Rowerowe wycieczki Roberta J

Moderatorzy: Madziul, Asia M., Marcin K-G, sebastian.f

Robert J
Posty: 396
Rejestracja: 2015-02-23, 20:34
Lokalizacja: Charbielin

Re: Rowerowe wycieczki Roberta J

Post autor: Robert J » 2019-05-07, 16:41

Zábřeh, Mohelnice, Úsov czyli zamki, pałace i wieże widokowe - 23.03.2019

Po kilku rowerowych wypadach we wschodnią część Jesioników przyszła pora by zmienić kierunek na zachodni. Tym razem udaje mi się jednak wyruszyć w trasę jeszcze przed wschodem słońca. Zdaję sobie sprawę, że czeka mnie dzisiaj trochę więcej podjazdów jak dotychczasowych wypadach w tym roku 😉

Szykuje się kolejny ładny dzień choć jak się później okazało przejrzystość powietrza pozostawiała wiele do życzenia. No i jest zimno, cholernie zimno. Jeszcze w tym roku niedane mi było jechać na krótko. Nie inaczej będzie i tym razem.

Obrazek

Staram się szybko dotrzeć do Jesenika. Tam tylko kilka zdjęć i dalej na przełęcz Ramzova. Po drodze odwiedzam polankę z moim ulubionym widokiem na Masyw Keprnika. Niestety tym razem bez piwa ale i tak byłby problem by sobie usiąść bo trawa bardzo mokra. Ważne też że temperatura powoli idzie do góry 😀

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zaopatrzenie robię dopiero w Jindřichovie.

Obrazek

W Hanušovicach odbijam wzdłuż rzeki Morava bo trasa jest znacznie łatwiejsza dla rowerzysty do pokonania. Trudniej jest jadąc przez miejscowość Kopřivná bo tam należy pokonać konkretne wzniesienie.

Teraz już nie ma pośpiechu. Jadę przez Bohdíkov po wyznakowanej trasie rowerowej nr.4.

Obrazek

Obrazek

W miejscowości Ruda nad Moravą był plan wypuszczenia drona nad tamtejszym pałacem. Po dotarciu na miejsce widzę, że brama wjazdowa jest otwarta więc wjeżdżam na plac przed samym pałacem. Obecnie trawa tam remont bo widać krzątającą się ekipę i zgromadzone materiały budowlane. Fajnie, że tego typu obiekty nie niszczeją.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obecna bryła obiektu pochodzi z okresu renesansu.

No i tym razem jednak nie polatałem.... Natomiast kawałek dalej odbijam na Radomilov. Moim celem jest teraz szczyt Haj. W Radomilovie w sumie kończy się asfalt i dalej już wiedzie szutrówka. Częściowo wiedzie nią szlak zielony, który następnie odbija na pastwiska.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trzeba pokonać kilka wzniesień ale warto bo widoki całkiem ładne.

Na mapie zaznaczony jest kościółek pod szczytem Haj. Nigdy tam nie byłem, więc zahaczę o to miejsce. Kościół Bożego Ciała, bo o nim mowa wzmiankowany jest w XVI wieku. Obecny pochodzi z 1724 roku. Ścieżka krzyżowa pochodzi natomiast z 1908 roku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tu też korzystam po raz pierwszy z usług Igora

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Rozpoczynam zdobywanie szczytu Haj gdzie stoi wieża widokowa. Niestety szlak miejscami pnie się stromo do góry i leży tam też kilka powalonych przez wiatr drzew. Muszę prowadzić rower....

Wieża na szczycie powstała w 1996 roku, a pierwsza w tym miejscu stała ponad sześćdziesiąt lat wcześniej. Wieża jest czynna, ale ja nie decyduję się na wejście. Kiedyś byłem i wiem, że widok jest przez szyby. Zjeżdżam kawałek niżej gdzie mam dobry widok na Šumperk. Robię tam długą przerwę. Oglądam kończący sezon skoków narciarskich konkurs w Planicy 😉

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Później jeszcze pięć minut dla drona w powietrzu. Wieża fajnie wygląda, ale widoczność jak pisałem na początku jest nie najlepsza.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jadę dalej szlakiem zielonym dość spory kawałek drogi. Nad Bludovem nie dawno wystawiono wieżę widokową. Nie jest ona jakaś wysoka, ale gdy okolica jest pozbawiona drzew to nic więcej nie potrzeba.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Igor startuje....

Obrazek

... i leci nad barokowy pałac w Bludovie.

Obrazek

Obrazek

Dalsza moja rasa wiedzie w kierunku Mohelnic bo tak sobie wykalkulowałem, że do tamtego miasta dam radę jeszcze dziś dotrzeć zanim zacznę kierować się ku domowi. Jednak jadę tam przez mniejsze miejscowości jak chociażby przez Brníčko, Lesnice czy Zvole. W Brníčko kiedyś byłem, ale to były jeszcze czasy bez drona, a tam nad miejscowością górują malownicze ruiny zamku o tej samej nazwie. Dron daje możliwość spojrzenia na miejsca, które się dobrze zna z nowej perspektywy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zamek pochodzi z drugiej połowy XIII wieku. Został zniszczony podczas konfliktu pomiędzy Jerzym z Poděbrad, a Mateuszem Korvínem w XV wieku.

W miejscowości Lesnice stoi niczym nie wyróżniający się pałacyk, którego początki to okres renesansu.

Obrazek

Pomiędzy mniejszymi miejscowościami wplatam jednak Zábřeh. Tylko zahaczam o przedmieścia by zrobić zakupy w markecie i lecę dalej na Mohelnice. Do Mohelnic w dużej części jedzie się po fajnych ścieżkach rowerowych.

Obrazek

Obrazek

W Mohelnicach obowiązkowy przejazd przez tamtejszy rynek. Szkoda tylko, że to jeden wielki parking 😕

Obrazek

Obrazek

Najcenniejszym zabytkiem w mieście jest gotycki kościół pod wezwaniem św. Tomasza z Canterbury.

Obrazek

Obrazek

Miasto opuszczam oczywiście po ścieżkach rowerowy, których tu nie brakuje. Jadę teraz do nieodległego Úsova. Miasteczko znacznie ciekawsze dla mnie aniżeli chociażby wcześniej odwiedzone Mohelnice.

Obrazek

Dominantą miejscowości jest jedna z najstarszych zachowanych północnomorawskich siedzib szlacheckich. Pałac wybudowano w miejscu częściowo zniszczonego podczas szwedzkiej okupacji w 1643 roku zamku. Pierwotnie był on w formie francuskiego kasztelu. Teraz to zresztą widać bardzo dobrze z powietrza jak wygląda ten pałaco-zamek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ciekawostką jest znajdujące się w pałacu muzeum myśliwsko-leśnicze gdzie zgromadzono bogate zbiory chociażby broni czy też narzędzi kłusowniczych. Muzeum posiada wyjątkowe zbiory tego rodzaju na skalę Europy Środkowej. Niestety jestem tu po raz drugi i po raz drugi już po godzinach otwarcia, a to muzeum bardzo chętnie by zwiedził wewnątrz. Teraz będzie trzeba mieć to na uwadze na przyszłość 😉

Tu niestety spotyka mnie też nie miła sytuacja. Pewien podpity, strasznie bełkoczący miejscowy żąda ode mnie bym oddał mu swój aparat. Gdy odmawiam to wyciąga rękę po właśnie lądującego drona. Jeden szybki ruch i już ręka wykręcona, a gościu tylko jęknął, ale wiem że go to bardzo zabolało. Znieczulica alkoholowa działa. Poprosiłem grzecznie by się oddalił bo w innym przypadku będzie mieć większe problemy aniżeli tylko bolący bark. Posłuchał, ale na odchodnym krzyczał coś w stylu bym wypieprzał do swojej śmierdzącej polski..... Niestety i takie przypadki się zdarzają, ale coś takiego mi przytrafilo się po raz pierwszy.

Jadę jeszcze pod miejscową synagogę, którą wybudowano pod koniec XVIII wieku.

