Z podróży.

zamieść relację ze swojej wyprawy, poczytaj relacje innych użytkowników

Moderatorzy: Asia M., Marcin K-G, sebastian.f

Awatar użytkownika
Satan

Post autor: Satan » 2017-10-05, 20:11

Ciekawa ta... Polska. ;-)
For God Your Soul... For Me Your Flesh

Dark Side of N.P.M.

Awatar użytkownika
Olusia23091985

Post autor: Olusia23091985 » 2017-10-05, 20:21

Satan pisze:Ciekawa ta... Polska. ;-)
Powinieneś zmienić podpis pod nickiem z "Ostatni Szyderca" na "pierwszy..." :-P

Awatar użytkownika
Olusia23091985

Post autor: Olusia23091985 » 2018-01-08, 16:54

[center]Nadrabiając i zamykając rok 2017 r.:

SZWAJCARIA - ZURYCH (listopad 2017 r.)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek[/center]

Awatar użytkownika
Olusia23091985

Post autor: Olusia23091985 » 2018-01-08, 17:02

[center]i sylwestrowo czyli Frankfurt nad Menem- zdjęcia z komórki... [/center]

[center]Obrazek

Obrazek

Obrazek [/center]

Awatar użytkownika
Olusia23091985

Post autor: Olusia23091985 » 2018-01-28, 18:37

[center]IZRAEL - STYCZEń 2018 r.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
[/center]

Awatar użytkownika
Olusia23091985

Post autor: Olusia23091985 » 2018-03-25, 18:43

[center]PORTUGALIA - MARZEC 2018 r. I GDZIE¦ W OKOLICACH CABO DA ROCA CZYLI NAJDALEJ POŁOŻONEGO NA ZACHÓD PUNKTU L¡DU STAŁEGO EUROPY.

Obrazek[/center]

[center]Kilka fot z Lizbony i okolic....
[/center]
[center]Obrazek

Obrazek

Obrazek [/center]

Awatar użytkownika
Olusia23091985

Post autor: Olusia23091985 » 2018-07-19, 23:35

[center]Muszę przyznać, że zrobił na nas wrażenie. Wrył się w pamieć. No to zapraszam na fotorelacje...
[/center]

[center]Stambuł - maj 2018 r.

Stambuł nas zauroczył. Trzeba to miasto poczuć, posmakować, wsłuchać się w nie. Kusi orientem, ale nie męczy hałasem, nie przytłacza tłumem, nie drażni nachalnością a przecież jest ogromne. W Stambule jest egzotycznie i azjatycko, a mimo to jakoś dziwnie nowocześnie i europejsko. Te miasto ma w sobie coś magicznego, co wynika chyba z faktu, że zarówno geograficznie jak i kulturowo leży na styku Europy i Azji.
[/center]

[center]Zaraz po wylądowaniu i dotarciu na miejsce udajemy sie na Wieżę Galata by podziwiać zachód słońca. Pierwsze wrażenie - to miasto jest ogromne. Ten bezkres budynków...[/center]
[center]Obrazek

Cóż, jesteśmy w największym i najbardziej egzotycznym mieście Europy. Stambuł liczy ponad 14 mln mieszkańców. Na wieży zostajemy tu aż do całkowitego zachodu słońca.
Obrazek

Nie bylibyśmy sobą gdybyśmy nie zrobili wieczornej rundy po mieście.
Obrazek

Pierwszy dzień zaczynamy od zabytkowej dzielnicy Sultanahmet – miejsca gdzie spotykają się wody Złotego Rogu, Bosforu i morza Marmara. Na zdjęciu w oddali widać Hagię Sofię czyli Kościół Mądrości Bożej. W Turcji od 21 lipca 2016 r. na terenie całego kraju obowiązuje stan wyjątkowy. W praktyce nie wpływa to szczególnie na życie turystów i nie jest to specjalnie odczuwalne, jednak obecność uzbrojonych wojsk czy policji na ulicach dużych miast nie powinna nikogo dziwić.
Obrazek

Hagia Sofia
Obrazek

Hagia Sofia i turystki
Obrazek

Błękitny Meczet widziany z wnętrz Hagi Sofii
Obrazek

Błękitny Meczet – skąd ta popularna nazwa? Wpadające światło które dociera do wnętrza przez 260 okien meczetu oświetla ponad 20 tyś. turkusowych płytek ceramicznych Iznik. No, ale na zdjęciu widać tylko moją turkusową koszulę ;-)
Obrazek

Spędzamy tu dłuższą chwilę odpoczywając i zaznając trochę chłodu gdyż na dworze upał niemiłosierny.
Obrazek

Dzielnica obfituje w niezliczone zabytki i nie da się ot tak po prostu wrzucić czy opisać każdego z osobna. Spędzamy w tym miejscu cały dzień. Żeby pokazać Wam jak ogromne robi wrażenie na nas Stambuł posłużę się 3 zdjęciami – jesteśmy w restauracji na dachu jednego z hoteli. Patrząc na wprost – widzę morze Marmara.
Obrazek

