Sudeckie i okołosudeckie kamienne ławki

Moderatorzy: Madziul, Asia M., Marcin K-G, sebastian.f

Awatar użytkownika
menel

Sudeckie i okołosudeckie kamienne ławki

Post autor: menel » 2014-11-24, 07:47

Tak w ramach może sudeckich ciekawostek :

Jak w temacie wątku, znam ich cztery.

Karkonosze - na Słoneczniku :

Obrazek

ufundowana w 1906 roku przez wrocławski oddział RGV na 25 lecie istnienia oddziału.

Karpiak 782 m npm, Góry Złote :

Obrazek

Rzeczoną ławkę nakazał wykonać Karl Wehse/ burmistrz Lądka Zdroju w latach 1888-1910,wydawca monografii zamku Karpień/ podczas wykopalisk oraz wykuć napisy Louis Shadow Platz oraz inicjały RA.

Rudawy Janowickie :

Obrazek

Droga Piotra Włosta z 1923 roku- Masyw ¦lęży :

Obrazek

Jeżeli znacie inne, zapodajcie.
Ostatnio zmieniony 2019-05-11, 05:52 przez menel, łącznie zmieniany 2 razy.
ПУНКС НОТ ДЭД !

Awatar użytkownika
buba1
Kontakt:

Post autor: buba1 » 2014-11-24, 10:25

Menel- coz za wspanialy temat! I kolejny pomysl na poszukiwania na wedrowkach!

Z sudeckich niestety znam tylko ta z Rudaw...

Ale skoro temat jest w "dowolnym dziale" to zapodam pewna niesudecka ławke- mam nadzieje ze nie bedziesz mial mi to za zle. W Bytomiu, w miechowickim lesie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mam nadzieje ze Cisy znajdzie ten temat! :-P
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..

Awatar użytkownika
menel

Post autor: menel » 2014-11-24, 10:55

buba1 pisze:Ale skoro temat jest w "dowolnym dziale" to zapodam pewna niesudecka ławke- mam nadzieje ze nie bedziesz mial mi to za zle.
Wolałbym jak jest w temacie, ławki sudeckie.. Ale gniewał się nie będę. ;-)
ПУНКС НОТ ДЭД !

włodarz

Post autor: włodarz » 2014-11-24, 21:49

Góry Stołowe - podejście na Błędne Skały
Obrazek

Awatar użytkownika
menel

Post autor: menel » 2014-11-25, 06:47

włodarz, dzięki.
ПУНКС НОТ ДЭД !

Awatar użytkownika
Trop

Post autor: Trop » 2014-11-25, 19:47

Może ten obiekt spełnia wymagania.
Obrazek

Słowa kluczowe pasują.
W Sudetach? Tak, w Górach Złotych.
W lesie? Tak, ale w komunalnym, w granicach miasta, przy szlaku spacerowym, blisko centrum Lądka Zdroju, powyżej leśnego arboretum.
Ławka? Nawet dwie, są to flanki stylowej obudowy źródła-pomnika ¦więtej Jadwigi, patronki ¦ląska.
Stara konstrukcja? Tak, z 1911 (gruntowna renowacja w 1994).
Obrazek
Zdjęcia z sierpnia 2010.

Drugi obiekt, niestety ani stary, ani w lesie. Taka sudecka ciekawostka. Láznì Libverda, niepodal Frydlandu i ¦wieradowa.
Obrazek

Zdjęcie z sierpnia 2013 pochodzi z przebudowywanego wówczas parku zdrojowego, ławka niedawno ustawiona. Trwała jeszcze budowa jakiegoś pomnika i porządkowanie zieleni.
Wówczas raziły mnie dwie rzeczy:
- materiał: nie znam się na tym, ale wyglądało to na drogi, kolorowy marmur - jak dla mnie, to szkoda było tak pięknego materiału;
- waliła w oczy świeżość i szablonowość mechanicznej obróbki. Jeszcze nie tandeta, ale na mój gust - niedaleko. Może za 100 lat będzie lepiej wyglądać.
Nieopodal na parkingu w tej małej miejscowości oczekiwały dwa nieproporcjonalnie >wielkie lwy<

menelu - skąd to Twoje zaintesowanie ? Mebel taki jest stosunkowo mało praktyczny - kto siedział, ten wie. Ale - choć masywne - potrafią być ładne, to prawda.

Awatar użytkownika
menel

Post autor: menel » 2014-11-25, 20:15

Trop pisze:menelu - skąd to Twoje zaintesowanie ?
Zaczęło się chyba od grupy turystów, którzy gnali do ruin zamku Karpień, zostawiając "rzeczony mebel" poza jakimkolwiek polem zainteresowań. Poza tym, usytuowanie tychże kamiennych ławek i emanująca od nich cisza, niebanalna uroda i ... spokój.
ПУНКС НОТ ДЭД !

