Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

| Artykuł sponsorowany

Poczuj lato w Południowym Tyrolu!

Numer dostępny w sprzedaży
Autor:
Materiały prasowe
Aktywne wakacje w najbardziej wysuniętym na północ regionie Włoch, w środku Dolomitów, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Południowy Tyrol to miejsce, w którym spotyka się unikalne piękno Dolomitów oraz przyciągające wzrok krajobrazy alpejskich szczytów i śródziemnomorskich dolin wypełnionych uprawami winorośli. Położony pośród szczytów, szerokich dolin i winnic wyjątkowy krajobraz Południowego Tyrolu jest niewiarygodnie bogaty w możliwości. Czy to w Dolomitach, czy w regionie szczytu Ortler, czy w regionach winiarskich turystyka i wspinaczka górska dostarczają niezapomnianych przeżyć. Po pełnym wrażeń dniu kusi możliwość kąpieli w najcieplejszym jeziorze Alp: Kalterer See. Zwolennicy spacerów mogą naładować akumulatory w wyjątkowych okolicznościach przyrody. Przyjemne wspomnienia ciepłych, letnich wieczorów z kieliszkiem wyśmienitego, lokalnego wina pozostaną w pamięci przez wiele lat.

Dolomity zasługują na miano najpiękniejszej „budowli” świata, z czym z pewnością zgodziliby się zarówno słynny architekt Le Corbusier, jak i alpinista Reinhold Messner, znani ze szczególnej miłości do tego miejsca. Tutaj można doświadczyć prawdziwego piękna Południowego Tyrolu wpatrując się w Trzy Szczyty (wł. Tre Cime di Lavaredo) lub wygrzewając się w ostatnich promieniach zachodu słońca, który oświetla masyw Rosengarten. Można poznawać walory, z powodu których Dolomity wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO wędrując szlakiem Dolomiten Höhenweg, wspinając się lub jeżdżąc na rowerze górskim.

Szlaki piesze

Południowy Tyrol jest po prostu rajem dla miłośników pieszych wędrówek i trekkingu. Stanowi go ponad 13000 km oznakowanych szlaków turystycznych prowadzących wśród niepowtarzalnych warunków przyrody. Podczas wędrówki należy spodziewać się fantastycznych widoków na wspaniałe szczyty, skalne wierzchołki i kamienne wieże. Szlaki Waalwege ciągnące się wzdłuż historycznych kanałów irygacyjnych i różnorodnych szlaków tematycznych z informacjami o lokalnych produktach, legendach i przyrodzie są świetnym wyborem dla rodzin.
Podczas zwiedzania winnic czy na rozległych płaskowyżach, jak Seiser Alm, można wybrać się na spokojny spacer, zatrzymując się przy gościnnych alpejskich chatach, karczmach i winiarniach. Wielodniowe wycieczki szlakami Meraner Höhenweg lub Dolomiten Höhenweg, które prowadzą przez kilka włoskich prowincji, są właściwym wyborem dla tych, którzy chcą doświadczyć przyrody przez dłuższy czas.
Geologiczny Szlak Dolomites UNESCO Geotrail: W 2009 roku Dolomity zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Efektowne skalne formacje zapewniają nie tylko zapierające dech w piersiach widoki, ale także ukazują rodzaje kamieni w warstwie skalnej opowiadając fascynującą historię powstawania gór. Na szlaku można obejrzeć z bliska jak przez ponad 200 milionów lat z tropikalnego morza pełnego atoli, wulkanów i raf koralowych wyłonił się ten skalny archipelag. Wycieczka prowadzi z wąwozu Bletterbachschlucht w pobliżu Bolzano/Bozen przez środek Dolomitów do Sesto/Sexten w dolinie Hochpustertal.
Wskazówka dotycząca zakwaterowania: Hotele Vitalpina Südtirol:
tak oznaczone hotele odwzorowują autentyczny, alpejski standard życia, gdzie hotelarze są nie tylko entuzjastycznymi przewodnikami turystycznymi i alpinistami, ale także zielarzami, trenerami fitness, przewodnikami rowerowymi, fotoreporterami i szefami kuchni, którzy chętnie dzielą się wiedzą i miłością do Południowego Tyrolu.

Via Ferraty

Pierwsze Via Ferraty powstały właśnie w Dolomitach, gdzie już w czasach pierwszej wojny światowej służyły żołnierzom do bezpiecznego poruszania się w górach. Dziś w Południowym Tyrolu można korzystać z aż 50 Via Ferrat, czyli górskich szlaków wyposażonych w stalową linę do autoasekuracji. Nie da się zapomnieć uczuć towarzyszących wspinaczce w Południowym Tyrolu. Na przykład słońce wschodzące powoli nad skalistymi szczytami Dolomitów lub moment osiągnięcia szczytu wraz z otwierającą się przed oczami fantastyczną panoramą na otaczające Texelgruppe, czyli połączone masywy Alp Retyckich i Ötztalskich. A może w pamięci najbardziej utkwi coś prostszego, jak smak zupy przy stoliku górskiej chaty po trudnej trasie?
Południowy Tyrol jest wspinaczkowym El Dorado oferujący wyzwania w każdej formie i stopniu trudności. Wędrówki i alpejskie wycieczki w Dolomitach są źródłem niezapomnianych, górskich przeżyć. Szczególnie znane są Trzy Szczyty (wł. Tre Cime di Lavaredo) w dolinie Alta Pusteria / Hochpustertal lub wieże Vajolet w masywie Rosengarten. Parki wspinaczkowe i obiekty do wspinaczki sportowej są rozmieszczone w całej prowincji, a często znajdują się w szczególnie pięknych miejscach, kusząc wieloma stopniami trudności i rodzajami skał, takimi jak gnejs, granit, porfir, a nawet marmur. Z dziećmi warto wybrać się na jeden z kursów linowych.

