Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Poradniki |
Kurtki membranowe
Autor:
Jarosław Tomaszewski
NPM 11/2017
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość

Oprócz solidnych butów trekkingowych to właśnie kurtka z membraną jest podstawowym elementem wyposażenia każdego górskiego turysty i wspinacza. Nie może jej zabraknąć w plecaku, nawet jeśli za oknem tak zwana lampa.


Kurtki używane przez ludzi gór ewoluowały przez całe dziesięciolecia pod względem krojów, rozwiązań technicznych i, co oczywiste, rodzajów membran. Patrząc przez pryzmat wspomnianego rozwoju, możemy mówić o powstaniu dwóch głównych typów kurtek. Pierwszy z nich obejmuje stricte turystyczne i wszystkie nadające się do szeroko rozumianego outdooru. Odpowiedzią na oczekiwania bardziej wymagających odbiorców są z kolei kurtki techniczne. W odróżnieniu od turystycznych odznaczają się pewnymi niestandardowymi rozwiązaniami, większą wytrzymałością, lepszymi parametrami i nierzadko specyficznym krojem. Wszystkie wymienione przeze mnie cechy mają ułatwić na przykład wspinaczkę czy górski bieg.

Niezależnie jednak od bardziej lub mniej technicznego charakteru cechą wspólną każdej z kurtek jest posiadanie membrany. Przy tej okazji warto uświadomić sobie, czym jest ta tajemnicza struktura.

W skrócie: membrana to wyjątkowo cienka, półprzepuszczalna powłoka (warstwa), której zadaniem jest odparowywanie wilgoci powstającej na naszym ciele podczas aktywności fizycznej. To jednak nie wszystko. Jej zadaniem jest również ochrona użytkownika przed niesprzyjającą pogodą – mam tu na myśli wiatr, deszcz czy śnieg. Tym samym zdefiniowaliśmy podstawowe cechy każdej outdoorowej kurtki, która musi sprostać wymogom paroprzepuszczalności, nieprzemakalności oraz nieprzewiewności.

Bardziej dociekliwym należy się jeszcze małe poszerzenie wiedzy. Oprócz terminu „membrana” nierzadko spotkacie się z nazwą „laminat”. Oba jednak sformułowania nie oznaczają tej samej rzeczy. Laminat powstaje bowiem z zespolenia membrany z tkaniną nośną (zewnętrzną), a w przypadku laminatów trójwarstwowych – dodatkowo z podszewką.

Turystyczna lub techniczna

Jak pewnie się domyślacie, nie istnieje jeden typ kurtki, który sprawdzi się tak samo dobrze w wielu górskich aktywnościach. Każda z nich ma przecież swoją specyfikę, a co za tym idzie – inne wymagania, które stawiamy odzieży.

Postarajmy się jednak określić najistotniejsze cechy, którymi powinna się odznaczać kurtka, jaką zabieramy ze sobą w góry.

Dobra kurtka to taka, która nie krępuje naszych ruchów niezależnie od płaszczyzny, w jakiej przyjdzie się nam przemieszczać. Nie może być przy tym zbyt obszerna. Powinna równocześnie umożliwiać łatwą regulację obwodu bioder i mankietów. Charakterystyczną cechą damskich modeli będzie oczywiście taliowanie służące dopasowaniu do sylwetki.

Ważne, by kurtka dobrze osłaniała dolną część pleców i nadgarstki, zwłaszcza wtedy, kiedy przyjdzie nam wysoko podnosić ręce (na przykład podczas wspinaczki).

W ostatnich latach komfort używania kurtek poprawił się znacząco dzięki specjalnym panelom z rozciągliwego stretchu. Elastyczne właściwości tego materiału ułatwiają wykonywanie nawet wymagających czynności, a sama kurtka nie sprawia wrażenia tak sztywnej.

Jednym z najważniejszych elementów każdej kurtki jest kaptur. Jego zadanie to szczelne otulenie głowy i możliwie najlepsza ochrona przed niesprzyjającą pogodą. Dobrze, gdy zapewnia łatwe dopasowanie swojej objętości, wysokości i głębokości (nawet w rękawicach).

 

(...)

Więcej - czytaj w numerze „n.p.m.” 


Pełna treść artykułu dostępna dla osób zalogowanych.
Zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w serwisie.