Obrazek

Obrazek

Z Úsova jadę na Unicov. Droga dość szybko mi umyka spod kół. Ścieżkami rowerowymi przemierzam ościenne dzielnice miasta i odbijam na Rýmařov.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zbliża się zachód słońca i robię coraz rzadziej przerwy nawet te na zdjęcia. Tym razem do Rýmařova jadę trochę inaczej aniżeli to ma w moim przypadku miejsce. Z Libiny przez Tvrdkov. Kiedyś tamtędy już jechałem i wiem, że łatwo tam nie jest. Konkretny podjazd na początek, a oprócz tego kilka mniejszych zjazdów i podjazdów. Trochę wkurzająca ta trasa, ale za to mam kilka fajnych ujęć wijącej się drogi z drona 😉

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W Rýmařovie jestem gdy jest już zupełnie ciemno. Robię zakupy w tym co zwykle sklepie prowadzonym przez Azjatów. Przede mną jeszcze 60 kilometrów do domu przez Jesioniki. Ale to standard.... Najważniejsze do wjechać na przełęcz Hvezda w Karlovej Studance, a potem to już z góry 😉

Obrazek

222 kilometry i ponad 2k podjazdów to już całkiem sporo jak na tą porę roku. Jestem zadowolony, ale w te okolice szybko nie wrócę bo teraz będą u mnie trochę inne priorytety albo cele, które chcę zrealizować 😉

Obrazek

Galeria z tego wypadu pod linkiem:

https://photos.app.goo.gl/bD9LLWzQR2e9Ro9k6

Robert J
Posty: 396
Rejestracja: 2015-02-23, 20:34
Lokalizacja: Charbielin

Re: Rowerowe wycieczki Roberta J

Post autor: Robert J » 2019-05-08, 16:06

W odwiedzinach u Schaffgotschów + Wzgórza Strzelińskie i jeszcze coś.... ;) - 06.04.2019

Tym razem jadę na wspólny trip z Kamilem, który jest chętny na dłuższą przejażdżkę, a jak jest ktoś chętny to zawsze staram się dopasować dystans pod towarzysza 😉 Jako, że tym razem planowy dystans będzie poniżej 200 kilometrów to postanawiam odwiedzić kilka miejsc, w których wielokrotnie bywałem, a jednocześnie już kilka lat tam nie zaglądałem. I tak na pierwszy rzut postanawiam odwiedzić Kopice i tamtejszy pałac, a właściwie to co po nim pozostało. Żeby nie było tak łatwo to jedziemy w kierunku Nysy polnymi drogami i leśnymi duktami tak mniej więcej jak biegnie rzeka Biała Głuchołaska.

Obrazek

Obrazek

Następnie przez niewielkie miejscowości docieramy do celu czyli do Kopic. Przy kościele Podwyższenia Krzyża Świętego stoi mauzoleum będące miejscem pochówku członków rodziny górnośląskiej linii Schaffgotschów. Jeszcze kilka lat temu grób był usytuowany tuż przed grobowcem, ale całkiem niedawno został zlikwidowany podobnie jak wszystkie inne nagrobki na całym przyległym terenie do kościoła. Teraz jest tam tylko trawnik.... Ponoć po odremontowaniu mauzoleum szczątki dawnych właścicieli tych ziem mają wrócić na dawne miejsce. Widać, że częściowo obiekt został już odremontowany.

Obrazek

Obrazek

Tutejszy kompleks pałacowy jest chyba najbardziej romantyczną ruiną na śląsku i to nie tylko jeżeli chodzi o wygląd, ale również ze względu na swoją historię. W 1859 roku Hans Urlich von Schaffgotsch wraz z żoną Joanną, zwaną "śląskim kopciuszkiem" zakupili tutejszy obiekt i przebudowali go w stylu neogotyku z elementami neorenesansu. Po II wojnie światowej ich potomkowie uciekli do Niemiec pozostawiając niemal cały dobytek, który w następnych latach był grabiony. W 1958 roku został podpalony i jak podają źródła pisane "dla zatarcia śladów" wcześniejszej zadbano o to by nie miano czym gasić pożaru wypuszczając wodę z okolicznych stawów.

Od tamtej pory obiekt popadał w coraz większą ruinę, a złodzieje wynosili nadal wszystko co miało jakąkolwiek wartość. Tym razem były to już jednak kamienne ozdoby, i posągi z okolicznego parku. Obiekt ten nigdy nie miał szczęścia do nabywców. Co prawda obecny właściciel uporządkował teren, przykrył prowizorycznym zadaszeniem pałacową kaplicę, ale na tym poprzestano. Dobrze że chociaż teren ogrodzony i ciągle jest tam stróż bo dzięki temu teren nie jest jeszcze bardziej dewastowany.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dzisiaj akurat trafiliśmy na akcję porządkowania przyległego parku, który nadal służy okolicznym mieszkańcom za wysypisko śmieci. Po całym okolicznym terenie kręci się kilkadziesiąt osób z workami na śmieci. Na terenie bezpośrednio przyległym do pałacu widać osoby krzątające się jakby miało być tam jakieś ognisko. Później po powrocie do domu wyczytałem, że obecny właściciel faktycznie przygotował wspólne ognisko dla wszystkich.

A my tymczasem robimy objazd okolicznego parku gdzie można znaleźć jeszcze kilka ciekawych obiektów. Mauzoleum pozostałych członków rodziny, pruską kolumnę zwycięstwa oraz sztuczne ruiny zwane "Mysia wieża".

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z Kopic jedziemy na Grodków. Miasto jest tylko na naszej trasie przejazdu ponieważ naszym kolejny celem są Wzgórza Strzelińskie. W sumie miałem inny pomysł na trasę dotarcia tam, ale od obwodnicy Grodkowa jest nowa , genialna ścieżka rowerowa wiodąca po dawnej linii kolejowej Grodków-Strzelin. Co prawda jest to obecnie kilka kilometrów, ale miejmy nadzieję, że w przyszłości będzie w ten sposób zrewitalizowany większy odcinek tej trasy. Plany przewidują łącznie około 70 km ścieżek po dawnych nasypach kolejowych w dwóch województwach. Miejmy nadzieję, że to wypali bo jednak na chwilę obecną nie wszyscy włodarze są temu przychylni.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W Przewornie zaglądamy pod tamtejszy pałac. Robimy też zakupy w sklepie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W miejscowości Krzywina odbijamy na szlak niebieski i teraz czeka nas spory odcinek przez Wzgórza Strzelińskie. Na samym początku w dawnym kamieniołomie znajduje się "Skałka Goethego". Odsłonięte są tu unikatowe skały określane jako kwarcyty daktylowe. Są to jasnokremowe, drobnoziarniste skały krzemionkowe, w których występują wydłużone agregaty mineralne przypominające kształtem daktyle(źródło: Wikipedia). W miejscu tym od dawien pozyskiwano bezbarwną, przezroczystą odmianę kwarcu zwaną kryształem górskim. Nawet teraz jakiś starszy miejscowy pan grzebie w rumoszu skalnym. My też przeszliśmy się po okolicy 😉

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Szlakiem żółtym docieramy na najwyższe wzniesienie - Gromnik. Na szczycie stoi za niska wieża widokowa jak na wysokość otaczającego szczyt lasu i osłonięte oraz częściowo zrekonstruowane ruiny zamku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kolejnym naszym przestankiem będzie Henryków. Docieramy tam parkiem przy opactwie cystersów.

Ten pocysterski barokowy zespół klasztorny z kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Jana Chrzciciela jest jednym z najokazalszych i najpiękniejszych założeń barokowych na Śląsku. To tutaj powstała Księga Henrykowska – zabytek piśmiennictwa polskiego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tu też dorzucam kilka ujęć z drona.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na naszej dzisiejszej trasie jest jeszcze jeden przystanek - Ziębice. Jednak ze względu na już dość późną porę samo miasto sobie darujemy. Za to wspinamy się na wzniesienie w parku miejskim skąd jest świetny widok na całą starówkę.

Wzniesienie zwane jest "Szubienicznym". Tam w 1966 roku postawiono największy ceramiczny pomnik w Europie. Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego ma formę Orła nawiązującego do naszego godła.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak już dron w powietrzu to podlecę chociaż nad historyczne centrum miasta. Z góry ciekawie wygląda starówka 😀

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozostała część trasy wiedzie nas przez Otmuchów oraz czeską Vidnavę. Dość szybko nam zleciała ta trasa bo w sumie obyło się bez dłuższych przerw 😉

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tego dnia udało się pokonać 180 km.

Obrazek

Galeria: https://photos.app.goo.gl/mHJ95YfFXutBANqe8

Awatar użytkownika
Satan
Posty: 5622
Rejestracja: 2009-02-22, 20:22
Lokalizacja: Gdańsk/Beskid Płaski

Re: Rowerowe wycieczki Roberta J

Post autor: Satan » 2019-05-08, 17:00

Super, wracam do Twoich relacji głównie dla dopracowanych fotek, no i terenów które prezentujesz.
Fotki z wysokości rzeczywiście znacznie podkręcają wartość całości ;-)
For God Your Soul... For Me Your Flesh

Dark Side of N.P.M.

Robert J
Posty: 396
Rejestracja: 2015-02-23, 20:34
Lokalizacja: Charbielin

Re: Rowerowe wycieczki Roberta J

Post autor: Robert J » 2019-05-08, 20:56

Satan pisze:
2019-05-08, 17:00
Super, wracam do Twoich relacji głównie dla dopracowanych fotek, no i terenów które prezentujesz.
Fotki z wysokości rzeczywiście znacznie podkręcają wartość całości ;-)
Dzięki, miło słyszeć takie słowa. Ja zawsze staram się podchodzić do każdego zdjęcia indywidualnie. Nie wywołuję RAWów hurtowo tylko staram się zachować jakiś poziom w estetyce tych zdjęć ;-) Dron to niesamowita zabawka jednak trzeba trochę znać przepisy i trochę mieć też doświadczenia przy lataniu. Oczywiście święty to ja nie jestem :-P

Relacji będę wklejał sporo bo mam wiele zaległych. Co prawda wcześniej pojawiają się one u mnie na blogu, ale staram się po pewnym czasie skopiować na kilka różnych forów :-)

Robert J
Posty: 396
Rejestracja: 2015-02-23, 20:34
Lokalizacja: Charbielin

Re: Rowerowe wycieczki Roberta J

Post autor: Robert J » 2019-05-13, 14:25

Kietrz, Tworków, Ostrava, Raduń, Opava - 30.03.2019

W końcu udaje się wyruszyć w drogę przed wschodem słońca. Co prawda jest to zaledwie kilkanaście minut, ale dobre i tyle 😅 Pogoda szykuje się ponownie świetna. Tylko ta temperatura z rana....

