Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Poradniki |
Plecaki
Autor:
Jarosław Tomaszewski
NPM 3/2019
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość

Ważne, by był możliwie lekki i wygodny. Jest jak partner wędrówki, na którym możemy zawsze polegać. Pomieści apteczkę, czołówkę, niezbędny prowiant i odzież na zmianę. Plecak to jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy atrybut każdego górskiego turysty.


Historię rozwoju plecaka wyznaczają dwa kluczowe wydarzenia. Pierwsze jest datowane aż na 1909 rok. Wtedy to właśnie Ole F. Bergan wymyślił i opatentował stelaż, który potem został zaadaptowany w plecakach norweskiej marki Bergans of Norway. Z kolei w 1973 roku brytyjska marka Karrimor wynalazła system nośny plecaka SA. W rzeczywistości był to pierwszy system, którego wszystkie elementy dało się regulować podczas wędrówki. Obecne plecaki konstrukcyjnie w pewien sposób nawiązują do swoich poprzedników. Ale są przy tym znacznie lżejsze, wygodniejsze i zdecydowanie bardziej wszechstronne.

Dopasowany do potrzeb

Pojemność i przeznaczenie to dwa główne kryteria, które ułatwiają wybór odpowiedniego typu plecaka. Oba te parametry wpływają jednocześnie na jego cenę. To, jak wiele dany model jest w stanie pomieścić w swoim wnętrzu, wyraża się w litrach. Pojemność determinuje tym samym użyteczność danego plecaka. Jeśli więc szukacie plecaka na całodniową wycieczkę górską, wybierzcie taki o pojemności od 20 do 30 litrów. Kiedy w grę wchodzi dwudniowy wypad i biwakowanie pod namiotem, wybierzcie większy, o pojemności od 40 do 55 litrów. Większe plecaki, o pojemności zaczynającej się od 65 litrów, zdadzą egzamin w trakcie wielodniowych wypraw z całym dobytkiem.

Charakterystyczną cechą większych modeli trekkingowych jest dwudzielna budowa głównej komory. Takie rozwiązanie ma między innymi ułatwić szybkie wyjmowanie śpiwora z dna plecaka. By dostać się do wnętrza dolnej komory, wystarczy rozpiąć zamek chroniony zakrywającą go listwą. W innym przypadku, by wyjąć coś z głównej komory, wystarczy użyć któregoś ze specjalnych zamków umieszczonych z boku lub na środku plecaka. Jeśli interesujący Was plecak takowych nie posiada, będziecie zmuszeni korzystać z wlotu komina ukrytego pod klapą.

Większe modele trekkingowe wyposaża się w dwie boczne kieszenie skrzelowe. Standardem jest także jedna duża kieszeń w klapie. Funkcjonalny plecak to taki, w którym nie może zabraknąć praktycznych kieszeni na pasie biodrowym lub tych zewnętrznych, do których spakujemy butelkę z wodą.

Troki i specjalne taśmy kompresyjne umożliwiają łatwe przypinanie ekwipunku biwakowego na zewnątrz plecaka. Czekany przymocujemy za pomocą specjalnych pętli lub dedykowanych uchwytów. Skiturowcy lub osoby wędrujące na rakietach powinny się rozejrzeć za modelami wyposażonymi w dodatkowe troki. Z kolei w modelach typowo wspinaczkowych nie może zabraknąć bocznych szpejarek na pasie biodrowym, pętli do wciągania plecaka w pionie i troka do upięcia liny.

Z uwagi na nasze bezpieczeństwo wiele plecaków jest wyposażonych w gwizdek ratunkowy, wkomponowany w klamrę pasa piersiowego. Równie dobrym rozwiązaniem jest także nadrukowanie instrukcji SOS po wewnętrznej stronie klapy plecaka.

Budowa ma znaczenie

Wygodny system nośny to podstawa każdego plecaka turystycznego. Jego główną rolą jest przeniesienie ciężaru z górnych części ciała i kręgosłupa na biodra. W zależności od typu i zaawansowania danego modelu plecaka możemy wyróżnić trzy główne odmiany systemów nośnych: regulowany, nieregulowany i z ruchomym pasem biodrowym. Niezależnie jednak od tego podziału, najczęściej spotkacie się z rozwiązaniem składającym się z pasa piersiowego i biodrowego, szelek oraz elementów umiejscowionych na tylnej ścianie plecaka (i w jej wnętrzu).

Kolejnym istotnym elementem każdego plecaka jest jego stelaż. Ten zewnętrzny, składający się z giętych aluminiowych rurek, został zastąpiony przez stelaż wewnętrzny. Na ogół to specjalna płyta z tworzywa sztucznego lub dwie aluminiowe szyny. Anatomiczne wyprofilowanie kształtu stelaża odpowiada za dopasowanie plecaka do linii naszych pleców. Przyglądając się tylnej ścianie plecaka, z całą pewnością zauważycie charakterystyczne piankowe profile. Kiedy założymy plecak, stykają się bezpośrednio z naszymi plecami. Zarówno ich położenie, jak i kształt mają niebagatelne znaczenie dla naszej wygody. Amortyzują przeciążenia, chronią przed bolesnymi obtarciami i odpowiadają za możliwie wydajną wentylację pleców. W tunelach między nimi przepływa powietrze, które ma odprowadzać nadmiar wilgoci nagromadzonej na powierzchni skóry.

 

(...)

Więcej - czytaj w numerze „n.p.m.”


Pełna treść artykułu dostępna dla osób zalogowanych.
Zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w serwisie.