Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Poradniki |
Mobilne źródła energii
Autor:
Jarosław Tomaszewski
NPM 11/2014
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość

Jakie są dwa najbardziej oblegane miejsca w każdym górskim schronisku? Odpowiedź jest prosta – barek i okolice gniazdka z prądem. Jeśli więc odstrasza Was kolejka po prąd, zdecydowanie powinniście pomyśleć o własnym źródle mobilnego zasilania.


Jeszcze do niedawna lista niezbędnych podczas wędrówki akcesoriów ograniczała się do zaledwie kilku istotnych w górach rzeczy. Z czasem do symbolicznej czekolady zaczęły kolejno dołączać elektroniczne zdobycze techniki. Zaczęło się od czołówek, prostych telefonów komórkowych, dalej aparatów fotograficznych i kamer. Dziś listę zamykają ręczne urządzenia nawigacyjne, detektory lawinowe, smartfony, a nawet tablety. I tak rytm dnia wyznaczają już kolejno niknące kreski energii na wyświetlaczach naszych urządzeń. Między kolejnymi zdjęciami wrzucanymi na portale społecznościowe wielu zapomina całkowicie o tym, by w razie wypadku mieć rezerwy energii na awaryjny telefon do górskich służb. Naprzeciw problemom związanym z uzupełnianiem zasilania zaczęła wychodzić coraz większa liczba górskich schronisk. Przykładowo obiekt na Hali Krupowej udostępnia swoim gościom specjalną stację ładowania, która potrafi ładować jednocześnie wiele urządzeń różnego typu. Zapewne z czasem podobne urządzenia zagoszczą w coraz większej liczbie górskich obiektów. Tym jednak, którzy na swojej trasie nie spodziewają się spotkać żadnego schroniska, na pomoc przychodzą kompaktowe ładowarki outdoorowe oraz banki energii.

Herbatka z prądem
Czy biwakując, zastanawialiście się kiedykolwiek, jak w inny sposób efektywnie wykorzystać gotowanie wody na poranną herbatę? Nie chodzi mi oczywiście o ogrzewanie rąk nad parującą kuchenką czy o poszukiwanie bardziej wydajnych metod szybkiego zagotowania litra wody. Idzie o to, żeby energię cieplną, powstającą podczas gotowania, przekształcić w energię elektryczną, którą zasilimy zabierane w góry urządzenia. Brzmi to dosyć kosmicznie i pewnie jeszcze nie spotkaliście się z takim rozwiązaniem, ale urządzenia wykorzystujące technologię tego typu są już dostępne na światowym i polskim rynku. Pierwszym z nich jest garnek PowerPot marki Power Practical. Z całą pewnością to garnek, jakiego dotąd nie było, który obok funkcjonalności typowo kuchennych może być mobilnym generatorem prądu. Jego obsługa jest niezwykle prosta i nawet początkujący adepci biwakowania dadzą sobie z nim radę. Aby zacząć proces ładowania, wystarczy uruchomić pod garnkiem palnik, wpiąć odporny na wysokie temperatury przewód USB do ładowanego urządzenia i zacząć gotować upragniony obiad lub wodę. Garnek PowerPot dostępny jest w dwóch rozmiarach o zróżnicowanej wydajności energetycznej (5 W i 10 W). Jak deklaruje producent, jest on w stanie naładować telefon od 0 do 100% w ciągu jednej do dwóch godzin.
Idea związana z transformacją ciepła na energię elektryczną towarzyszyła także projektantom marki BioLite przy tworzeniu CampStove™ – ekologicznej kuchenki na biomasę. Generator termoelektryczny sprzężono w tym produkcie z paleniskiem, w którym bez trudu spalimy drobne patyki, wióry, suchą trawę, szyszki, papier oraz inne łatwopalne naturalne surowce. Na palenisko bez problemu postawimy dowolny garnek lub czajnik. W ten sposób możemy równocześnie gotować i ładować swoje urządzenia. Jak twierdzi producent, 20 minut ładowania pozwoli na 60 minut rozmowy przez telefon (kuchenka współpracuje z większością smartfonów). Podręczne urządzenia elektryczne ładujemy za pomocą przewodu USB. O wszechstronności tego produktu świadczy jednak nie tylko jego opałowa uniwersalność. W parze z wysoką wydajnością energetyczną idą bowiem także jego niewielkie wymiary po złożeniu. Całkowicie spakowany przypomina średniej wielkości termos. Nie bez znaczenia jest też fakt, że CampStove™ jest przyjazny dla środowiska. Jak zatem dobrze widać, dwa omówione powyżej urządzenia pozwalają bez trudności podładować baterie smartfonów, czołówek czy urządzeń nawigacyjnych.


Pełna treść artykułu dostępna dla osób zalogowanych.
Zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w serwisie.