Złocisty trunek - gdzie i dlaczego warto się napić piwa?

Wszystko to, co nie jest bezpośrednio związane z górami

Moderatorzy: Madziul, Asia M., Marcin K-G, sebastian.f

Awatar użytkownika
rambi

Złocisty trunek - gdzie i dlaczego warto się napić piwa?

Post autor: rambi » 2015-06-02, 11:02

Ostatnio ze znajomymi przyszła na nas moda odwiedzania miejsc gdzie można się napić lokalnych piw robionych naturalnymi metodami. Takich miejsc jest teraz w Polsce coraz więcej i w samym Wrocławiu mamy już kilka mini browarów, nie mówiąc o knajpach piwnych tylko z piwami rzemieślniczymi (tak zwane CRAFT BEERS).

Moja propozycja jest taka: wpisujmy w tym wątku takie miejsca jak poniżej opisane.
1. Mini i lokalne browary - w dowolnym miejscu na świecie byleby produkowały smaczne piwa :-)
2. Knajpki z piwem rzemieślniczym.
3. Schroniska czy też knajpki górskie w których udało Wam się napić dobrego piwa.
4. Wydarzenia takie jak festiwale piwne typu wrocławski Beer Geek Madness.

Miło by było przeczytać tutaj o Waszych preferencjach i smakach, nawet jak piwo jest korporacyjne :-) Niektórych preferencje znam bo razem piliśmy przykładowo rumuńskie piwa, które były całkiem całkiem :-)

Popularne do tej pory w Polsce piwa dolnej fermentacji (tak zwane lagery) są powoli wypierane przez różne kombinacje piw dolnej fermentacji (tak zwane ale). I całe szczęście gdyż potrafią nieść ze sobą niesamowite smaki. Wasze zdrowie! :-)

Dodatkowym smaczkiem tego wątku niech będzie to, że swoje smaki możemy wpisać i porównać w aplikacji UNTAPPD na telefonach z androidem.
Pasjami brukuj drogę swojego życia..

Awatar użytkownika
Lidka K.
Kontakt:

Post autor: Lidka K. » 2015-06-02, 11:34

rambi pisze: swoje smaki możemy wpisać i porównać w aplikacji UNTAPPD na telefonach z androidem.
audycja zawierała lokowanie produktu :mrgreen:
ale do rzeczy:
ja tam żadną znawczynią piwną nie jestem, ale wiem, co mi smakuje: otóż zasmakowało mi bardzo kaszubskie piwo w Szymbarku kaszebsko koruna
Są niepasteryzowane, kilka rodzajów, na wynos dają w małych pękatych butelkach, no i jest ulokowane na terenie skansenu którego główną atrakcją wcale nie jest dom do góry nogami, tylko pamiątki po Sybirakach :-)

Obrazek
jest we mnie wiary okruszek....

Awatar użytkownika
rambi

Post autor: rambi » 2015-06-02, 12:58

Lidka K. pisze:otóż zasmakowało mi bardzo kaszubskie piwo w Szymbarku kaszebsko koruna
Aleś się Lidka wstrzeliła z tym browarem. Na Kaszubach będę odwiedzać w lipcu Julkę na obozie harcerskim. A Szymbark lubię więc połączyć mogę przyjemne z pożytecznym ;-)

I już się opłacało ten wątek założyć :-)

Awatar użytkownika
Satan

Post autor: Satan » 2015-06-02, 17:33

Wątek bardzo fajny :-D

Ja mam obecnie bardzo ograniczony dostęp do internetu, ale jak się skończy u mnie remont, to będę tu aktywnym...forowiczem :mrgreen:

Ja ogólnie od takich oficjalnych imprez piwnych raczej stronie, ale regularnie :mrgreen: kupuję ciekawe piwka w zaprzyjaźnionym sklepiku :-D i sączę sobie w domowym zaciszu. ;-)
obecnie najczęściej sięgam do browaru:
Wąsosz i Kormoran, zaraz za nimi idzie Fortuna, Gościszewo, Pinta i Amber.