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wschód słońca zastaje mnie w połowie drogi do Prudnika. Na tarczy słonecznej ukazuje się tamtejszy ratusz 😀 Przez miasto szybko przejeżdżam i przez Krzyżkowice jadę do Osoblachy.

Obrazek

Obrazek

Kieruję się na Głubczyce. Jednak miasto omijam od zachodu. Przemierzam płaskowyż głubczycki. Robi się przyjemnie cieplutko.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tak układam swoją dzisiejszą trasę by odwiedzić okoliczne ruiny kościołów, których na tych terenach jest kilka. Zostały one zniszczone podczas działań wojennych w 1945 roku.

Na pierwszy rzut idzie ten w miejscowości Włodzienin. Kościół św. Mikołaja zlokalizowany jest na południe już poza miejscowością. Wybudowany w XIV wieku posiada grobowce rodu Bytomskich, Szelihów i Sedlinickich z XV i XVI wieku, z płaskorzeźbami zmarłych i z napisami w języku starosłowiańskim. W 1945 r. kompletnie zniszczony i już nie odbudowany. Obecnie wieża kościelna zaadoptowana jako wieża widokowa.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wykonuję kilka ujęć z powietrza....

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teraz jadę do sąsiednich Wojnowic gdzie znajdują się kolejne ruiny. Kościół św. Szymona i Judy Tadeusza pochodzi z lat 1806-1807. Zniszczony w tym samym okresie co kościół we Włodzieninie.

Obrazek

Kolejne ruiny kościoła znajdują się w Nowej Cerekwi. Jest to kościół cmentarny pw. św. Wacława, wybudowano go w 1688 roku.

Obrazek

Obrazek

W Nowej Cerekwi można zobaczyć również inne ruiny. Mianowicie chodzi o pozostałości zamku. Był on siedzibą rodu Vrbnów od 1585 do 1800r.

Obrazek

Ok. Wystarczy tych ruin kościołów na dziś, a jest ich w okolicy jeszcze kilka. Główną drogą jadę do nieodległego Kietrza. Tam robię małe zakupy i kieruję się na południe do rezerwatu Góra Gipsowa. W 1957 roku w tym miejscu utworzono rezerwat przyrody w celu zachowania stanowisk roślinności stepowej. Wcześniej bo już w 1935 roku istniał tu "Obszar Przyrody Chronionej Wapienna Góra".

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na tych terenach w latach 1812 – 1972 prowadzono eksploatację złóż gipsu metodą podziemną. Widać ślady tej eksploatacji do tej pory. Jednak mam nieodpowiednie obuwie to kręcenia się na tym podmokłym o tej porze roku terenie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ładne widoki w okolicy.

Obrazek

Obrazek

Jadę do Sudic. To już po czeskiej stronie. Z daleka widać tamtejszą, pseudogotycką świątynię.

Obrazek

Obrazek

W miejscowości znajduje się pomnik upamiętniający niemieckich żołnierzy, którzy zginęli podczas pierwszej wojny światowej.

Obrazek

Oprócz tego w miejscowości stoi samolot szkolno-treningowy L29 Delfín.

Obrazek

Na wylocie w kierunku Samborowic stoi jako pomnik czołg T34. Jest to pomnik upamiętniający wyzwolenie Sudic przez radziecką brygadę pancerną w 1945 roku.

Obrazek

Obrazek

No i wracam do PL...

Obrazek

Wyznakowaną trasą rowerową jadę do Tworkowa. Tam przejeżdżam obok zabytkowego młyna wodnego. Wzdłuż stawu "Trzeciok" udaję się pod ruiny pałacu. A tam zonk ! Ruiny pałacu niedostępne bo trwają tam prace remontowe ! Z tego co wyczytałem na wieży ma zostać wybudowana platforma widokowa, mury zabezpieczone przed dalszym niszczeniem. Powstanie tu również centrum informacyjne.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kilka ujęć z drona.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I ponownie uderzam do Czech. Tym razem na znacznie dłużej. Z Sihlerovic jadę lasami w kierunku Ostravy.

Obrazek

Samo miasto nie jest moim celem. Postanawiam odwiedzić "Landek Park". Jest to największe muzeum górnicze w Republice Czeskiej. Zostało założone w dawnej kopalni Anselm gdzie wydobycie węgla kamiennego miało miejsce już w 1830 roku. Miejsce bardzo łatwo dostępne, szczególnie trasami rowerowymi wzdłuż Odry. Rowerzystów bardzo wielu dziś na ścieżkach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na sporym obszarze zgromadzono wiele maszyn służących do wydobycia węgla. Największe wrażenie robią kombajn oraz ogromna tarcza wiertnicza.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na zwiedzanie samej kopalni nie mam ani czasu ani pieniędzy. Pozostaje mi jechać w kierunku Hošťálkovic wzdłuż Odry.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tam w okolicy miejsca gdzie Opava wpada do Odry kilka ujęć z drona.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I właśnie wzdłuż Opavy jadę dalej po wyznaczonej trasie rowerowej. W przeważającej części są to szutry, ale mimo to jedzie się bardzo przyjemnie i szybko. Rowerzystów są całe tłumy ! Jedzie się tak fajnie, że kompletnie zapomniałem o wykonywaniu zdjęć ! Aparat wyciągam dopiero w okolicy Jilešovic.

Obrazek

Obrazek

W Smolkovie podjeżdżam pod kolejny tego dnia pomnik T34.

Obrazek

Obrazek

Ostatnim moim dzisiejszym przystankiem będzie miejscowość Raduň. Docieram tam polnymi drogami. Ciągle towarzyszy mi widok na nieodległą Opave.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Raduň nigdy jakoś nie znalazł się na trasie moich wycieczek, a tam okazuje się, że jest całkiem ładny pałac.

Obrazek

Obrazek

W jedynej czynnej knajpie zlokalizowanej w bezpośrednim sąsiedztwie pałacu jem już trochę spóźniony obiad i wypijam piwko. Smacznie i w przyzwoitych cenach.

Obrazek

Pierwotnie gotycki zamek w XVI wieku przebudowany przez rodzinę Tvorkovskich z Kravar w stylu renesansowym. Kolejne przeobrażenia miały miejsce już w XIX wieku. Pałac usytuowany na niewielkim wzniesieniu ponad stawem. Fajnie wygląda wraz ze swoim odbiciem na tafli wody.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Właśnie następuje zachód słońca. W dali widoczne Jesioniki, a ja gonię jak wariat na Opave.

Obrazek

Obrazek

Do domu pozostaje mi ponad sześćdziesiąt kilometrów, które pokonuje dość szybko. Bez postojów, bez zdjęć bo ileż można. W dniu dzisiejszym poprawiam też tegoroczny rekord jeżeli chodzi o pokonany dystans jednego dnia 😀

Obrazek

Oczywiście zadowolenie po tak pięknie spędzonym dniu jest ogromne ! 😀

A galeria pod tym linkiem: https://photos.app.goo.gl/W9PCuCu52d6VQHDT6

Awatar użytkownika
Lidka K.
Posty: 5596
Rejestracja: 2011-03-09, 10:29
Lokalizacja: 555 km od Bies...
Kontakt:

Re: Rowerowe wycieczki Roberta J

Post autor: Lidka K. » 2019-05-14, 16:13

są to szutry, ale mimo to jedzie się bardzo przyjemnie
jakie "ale"? raczej, "i dlatego" :-P :-D
jest we mnie wiary okruszek....

Robert J
Posty: 396
Rejestracja: 2015-02-23, 20:34
Lokalizacja: Charbielin

Re: Rowerowe wycieczki Roberta J

Post autor: Robert J » 2019-05-24, 14:23

Brzeg, Namysłów, Kępno, Byczyna oraz Kluczbork - 07.04.2019

W końcu przyszedł ten moment gdy wypadałoby wybrać się do siostry w odwiedziny w okolice Byczyny. Do tej pory jakoś nigdy nie było mi tam po drodze, albo po prostu nie lubię jeździć za bardzo po płaskim i wolę góry dlatego przeważnie obieram kierunek południowy, a nie północny 😀

Miałem wyruszyć przed wschodem słońca, ale ponowne się nie udało 😂 Jednak za bardzo się tym nie przejmuję bo po płaskim powinienem osiągnąć wyższą średnią aniżeli w górach. Szybko przejeżdżam przez Nysę i ciągle główną drogą uderzam na Grodków i dalej na Brzeg, ale ten drugi etap jest już podrzędnymi drogami.

Obrazek

Obrazek

Po Brzegu kręciłem się już bardzo dawno temu i to nie będąc tam rowerem. Tym razem robię objazd miasta.

