Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Marcin K-G
2017-01-23, 15:58
Forumowy ranking schronisk i "schronisk" - dyskusj
Autor Wiadomość
dakOta 

Wysłany: 2017-07-14, 12:11   

Nie wspomniałam, że logika i poukładanie problematyki tego, co w schronisku ważne zatchnęło mnie, sama bym chyba nie potrafiła. Michun, szacun.
Co do wifi i innych wynalazków, to ja wiem, że mam inaczej niż "wszyscy", i dlatego wyraźnie zaznaczyłam, że piszę i się wyrażam wyłącznie z mojego osobistego miejsca siedzenia, jako ja-plecakowicz. I uznaję, że inni mogą mieć inaczej i niech im na zdrowie.
I jeszcze dodam, że nie głosowałam i nie głosuję. Bo mi na kija taki ranking.
W wypowiedzi chciałam tylko przedstawić swój punkt widzenia.
wzgórzom radość daj
Litościwy bądź
dla płonących w piekle serc
jeśli wola Twa
to ulecz je

rajli 

Wysłany: 2017-07-14, 13:41   

Cytat:
jeszcze dodam, że nie głosowałam i nie głosuję. Bo mi na kija taki ranking.

Ja sypiam tylko w pierwszej dziesiątce, więc ranking uważam za kluczowy w planowaniu wędrówki :mrgreen:
Próba wypunktowania ocen udana, może wymaga małego dopracowania w skali ważności poszczególnych punktów, ale udana. Brawo Mitchell.

Michun 
METEOPATA

Wysłany: 2017-07-14, 23:53   

Kuźwa, ja to zrobię, wg moich kryteriów, przelecę te siedemdziesiąt obiektów i to zrobię. Po wakacjach :-D

tadeks 

Wysłany: 2017-07-17, 00:01   

Już wcześniej pisałem, że nocując w naszych górach nie sugeruję się rankingami, głosowaniami. Traktuję je raczej jako ciekawostki. Zdaję sobie jednak sprawę, że wielu górołazów, zwłaszcza młodego pokolenia, śledzi takie rankingi, sugeruje się nimi, są iluś tam ludkom przydatne.
Ja ...dziesiąt lat temu rocznie korzystałem nawet z kilkunastu schronisk rocznie. Ostatnio bardzo rzadko, jeden - cztery rocznie. Zdecydowanie częściej nocuję w innych obiektach, np. agro.
Trzeba jednak docenić trud i czas, jaki Michun wkłada w temat, a robi to przecież nie dla siebie, nie zamierza nic i nikogo promować.
Dorzucę więc coś od siebie.
Żeby nie mieszać i komplikować: bazą do wszelkich dyskusji powinna być lista kategorii przedstawiona przez Michuna i tego trzymam się.
"Otwarty punkt 10" dużo pomieści, więc tu można dodawać/odejmować punkty za wiele rzeczy, np: za możliwość spokojnego wypoczynku (cisza nocna), a także innych oceniających za możliwość biesiadowania do późnej nocy. Jedni pozytywnie ocenią gospodarzy rygorystycznie pilnującej ciszy nocnej, inni pozytywnie możliwość imprezowania. Ale tego tematy nie rozwijam.
Jakie widzę minusy w propozycji Michuna?
Przypuszczam, że większość nocujących w schroniskach nie zamierza poświęcać się, pytać, sprawdzać i z listą oceniać wszystkie punkty. Ja analizując moje ostatnie pobyty w schroniskach stwierdzam, że mógłbym przyznać punkty w średnio w 5 z 10 kategorii. Wiele rzeczy z Michunowego rankingu mnie po prostu nie interesowało, nie miałem w głowie, aby rankingiem zajmować się. Dopiero w domu czytając listę wybrałem punkty, w których mogłem coś ocenić.
Wniosek?
Ilość ocenianych kategorii mogła zwiększyć sumę punktów. Mogłem za oceniane 5 kategorii przyznać max 8 punktów, a ktoś inny oceniający na gruncie obiekt z listą innemu obiektowi mógłby przyznać punktów 16. Żeby to zrównoważyć, żeby ważne jednakowo były oceny oceniających schronisko w 10 punktach, z tymi co mogą wypowiedzieć się w 3 - 5 punktach, proponuję:
każdą sumę punktów przyznanych przez oceniającego dzielić przez ilość kategorii, jaką uwzględnił oceniający. Wyrówna to szanse. Np 11 pkt otrzymane w 9 kat. daje 1.222 punktu średniej i jest mniej warte nią 9 uzyskane w 6 kat, to jest 1,5 punktu średnio.
Żeby to było jeszcze bardziej miarodajne i, dla przykładu, jeden punkt(max) otrzymany w 4 pkt listy za możliwość rozbicia namiotu nie zaniżał średniej będącej wyższą niż jeden, proponuję, aby max w każdej kategorii był równy i wynosił 2 pkt. Suma punktów wzrasta przy tej propozycji do 20 (2 x 10).
Za możliwość rozbicia namiotu Michun proponuje tylko jeden punkt, drugi w tej kategorii można dodać za umożliwienie korzystania namiotowiczowi z suszarni, pryszniców, itp, czyli full wypas.
Reasumując: decydować powinna średnia ocen, a nie suma.