Kilka lat temu poziom strasznie podniosły dwa nowe browary, mianowicie Pinta i AleBrowar, po sezonie czy dwóch reszta starała się nadgonić, potem masowo powstawały lokalne inicjatywy.
Teraz na rynku mamy strasznie duży wybór, ja obecnie gustuję w górnej fermentacji i jeszcze jak jest to ciemne piwko... :mrgreen:
obecnie panuje moda na chmiele amerykańskie i wszelakie IPA lub AIPA tudzież APA /American Pale Ale/

Na ten przykład na dziś mam przygotowane "Hopus Pokus", czyli black IPA od mistrzów z PINTY. ;-)
For God Your Soul... For Me Your Flesh

Dark Side of N.P.M.

Awatar użytkownika
rambi

Post autor: rambi » 2015-06-02, 20:26

Jutro w górki więc zaraz pakowanko i nie wiem czy zdążę siąść do neta więc na szybko odpowiem :-)
Satan pisze:Pinta i AleBrowar
To jak idziesz tym tropem to bardzo polecam Pracownię Piwa, która jest obecnie chyba moim ulubionym browarem. Z Wrocławia są dość ciekawe Dr Brew, Browar Stu Mostów czy Widawa z Chrząstawy. A za parę dni otwierają Złotego Psa.
Satan pisze:gustuję w górnej fermentacji
No przyznam szczerze, że też teraz bardzo lubię te piwka. AIPA szczególnie mi leży ostatnio. Chociaż bardzo mi posmakował ostatnio witbier również. Polecam Viva la Wita z Pinty jak nie miałeś jeszcze okazji. Zresztą jakbyś był we Wrocku przejazdem to zapraszam na degustację paru piw. Tu naprawdę jest ostatnio z czego wybierać ;-) Mam też paru kolegów którzy się zarazili i zaczęli sami warzyć piwko :-)

Tomekk

Post autor: Tomekk » 2015-06-03, 07:35

Genialny wątek :-) Brawo rambi!
Satan pisze:Na ten przykład na dziś mam przygotowane "Hopus Pokus", czyli black IPA od mistrzów z PINTY. ;-)
Pinta to klasa sama w sobie, a hopus jest wręcz genialny. W ogóle ipy i black ipy strasznie mi podchodzą.
W Krakowie przy samym Rynku Głównym, na Floriańskiej jest knajpa Pinty - Viva la Pinta. Na codzień z kranów leją kilkanaście (!) rodzajów piwa. Oprócz produktów Pinty z dwóch, trzech kranów leją piwa z innych rzemieślniczych browarów (np. Artezan, Podgórz). Miłośnikom piwa z entuzjazmem polecam to miejsce. Ale ostrzegam, że Żywca, Okocimia czy innego Tyskiego tam nie uświadczycie :mrgreen:

Polecam też gorąco restaurację Marysieńka w Szczyrzycu, w Beskidzie Wyspowym. Jest tam browar restauracyjny - można się napić pysznego, świeżego, oczywiście niespasteryzowanego lagera. Butelkują też piwo, ale poza restauracją nigdzie go nie sprzedają.

Awatar użytkownika
Satan

Post autor: Satan » 2015-06-03, 12:50

W Gdańsku jest browar restauracyjny Lubrow. Też butelkują piwka. Jakiś czas temu piłem ich "Gagat", czyli stout owsiany. Niczego sobie. ;-)

Zacne piwka wydaje też dolnośląski Lwówek... ;-)

Knajpy pod egidą PINTY szczerze zazdroszczę.

Dark Side of N.P.M.

Awatar użytkownika
yaretzky

Post autor: yaretzky » 2015-06-03, 14:02

Satan pisze:Zacne piwka wydaje też dolnośląski Lwówek... ;-)
Potrafisz nabić sobie punkcików... ;-) :mrgreen:
"Od gór lepsze są tylko góry...
więc pocę się na szlaku i męczę
... i ciągle chcę więcej..."
https://photos.google.com/albums

Awatar użytkownika
Satan

Post autor: Satan » 2015-06-05, 09:13

yaretzky pisze:
Satan pisze:Zacne piwka wydaje też dolnośląski Lwówek... ;-)
Potrafisz nabić sobie punkcików... ;-) :mrgreen:
To nabiję sobie kolejne... :mrgreen: W lodóweczce na wieczór chłodzi się już Lwówek Wiedeński. ;-)

Dark Side of N.P.M.