Jeśli odwrócę się stojąc w tym samym miejscu w lewo – ujrzę potężną Hagię Sofię.
Obrazek

A jeśli spojrzę w prawo – moim oczom ukaże się równie imponujący Błękitny Meczet.
Obrazek

Dosłownie naprzeciwko Hagi Sofii znajduje się Błękitny Meczet. To jedna z najwspanialszych świątyń w świecie muzułmańskim.
Obrazek

Właściwie jaki jest ten Stambuł?
To miasto szybko się nie znudzi. Niektórzy powiadają, że nigdy. Na pewno zaskakuje, fascynuje…
Obrazek

… i inspiruje.
Obrazek

Tego dnia kładziemy się dość późno spać. Tu nocne zdjęcie z Placu Taksim. Szymon zasłania padające światło butelką żeby jako tako wogle wyszło. Jesteśmy zmęczeni, ale szczęśliwi - Stambuł nas zauroczył, zaskoczył i zaintrygował. A to niepowtarzalne i bezcenne uczucie :-)
Obrazek

Stambuł to oczywiśćie miasto bazarów...

Tak przy okazji - największy bazar to Kryty Bazar. Zajmuje powierzchnię 30 hektarów, ma 61 ulic z około 3500 sklepikami, 22 bramy, restauracje i kawiarnie, dwa meczety i cztery fontanny ;-)
Obrazek

... i kotów.

Przechadzając się uliczkami Stambułu wielokrotnie spotykaliśmy na naszej drodze koty. Mimo, iż nie posiadają domów ani właścicieli są oswojone i przyjazne ludziom.
Obrazek

I te niezliczone meczety. Tu akurat drugi co do wielkości meczet w Stambule: Meczet Sulejmana. Położony jest na trzecim co do wielkości wzgórzu...

Obrazek

.... z którego rozciąga się o to taka panorama na Stambuł i wody Złotego Rogu.
Obrazek

Cztery mineraty wokół meczetu (tu na zdjęciu widać jeden z nich) tradycyjnie symbolizują pozycję Sulejmana jako czwartego sułtana w mieście.
Zazwyczaj meczety mają jedną, dwie lub cztery takie smukłe wieże. Jedyny w Turcji wyjątek od tej zasady to Błękitny Meczet w Stambule, który ma 6 minaretów.
Obrazek

Wnętrze meczetu.
Obrazek

Zwiedzając meczety należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- meczety zwiedza się poza godzinami modlitw - wezwanie muezzina jest sygnałem, że nie jest teraz pora na zwiedzanie,
- w meczecie obowiązuje odpowiedni strój: długie spodnie, zakryte ramiona, zdjęte obuwie, a dla kobiet dodatkowo zakryte włosy.

Obrazek

Praktycznie kazdego dnia przechodzimy przez most Galata. Zresztą najstarszy most wzniesiony nad wodami Złotego Rogu.

Obrazek

Z tym, że o różnych godzinach...
Obrazek

.... i porach dnia.

Te miasto ma coś w sobie...
Obrazek

Bez wątpienia to jedno z najbardziej fascynujących miast. Wielkie, zatłoczone, ale z tak zwanym klimatem.
Obrazek

W Stambule jesteśmy w różnych miejscach. Czasem szukajac a czasem gubiąc drogę. Zawsze jednak możemy liczyć na pomoc ;-)
Obrazek

Tu jedna z uliczek. Miasto ma wiele obliczy.
Obrazek

W Turcji corocznie 19 maja, w rocznicę urodzin Mustafy Kemala Atatürka obchodzone jest Narodowe ¦więto Sportu i Młodzieży. A kim był Atatürk ? Każdy odwiedzający Turcję przynajmniej raz usłyszy to nazwisko...
Obrazek

Stambuł to nie tylko wody Złotego Rogu. To przede wszystkim cieśnina Bosfor i morze Marmara.

Na Bosforze zawsze ruch. Nie ma co się dziwić - to przecież jeden z najważniejszych szlaków morskich świata.

A morze Marmara ? W rankingu tureckich portów pod kątem wielkości przeładunków Stambuł wyprzedza tylko turecki Izmir

Obrazek

No to chyba już najwyższy czas na azjatycką stronę.
Obrazek

To co urzeka w Stambule to autentyczność.
Chcesz dostać się na azjatycką stronę miasta? Popłyń promem którym codziennie podążają ludzie do pracy, rodzin, znajomych...
Obrazek

Tym razem przekraczamy Bosfor i udajemy się właśnie w tamtym kierunku.
Obrazek

Azja. Turcja. Uskudar. Rybacy.

Tak jakby żyli w innym świecie i nie dostrzegali tego, że żyją w 14 milionowym mieście...