Położone mniej/więcej w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Opolem miasto to jest jednym z najstarszych i ciekawszych miast Śląska. Obecnie zamieszkiwane przez około 36 tyś. mieszkańców.

Najcenniejszym zabytkiem jest tutejszy zamek Piastów Śląskich (zwany czasami Śląskim Wawelem) Wzniesiony na miejscu gotyckiego zamku warownego. Ten obecny kształt nadała mu renesansowa przebudowa. Główna fasada bogato zdobiona, zaliczana do najciekawszych tego stylu w Europie, a już na pewno w kraju. Dziedziniec otoczony trzykondygnacyjnymi krużgankami. Niestety za wstęp pobierana jest opłata, a że już kiedyś zwiedzałem obiekt to tym razem nie mam po prostu takiej potrzeby.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przy zamku stoi barokowy kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Obrazek

Obrazek

W rynku ciekawy, renesansowy ratusz.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kościół św. Mikołaja, gotycki. Podczas ostatniej wojny zniszczony, ale odbudowany w latach 60-tych.

Obrazek

Obrazek

Miasto naprawdę warte by je odwiedzić 😀

Obrazek

Obrazek

Kolejnym etapem dzisiejszego wyjazdu jest dotarcie do Namysłowa. W sumie jazda bez przerw, ot kilka fotek po drodze i to tyle 😉

Obrazek

Obrazek

Namysłów był dla mnie zawsze miastem, przez które przejeżdżałem tylko tzw. "tranzytem", a przecież jest bardzo ciekawe.

Obrazek

Ulokowane w jednakowej odległości zarówno od Opola jak i od Wrocławia od niemal zawsze historia tego miasta związana była z ważeniem piwa. I choć datowanie tutejszego browaru zamkowego to 1538 rok, należy zaznaczyć, że ważono tutaj piwo znacznie wcześniej. Kto mógł ważył ten złocisty trunek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Rynek jest zadbany i poza kilkoma sypiącymi się elewacjami barokowych kamienic nie ma się za bardzo czego czepić. Ratusz, z 1374 r., XV-XIX w., z 57-metrową wieżą.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła to najważniejsza świątynia w mieście. Późnogotycka z I połowy XV wieku. Inna znacznie mniejsza i starsza to kościół św. Franciszka i św. Piotra z XIV w. w bezpośrednim sąsiedztwie browaru.

Obrazek

Z lotu ptaka bardzo dobrze widać średniowieczny układ urbanistyczny.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z Namysłowa mógłbym jechać już bezpośrednio na Wołczyn i dalej na Byczynę jednak tak sobie wykalkulowałem, że jeżeli podjadę jeszcze do Kępna to po powrocie powinienem mieć w pokonanym dystansie trójkę z przodu. Fajnie by tak było. Nie namyślając się wiele uderzam właśnie na Kępno przez Rychtal.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W mieście senna atmosfera i choć ryneczek ładny to niczym szczególny się nie wyróżnia. Obieram kierunek na Byczynę.....

Byczyna to bardzo ciekawe miasto gdzie zachował się średniowieczny układ przestrzenny otoczony wybudowanymi w XIV-XV w. murami miejskimi w kształcie owalnym. Ich łączna długość to 912 metrów. Byczyna jest jednym z niewielu miast na terytorium polski gdzie mury obronne zachowały się niemal w całości.

Obrazek

http://4.bp.blogspot.com/-MELB2Nl1qrc/X ... 5-Pano.jpg

Rynek ładny, otoczony niewysokimi kamienicami, ale oszpecony od wschodniej strony blokiem. W centrum ratusz pierwotnie z XV wieku w późniejszym okresie nadano mu po przebudowie styl barokowy.

Obrazek

Obrazek

Wewnątrz opasających stare miasto murów znajdują się dwie świątynie: – gotycki kościół pw. Świętego Mikołaja oraz Kościół Świętej Trójcy i Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, barokowy.

Obrazek

Obrazek

Kilka kilometrów na wschód od Byczyny mieszka moja siostra, którą w końcu postanowiłem odwiedzić 😉 Za długo to tam nie zabawiłem bo pora w sumie dość późna. Po niespełna godzinie ruszam w drogę powrotną.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Droga powrotna wiedzie przez Kluczbork.

W okresie swojej edukacji kilkukrotnie odbywałem tu kursy kształcenia zawodowego. Wiele razy mówiłem sobie, że chciałbym odwiedzić miasto rowerem. I powiem tak. Niemal nic się tu nie zmieniło. Centrum zadbane, ale wystarczy udać się na "zaplecze", a tam zaniedbanie i syf. Szczególnie slamsy gdzie mieszkają Romowie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W ostatnich promieniach słońca opuszczam miasto i kieruję się na Opole główną trasą. Już nic nie kombinuję tylko gonię ile mam siły w nogach, a te już robią się powoli miękkie od wysiłku 😋 Do domu ponad 110 km i docieram tam przed pierwszą w nocy z dystansem przekraczającym 300 kilometrów czyli tak jak chciałem.

Obrazek

Obrazek

Był to kolejny udany dzień, a właściwie cały weekend bo w sumie udało się ukręcić przeszło 500 kilometrów w dwa dni !


Galeria: https://photos.app.goo.gl/gQV1NZJeLEqX5V6XA

Robert J
Posty: 396
Rejestracja: 2015-02-23, 20:34
Lokalizacja: Charbielin

Re: Rowerowe wycieczki Roberta J

Post autor: Robert J » 2019-05-24, 14:25

Lidka K. pisze:
2019-05-14, 16:13
są to szutry, ale mimo to jedzie się bardzo przyjemnie
jakie "ale"? raczej, "i dlatego" :-P :-D
Bo tą są drogi szutrowe po których śmiga się 30-40 na godzinę, a ma się wrażenie, że jedziesz po asfalcie ;)

Robert J
Posty: 396
Rejestracja: 2015-02-23, 20:34
Lokalizacja: Charbielin

Re: Rowerowe wycieczki Roberta J

Post autor: Robert J » 2019-05-27, 14:11

Racibórz, Rudy, GSA - 14.04.2019

Ostatnio pogoda coraz bardziej jest łaskawa i pozwala na coraz dłuższe wycieczki. I choć poranki nie są jeszcze zbyt ciepłe to już za dnia jest całkiem przyjemnie 😀

Jako, że w górach leży jeszcze bardzo sporo śniegu to początek wiosny jest u mnie okresem gdy kręcę się bardziej po płaskich terenach. Zawsze gdzieś tam w głowie mam kilka pomysłów na trasę, które chciałbym kiedyś zrealizować 😀 Tym razem pogoda o poranku nie jest zbyt ciekawa, siąpi mżawka, ale prognozy mówią, że z biegiem czasu ma się poprawiać.

Ruszam w drogę. Obieram kierunek wschodni....

Obrazek

W okolicy Głogówka zaczyna nieśmiało pokazywać się słońce. Jest dobrze 😀

Obrazek

Obrazek

Z Głogówka jadę już dalej podrzędnymi drogami. Czasami trafiały się również odcinki po drogach polnych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I tak przez Kazimierz, Ciesznów oraz Grudynię Małą docieram do Krowiarek. Tam pierwszy pit stop na posiłek. Siadam na ławce przy stawie, a na przeciwko mam tamtejszy pałac.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kolejnym celem jest Racibórz. Dawno temu bardzo często odwiedzałem to miasto ponieważ mieszkała tu dość długo moja siostra. Teraz priorytet to zakupy. Następnie wbijam na rynek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nigdy jakoś nie byłem pod zamkiem i w ogóle w parku, a przecież siostra mieszkała niemal w bezpośrednim sąsiedztwie 😅

Zamek piastowski w Raciborzu to bardzo stary gród, o tak naprawdę nie do końca znanych początkach. Budowla, która się do dzisiejszych czasów zachowała jest wynikiem wielu przebudów, dokonywanych w kolejnych wiekach, jest to swoista mieszanka stylów architektonicznych. Jednym z cenniejszych obiektów zamku jest kaplica św. Tomasza Becketa z Canterbury, zwana perłą śląskiego gotyku.

Obrazek

Obrazek

Przy zamku działa browar gdzie waży się znane piwo "Raciborskie" 😋

I właśnie popijając sobie to piwko oglądam miasto z perspektywy ptaka. Wszystko dzięki "Igorowi".

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Objeżdżam miasto wałami wzdłuż Odry, a następnie kanału ulga.

Obrazek

Kolejnym moim celem są Rudy. By nie było zbyt łatwo, a przede wszystkim nudno to staram się tam dotrzeć leśnymi drogami przez lasy w rezerwacie przyrody Łężczok. Mijając kolejne stawy przejeżdżam obok dawnego dworku myśliwskiego. Nawet kilku rowerzystów spotkałem 😀

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W Rudach znajduje się pocysterski zespół klasztorno-pałacowy. Pierwszy klasztor w tym miejscu powstał na początku XIII wieku, ale nie przetrwał najazdu tatarskiego w 1241 roku. Z początkiem II połowy XIII wieku Cystersi z Jędrzejowa przybyli tu jednak ponownie i wybudowali kolejny klasztor, który zasiedlili w 1255 roku.