Warto odwiedzić:

– Rotwand Via Ferrata: Ta via ferrata nie jest trudna technicznie, ale zawiera jeden wymagający fragment. Słynie z pięknej scenerii i oszołamiających widoków. Wycieczka rozpoczyna się na górskiej stacji wyciągu krzesełkowego Paolina (schronisko Paolinahütte, 2125 m n.p.m.). Stamtąd należy udać się szlakiem Hirzelweg nr. 552, a potem nr 549 do przełęczy Vajolon. Tutaj zaczyna się via ferrata na szczyt góry Rotwand (2806 m n.p.m.). Należy zejść do charakterystycznej Fensterleturm i Teufelswand. Dalej do schroniska Rotwandhütte (2280 m n.p.m.), a stamtąd szlakami nr 549 i 539 z powrotem do punktu startowego (średni poziom trudności (B) – tylko dla doświadczonych wspinaczy ze sprzętem i kaskiem).

– Via Ferrata Tridentina: Dolomity w Alta Badia i okolicach wielu uważa za najpiękniejsze góry świata. Stanowią wyzwanie dla wspinaczy i alpinistów, którego nie można przegapić. Pionowe ściany skalne i strome podejścia gwarantują mnóstwo niepowtarzalnych wyzwań wspinaczkowych. Bez wątpienia jedną z najbardziej znanych tras linowych w Dolomitach jest Pisciadù via ferrata (znana również jako Via Ferrata Tridentina) w masywie Sella, która ma kilka intrygujących sekcji pionowych i wiszący most.

Jedzenie i wino

Alpejski urok i śródziemnomorski styl - kontrast między dwiema kulturami, obecny wszędzie w Południowym Tyrolu, jest widoczny również w kuchni regionu. Śródziemnomorska radość z życia przejawia się w towarzyskim aperitifie, pysznych antipasti i aromatycznej kawie, podczas gdy tradycja alpejska wyraża się w potrawach z pierogów, wypiekach i makaronach rozgrzewających zarówno serce, jak i wygłodniały po całodziennych aktywnościach żołądek. Różnorodność jest przyprawą życia, a kuchnia Południowego Tyrolu rozwija się dzięki połączeniu wpływów włoskich, południowotyrolskich i ladyńskich (Ladynowie to rdzenna ludność retroromańska zamieszkująca tereny Dolomitów), czego rezultatem jest oferta dla smakoszy. Region zgromadził aż 25 gwiazdek Michelin podzielonych między 19 restauracji. Nowe smaki można znaleźć nie tylko w nagrodzonych gwiazdkami lokalach: można wybierać od eleganckiej kuchni haute po tradycyjne potrawy przygotowywane w gospodarstwie domowym. Schroniska alpejskie i zajazdy przydrożne oferują autentyczne dania kuchni rodzimej i najlepsze lokalne wina serwowane z ciepłą, południowotyrolską gościnnością.

Mamy też kilka wskazówek, jak dodatkowo można aktywnie wypoczywać:
Warto odwiedzić Muzeum Górskie Messner Corones: MMM Corones, położone na płaskowyżu Kronplatz (2275 m n.p.m.), które poświęcone jest najwyższej formie alpinizmu, na którą Reinhold Messner silnie wpłynął. Muzeum poświęcone jest historii alpejskiej i oferuje wyjątkowe widoki na duże mury Dolomitów i Alp. Na skraju najwspanialszej platformy widokowej w Południowym Tyrolu, w charakterystycznym budynku muzealnym stworzonym przez Zahę Hadid rozpościera się widok poza granice Południowego Tyrolu na wszystkie strony świata: od Dolomitów Lienzkich na wschodzie do Ortlera w na zachodzie, od Marmolady na południu do Alp Zillertalskich na północy.

Dojazd

Samochodem:
Dojazd trasą Brenerpass lub „drogą brennerską” (Brennerstrasse). Podróż z Warszawy zajmie 15, a z Krakowa – 11 godzin.

Samolotem:
Lotniska położone najbliżej Południowego Tyrolu są w Innsbrucku lub w Weronie. Inne znajdują się w Monachium, Wenecji, Treviso, Bergamo i Mediolanie.
Więcej informacji o regionie można znaleźć na: www.suedtirol.info/lato

 


Zobacz podobne artykuły

Dolomity
Włochy

Zobacz też