dakOta 

Wysłany: 2017-07-17, 10:03   

Michun napisał/a:
Kuźwa, ja to zrobię, wg moich kryteriów, przelecę te siedemdziesiąt obiektów i to zrobię. Po wakacjach :-D

Michun, serduszko, nie wqrzaj się. Szanuj zdrówko.
Naprawdę cenię Twoje poukładanie tego rankingu. A że nie korzystam, albo skorzystam na odwrót, to już moja brocha. Opinia, którą wyraziłam, jak i Ty swoją.
Swoją drogą trzymam za Ciebie kciuki. Może nawet któryś obiekt razem nawiedzimy?
wzgórzom radość daj
Litościwy bądź
dla płonących w piekle serc
jeśli wola Twa
to ulecz je

Bonus 

Wysłany: 2017-07-19, 16:59   

dakOta napisał/a:
Uważam, że p. 7 jest niedowartościowany, za to p. 8 powinien być na odwrót. Możliwość wysuszenia się plecakowca jest o niebo ważniejsza dla mnie jako takiego właśnie, niż np. obecność żarełka w karcie (zwykle jednak mam ze sobą). Natomiast dostęp do wi-fi jest naganny i wtedy dałabym za mocny sygnał 0 p., a za brak nawet i więcej niż 2 p. W końcu po to uciekam w góry, żeby się od takiego dziadostwa uwolnić.
Zaznaczam, mówię z pozycji plecakowca.

PS. Na Hali Górowej, lata temu - zaproponowano mi gorącą kąpiel, ale nie było gdzie postawić koszmarnie mokrych butów do suszenia. Moja mina - bezcenna zapewne.

Tak !

Michun napisał/a:
Za koty należy się WIEELKI minus, kazdemu schronisku.

Tak !

Michun napisał/a:

10) Najtrudniejsza część bo zależna od subiektywnego wrażenia - obsługa. Wg mnie obsługa powinna być jak muzyka w filmie - pełnić swoją rolę, ale być niezauważalna :-D Ale wiem, ze są tacy, co lubią się z obsługą "zaprzyjaźniać", szczególnie przy flaszce wody rozmownej. Poza tym, jak już kiedyś pisałem łątwo byćdobrym gospodarzem po sezonie, kiedy jest jeden czy kilku gości. O klasie gospodarza świadczy, jak się zachowuje w obecności "stonki". Czy i jak włączać ten temat ?

Tak ! Włączyć. A co do pytania jak to nie przychodzi mi nic innego niż pozwolenie każdemu na przyznanie tu 0/1/2 punktów i coś tam wyjdzie. Jakaś średnia przeciętnego bywalca. Będzie to oczywiście mega subiektywne ale nie unikniemy subiektywności a takie rzeczy jak obsługa są mega ważne i jak dla mnie potrafią zarówno nadrobić całą resztę jak i położyć nawet najbardziej "zmodernizowane" i wypasione schronisko. Zresztą.... jak już sklasyfikujesz "obsługę" to przejdź do oceny "klimatu", który jak wiadomo również bardzo ważną rzeczą jest ;-)

Taja 

Wysłany: 2017-07-20, 13:25   

Ej ej, koty są super! :-P

Zły Marcin 
duchowy kloszard

Wysłany: 2017-07-20, 18:15   

Taja napisał/a:
Ej ej, koty są super! :-P

owszem, tak, ale z tą drobną uwagą - że tylko te dobrze przyprawione

Michun 
METEOPATA

Wysłany: 2017-07-23, 16:31   

Śmiechłem :mrgreen:
Kochane Alfisko...

Michun 
METEOPATA

Wysłany: 2018-06-20, 12:05   

No i raczej nie zrobię rankingu...para zeszła. :-/ Zbyt dużo rozbieżności się ujawniło w osądach, aby robić ranking forumowy, a robić ranking "swój własny"nie widzę sensu.
Ale dobrze, że został ślad w postaci miejsca do wyrażania swoich opinii o każdym ze schronisk.

menel 
byku z plastyku

Wysłany: 2018-06-20, 12:54   

Odnoszę wrażenie graniczące niemal z pewnością :mrgreen: , że dobrze jest jak jest. Patrząc z pozycji czasu uważam, że "ranking schronisk" to papka. Jeden woli to, drugi tamto. Ukłony z pociągu do Janowic Wlk.

Lidka K. 
jędza włocławska

Wysłany: 2018-06-20, 21:50   

otóż to, można na bieżąco wrzucać informacje, bo zmiany zawsze jakoweś się pojawiają , pozdrawiam znad michy mięty :-)

Odpowiedz do tematu