Obrazek

Obrazek

Na terenie parku obowiązuje zakaz lotów dronem, ale komercyjnych, a jako, że ja nie mam z tego żadnych korzyści materialnych to pozwoliłem sobie na lot i uwiecznienie obiektu z góry 😉

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Lasami Kuźni Raciborskiej podążam do Sierakowic. Po drodze kaplica polowa w środku lasu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W Sierakowicach niewielkie zakupy i jadę dalej na północ. W miejscowości tej znajduje się drewniany kościół Sw. Katarzyny z 1675 roku.

Obrazek

W sąsiednich Rachowicach kolejna drewniano murowana świątynia pw. Świętej Trójcy. Murowane prezbiterium pochodzi z przełomu XV wiek i XVI wieku. Obecna, drewniana nawa kościoła wybudowana została około 1668 roku.

Obrazek

W Rudzińcu kolejny, wybudowany w 1657 roku z wieżą z 1853 roku.

Obrazek

W Rudzińcu zobaczymy również pałac reprezentujący neorenesans. Opuszczony, trochę zaniedbany, ale zabezpieczony.

Obrazek

Obrazek

Jeszcze nigdy nie byłem w miejscowości Zimna Wódka, więc tym razem postanowiłem, że zrobię sobie fotkę pod tablicą z nazwą miejscowości...., ale ktoś chyba sobie tablicę wziął na pamiątkę ! 😁

Obrazek

Ale spokojnie na wylocie z miejscowości po drugiej stronie przecież jest kolejna !

Obrazek

Należy też wspomnieć, że w tej wsi znajduje się kolejny drewniany kościół. Ten jednak jest młodszy od poprzednich bo pochodzi z 1748 roku i reprezentuje styl barokowy.

Obrazek

Na Górę Świętej Anny(GSA) jadę już wyłącznie polnymi oraz leśnymi drogami...., no dobra w Czarnocinie potoczyłem się kilkaset metrów asfaltem 😉

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na "Ance" już dawno mnie nie widzieli bo ponad rok czasu. Powiedziałem sobie, że wpadnę tu z dronem, ale jak będą lepsze warunki aniżeli poprzednio. Tym razem było to lepiej choć jak to mówią dupy nie urywało 😁

Na temat grzbietu Chełma czy też znajdującego się na szczycie klasztoru franciszkanów jak i amfiteatru nie będę się rozpisywać ponieważ wielokrotnie już o tym napomknąłem we wcześniejszych relacjach😉 Teraz tylko kilka ujęć z drona....

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jest już jednak trochę późno. Wiadomo, że i tak nie ominie mnie jazda po zmroku. Teraz szybko zjeżdżam przez "Lesisko" do Żyrowej. Pałac w Żyrowej jest jednym z największych obiektów wczesnobarokowych na Opolszczyźnie. Aktualnie trwają tam prace remontowe z tego widać na bardzo dużą skalę! Fajnie !

Obrazek

Obrazek

No i teraz pozostaje mi już tylko droga powrotna do domu czyli jakieś 65 km. Zachód słońca zastaje mnie w Gogolinie i dalej już w sumie jazda bez większej historii 😉

Obrazek

A jakby kogoś to zainteresowało to więcej zdjęć znajdzie tradycyjnie w galerii pod poniższym linkiem :


https://photos.app.goo.gl/YUWBs5USUfDCgRbL8

Robert J
Posty: 396
Rejestracja: 2015-02-23, 20:34
Lokalizacja: Charbielin

Re: Rowerowe wycieczki Roberta J

Post autor: Robert J » 2019-06-06, 14:40

Święta Wielkanocne 2019 na kole... - Dzień 1 - 20.04.2019

Nie wiem jak u innych, ale u mnie okres świąteczny to zawsze dodatkowy wolny czas, który mogę spożytkować na coś co lubię, a że lubię śmigać na rowerze to przeważnie tak robię..., chociaż nie... Przecież z reguły święta to grudzień lub marzec, a to raczej niezbyt ciekawy czas na rower(zimno, śnieg etc.) chociaż staram się... W tym roku święta wielkanocne wypadają dość późno bo w drugiej połowie kwietnia, a to już czas gdy teoretycznie powinno być dość ciepło, a i dni są znacznie dłuższe i świat zaczyna wybuchać wiosenną zielenią😀

Obrazek

Pogoda według prognoz ma być bardzo ładna, a przede wszystkim ma być w końcu ciepło ! By tym razem nie mieć problemów z wczesnym wstawaniem decyduję się na sprawdzoną metodę czyli po prostu nie kładę się spać 😉 Kwiecień to czas gdy robię pierwsze wypady dłuższe aniżeli jednodniowe. Ostatnimi czasy na taki początek sezonu rowerowego obieram kurs na południowe Morawy i nie inaczej było tym razem. Ruszam po północy. Jest tak ciepło, że całą noc jadę w krótkich spodenkach ! Szybko na świeżości pokonuję Jesioniki i potem już łatwizna czyli przejazd przez region etnograficzny Haná. To dość rozległy obszar na Morawach rozciągający się pomiędzy miastami Zábřeh, Holešov, Vyškov i Uničov. Tereny dość płaskie i jadę z dość dużą prędkością średnią. W Litovelu łapię gumę bo zbyt szybko chciałem wjechać na ścieżkę rowerową, a okazało się że krawężnik jest tam zbyt wysoki ! Ze zmianą dętki jednak szybko się uporałem 😋

W Prostějovie zaczyna świtać, ale aparat wyciągam dopiero kilkanaście kilometrów dalej. Zaplanowałem sobie, że wschód słońca obejrzę ze wzniesienia Předina (313 m). Jest tam wieża widokowa bardziej przypominająca ambonę myśliwską. Ta jednak usytuowana jest po przeciwnej stronie i trochę trudno byłoby z niej obejrzeć wschód słońca 😉

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Słońce wstaje, a ja mam na liczniku już 134 km pokonane. Teraz już nie będzie pośpiechu. Zaczynam poznawanie miejsc, w których jeszcze nie byłem, ale odwiedzam również miejsca gdzie wielokrotnie bywałem. O poranku jest jednak dość chłodno. Ale z racji, że jestem w ciągłym ruchu to tego chłodu tak nie odczuwam.

Obrazek

Przez niewielkie miejscowości jadę po wytyczonej trasie rowerowej nr. 5040. W Dobromilicach stoi barokowy pałac. Podobnie jest w miejscowości Doloplazy. W tym drugim obecnie ma swoją siedzibę urząd miejski.

Obrazek

Obrazek

W Doloplazach pierwsze dziś zakupy i kawałek dalej śniadanko, ale to gdy już minąłem Ivanovice na Hané i zrobiło się przyjemnie ciepło 😉 Wbijam na Litenčická pahorkatina.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po drugiej stronie wzniesień podjeżdżam pod pałac w Hvězdlicach.

Obrazek

I zmierzam wzdłuż linii kolejowej przedzielającej pasma Chřiby i Ždánický les do miasta Kyjov. To już południowe Morawy, kraina słynąca przede wszystkim z bardzo dobrego wina, ale i fotografowie wzdychają do tutejszych pofalowanych krajobrazów 😉

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie wiem, ale na mnie nie robią wrażenia tutejsze widoki. Być może nie jestem zbyt wrażliwy lub jestem o nieodpowiedniej porze dnia. Chociaż bywało się w tych okolicach i o wschodzie słońca i o zachodzie. W okolicy Strážovic jest chyba najbardziej rozpoznawalna morawska kapliczka - kapliczka św. Barbary. Setki razy widywałem jej zdjęcia, a teraz ja tu jestem, ale zdjęcia robię z drona.

Obrazek

Obrazek

Znacznie ciekawiej dla mnie wyglądają okoliczne sady i winnice...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przez niewielkie miejscowości docieram do "Ogrodu Europy" czyli kompleksu parkowego-pałacowego Lednice-Valtice.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tak wiele razy odwiedzałem to miejsce i ciągle jeszcze tyle mam w tej okolicy do zobaczenia. Teraz posiadając drona mogę spojrzeć na okolicę z nowej perspektywy. Jednak w godzinach gdy tereny te są wręcz oblężone turystycznie zachodzi obawa, że mógłbym się zderzyć z innymi użytkownikami przestworzy. Gdyby to było np. we wczesnych godzinach porannych to miałbym więcej odwagi 😉 Staram się więc trzymać w bezpiecznej odległości. Powiedziałbym nawet, że zdjęcia wykonuję spoza całego kompleksu, który notabene jest wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Żar leje się z nieba. Czuję, że mam coraz bardziej spaloną skórę na ramionach. Tak to jest gdy dopiero drugi raz w roku jeździ się w krótkim rękawku 😉

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podążam ku granicy z Austrią. Przekroczyć granicę mam zamiar tuż za Valticami. W mieście robię jeszcze zapasy na dalszą drogę bo z tego co kojarzę to wielka sobota w Austrii jest dniem wolnym i mało prawdopodobne bym napotkał na swojej drodze coś otwartego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Okazuje się, że droga po austriackiej stronie jest nieczynna ze względu na jakiś remont. Widząc jednak jakiegoś rowerzystę jadę za nim. Bezproblemowo rowerem dało radę przejechać. O ile po czeskiej stronie ruch na drogach bardzo duży i rowerzystów ogrom tak po austriackiej stronie kompletne pustki. Przez kilka pierwszych kilometrów nie spotkałem nikogo na drodze poza dwoma cyklistami ! Zastanawiam się tylko co oznaczają te wszystkie powywieszane przy głównej drodze skarpety 😜

Obrazek

Obrazek

Przemierzając północną część Dolnej Austrii można natknąć się na wiele zamków oraz ruin. Falkenstein to niewielka miejscowość nad którą górują ruiny o tej samej nazwie. W dosłownym tłumaczeniu to zamek na Sokolej Skale. Malowniczo położony obiekt, którego początki sięgają połowy XI wieku. Koniec twierdzy nastąpił gdy jego właściciele w XVII wieku zdecydowali o rozbiórce obiektu i pozyskaniu z niego materiału budowlanego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W niewielkiej odległości znajdują się inne ruiny, ale znacznie gorzej zachowane. Mowa tu o zamku Staatz.

