Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Inne

fot. Jarosław Tomaszewski

fot. Jarosław Tomaszewski

O tematach, w które warto się zagłębić przed wyruszeniem na górskie wędrówki. O zagrożeniach, odpowiednim przygotowaniu i o tym, co każdy turysta górski musi wiedzieć.

Znalezione poradniki (29)

Zimowa wędrówka granią czy pokonywanie oblodzonych zboczy to jedne z wielu wyzwań wysokogórskiego turysty. Prawdziwa przygoda zaczyna się
tuż za progiem schroniska.

autor: Jarosław Tomaszewski

Zimowy biwak awaryjny to nie śnieżna przygoda. Bliżej mu do gry o przetrwanie, w której karty rozdają mróz i hipotermia.

autor: Jarosław Tomaszewski

Via ferratowa wspinaczka to przygoda z wielką historią w tle. Dzięki żelaznym drogom prawie każdy może się poczuć jak rasowy wspinacz. W pionowym świecie wszystko wygląda inaczej.
 

autor: Jarosław Tomaszewski

Fotografowanie zimą nie należy do najłatwiejszych zadań. Czas na zrobienie zdjęć jest krótszy, a nierzadko pogoda potrafi wywrócić do góry nogami całą koncepcję ujęcia.
 

autor: Jarosław Tomaszewski

Jeśli szukacie zawodowego zabójcy, to ją można polecić z czystym sercem. Jej ofiarą może paść każdy, kto mieszka, bawi się lub pracuje w górach. Czy śnieżna lawina to zjawisko nieprzewidywalne, czy też po prostu za mało o niej wiemy? 

autor: Sebastian Fijak

Zimno nie zna granic. Wychładza powoli i przenika skutecznie przez kolejne warstwy odzieży. Tylko dobre przygotowanie uchroni nas przed hipotermią i konsekwencjami bolesnych odmrożeń.

autor: Jarosław Tomaszewski

„Pionowy świat”, „braterstwo liny” – to z pozoru hasła zrozumiałe tylko dla wybranych. Wspinanie jednak to aktywność dostępna niemal dla każdego. Łatwo się o tym przekonać, wybierając się na sztuczną ściankę lub skałkowy kurs.

autor: Jarosław Tomaszewski

Zaledwie cztery dni i aż pięć akcji ratowników na Babiej Górze. Tak często GOPR nie interweniował tam od lat. W akcjach sprowadzania 11 turystów brało udział około 70 ratowników – alarmowały media w świąteczno-noworocznym czasie. Po raz kolejny się okazało, że wzywanie pomocy będzie skuteczne tylko wtedy, gdy obok uniwersalnych zasad wykażemy się odrobiną kreatywności.

autor: Jarosław Tomaszewski

Wędrówka po lodowcu dostarcza zupełnie nowych doznań, które trudno porównać do czegokolwiek, co przeżyliśmy dotąd w górach. Pełen grozy lodowy krajobraz z jednej strony odstrasza, z drugiej zachwyca kolorystycznymi przemianami wędrującego lodu.

autor: Jarosław Tomaszewski

Bez wątpienia stan posiadanego przez nas sprzętu jest pewnego rodzaju świadectwem naszej górskiej aktywności. Każdy jednak kolejny wypad w góry zostawia ślad nie tylko w pamięci, ale przede wszystkim na odzieży oraz górskich akcesoriach.

autor: Jarosław Tomaszewski