Pogórze Rożnowskie, czerwiec 2019r - fotorelacja

Moderatorzy: Madziul, Asia M., Marcin K-G, sebastian.f

Awatar użytkownika
Satan

Pogórze Rożnowskie, czerwiec 2019r - fotorelacja

Post autor: Satan » 2019-06-25, 21:14

Od dłuższego czasu chodziły za mną pogórza. W tamtym roku się nie udało. W tym roku udało mi się przeznaczyć na swój cel...2,5dnia. :mrgreen:
A celem było Pogórze Rożnowskie.
Z racji krótkiego czasu oraz mnogości atrakcji, które oferuje pogórze założyłem, że całość logistyki oprę o furmankę i dojazdy w miejsca ciekawe. Zresztą umiejscowienie szlaków nigdy nie pozwoliłoby zobaczyć wszystkich miejsc, które miałem w planach...plus ten asfalt na wielu kilometrach… :-/
Mój plan zakładał przede wszystkim drewnianą architekturę sakralną oraz co ciekawsze szlaki piesze.
Jako, że w drodze musiałem śmignąć przez Pogórze Wiśnickie, już tutaj zacząłem zjeżdżać w boczne dróżki celem wizytacji drewnianych kościółków.

I tak pierwszy przystanek robię w Tymowej, przy kościele pw św Mikołaja Biskupa z 1764r

Obrazek

Niedaleko jest Złota, gdzie wśród drzew nieco ukrywa się drewniany kościół św Michała Archanioła. Pierwotnie budowany w 1694r, przebudowany w XIXw.

Obrazek

Potem w zasadzie wjeżdżam już w „swoje” pogórze, a na granicy jest Jurków, gdzie znajduję kościół Przemienienia Pańskiego z 1578r, później nieco przebudowany w XVIIIw.

Obrazek

Na chwilę przemyśleń udaję się nad brzeg Jeziora Czchowskiego, nad przeciwnym brzegiem łagodnie falują wzgórza Pogórze Rożnowskiego.

Obrazek

Uwagę zwracają również ruiny Zamku Tropsztyn ulokowane nad samym brzegiem Dunajca. Pierwsza wzmianka o tutejszej warowni pochodzi z 1231 roku. Pierwsze murowane zabudowania zamkowe powstały przypuszczalnie w wieku XIV. W 1574 roku, w okresie kontrreformacji, zrujnowany przez właścicieli Rożnowa w związku z „napadami prowadzonymi z zamku”. Obecnie zamek jest w rękach prywatnych i od lat 90-tych ustawicznie odbudowywany.

Obrazek

Kolejne kroki kieruję na Przełęcz św Justa. Jest tu niewielki, ale urokliwy kościółek Narodzenia NMP z drugiej połowy XVIIw.

Obrazek

Sama przełęcz oferuje bardzo ładne widoki. Tutaj falujące wzgórza z najwyższą Ostrą Górą [483mnpm].

Obrazek

Z przełęczy można również podziwiać najwyższą w całym Pogórzu Rożnowskim – Dąbrowską Górę [583mnpm]

Obrazek

Ze św Justa pięknymi serpentynami udaję się do Tabaszowej. Jest tu drewniany kościół św Mikołaja z 1753r.

Obrazek

Podczas tego wyjazdu udało mi się kilka razy trafić na otwarte obiekty. Tutaj sukces był połowiczy, bo fotka przez szybkę…

Obrazek

Kościół w Tabaszowej ulokowany jest bardzo urokliwie, na szczycie wzgórza. Rozciąga się stąd bardzo ładny widok na Jezioro Rożnowskie i okoliczne wzgórza.

Obrazek

Podczas tego wyjazdu nie raz miałem się przekonać, że te wszystkie „górskie” drogi pomiędzy poszczególnymi wioskami pogórza się niesamowicie widokowe. Tutaj widok na Dąbrowską Górę i meandry Dunajca.

Obrazek

Bazę noclegową mam w Rożnowie. Także tutaj jest drewniany kościółek pw św Wojciecha z 1661r.

Obrazek

Kolejny dzień rozpoczynam nad pobliską tamą, która z Dunajca zrobiła sztuczne Jezioro Rożnowskie.