Obrazek

Obrazek

Dziś chciałem dotrzeć w okolice Znojma. Po drodze przejeżdżam przez miasto Laa an der Thaya. To urokliwe miasteczko liczące niewiele ponad 6 tyś. mieszkańców zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie Republiki Czeskiej. W to pogodne świąteczne i wręcz upalne popołudnie miasto świeci pustkami. Tylko kilka osób siedzi na rynku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zanim powstało miasto w tym miejscu stał zamek i stoi do tej pory. Pochodzi on z XII wieku i ostatnio przeszedł spory remont.

Obrazek

Obrazek

W przeszłości miasto było otoczone murami obronnymi z czterema wieżami, które zostały rozebrane w XIX wieku, a ostała się jedynie narożna wieża Reckturm z przylegającymi do niej z dwóch stron fragmentami murów.

Obrazek

Wracam na czeską stronę granicy. Tuż przed zachodem słońca docieram do Jaroslavic gdzie nad tamtejszymi stawami oglądam zachód słońca.

Obrazek

Obrazek

Jeden dzień jazdy w krótkich gaciach i opalenizna już konkretna. Oj będzie piec skóra następnego dnia 😁

Obrazek

Jaroslavice to interesujące miasteczko i w przeciwieństwie do tych po austriackiej stronie granicy tutaj tętni życie. Otwarty sklep jak również kilka knajp gdzie siedzi wielu miejscowych😀

Obrazek

W Jaroslavicach znajduje się jeden z największych renesansowych pałaców na Morawach. Został on przebudowany w stylu barokowym. Obecnie opuszczony, zaniedbany i niszczejący.

Obrazek

Obrazek

Robi się ciemno. Nie chce mi się już uderzać do Znojma. Wolałbym zwiedzić miasto za dnia bo w nocy byłem tam już dwukrotnie. Teraz decyduję się na rozwieszenie hamaka w lesie gdzieś pomiędzy Znojmem, a Konicami. Tej nocy przetestuję nowy nabytek jakim jest podpinka ocieplająca do hamaka 😀

Obrazek

Obrazek

I takim sposobem udało się wykręcić ponad 300 kilometrów oraz zrobić łącznie ponad 3k podjazdów !

Obrazek

Obrazek

Oczywiście w relacji jest tylko garstka zdjęć, które wykonałem tego dnia. Więcej znajdziecie w galerii pod adresem:

https://photos.app.goo.gl/dzkaJCtSc7JnXqHR7

Awatar użytkownika
rambi
Posty: 1286
Rejestracja: 2009-05-24, 17:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rowerowe wycieczki Roberta J

Post autor: rambi » 2019-06-07, 06:31

Tak czytając Twoje opisy wycieczek zastanawiam się, gdzie jest granica Twoich możliwości. No i pośladki to musisz mieć chyba tytanowe, że dajesz radę takie kilometry wysiedzieć przez cały dzień ;-)

Lednice są na mojej liście. Fajne foty. Jak będę w pobliżu muszę odwiedzić.
Pasjami brukuj drogę swojego życia..

Robert J
Posty: 396
Rejestracja: 2015-02-23, 20:34
Lokalizacja: Charbielin

Re: Rowerowe wycieczki Roberta J

Post autor: Robert J » 2019-06-10, 21:46

rambi pisze:
2019-06-07, 06:31
Tak czytając Twoje opisy wycieczek zastanawiam się, gdzie jest granica Twoich możliwości. No i pośladki to musisz mieć chyba tytanowe, że dajesz radę takie kilometry wysiedzieć przez cały dzień ;-)

Lednice są na mojej liście. Fajne foty. Jak będę w pobliżu muszę odwiedzić.
Nie wiem gdzie są granice moich wytrzymałości. Nigdy nie sprawdzałem ;)

Lednice polecam również całą okolicę bo atrakcji tam co niemiara ! :)

Robert J
Posty: 396
Rejestracja: 2015-02-23, 20:34
Lokalizacja: Charbielin

Re: Rowerowe wycieczki Roberta J

Post autor: Robert J » 2019-06-13, 19:12

Święta Wielkanocne 2019 na kole... - Dzień 2 - 21.04.2019

Noc mija bardzo spokojnie. Śpi mi się dobrze i to w komfortowych warunkach jak na tak niską temperaturę o poranku. Właśnie tej nocy miałem możliwość przetestowania specjalnego ocieplacza czy jak kto woli podpinki do hamaka. Muszę przyznać, że sprawdza się bardzo dobrze i teraz nie będę się trząść z zimna w chłodniejsze noce choć waga takiego dodatku do biwaku jest dość spora. W sumie teraz po przeszło miesiącu od zakupu powiem, że naprawdę było warto zainwestować te kilka stówek 😀

Obrazek

Obrazek

A muszę przyznać, że ten poranek jest dość chłodny, na tyle chłodny, że nie za bardzo chce mi się szybko wypełznąć z ciepłego hamaka 😉

Obrazek

Kładąc się spać tak sobie po cichutku myślałem, że uda mi się jednak wcześnie zwlec i zjechać zwiedzić za dnia Znojmo, ale teraz już po przysłowiowych "ptakach" bo mi się po prostu nie chce 😉

Postanawiam wrócić na stronę austriacką. W tej okolicy nie ma wielkiego wyboru miejsc gdzie można przekroczyć granicę ponieważ w kierunku zachodnim znajduje się Park Narodowy rzeki Dyja i nie ma tu żadnych mostów aż do Hardegg. Swoją drogą to jeden z moich dzisiejszych celów😀

Jadę, więc dobrze mi znaną drogą na Retz. Dziś oczywiście nie mam co liczyć, że będzie coś czynnego. W końcu to święta.

Obrazek

Obrazek

Retz liczy niewiele ponad 4 tyś. mieszkańców. A mimo to jest tu sporo zabytków i ciekawych obiektów wartych by je zobaczyć.

Rynek dość obszerny otoczony dookoła przeważnie renesansowymi kamieniczkami. W jego centralnym miejscu stoi budynek ratusza z charakterystycznie ściętym dachem. To pozostałość po wojnie trzydziestoletniej kiedy to budynek został zniszczony i już nieodbudowany do pierwotnego stanu. Stoi tu też kolumna maryjna oraz fontanna. Od północy znajduje się budynek bramy "Verderberhaus", a w ciągu uliczki wiodącej przez tą bramę wieża bramna.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Co jeszcze warto zobaczyć ? Np. zamek Gatterburg czy też kościół św. Stefana.

Obrazek

Obrazek

Jednym z symboli miasta jest wiatrak znajdujący się wśród winnic już poza miastem. Niestety po raz kolejny tam nie dotarłem.
Z Retz natomiast jadę na zachód czyli wybieram trasę zupełnie do tej pory dla mnie nieznaną. Przez sporą część dnia będę się kręcić w okolicy lub po terenie Parku Narodowego Dyji.

Pierwszy rzepak zaczyna już kwitnąć.

Obrazek

Obrazek

W miejscowości Niederfladnitz stoi pałac. W przeszłości była na tym miejscu twierdza, których notabene w okolicy rzeki Dyja było i jest bardzo wiele. Zresztą jeszcze niejedną dzisiaj odwiedzę 😀

Obrazek

Obrazek

Okolica jest dość mocno pofałdowana, a drogi kręte. Dziś ruch samochodów znikomy.

Obrazek

Obrazek

Kolejnym punktem zwiedzania miały być ruiny zamku Kaja. Po stromym zjeździe od Merkersdorf okazuje się, że jest zakaz jazdy rowerem. Nie mam zamiaru pozostawiać roweru bez opieki, więc sobie tym razem daruję i wracam na górę.
Kolejny etap to przejazd do Hardegg. Po drodze pauza na śniadanie pod wiatką na skrzyżowaniu dróg. Tuż obok stoi kamienny krzyż z 1694 roku.

