Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Poradniki |
Zegarki outdoorowe
Autor:
Jarosław Tomaszewski
NPM 8/2013
Numer wyprzedany

Era zegarków dawanych na Pierwszą Komunię dawno już minęła. Podobnie rzecz ma się, niestety, z rzadko docenianym dziś tradycyjnym kompasem. Jego miejsce zastąpiło poręczne, cyfrowe urządzenie nawigacyjne, pod wpływem którego dawna szkoła nawigowania odeszła do lamusa. Ale zegarki outdoorowe to naturalna konsekwencja rozwoju techniki i zaspokajania potrzeb turystów i wspinaczy.


Rozwijane przez wieki metody nawigowania w terenie mogą być ilustracją postępu cywilizacyjnego. Metoda skutecznego odnajdywania drogi z punktu A do punktu B od zarania ludzkości spędzała sen z powiek wielu podróżnikom.

Gwiazdy, kompas, GPS
Co zrozumiałe, pierwsze i jednocześnie skuteczne były obserwacje otaczającej przyrody, w tym gwiazd. Szybko okazało się jednak, że warto sobie pomóc odpowiednimi narzędziami nawigacyjnymi. Kolejne lata przynosiły bardziej lub mniej spektakularne przyrządy, aż w końcu wynaleziono znany i do dziś użyteczny kompas. Przełomowym momentem w historii nawigacji był 8 marca 1993 roku, kiedy ogłoszono oddanie systemu GPS do cywilnego użytku. Co zrozumiałe, trudno było mówić wówczas o rzeczywistej powszechności użycia, z czasem jednak gama korzystających z niego urządzeń zaczęła się powiększać, a ceny stopniowo malały. Obecnie mało kogo dziwi widok turysty na szlaku, trzymającego w dłoni GPS. Nie każdemu jednak po drodze z zaawansowanymi narzędziami nawigacyjnymi. Wciąż wielu z nas dobrze się czuje z papierową mapą w ręce, a jedyne, czego jej brakuje, to informacji o aktualnej wysokości i zmieniającej się pogodzie. Na szczęście natura nie znosi próżni i oczywiste było, że również w tej kwestii dość szybko pojawi się sensowne i wygodne w użyciu rozwiązanie. Lukę wypełniły zatem zegarki przeznaczone do górskich aktywności, które umownie można nazwać outdoorowymi. Te współczesne i rozbudowane urządzenia to zdecydowanie coś więcej niż tylko wędrujące po tarczy wskazówki czy ciekłokrystaliczne wyświetlacze wskazujące upływający czas. Jak można było przypuszczać, zegarki outdorowe okazały się rynkowym strzałem w dziesiątkę. Bardzo szybko zdobyły zaufanie wielu wybitnych himalaistów, alpinistów i uczestników dalekich wypraw. W konsekwencji trafiły na nasze nadgarstki, stając się produktem masowym. I choć nigdy nie wyprą tradycyjnych urządzeń nawigacyjnych i zawsze będą produktem wspierającym, trudno nie doceniać ich możliwości oraz dostarczanych przez nie przydatnych informacji. Prześledźmy zatem, co oferują, i wybierzmy odpowiedni model dopasowany do naszej górskiej aktywności.

Pozycje obowiązkowe
Górski czyli jaki? Takie pytanie może nam przyjść do głowy, gdy postanowimy rzucić okiem na często wprowadzającą w osłupienie liczbę funkcji i możliwości, jakie oferują topowe modele zegarków. A przecież zegarek przeznaczony dla osób chodzących po górach powinien być przede wszystkim intuicyjny w obsłudze, tak byśmy w kryzysowej sytuacji, chcąc np. sprawdzić wysokość czy kierunek marszu, nie musieli się przedzierać przez wielopoziomowe menu. Ponadto produkt prawdziwie górski jest przede wszystkim odporny na czynniki zewnętrzne, zarówno te związane z pogodą, jak i z potencjalnymi uderzeniami czy otarciami. Wreszcie górski to taki, który pokazuje informacje ułatwiające wędrówkę.
Zegarek outdoorowy to z założenia nierozbudowane narzędzie nawigacyjne, zatem nieco innym, choć pozornie zbliżonym zadaniom ma sprostać. Co będzie najbardziej istotne podczas typowego użytkowania w górach?
Oczywistą funkcją naszego outdoorowego zegarka będzie niezbędny w każdych górach dokładny wysokościomierz. Jeśli zależy nam na wysokiej dokładności pomiaru, najlepiej, by był to wysokościomierz barometryczny. Odczyt wysokości odbywa się w nim na podstawie pomiaru ciśnienia atmosferycznego, które zmniejsza się wraz ze wzrostem wysokości. To najbardziej dokładna metoda pomiaru, której walory od dziesięcioleci doceniają m.in. piloci samolotów. Warto wspomnieć o jeszcze jednej kwestii związanej z wysokościomierzem. Dobrze, gdy działanie barometrycznego czujnika wysokości wsparte jest przez układ automatycznie kalibrujący pomiar wysokościomierza. Ten typ kalibracji sprzętowej będzie czynił wysokościomierz zegarka maksymalnie dokładnym.


Pełna treść artykułu dostępna dla osób zalogowanych.
Zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w serwisie.