Obrazek

W tej porannej kontemplacji nie byłem osamotniony… ;-)

Obrazek

Widoki z drogi pomiędzy Rożnowem, a Bartkową-Posadową.

Obrazek

Jestem w głównym kurorcie tej okolicy, czyli w Gródku nad Dunajcem. Przed sobą mam Wyspę Grodzisko lub wg miejscowych Małpią Wyspę.

Obrazek

Droga z Gródka do Siennej też daje ciekawą perspektywę na otoczenie Jeziora Rożnowskiego.

Obrazek

Obrazek

Ja tymczasem wąziutką drogą zjeżdżam do Zbyszyc, gdzie podziwiać mogę klasycystyczny dwór Szujskich z XVIIIw.

Obrazek

Droga nad Zbyszycami daje z kolei możliwość podziwiania wzniesień po drugiej stronie Dunajca.

Obrazek

Ja tymczasem zajeżdżam do Kurowa, gdzie paruję furmankę w cieniu, pod gruszą. Moim celem jest najwyższe wzniesienie Pogórza Rożnowskiego – Dąbrowska Góra [583mnpm]. Na początku podejścia, na polach, ładnie widać to co po zachodniej stronie Dunajca.

Obrazek

Są to Zamczysko [505mnpm] oraz Białowodzka Góra [615mnpm]

Obrazek

Na szczycie widoki głównie na północ i północny-wschód, czyli malownicze pola nad Sienną, Jelną…

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Północny- zachód też wchodzi w grę. Tutaj wzgórza nad Tabaszową i Znamirowicami.

Obrazek

Zbiegam w dół i dokonuję dalszego objazdu okolicznych kościołów. Tutaj Mogilno i drewniany kościół pw św Marcina Biskupa z XVIIw.

Obrazek

Kilka kilometrów dalej jest obiekt w Krużlowej. Gotycki kościółek Narodzenia NMP z 1520r.

Obrazek

Miałem szczęście i mogłem zajrzeć do środka…

Obrazek

Po tej uczcie dla ducha czas na coś dla ciała. Na mapie w oczy rzuciła mi się górka nieco wyższa od Dąbrowskiej Góry. Ki diabeł? Okazało się, że Jodłowa Góra, to jedna z najdalszych macek północo-zachodnich granic Beskidu Niskiego. Podejście jest całkiem widokowe, poza falującym Pogórzem Rożnowskim na horyzoncie majaczą Beskid Wyspowy i Sądecki.

Obrazek

Sam szczyt Jodłowej Góry [715mnpm] oferuje całkiem ładne widoki na północ, jest też wiatka. Chwilkę odpoczywam i zbiegam do furmanki, bo jeszcze sporo kościołów przede mną... :mrgreen:

Obrazek

Bartkowa-Posadowa i kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, późnogotycki z XVIw.

Obrazek

Niewiele dalej jest mój numer jeden Pogórza Rożnowskiego, czyli również późnogotycki kościółek Matki Boskiej Różańcowej w Przydonicy z 1527r.

Obrazek

Tutaj krata w bocznych drzwiach okazała się pozbawiona szkła, zajrzawszy obiektywem… :-P

Obrazek

Okoliczne klimaty…

Obrazek

Niedaleko Rożnowa, gdzie mam kwaterkę jest wioska Tropie. Warto i tam zajrzeć, choć miejscowy kościół nie jest drewniany, to historia tej romańskiej świątyni ma sięgać roku 1045r, kiedy to fundatorem obiektu w Tropiu był sam Kazimierz Odnowiciel.

Obrazek

Obrazek

Samo Tropie położone jest malowniczo nad brzegiem Dunajca.

Obrazek

Nie odpuszczam też pobliskiej kładeczki nad Dunajcem…

Obrazek

I tym samym kończę dzień zwiedzania. W kolejnym planuję zjechać północne okolice pogórza. Pierwszy stop robię w Brzozowej, gdzie znajduje się późnogotycki kościół św. Mikołaja Biskupa z 1497r.

Obrazek

Tu też mam kapkę szczęścia, bo obiekt jest chwilowo otwarty…

Obrazek

W drodze…

Obrazek

Kolejny kościółek, w Siemiechowie, w remoncie generalnym. Pracownicy patrzą trochę spode łba, więc robię najlepsze możliwe ujęcie w tej sytuacji i opuszczam teren.

