Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Galeria |

Boży Palec ze światłem

NPM 6/2019
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość
Autor:
Mikołaj Gospodarek
Mikołaj Gospodarek
()
Dito di Dio to w tłumaczeniu na język polski Palec Boga. Szczyt o tej tajemniczej nazwie góruje nad górskim jeziorem Sorapiss w Dolomitach. Jest to miejsce niezwykłej urody. Kiedy moim oczom pierwszy raz ukazał się widok lazurowej wody otoczonej pionowymi ścianami, po prostu zaniemówiłem.

Chcąc dostać się nad Lago di Sorapiss (1923 m n.p.m.), wybieram wariant najprostszy, czyli szlak z przełęczy Tre Croci (1809 m). Początkowo droga biegnie szerokim trawersem i dopiero w końcowym odcinku zaczynam mocno piąć się w górę. Po niespełna dwóch godzinach marszu docieram do celu. Jezioro znajduje się na dnie ogromnego kotła skalnego, a jego wnętrze wypełnia lazurowa woda.
Po krótkim odpoczynku w schronisku Vandelli idę nad lustro wody. Moje kilkugodzinne oczekiwanie na odpowiednie światło rozpoczyna… burza. Dzięki niej większość turystów ucieka i mogę bez przeszkód fotografować.
Słońce tego dnia przechodziło nad Dito di Dio (2603 m n.p.m.) dokładnie przez 18 minut. Do samego końca nie wiedziałem, czy chmury będą na tyle łaskawe, by w odpowiednim momencie rozstąpić się i wpuścić słońce w dolinę. Na całe szczęście w idealnym momencie wszystko zagrało. Boży Palec rozbłysnął światłem, zalewając lazur wody swoimi promieniami.
Są w Dolomitach miejsca bardziej widokowe. Są również ciekawsze szlaki. Trudno jednak znaleźć tak urokliwe połączenie wody i skał. Warto wybrać się nad Lago di Sorapiss i zaczerpnąć z tego górskiego źródła ciszy i spokoju. Rozciągające się w tym miejscu panoramy wynagradzają każde zmęczenie z dość nużącego i stromego podejścia.


Zobacz podobne artykuły

Zobacz też