izolacji. 

autor: Jarosław Tomaszewski

Obuwie trekkingowe potrafi kosztować fortunę. Wiedzą o tym najlepiej posiadacze butów o przeznaczeniu zimowym czy wysokogórskim. Niezależnie jednak od ceny każde treki potrzebują dobrej pary termoaktywnych skarpet.

autor: Jarosław Tomaszewski

Odporna na podmuchy wiatru, dobrze oddychająca, ciepła i wodoodporna. Ta wyliczanka jeszcze do niedawna kojarzyła się z klasyczną bluzą i sztywną membranową kurtką. Softshell na dobre odmienił tę zasadę.
 

autor: Jarosław Tomaszewski

Membranowa kurtka i spodnie to obowiązkowe elementy ekwipunku, które dziś zabieramy ze sobą na wyjazdy. Pewnie trudno nam sobie wyobrazić, że jeszcze 30 lat temu nasi rodzice wędrowali po górach w nieoddychających, podgumowanych sztormiakach.

autor: Jarosław Tomaszewski

Mokra i klejąca się do ciała koszulka nie musi być przykrym towarzyszem wędrówek po wyżynach. Ogół korzyści, jakie dają nam powszechnie już dostępne tzw. oddychacze, sprawia, że naprawdę warto dorzucić je do naszej górskiej garderoby.

autor: Jarosław Tomaszewski

Niezależnie od tego, czy trekkingowe, czy wspinaczkowe, spodnie – podobnie jak kurtka – są istotnym elementem każdego górskiego ubioru. Co najważniejsze, dobór odpowiedniego modelu może pozwolić na ich niemal trzysezonowe wykorzystanie.

autor: Jarosław Tomaszewski

Wbrew temu, co można zaobserwować na szlaku, lista niezbędnych elementów odzieży górskiej nie ogranicza się tylko i wyłącznie do kurtki z membraną. Równie istotną częścią wszechstronnego outdoorowego ubioru są odpowiednio dobrane spodnie. Niech dżinsy obowiązkowo zostaną w szafie.

autor: Jarosław Tomaszewski