Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Buty

Jarosław Tomaszewski

Jarosław Tomaszewski

Znajdziesz tu opisy oraz testy wyspecjalizowanych butów górskich stworzonych do zdobywania najwyższych szczytów i poruszania się w trudnym, wysokogórskim terenie.

Znalezione poradniki (7)

Treki, bo tak zwykło się nazywać obuwie do wędrówki po górach, powinny być możliwie lekkie, dobrze oddychające i należycie chroniące stopę przed niekorzystnymi warunkami. Ich często niemała cena to miara naszej wygody i bezpieczeństwa.

autor: Jarosław Tomaszewski

Swoboda ruchu, wysoka przyczepność i dobre czucie podłoża to trzy główne cechy popularnych od wielu lat podejściówek. Choć wyglądają jak skrzyżowanie typowych adidasów z modelami biegowymi, buty tego typu zaskakują swoją uniwersalnością w technicznym terenie.

autor: Jarosław Tomaszewski

Błoto, skały, piach czy śnieg to naturalne środowisko, z którym muszą zmierzyć się buty trekkingowe. Ze względu na niemal całoroczne wykorzystanie nie powinniśmy nadmiernie oszczędzać przy ich zakupie.

 

autor: Jarosław Tomaszewski

Treki, bo tak zwykło się nazywać obuwie trekkingowe, to od wielu lat towar dostępny właściwie dla każdego. Najtańsze modele w sklepach górskich można dostać już za ok. 350 zł, a w popularnych sieciach supermarketów i dyskontów obuwie tego typu kupimy w cenie od ok. 150 zł. I choć te ostatnie nijak się mają do prawdziwych treków, to z pewnością spotkacie ich użytkowników, przemierzając niejeden górski szlak.

autor: Jarosław Tomaszewski

Niezależnie od tego, czy droga, którą pokonujemy, ma skalny czy turystyczny charakter, najważniejszym elementem naszej garderoby wpływającym na bezpieczeństwo jest odpowiednie obuwie. W miarę zdobywania doświadczenia ukierunkowujemy się na konkretne formy aktywności górskiej i wyrabiamy własny styl. Jednym z pomocnych narzędzi na drodze do usprawnienia bardziej kwalifikowanej działalności jest wybór butów podejściowych.

autor: Jarosław Tomaszewski

Treki – bo tak przeważnie na nie mówimy – są najczęściej noszonymi butami na górskich szlakach. Bez wątpienia to właśnie od nich zaczynamy gromadzenie naszego outdoorowego ekwipunku. Niezależnie od wydanej na nie sumy muszą być dobrze dopasowane oraz odpowiednio dobrane do rodzaju górskiej aktywności, jak i terenu, w którym przyjdzie się nam przemieszczać. I choć niektórzy wieszczą ich koniec, wybierając lekkie buty podejściowe albo szukając modeli bez membrany, warto poświęcić chwilę uniwersalnym i lekkim trekom na trzy pory roku.

autor: Jarosław Tomaszewski

W te­ma­cie bu­tów gór­skich wy­la­no już rze­kę słów, mą­drzej­szych i tych mniej mą­drych. Ale to one wła­śnie de­cy­du­ją w 80 pro­cen­tach o przy­jem­no­ści, wy­go­dzie i bez­pie­czeń­stwie na­szych gór­skich wo­ja­ży. O czym war­to wie­dzieć przed za­ku­pa­mi?

autor: Sebastian Fijak