Poprzedni temat «» Następny temat
Kuchenka wielopaliwowa
Autor Wiadomość
menel 
byku z plastyku

Wysłany: 2017-12-22, 20:41   

Michun, sorewicz.. umknął mnie ten szczegół.

Arni napisał/a:
Podstawa to waga.

Zauważam taką rzecz, żeby zrobić wrażenie, na pierwszy ogień leci waga i się robi porównania najlżejsze vs najcięższe.

W moim przypadku mój palnik TechnoTrail od Primusa:

https://www.polarsport.pl...s16-327063.html

waży 232g/niemal 10x więcej :mrgreen: / z bardzo praktycznym etui ważącym 71 gramów. Dla mnie różnica rzędu niecałe 200 gramów i zasadniczo nie mam o co kruszyć kopii.

Arni napisał/a:
A gdzie objętość jeszcze?

Sprawa jest prosta jak włos Mongoła, wystarczy większy plecak. Nie wykluczam zakupu takiej kuchenki, na wspólnych melanżach z Michunem będę się przyglądał temu ustrojstwu.

dave 

Wysłany: 2017-12-22, 20:48   

Arni napisał/a:

Najczęstsza opinia ludzi, którzy nie mają pojęcia o co biega.
Prąd też potrafi zabić, instrukcje piszą by wołać wyspecjalizowanego elektryka do wkręcenia żarówki, a jednak wszyscy sami to robimy.

O matko, to już zażartować sobie nie można? ;-)

Arni

Wysłany: 2017-12-22, 21:22   

menel napisał/a:
Zauważam taką rzecz, żeby zrobić wrażenie, na pierwszy ogień leci waga i się robi porównania najlżejsze vs najcięższe.

Nie, nie. Tym razem chodzi o pozostawienie 20% wolnej przestrzeni w kartuszu i do tego potrzebna jest dokładna waga. Przyjmuje się, że gaz w temp. 20st. musi wypełnić tylko 80% zbiornika (tak samo jest w waszych autach), te pozostałe 20% to nasz zawór bezpieczeństwa. Producenci właśnie zgodnie z tą zasadą leją i nigdy nie kupimy żadnego pojemnika wypełnionego na ful, zawsze będzie chlupało, to jest właśnie te 20% wolnej przestrzeni w temp. 20st.
Węglowodory mają taką fajną właściwość, że ogrzane już o niewielkie wartości temperatury bardzo zwiększają swoją objętość. Taki gaz potrafi wypełnić cały kartusz gdy ogrzejemy go do ok. 70st. C. Oczywiście jest to niemal niemożliwe ale ludzie różne cyrki robią. Zbynio kiedyś zmierzył nawet do ilu nagrzał mu się gaz w plecaku w pełnym słońcu letnim. Miał 50st :shock:
Zresztą nawet gdy gaz nam wypełni cały kartusz to mamy jeszcze jeden bezpiecznik, jest nim wklęsłe denko. Jak gaz wypełni cały kartusz to bardzo mocno wzrośnie jego ciśnienie i od tego jest te denko by wywaliło na zewnątrz. I znowu zrobi się nam X% wolnej przestrzeni w środku. Trzeba by być debilem by ogrzewać dalej taki kartusz czyli w praktyce wsadzić do wrzątku :mrgreen: ale głupich nie sieją, sami się rodzą.

No, to tak pokrótce do czego waga w tym procederze i dla czego nigdy nie kupimy gazu na litry a zawsze na kilogramy :-)

Miałem Techno, fajny palnik, miałem Expresa, też fajny, ale skoro za 40zł mogę mieć palnik ważący 25g to czemu mam tyle dźwigać? Oba sprzedałem, zarobiłem i kupiłem palnik + 50 paczek prezerwatyw. Ile radochy :mrgreen:

dave, można, można, pewno tylko jest w tym niestety dużo racji co napisałem. Daj żonie broń do reki, nawet bez pocisków, a zobaczysz czy zareaguje inaczej, też będzie krzyczeć że się boi :mrgreen: To niestety wynika z nieświadomości.

menel 
byku z plastyku

Wysłany: 2017-12-22, 21:29   

Arni napisał/a:
Nie, nie. Tym razem chodzi o pozostawienie 20% wolnej przestrzeni w kartuszu i do tego potrzebna jest dokładna waga.