Obrazek

Obrazek

Zamek Hardegg usytuowany jest na niewysokim wzniesieniu przy rzece Dyja. Niesamowicie malowniczo wygląda !

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Powstał prawdopodobnie w XII wieku i oczywiście wówczas jego bryła znacznie się różniła od obecnej ponieważ każdy z kolejnych właścicieli dokonywał kolejnych przeobrażeń twierdzy. Obecnie to co możemy oglądać i zwiedzać to efekt ostatniej odbudowy mającej miejsce na przełomie XIX/XX wiek.

Z lotu ptaka zamek niesamowicie się prezentuje.

Obrazek

Obrazek

Kilka kilometrów dalej na zachód w Felling odbijam ku granicy z Czechami.

Obrazek

Obrazek

We Vranovie nad Dyją już kiedyś byłem, więc tym razem odpuszczam zdając sobie sprawę, że może mi później zabraknąć czasu na coś innego, nowego czego wcześniej nie znałem. Jadę w kierunku Bitova. Tam w miejscu gdzie zaczyna się zbiornik retencyjny Vranov jest kilka ciekawych obiektów. Jednym z nich są ruiny gotyckiego zamku Cornštejn.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W Bitovie wstępuję na stację paliw celem zakupu płynów, które już niemal mi się skończyły. Jakiś totalnie pijany turysta(sądząc po sporym plecaku z całym ekwipunkiem biwakowym) drze się na całego ryja do gościa, że ten zaparkował tam gdzie nie można i on nie może teraz przejść, a przecież facet tylko tankował paliwo 😂 Ów pijaczek kupuje przede mną kilka piw, ale pani za ladą powiedziała, że jemu nie sprzeda i nagle gościu zrobił się bardzo potulny. Nie wiem jaki był finał tego wszystkiego, czy został obsłużony czy odprawiony z kwitkiem bo szybko zapłaciłem za to co chwyciłem z chłodziarki i odjechałem😜

W Bitovie jest zamek, do którego można dojechać po wyznaczonej trasie rowerowej wiodącej chociażby obok wieży widokowej.

Obrazek

Ja natomiast wymyśliłem sobie, że zrobię zdjęcia od przeciwnej strony od zachodu. Trzeba było mi pokonać trochę kilometrów i kilka sporych podjazdów. W Vysočanach odbijam na punkt widokowy według mapy, którego w rzeczywistości nie ma...., ale od czego jest dron !

Obrazek

Warownia wzniesiona została w XI wieku, co czyni ją jednym z najstarszych tego typu obiektów na terenie Republiki Czeskiej. Twierdza usytuowana została na wysokiej skarpie przy zakolu rzeki Dyja. W średniowieczu zamek stanowił ważny i strategiczny punkt obronny na południowej granicy państwa czeskiego. XIX wiek to czas gdy zamek został przebudowany w stylu romantycznego-pseudogotyku.

Obrazek

Rewelacyjnie prezentuje się w tej scenerii !

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Polnymi oraz podrzędnymi drogami docieram do nieodległych Uherčic. Jest tam sporych rozmiarów renesansowy pałac. Ponoć od przeszło dwudziestu lat trwa tam remont. Od zewnątrz tego nie widać bo elewacja jest w opłakanym stanie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jako że te okolice od niemal zawsze stanowiły granicę pomiędzy państwami tak w dawnych czasach do obrony tych terenów wznoszono warowne twierdze i zamki, a w czasach nam znacznie bliższych bunkry. Jest ich tu w okolicy sporo. Niektóre ciekawie wyeksponowane, a część z nich służy np. za podwyższenie dla ambon myśliwskich 😉

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mój kolejny dzisiejszy cel to Slavonice. Jadąc tam przejeżdżam przez kilka miejscowości, wśród których na uwagę zasługuje Písečné ze swoim świeżo wyremontowanym renesansowym pałacem. Chociaż jest niedostępny dla turystów to ładnie się prezentuje.

Obrazek

Obrazek

Na świecie są miasta, które urzekają swą historią, pięknem czy też niepowtarzalną atmosferą. Jednym z takich miejsc jest na pewno niewielkie przygraniczne miasteczko Slavonice. I choć na zwiedzenie miasta wystarczy kilka godzin(wliczając w to np. przerwę na obiad) to zapewniam Was, że się nie zawiedziecie odwiedzając je 😉

Obrazek

Od samego początku istnienia miasta charakter oraz wygląd kształtowało jego przygraniczne położenie. Osada w tym miejscu powstała w XII wieku gdzie w pobliżu przebiegały ważne szlaki handlowe. W XVI wieku miasto przeżywało swój największy rozkwit. To właśnie z tamtego okresu pochodzi większość kamienic w centrum.

Tym historycznym centrum są sąsiadujące ze sobą dwa rynki z późnogotyckimi ale przede wszystkim renesansowymi kamienicami. Pomiędzy nimi stoi kościół Wniebowzięcia Panny Marii z XIV w.

Obrazek

Obrazek

Mniejszy plac ma niepowtarzalny klimat. W przeważającej części znajdują się tu renesansowe kamienice z bogato zdobionymi fasadami.

Obrazek

Główny plac nie jest już tak jednorodny architektoniczne ponieważ napotkamy tu oprócz renesansowych fasad również późnogotyckie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Miasto w przeszłości okalały mury obronne, z których do dziś niewiele pozostało. Jest kilka częściowo zachowanych baszt oraz dwie bramy wjazdowe wyznaczające dawne granice miasta.

Obrazek

Obrazek

Jadąc w kierunku Nová Bystřice przejeżdżam przez Klášter.

Obrazek

Ładnym miasteczkiem jest Nová Bystřice. Tylko szkoda, że główna droga przebiega centralnie przez środek rynku...

Obrazek

Obrazek

Powoli zaczyna robić się późno. Dziś w sumie pozostał mi ostatni cel, którym jest Jindřichův Hradec. Bywałem już w tym mieście kilkukrotnie, ale tylko przejazdem i zawsze było to w nocy. Ostatnim razem powiedziałem sobie, że zajrzę tu kiedyś za dnia i właśnie tak dziś uczyniłem 😀

Jindřichův Hradec zlokalizowany jest na historycznym pograniczu pomiędzy Czechami, Morawami i Austrią. Jego początki sięgają przełomu IX/X wieku, kiedy to znajdował się tu niewielki drewniany gród obronny. Położenie miasta na skrzyżowaniu szlaków handlowych wpływało bardzo korzystnie na jego zamożność. Przetrwało ono także bez większego uszczerbku wojny husyckie oraz wojnę trzydziestoletnią. Dopiero pożary, które nawiedziły miasto w 1773 oraz 1801 roku spowodowały iż to miasto utraciło na swym znaczeniu.

Chyba jednym z najcenniejszych zabytków miasta jest górujący nad okolicą majestatyczny średniowieczny zamek. Jest to trzecia co do wielkości tego typu budowla w całej Republice Czeskiej. Pierwotny gród warowny w miejscu obecnej budowli wzniesiony został w XIII wieku. Wielokrotnie rozbudowywany obecnie reprezentujący styl renesansowy.

Obrazek

Obrazek

Odwiedzając Jindřichův Hradec warto także zobaczyć Bazylikę NMP z XIV wieku, ratusz, XVIII wieczną barokową kolumnę Świętej Trójcy, kościół św. Jana Chrzciciela i wiele innych....

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Szkoda, że już tak późno bo jeszcze sporo do zobaczenia było w mieście. Jednak jak na dzisiejszy dzień to i tak w sumie bardzo wiele zobaczyłem. Tylko dzień się kończy, a na liczniku niewiele kilometrów. Trzeba trochę podgonić na koniec dnia....

W Žirovnicach ostatnie zakupy na stacji paliw. Przez miasto przejeżdżam w ostatnich promieniach słońca.

Obrazek

Wystarczyło dwa dni ładnej słonecznej pogody by totalnie spalić skórę na ramionach oraz nogach. Już dzisiaj strasznie mnie piekła, a teraz sobie wyobrażam co będzie jutro 😂

Obrazek

Obrazek

Dziś zatrzymuję się jeszcze w miasteczku Počátky. Zatrzymuję się dosłownie tylko na rynku gdzie kilka zdjęć i jadę szybko dalej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Chciałem zrobić dziś jeszcze trochę kilometrów tak by na jutrzejszy dzień nie zostawiać sobie nie wiadomo ile do domu, ale po kilku kilometrach zdecydowałem, że 200 km w zupełności wystarczy. Hamak rozbijam w lesie niedaleko miejscowości Bezděčín.

Obrazek

GALERIA: https://photos.app.goo.gl/1VJxZnjeAKVRhyjQ7

Awatar użytkownika
Lidka K.
Posty: 5596
Rejestracja: 2011-03-09, 10:29
Lokalizacja: 555 km od Bies...
Kontakt:

Re: Rowerowe wycieczki Roberta J

Post autor: Lidka K. » 2019-06-15, 05:58

ruiny gotyckiego zamku Cornštejn.
prawie jak Czorsztyn ;-)
Jeżdżąc z całym bagażem, jak zabezpieczasz to wszystko idąc zwiedzać? czy cały czas masz rower pod ręką?
jest we mnie wiary okruszek....

