Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Inne

fot. Jarosław Tomaszewski

fot. Jarosław Tomaszewski

O tematach, w które warto się zagłębić przed wyruszeniem na górskie wędrówki. O zagrożeniach, odpowiednim przygotowaniu i o tym, co każdy turysta górski musi wiedzieć.

Znalezione poradniki (25)

Fotografowanie zimą nie należy do najłatwiejszych zadań. Czas na zrobienie zdjęć jest krótszy, a nierzadko pogoda potrafi wywrócić do góry nogami całą koncepcję ujęcia.
 

autor: Jarosław Tomaszewski

Zimno nie zna granic. Wychładza powoli i przenika skutecznie przez kolejne warstwy odzieży. Tylko dobre przygotowanie uchroni nas przed hipotermią i konsekwencjami bolesnych odmrożeń.

autor: Jarosław Tomaszewski

„Pionowy świat”, „braterstwo liny” – to z pozoru hasła zrozumiałe tylko dla wybranych. Wspinanie jednak to aktywność dostępna niemal dla każdego. Łatwo się o tym przekonać, wybierając się na sztuczną ściankę lub skałkowy kurs.

autor: Jarosław Tomaszewski

Zaledwie cztery dni i aż pięć akcji ratowników na Babiej Górze. Tak często GOPR nie interweniował tam od lat. W akcjach sprowadzania 11 turystów brało udział około 70 ratowników – alarmowały media w świąteczno-noworocznym czasie. Po raz kolejny się okazało, że wzywanie pomocy będzie skuteczne tylko wtedy, gdy obok uniwersalnych zasad wykażemy się odrobiną kreatywności.

autor: Jarosław Tomaszewski

Wędrówka po lodowcu dostarcza zupełnie nowych doznań, które trudno porównać do czegokolwiek, co przeżyliśmy dotąd w górach. Pełen grozy lodowy krajobraz z jednej strony odstrasza, z drugiej zachwyca kolorystycznymi przemianami wędrującego lodu.

autor: Jarosław Tomaszewski

Bez wątpienia stan posiadanego przez nas sprzętu jest pewnego rodzaju świadectwem naszej górskiej aktywności. Każdy jednak kolejny wypad w góry zostawia ślad nie tylko w pamięci, ale przede wszystkim na odzieży oraz górskich akcesoriach.

autor: Jarosław Tomaszewski

W naturę ludzką jest wpisane nieustanne eksplorowanie przestrzeni. Świadczą o tym dobitnie wyprawy w najodleglejsze zakątki Ziemi oraz kosmosu. Podobnie jak koło było kamieniem milowym w rozwoju ludzkości, tak samo umiejętność nawigowania wydatnie wpłynęła na losy nas wszystkich.

autor: Jarosław Tomaszewski

Nikt chyba nie wątpi, że podstawą każdej górskiej wyprawy jest przede wszystkim dobra pogoda. Dobra, czyli taka, która pozwala na bezpieczne realizowanie założonych przez siebie planów.

autor: Jarosław Tomaszewski

Ręka do góry, kto ani razu nie wyjeżdżał z domu 'na wariata', w pośpiechu, z na wpół spakowanym plecakiem, mamrocząc pod nosem litanię, by nie okazało się, że pieniądze zostały na stole, a paszport powędrował do nieodpowiedniej kieszeni? Chyba nie jesteśmy jedyni.

autor: Gabriela i Michał Koc

Góry otwierają przed nami całkiem szeroką perspektywę aktywności. W zależności od wieku, poziomu przygotowania kondycyjnego, siły psychiki i własnych upodobań bez przeszkód możemy oddać się trekkingowi, wspinaczce czy też kuszącym sporą ekspozycją via ferratom. Wybór tych ostatnich to zresztą nie tylko niesamowita przygoda zdobywania kolejnych metrów w ścianie, ale przede wszystkim szansa, by choć przez chwilę poczuć się jak rasowy wspinacz.

autor: Jarosław Tomaszewski