Awatar użytkownika
rambi

Post autor: rambi » 2015-06-07, 20:04

Tomekk pisze:W Krakowie przy samym Rynku Głównym, na Floriańskiej jest knajpa Pinty - Viva la Pinta. Na codzień z kranów leją kilkanaście (!) rodzajów piwa. Oprócz produktów Pinty z dwóch, trzech kranów leją piwa z innych rzemieślniczych browarów (np. Artezan, Podgórz).
To są bardzo interesujące browary :-) A co jest w nich fajne to że cały czas eksperymentują i próbują tworzyć nowe smaki :-)
Satan pisze:W lodóweczce na wieczór chłodzi się już Lwówek Wiedeński
Lwówek jest moim ulubionym browarem w sudeckich schroniskach po długiej wędrówce :-) Niestety nie ma za dużo miejsc, gdzie go podają. Na Okraju zawsze mają jego kilka rodzajów. Pod Łomniczką też był.

Co do browarów to w bieżący długi weekend udało mi się zwiedzić jeden z nich: tak zwany lokalny. Zebrałem paręnaście osób z firmy i zabrałem ich do Broumova na zwiedzanie klasztoru, potem browaru a na koniec przeciągnąłem ich do schroniska Hvezda w Broumovskivch Stienach. Przy okazji opiszę wypad a póki co tylko z czystym sumieniem mogę polecić Pivovar Olivetin, który produkuje pyszne piwka znane w Polsce: Opaty.
Obrazek

Bardzo ciekawe miejsce, zwiedzać można z degustacją, a do tego oprowadzający bardzo ciekawie mówi o produkcji i historii piwa. Samo zwiedzanie niedrogie bo 130Kc bez degustacji a 180 z degustacją.
Ciekawe jest to, że Czesi mają tam poczucie humoru i dystans do siebie czego dowodem może być niniejsza tabliczka ;-)
Obrazek

CDN ale po powrocie z wyjazdu :-)

Awatar użytkownika
yaretzky

Post autor: yaretzky » 2015-06-07, 20:10

Satan pisze:W lodóweczce na wieczór chłodzi się już Lwówek Wiedeński. ;-)
rambi pisze:Lwówek jest moim ulubionym browarem w sudeckich schroniskach po długiej wędrówce :-) Niestety nie ma za dużo miejsc, gdzie go podają.
Miło, że ktoś jeszcze ceni dobre piwo... :mrgreen:
U mnie chłodzi się Lwówek Książęcy i cały zestaw Opata... :mrgreen:
"Od gór lepsze są tylko góry...
więc pocę się na szlaku i męczę
... i ciągle chcę więcej..."
https://photos.google.com/albums

Awatar użytkownika
Michun

Post autor: Michun » 2015-06-07, 23:40

Piwo to jest takie żółte coś z nikłą ilością alkoholu..? :mrgreen:
"I don't hate people, I just feel better when they aren't around"
Ch. Bukowski
www.mojasciezkawgory.blogspot.com

Awatar użytkownika
Lidka K.
Kontakt:

Post autor: Lidka K. » 2015-06-08, 05:35

rambi pisze:zwiedzanie klasztoru, potem browaru
coś dla duszy i dla ciała :-)
jest we mnie wiary okruszek....

Awatar użytkownika
rambi

Post autor: rambi » 2015-06-08, 05:58

Michun pisze:Piwo to jest takie żółte coś z nikłą ilością alkohol
A tu mógłbyś się zdziwić. W zeszłym roku na festiwalu Beer Geek Madness gościem specjalnym był jeden z najlepszych browarów Europy: duński Mikkeler. I tam udało mi się spróbować tego cuda: French Oak Barrel. Piwko miało raptem 19,3% alkoholu :-) Dodam, że było bardzo smaczne. Nie da się porównać do piw 9% u nas czy też korporacyjnych, które w większości smakują jak zalane wódą piwo...

Awatar użytkownika
Michun

Post autor: Michun » 2015-06-08, 07:59

Nie no , żartowałem, też przeciez lubię czasem piwo :-D
"I don't hate people, I just feel better when they aren't around"
Ch. Bukowski
www.mojasciezkawgory.blogspot.com

ODPOWIEDZ