Robert J
Posty: 396
Rejestracja: 2015-02-23, 20:34
Lokalizacja: Charbielin

Re: Rowerowe wycieczki Roberta J

Post autor: Robert J » 2019-06-21, 14:37

Święta Wielkanocne 2019 na kole... - Dzień 3 - 22.04.2019

Nie takiej temperatury spodziewałem się o poranku. Termometr wskazuje zaledwie -1,5 stopnia, ale to w lesie gdzie mam rozwieszony hamak. Na otwartej przestrzeni jest -3 !

Obrazek

Ciężko jest mi się dzisiaj rozgrzać. Niestety nie mam zimowych rękawic, a bardzo by się przydały przy tak niskiej temperaturze. Bardzo marznę w dłonie 😕

Około ósmej dociera do mnie tragiczna wiadomość. Pirat drogowy potrącił śmiertelnie mojego wujka, który mieszkał w tym samym budynku co ja. No ładnie zaczyna się świąteczny poniedziałek. Teraz cały dzień myślę niemal tylko o tym 😢

Zmarznięty docieram do Jihlavy gdzie dopiero decyduję się wyciągnąć aparat.

Jihlava powstała w okolicy bogatych złóż rudy srebra w roku 1240 przez co miasto stało się najstarszym górniczym miastem w Czechach.

Rynek obszerny choć dla mnie bez jakiegoś większego błysku. Szpeci go linia zasilająca trolejbusy. W mieście jest kilka zabytków wartych uwagi są to kościoły: św. Jakuba, św. Krzyża, Wniebowzięcia NMP i św. Ignacego, liczne kamienice mieszczańskie, ratusz oraz pozostałości obwarowań miejskich z Bramą Matki Boskiej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na wylocie z miasta jem śniadanie na stacji paliw 😉

Obrazek

Kilka kilometrów za Jihlavou decyduję się opuścić na jakiś czas główną drogę. Ruch jak na niedzielę staje się zbyt duży. Odbijam na szlak pieszy niebieski wiodący wzdłuż niewielkiego potoku. Okolica jest dość mocno pofałdowana, a ja nie mam dzisiaj ochoty się zbyt przemęczać. Jadąc wzdłuż rzeki jest względnie płasko.

Obrazek

Obrazek

Tak docieram do miasta Polna. Szlak wyjeżdża bezpośrednio pod tamtejszym pałacem. Reprezentuje on styl renesansowy choć znajdzie się domieszki innych styli architektonicznych. Tym bardziej, że w dużej mierze obiekt został zrekonstruowany na początku XX wieku na potrzeby umieszczenia w nim muzeum.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Samo miasteczko niewielkie, ale ja właśnie takie lubię. Niewiele potrzeba czasu by objechać jego najstarszą część.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Drogi dojazdowe do centrum są rozkopane, a ekipa remontowa uwija się z robotą. Ja natomiast po zrobieniu zakupów jadę w kierunku Sazavy. Ponownie postanawiam uciec na szlak. Tym razem rowerowy wiodący z tego co zauważyłem po nasypie gdzie w przeszłości jeździł pociąg.

Obrazek

Później uświadomiłem sobie, że już kiedyś tędy jechałem, ale za cholerę teraz ne mogę sobie przypomnieć kiedy to było 😉

Nie wiem tylko jak wcześniej nie zauważyłem betonowego pomnika, który nosi nazwę Hamroně. Ciekawie wygląda jak stopy z oczami jakiegoś obcego 😁

Obrazek

Szybko przejeżdżam przez Žďár nad Sázavou. Nawet się nie zatrzymuję. Już dwukrotnie tu byłem i jakoś to miasto mnie zbyt nie urzekło. Natomiast w kierunku północnym na wzniesieniu o nazwie Zelena Hora stoi ciekawy zabytek UNESCO - kościół św. Jana Nepomucena.

Obrazek

Obiekt reprezentuje tzw. styl barokowo-gotycki. Został wzniesiony na planie gwiazdy i jest miejscem kultu św. Jana Nepomucena. Niesamowicie wygląda z góry !

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Od sanktuarium kontynuuję jazdę po podrzędnych oraz polnych drogach. Trochę się pomęczyłem bo było kilka podjazdów na trasie.

Obrazek

Obrazek

Tak natrafiam na Nové Město na Moravě. W mieście znajduje się pałac, stary ratusz oraz trzy kościoły...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dość długo zastanawiałem się którędy dotrzeć do miasta Polička. W koło już konkretne górki. Wybieram trochę dłuższa trasę, ale jednocześnie wymagającą odrobinę mniejszego wysiłku. Mimo to trafiały się podjazdy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kilka podjazdów i docieram do miasteczka Jimramov. To kolejna miejscowość z tych, które lubię. Zamieszkuje je niewiele ponad tysiąc mieszkańców, a sporo tu zabytków. A przecież Szwedzi w przeszłości doszczętnie je ograbili i zniszczyli.

Nieregularny rynek otoczony zabytkowymi kamienicami. Na zachód znajduje się pałac, którego rodowodu należy szukać w XVI wieku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dalsza trasa do miasta Polička mija mi dość szybko bo jadę wzdłuż cieków wodnych i nie mam na swojej drodze żadnych wzniesień. Polička czasami nazywana jest czeskim "Carcassonne". Oczywiście należy to wziąć w cudzysłów, ale faktycznie ze względu na bardzo dobrze zachowane mury miejskie z basztami można miasto tak nazwać.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W mieście warzy się piwo o tej samej nazwie. Zawsze staram się dokonać stosownych zakupów, a następnie odpowiednie to spożytkować 😋

Obrazek

Teraz rozpoczyna się etap podróży kiedy pokonuję dobrze mi znane teremy. Wielokrotnie tędy przejeżdżałem i wiem, że teraz będę trochę szybciej połykać kolejne kilometry. Przynajmniej tak mi się mogło wydawać....

Na początek idą Svitavy. Do miasta prowadzi od zachodu dość długa prosta i stroma droga. Często lokalsi wykorzystują ten odcinek do wyścigów. Tym razem jakiś zidiociały debil (bo inaczej takiego nazwać nie można), wyprzedza mnie z taką prędkością jakiej nawet na autostradzie nie byłem świadkiem. Myślę, że pod 300 km/h to miał. Nie lepsi byli dwaj motocykliści próbujący go dogonić...

Obrazek

Svitavy to kolejne ciekawe miasto. Znajduje się tu wiele zabytków m.in.kościół św. Jerzego będący najstarszą świątynią w mieście . Pierwotnie romański, a obecnie barokowy. Rynek naprawdę okazały Otacza go wiele zabytkowych kamienic w większości odremontowanych. Stary renesansowy ratusz, a w zachodniej części znajduje się jeszcze jedna świątynia. To kościół Nawiedzenia NMP.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pisząc o mieście Svitavy nie sposób pominąć chyba najbardziej znanego obywatela, który właśnie tutaj się urodził. Mowa oczywiście o Oskarze Schindlerze, który podczas drugiej wojny światowej uratował ok. 1200 Żydów pracujących w jego fabryce.

Obrazek

Ze Svitav miałem jechać dalej standardowo główną drogą na Lanškroun, ale w ostatniej chwili zdecydowałem, że jadę podrzędnymi drogami przez Opatov i Opatovec. Po drodze spotykam krzyże pokutne i kamienie graniczne.

Obrazek

Obrazek

Jest już późno i wychodzi mi, że standardowo do domu dotrę bardzo późno. Dlatego staram się wyszukać taką trasę by była najmniej męcząca choć nie najkrótsza 😁

Podrzędnymi drogami docieram do miejscowości Tatenice. Kilka razy tędy przejeżdżałem, ale zawsze było to dość późno i zawsze uznawałem, że zatrzymam się tu następnym razem i nigdy do tej pory tego nie uczyniłem 😅 Teraz zatrzymuję się w "centrum" wsi. Fotografuję renesansowy pałacyk i spokojnie wypijam piwo ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No i długa! Czyli szybki przejazd do Zábřehu wzdłuż Moravskiej Sazavy. Szybko i przyjemnie pomyka się po ścieżce rowerowej po dawnej linii kolejowej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Od Zábřehu aparat już na stałe ląduje w plecaku. Gonię wzdłuż rzeki Morava. Całkiem szybko docieram do Brannej. Przede mną jeszcze tylko dwa podjazdy nieźle dające w kość na sam koniec i ponad 30 km szybkiego zjazdu do domu z przełęczy Ramzova.

Obrazek

Ten wyjazd świąteczny był mega udany ! Przede wszystkim za sprawą pogody, która nie utrudniała jazdy rowerem. Dzięki temu, że pokonałem przeszło 773 kilometry miałem możliwość odwiedzić miejsca, w których jeszcze nie byłem, a trzeba tu zaznaczyć, że tych miejsc w Republice Czeskiej jest coraz mniej 😉

Ogólna mapa z trzech dni.

Obrazek

No i tradycyjna galeria :

https://photos.app.goo.gl/EriwPwSQTM5JQNxw5

ODPOWIEDZ