Obrazek

A to już Gromnik i barkowy kościół św Marcina Biskupa z 1727r.

Obrazek

Mam czas, to się rozglądam…

Obrazek

Z Gromnika jadę do Bruśnika, nad wsią, na wzgórzu Styrki w 2013r otwarto wieżę widokową.

Obrazek

Widok na północny-zachód w kierunku Jamnej.

Obrazek

I w drugą stronę w kierunku Pogórza Ciężkowickiego.

Obrazek

Warto czasem spojrzeć też w dół. W trawach dostrzegam...bażanta! Tyle udało mi się wyciągnąć z tej odległości… :-|

Obrazek

Po tej uczcie dla oczu, dalej szukam architektury sakralnej. :mrgreen: Najbliższej mam do Jastrzębiej. Tutaj trafiam na kościół św Bartłomieja Apostoła z XVIw.

Obrazek

I znów mam możliwość aby na chwilę zajrzeć do środka…

Obrazek

Następnie furmankę zostawiam w okolicy Jamnej i niebieskim szlakiem idę do Bukowca. Jakoś tak bierze mnie na wspominki z drogi do Nieznajowej…

Obrazek

Do Bukowca idę dla dawnej cerkwi, teraz kościoła Niepokalanego Serca NMP z 1982r. Budynek został tu przeniesiony w 1947r z Kamiennej.

Obrazek

W Bukowcu zmieniam szlak na zielony i kieruję się do bacówki na Jamnej.

Obrazek

I tu w zasadzie kończę imprezkę. Żółtym szlakiem schodzę do auta i wracam na kwaterkę, kolejnego dnia o 4:00 ruszam do Gdana…

Obrazek

Wniosek jest jeden – warto jeździć na pogórza, z mojej strony, to pierwsze, ale pewnie nie ostatnie słowo w tym temacie… ;-)

Obrazek
For God Your Soul... For Me Your Flesh

Dark Side of N.P.M.

Awatar użytkownika
Lidka K.
Kontakt:

Re: Pogórze Rożnowskie, czerwiec 2019r - fotorelacja

Post autor: Lidka K. » 2019-06-26, 03:27

Raj dla oczu, nieprawdaż? :-) Do tego akurat taka widowiskowa pora roku. Pięknie i spokojnie, tłumy są na Krupówkach lub połoninach ;-)
jest we mnie wiary okruszek....

Awatar użytkownika
krzyś

Post autor: krzyś » 2019-06-26, 16:49

Satan pisze:
2019-06-25, 21:14
Kościół w Tabaszowej ulokowany jest bardzo urokliwie, na szczycie wzgórza. Rozciąga się stąd bardzo ładny widok na Jezioro Rożnowskie i okoliczne wzgórza.
Jak już tu byłeś, trzeba było koniecznie przejść się na Most Stacha w Znamirowicach. Spod kościółka to raptem ok. 20 min., a wrażenia ogromne.

Awatar użytkownika
menel

Post autor: menel » 2019-06-26, 18:22

Satan pisze:
2019-06-26, 16:49
Z Gromnika jadę do Bruśnika, nad wsią, na wzgórzu Styrki w 2013r otwarto wieżę widokową.
Widzę, że postawili wiatunię. W 2016 roku o ile pamiętam nie było jej jeszcze, zaznaczam w kajecie jako wariant noclegowy.

Obrazek

Temat pogórzański bardzo mnie pasuje.
krzyś pisze:
Jak już tu byłeś, trzeba było koniecznie przejść się na Most Stacha w Znamirowicach.
Filowałem w interenetach na temat tego mostu, Dąbrowska Góra również mnie interesuje, bo nie byłem.
ПУНКС НОТ ДЭД !

Awatar użytkownika
krzyś

Post autor: krzyś » 2019-06-26, 18:42

menel pisze:
2019-06-26, 18:22
Filowałem w interenetach na temat tego mostu
Kiedy byliśmy tam w 2012, nieźle się naszukaliśmy. Teraz podobno dojście do niego jest dobrze oznaczone. A warto go zobaczyć, naprawdę warto.