P.S.W azjatyckiej części Stambułu żyje jedna trzecia jego populacji. W powszechnej opinii uznawana jest za biedniejszą co nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.
Obrazek

Chwila przerwy.
Turcja to kraj, w którym spożywa się największą ilość herbaty na głowę. W Stambule kupimy ją wszędzie, dosłownie wszędzie. Herbatę możesz kupić na przejściu dla pieszych, stojąc w korku, czy w kolejce do toalety. Herbata jest mocna, podawana w małej smukłej szklaneczce, koniecznie z dużą dawką cukru. I jest naprawdę dobra ;-)

Obrazek

Co jedliśmy w Stambule - kebaby ;-)
Z tym, że to ich narodowa potrawa więc jeśli używam tego skrótu myślowego chodzi mi o potrawę która jest czymś innym w Polsce, a czymś innym w Turcji.
Obrazek

Dzielnica Eyup.
Jedno z najświętszych miejsc w Stambule.
Obrazek

Stambuł.
Obrazek

Dzień przed wylotem, późnym popołudniem jeszcze raz popłyneliśmy na azjatyckie wybrzeże...
Obrazek

.... by podziwiać Stambuł o zachodzie słońca z Bosforu.

Niewiele jest miejsc o których mogę powiedzieć: tak, skradły mi serce. Stambuł mi je skradł ;-)

[/center]

dobranoc ;-)

Awatar użytkownika
Lidka K.
Kontakt:

Post autor: Lidka K. » 2018-07-21, 08:42

Olusia23091985 pisze:największy bazar to Kryty Bazar. Zajmuje powierzchnię 30 hektarów, ma 61 ulic z około 3500 sklepikami, 22 bramy, restauracje i kawiarnie, dwa meczety i cztery fontanny
regularna galeria :mrgreen:
Już nie liczę, ile zachwytów w tym opisie Stambułu, ewidentnie Cię wessało :-)
jest we mnie wiary okruszek....

Awatar użytkownika
Satan

Post autor: Satan » 2018-07-21, 12:14

Też udało mi się kilka lat temu zawitać do Stambułu. Też zauroczył mnie bardzo.
Ja byłem tam służbowo i miałem tylko 1,5 dnia, ale wycisnąłem wówczas ile się dało. też często chadzałem mostem Galata.
Na 100% muszę tam wrócić, aby na spokojnie zgłębić atmosferę.

Gdzie mieszkaliście? Czemu taka krótka wizyta?
For God Your Soul... For Me Your Flesh

Dark Side of N.P.M.

Awatar użytkownika
Olusia23091985

Post autor: Olusia23091985 » 2018-07-21, 16:10

Lidka K. pisze:Już nie liczę, ile zachwytów w tym opisie Stambułu, ewidentnie Cię wessało :-)
Oj tak ;-)

Awatar użytkownika
Olusia23091985

Post autor: Olusia23091985 » 2018-07-21, 16:27

Satan pisze:Też udało mi się kilka lat temu zawitać do Stambułu. Też zauroczył mnie bardzo.
Ja byłem tam służbowo i miałem tylko 1,5 dnia, ale wycisnąłem wówczas ile się dało. też często chadzałem mostem Galata.
Na 100% muszę tam wrócić, aby na spokojnie zgłębić atmosferę.

Gdzie mieszkaliście? Czemu taka krótka wizyta?
Mieszkaliśmy w dzielnicy Beyoglu, 200 meterów od alei Istiklal. Do wieży Galata z 600 metrów. W Stambule byliśmy 6 dni i to taki optymalny czas na te miasto. Owszem można być i też 3 dni ale te miasto zasługuje i wymaga większej uwagi.

P.S. Moim zdaniem 4-5 dni to minimum na Stambuł.

Awatar użytkownika
menel

Post autor: menel » 2018-08-01, 05:54

Doczytawszy, że byłaś w Lizbonie, na mnie Portugalia zrobiła bardzo pozytywne wrażenie. Zdjęcie tramwaju, którym również się poruszałem :

Obrazek

przywołało pozytywne wibracje i wspomnienia wąskich uliczek. Super! Dzięki Ola, byliście na ciasteczkach w "dzielni" Belem?
ПУНКС НОТ ДЭД !

Awatar użytkownika
Olusia23091985

Post autor: Olusia23091985 » 2018-08-05, 23:00

menel pisze:Zdjęcie tramwaju, którym również się poruszałem, przywołało pozytywne wibracje i wspomnienia wąskich uliczek. Super! Dzięki Ola, byliście na ciasteczkach w "dzielni" Belem?
Jasne a ciasteczka pyszne :-)

Obrazek

Wylądowaliśmy na lotnisku około 1.00 w nocy i ruszyliśmy pierwszym metrem o 6.30 w kierunku Lizbony dzięki czemu mogliśmy jechać tramwajem przez większą część trasy praktycznie sami. Lizbona w tym czasie dopiero budziła się do życia...

Wizytówka Lizbony. Trzeba przyznać - są klimatyczne.

Obrazek

ODPOWIEDZ