Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Poradniki |
Bluzy – druga warstwa
Autor:
Jarosław Tomaszewski
NPM 4/2014
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość

Wychłodzenie lub przegrzanie to jedna z dwóch groźnych sytuacji, z którymi możemy się spotkać nawet podczas niewymagających trekkingów. Dobierając odpowiednią odzież, z całą pewnością jesteśmy w stanie zminimalizować ryzyko potencjalnych zagrożeń związanych z pogodą. Głównym jednak elementem ubioru wpływającym na nasz komfort termiczny jest wciąż popularna bluza.


Wełniany sweter zapisał się w historii wspinaczki i turystyki na dobre. Nosiły go z przekonaniem całe pokolenia, które nie zdawały sobie nawet sprawy, czym będzie współczesna termoaktywna odzież. Sweter oprócz oczywistego utrzymywania ciepła był jednak całkowicie pozbawiony innych użytecznych w górach zalet. Nie dość, że był ciężki i duży po spakowaniu, to jeszcze słabo oddychał i potrzebował dużo czasu, by wyschnąć po przemoczeniu. Potrzeba było wielu lat, by nadeszła rewolucja. Dopiero w 1979 roku amerykańskiej firmie MaldenMills udało się opracować znany do dziś termoaktywny materiał Polartec®, który całkowicie odmienił oblicze outdooru. Jego główną zaletą jest fakt, że zapewnia wysoką izolację termiczną przy równoczesnym szybkim odprowadzaniu wilgoci. Podobnie jak kiedyś, tak i dziś materiały Polartec® mogą się pochwalić niską wagą i krótkim czasem schnięcia po przemoczeniu. Bez wątpienia amerykańska firma zrewolucjonizowała rynek odzieży termoaktywnej. Nie ulega też wątpliwości, że na dobre zadomowiła się w Polsce czerpiąca z pierwowzoru nazwa „polar”. Dziś wielu z nas nazywa w ten sposób wszystkie bluzy outdoorowe, również te nieuszyte z materiału Polartec®.

Na każdą porę roku
Nie ulega wątpliwości, że na górską wycieczkę możemy ubrać się na wiele sposobów. Nie zawsze jednak przypadkowy ubiór będzie wystarczający i na tyle wszechstronny, by zapewnić nam komfort oraz bezpieczeństwo wobec zmiennych warunków atmosferycznych. Nie do przecenienia jest więc niezwykle uniwersalny i znany od dawna system trzech warstw termoaktywnych. System ten, nazywany zwyczajowo cebulką, pozwala na wydajne transportowanie nagromadzonej na powierzchni skóry wilgoci do kolejnych warstw odzieży aż do jej całkowitego odparowania na zewnątrz. To właśnie w tym układzie wszelakiego typu bluzy stanowią warstwę pośrednią między bielizną termoaktywną a kurtką. Oprócz wspomnianych właściwości związanych z odparowywaniem wilgoci głównym zadaniem drugiej warstwy jest zatrzymanie jak największej ilości naszego ciepła blisko ciała. Wysoki poziom termoizolacji uzyskuje się dzięki puszystej strukturze materiału, z którego wykonana jest bluza. Pod względem budowy materiał przypomina więc sieć komór, których rolą jest magazynowanie ogrzanego przez ciało powietrza. W ten sposób nagrzane powietrze staje się izolatorem gwarantującym utrzymanie optymalnej temperatury naszego organizmu.
W zależności od tego, do jakiej aktywności fizycznej bluzy mają być przeznaczone i w jakich warunkach atmosferycznych przyjdzie nam z nich korzystać, producenci proponują nam kilka ich rodzajów. Wśród wykorzystywanych tkanin najczęściej napotkamy te sygnowane logo Polartec® i Tecnopile®. Obie marki, będące liderami w swojej dziedzinie, oferują materiały występujące w wielu gramaturach i konkretnym rodzaju wykończenia. Każdy jednak z liczących się producentów odzieży outdoorowej proponuje konkurencyjne autorskie rozwiązania okraszone własną nazwą (np. Jack Wolfskin NANUK, Berghaus AT Micro, Salewa Polarlite).

 


Pełna treść artykułu dostępna dla osób zalogowanych.
Zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w serwisie.