Ok. Inaczej odebrałem wpis.

Arni

Wysłany: 2017-12-22, 22:18   

Wiesz gdzie jest największy minus systemu? Nie można wywalić na wyjeździe pustego kartusza, trzeba go dźwigać by przywieźć do domu i ponownie napełnić. Min. dla tego ten system z tym butanem na wężyku jest mocno atrakcyjny. Cenowo butelka 225g wychodzi nawet za 4zł, ale z upływem dni plecak zaczyna nam się kurczyć o kolejne butelki i to jest już nie do przeskoczenia w systemie zalewowym, bo po miesiącu musimy niestety nosić ze sobą te 400g zbędnej blachy i dwa browary objętości, a lepiej było by odwrotnie :mrgreen:

Ach, dobiję jeszcze gwoździa do trumny :-P Benzynę uszlachetnia się, a po jej spaleniu wdycha:
- tlenek węgla CO wali w łeb, silnie trujący
- węglowodory HC i ich pochodne, w wielu wypadkach zamiennie określane jako lotne związki organiczne VOC;
- tlenek azotu (tlenek i dwutlenek);
- tlenki siarki (tlenek, dwutlenek, trójtlenek);
- ołów i jego związki; - chyba rakotwórcze
- sadza, dymy, popioły, metale, inne substancje stałe, ciężkie związki organiczne w fazie ciekłej, częściowo zamiennie określane jako cząstki stałe PM (TPM).

A zatem całkiem przyjemnie robi się w takim namiocie zimą, ale i na to jest sposób

:mrgreen:

W przypadku spalenia gazu typu C3H8, C4H10 uzyskujemy CO2 i H2O

Michun 
METEOPATA

Wysłany: 2017-12-31, 18:06   

Co do konkretów:
Kuchenkę sprawdziłem na wyjeździe. Robiłem dwa większe gotowanka ze śniegu, od świeżego puchu do wody ok. 0,7l w temperaturze otoczenia około -5 stopni.

Po tym ubyło dokładnie 47g benzyny (ważyłem przed i po wyjeździe) czyli około 67 ml.
Problemów żadnych z rozpalaniem ani z działaniem nie zauważyłem.

menel 
byku z plastyku

Wysłany: 2017-12-31, 18:19   

Michun napisał/a:
Na drugi ogień poszła nafta. Nafta również nie chciała się w tych warunkach łatwo zapalić od płomyczka. W końcu poszło i zaczęła się palić dając niestety za dużo kopcia. (Przez to mimo czyszczenia kuchenka wygląda teraz na rasową, sporo używaną :-)Będę szpanował w schroniskach).

Jeżeli chcesz zabrać to na schroniskowy lans, to na moje towarzystwo nie licz. :mrgreen:

menel 
byku z plastyku

Wysłany: 2018-01-01, 17:52   

Mam teraz pytanko do użytkowników kuchenek benzynowych:

- co sądzicie o Colemanie :

https://www.mall.pl/palni...alised-homepage

Podobno prosta w użytkowaniu, trwała i oszczędna..

menel 
byku z plastyku

Wysłany: 2018-01-28, 08:34   

Arni napisał/a:
Benzynę uszlachetnia się, a po jej spaleniu wdycha:
- tlenek węgla CO wali w łeb, silnie trujący
- węglowodory HC i ich pochodne, w wielu wypadkach zamiennie określane jako lotne związki organiczne VOC;
- tlenek azotu (tlenek i dwutlenek);
- tlenki siarki (tlenek, dwutlenek, trójtlenek);
- ołów i jego związki; - chyba rakotwórcze
- sadza, dymy, popioły, metale, inne substancje stałe, ciężkie związki organiczne w fazie ciekłej, częściowo zamiennie określane jako cząstki stałe PM (TPM).

Arni, zapomniałeś dodać, że użytkownik kuchenki paliwowej jest utytłany "po łokcie". Na ostatnim wyjeździe z Michunem miałem okazję poobserwować jego "kopciucha" i obstaję przy gazie. Gaz to jednak.. samo dobro. :lol:

Odpowiedz do tematu