Obrazek

Awatar użytkownika
Satan

Post autor: Satan » 2019-06-26, 19:58

Lidka K. pisze:
2019-06-26, 03:27
Raj dla oczu, nieprawdaż? :-) Do tego akurat taka widowiskowa pora roku. Pięknie i spokojnie, tłumy są na Krupówkach lub połoninach ;-)
Jeżeli moja osoba godna jest aby użyć tego słowa, to rzeczywiście raj. Cisza i spokój.
No może poza Grudkiem nad Dunajcem... ;-)

krzyś pisze:
]Jak już tu byłeś, trzeba było koniecznie przejść się na Most Stacha w Znamirowicach. Spod kościółka to raptem ok. 20 min., a wrażenia ogromne.
No właśnie, ten most wpadł mi w oko w jakiejś relacji...już po powrocie... :-/
Gdzieś czytałem, że jest to największy most kamienny na świecie zbudowany rekami jednego człowieka... :shock:

Dark Side of N.P.M.

Awatar użytkownika
Satan

Post autor: Satan » 2019-06-26, 19:59

menel pisze:
2019-06-26, 18:22
Widzę, że postawili wiatunię. W 2016 roku o ile pamiętam nie było jej jeszcze, zaznaczam w kajecie jako wariant noclegowy.
Wiata z grillem plus bażant po sąsiedzku. ;-)

Dark Side of N.P.M.

Awatar użytkownika
krzyś

Post autor: krzyś » 2019-06-26, 20:25

Satan pisze:
2019-06-26, 19:58
największy most kamienny na świecie zbudowany rekami jednego człowieka.
Obrazek

Awatar użytkownika
lapetti

Post autor: lapetti » 2019-06-27, 08:37

Taa, parę lat temu nazad postraszyło nim w ... zagadkach :mrgreen:

Awatar użytkownika
Satan

Post autor: Satan » 2019-06-28, 11:09

Jadąc "gdzieś" w te tereny na pewno wrócę i zobaczę ten most! :-D

Dark Side of N.P.M.

Awatar użytkownika
menel

Post autor: menel » 2019-06-28, 14:41

Pogórze Rożnowskie zamierzam se dać na zakończenie imprezy w Beskidzie Wyspowym. Dąbrowskiej Góry nie daruję.
ПУНКС НОТ ДЭД !

Awatar użytkownika
Satan

Post autor: Satan » 2019-07-16, 15:48

Zawiedzion nie będziesz, choć może zdziwić fakt, iż na szczycie jest ulokowana mała wioseczka, kilka domów. Niektóre widać postawione tu pokolenia temu, ale inne, to już świeżutkie willa "z widokiem". ;-)

Dark Side of N.P.M.

Awatar użytkownika
dave

Post autor: dave » 2019-07-17, 18:57

Dlaczego mi ta relacja umknęła? :-/ ;-) Bardzo szanuję takie klimaty. Dzięki za przybliżenie niektórych miejsc. Może uda mi się w tym roku wreszcie odwiedzić pogórza karpackie, bo te tereny to dla mnie terra incognita.
Turysta bez raków i czekana, ale za to z siekierą.
https://sznycelgorski.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Satan

Post autor: Satan » 2019-07-17, 20:07

Tja, pogórza stają coraz bardziej modne... :mrgreen: i kuszące... ;-)

Może raz w roku wypad na pogórza? Ja jestem bardzo zauroczony. Kwestia strategii już na miejscu: "z buta" nie obskoczysz wszystkiego, bo sieć szlaków jest skromna, no przynajmniej w Pog. Rożnowskim, co do reszty na ten moment się nie wypowiadam...

Dark Side of N.P.M.

kulczyk1

Post autor: kulczyk1 » 2019-07-17, 21:11

Odezwę sie w temacie bo jakiś czas temu byłem. Szlak szlakiem ale wiele ciekawostek jest poza nim na ten przykład taka latarnia kupiecka

Obrazek
Idąc szlakiem jej nie zobaczysz - mapa i tylko mapa , pewnie , że trza się pofatygować asfaltem ale taki jest urok tych stron.

ODPOWIEDZ