Awatar użytkownika
Trop

Post autor: Trop » 2014-11-25, 20:25

Rzekłbym: majestat.
Ostatnio zaskoczyła mnie ławeczka (drzewniana) przy drodze z Kamieńska na Kozią Przełęcz. Taka trochę "niczyja". A ustawiona w miejscu, skąd rozpościerał się przyjemny i rozległy widok. Ujęło mnie, że komuś się chciało.
(dopisane później) o tu: https://goo.gl/maps/KsfY2

Awatar użytkownika
evi

Post autor: evi » 2014-11-28, 11:16

Sokołowsko

Obrazek
Wędrowanie pozwala odkryć prawdę o sobie i innych ludziach

Awatar użytkownika
menel

Post autor: menel » 2014-11-28, 11:21

evi, dzięki. Piękna!! Ona chyba "drzewniana"?
ПУНКС НОТ ДЭД !

Awatar użytkownika
ryba

Post autor: ryba » 2015-02-05, 00:18

Coś upolowałem ostatnim razem , lecz nie wiem czy bez oparcia i fotele łapią się w kategorii. W każdym bądź razie są troszkę skromniejsze od poprzednich

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Cisy2

Post autor: Cisy2 » 2015-02-07, 00:50

Fajny temat :lol:

Najpierw ławka nie-sudecka (ale blisko - bo z Jawora w Sudety to mniej niż przysłowiowy rzut beretem). Ławka w Parku Miejskim (do 1945 r. Bruno Fuchs Park) z przełomu XIX i XX w.

Obrazek

Skiba (433 m n.p.m.) - tuż obok Starego Książa. Jeszcze przed dziesięciu laty była cała (może znajdę kiedyś jakąś starą fotografię). Teraz wygląda tak. Widok na zamek Książ i dolinę Pełcznicy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Staniszów koło Jeleniej Góry. Koło kościoła p.w. Przemienienia Pańskiego.

Obrazek

Obrazek

Skały na Witoszy koło Staniszowa.

Obrazek

Jest jeszcze taka górka w Sudetach, na której szczycie i zboczach są aż cztery kamienne ławki (możliwe, że jest jeszcze jedna). Na razie nie mogę podać nazwy szczytu, gdyż jest przedmiotem zagadki na innym forum górskim (zagadka nie moja :lol: )

Ławka I - na szczycie

Obrazek

Ławka II - na zboczu północnym

Obrazek

Ławka III - na zboczu północno-wschodnim

Obrazek

Ławka IV - na zboczu południowym

Obrazek

Zdjęcia robione pod wieczór, z ręki - przy ISO 3200, stąd słabe i nieostre

Podobny obiekt jak ten z Lądka Zdroju (z postu Tropa) znajduje się też w Borowym Jarze koło Jeleniej Góry - tylko nie ma ławeczek a kamienne "foteliki"

Obrazek

Wiosną sprawdzę, czy pięć-sześć innych, które widziałem w poprzednim tysiącleciu jeszcze istnieją. Jak będą, to dam znać.

Awatar użytkownika
Trop

Post autor: Trop » 2015-02-07, 17:45

możliwe, że jest jeszcze jedna
ławka V na zboczu południowo-wschodnim [listopad 2014]
Obrazek

Do tej pierwszej z Jawora podobny jest pomnik Rittera w Wałbrzychu, ale nie mam foto :(
Skały na Witoszy koło Staniszowa

Gdy przeczytaliśmy na tablicy informację o jadowitych pająkach żona zarządziła przyspieszenie i nie zaglądaliśmy w te miejsca. Szybko byliśmy na górze przy ruinach kolumny.

Awatar użytkownika
Cisy2

Post autor: Cisy2 » 2015-02-07, 20:40

O wałbrzyskim pomniku dra Paula Rittera zupełnie zapomniałem. A przechodziłem obok niego, skręcając z ul. Moniuszki w Zamkową, gdzie znajduje się Delegatura Wałbrzyska Urzędu Ochrony Zabytków (a tam dział archeologiczny), dziesiątki razy. Przy najbliższej okazji zrobię zdjęcie. Chyba, że ktoś inny wcześniej wrzuci je na forum.

Tej piątej ławki przy jeleniogórskim pałacyku Paulinum (zagadka na forum sudeckim już "się rozwiązała") nie byłem do końca pewien - była zawalona śniegiem, był wieczór, a biegłem na szczyt, aby sfotografować tę najładniejszą. Gdybym zaczął bawić się w odgarnianie śniegu, chyba bym wszystkie fotografował przy lampie błyskowej. Chociaż efekt wówczas mógłby być nawet lepszy :lol:

Awatar użytkownika
Satan

Post autor: Satan » 2015-02-07, 21:58

Cisy2 pisze: Tej piątej ławki przy jeleniogórskim pałacyku Paulinum (zagadka na forum sudeckim już "się rozwiązała")
Widzę, ze wątek założony przeze mnie w...2006r ma się tam dobrze :mrgreen:
For God Your Soul... For Me Your Flesh

Dark Side of N.P.M.

ODPOWIEDZ