Awarie i problemy techniczne - zgłoszenia Forumowiczów

opinie, sugestie i inne informacje

Moderatorzy: Madziul, Asia M., Marcin K-G, sebastian.f

Awatar użytkownika
Cisy2

Re: Awarie i problemy techniczne - zgłoszenia Forumowiczów

Post autor: Cisy2 » 2018-12-17, 11:38

Otrzymałem od naszego forumowego kolegi włodarza na skrzynkę na innym forum prywatną wiadomość zawierającą takie m.in. zdania:

(...) ale nie mogę się zalogować na forum npm.
Pisałem do tamtejszego admina, ale mija tydzień i zero odpowiedzi. Nie wiem, czy nie czyta poczty, czy przy okazji zmian na forum użytkownik włodarz został usunięty. Nie mam pojęcia jak dotrzeć do administracji tamtego forum, żeby wyjaśnić sytuację. (...)

Natomiast w moich wcześniejszych wpisach (zresztą nie tylko moich) zniknęły, a właściwie zamieniły się na jakieś dziwne znaczki, wszystkie czeskie, słowackie i rumuńskie znaki diakrytyczne, tj. charakterystyczne dla tych języków litery z ptaszkami i ogonkami. Nie dość tego - nawet zwykły cudzysłów zamienił się na jakąś kaszankę. Postów sprzed awarii dotyczących Karpat rumuńskich, słowackich i gór czeskich na dobrą sprawę nie sposób teraz czytać, chyba że tylko tych, których autorzy nie bawili się we wstawianie właściwych literek i wszystko zapisywali "polskimi" znakami. Niestety, trochę to zniechęca, także do pisania.

Z dosyć istotnych usterek po awarii to dostrzegłem taką, że wyszukiwarka nic nie znajduje. Wpisałem przed chwilą "Śnieżka" i pojawiła się informacja, że nic nie zostało znalezione. Może narzędzie to sprawdza zawartość tylko postów "po awarii"? Zaraz to sprawdzę.

edit:

PS. W wyszukiwarce jeszcze raz wpisałem "Śnieżka" i pojawił się link tylko do tego postu sprzed edycji. Wpisałem też "Hostinne", ponieważ sam w niedawnej zagadce wpisałem nazwę tego miasteczka - i wyszukiwarka to odnalazła. Ale jednocześnie przy haśle "Rysy" pojawiło się 60 linków, nawet z 2009 r. (pytanie, czy wszystkie?). A zatem totalny chaos. Oby do opanowania.

Awatar użytkownika
Michun

Post autor: Michun » 2018-12-17, 12:33

To tylko tymczasowa, robocza wersja forum.
"I don't hate people, I just feel better when they aren't around"
Ch. Bukowski
www.mojasciezkawgory.blogspot.com

Awatar użytkownika
Michi23

Post autor: Michi23 » 2018-12-17, 20:29

Ja bym zaorał to phpBB przeniósł na Simple Machines Forum z jakąś lajtową skórką, np. Sunrise :roll:
Ostatnio zmieniony 2019-01-30, 18:22 przez Michi23, łącznie zmieniany 1 raz.

tadeks

Post autor: tadeks » 2018-12-20, 20:48

Mam zapełniony folder prywatnych wiadomości 50/50 i z tego powodu komunikat
"Masz 1 prywatną wiadomość obecnie zawieszoną z powodu pełnego folderu".
Próbuję część usunąć, zaznaczam je, wybieram "usuń zaznaczone" klikam, a one nie usuwają się. Dalej mam 50 wiadomości.
Każdy z nas ma chwile lekkomyślności, którym zawdzięcza najpiękniejsze przeżycia.

Awatar użytkownika
dakOta

Post autor: dakOta » 2018-12-21, 18:06

Łoł! Udało mi się wgrać avatara!
Przyznam - zdziwiona jestem.
Jeśli wola Twa
jeśli wybór masz
rzekom wodę daj
wzgórzom radość daj
Litościwy bądź
dla płonących w piekle serc
jeśli wola Twa
to ulecz je

Awatar użytkownika
Trop

Post autor: Trop » 2018-12-25, 20:56

"Wpisałem przed chwilą "Śnieżka" i pojawiła się informacja, że nic nie zostało znalezione"
W tekstach starych postów wielka litera "ś" została zastąpiona znakiem "|", podobnym do pionowej kreski.
- - - - - - - - - - - -
Po zalogowaniu interfejs przełącza się na wersję angielską. Why?
[edit] udało się przestawić : Twoje konto > panel zarządzania kontem > ustawienia witryny
Ostatnio zmieniony 2019-01-02, 10:22 przez Trop, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Cisy2

Post autor: Cisy2 » 2018-12-27, 04:20

Przed sekundą wpisałem "Bystrzyckie" i pojawił się tylko 1 (słownie: jeden) link. W w tym słowie wszystkie litery są "normalne", nie ma polskich znaków.

Awatar użytkownika
Marcin K-G
Kontakt:

Post autor: Marcin K-G » 2019-01-02, 23:33

Cisy2 pisze:
2018-12-17, 11:38
Otrzymałem od naszego forumowego kolegi włodarza na skrzynkę na innym forum prywatną wiadomość zawierającą takie m.in. zdania:

(...) ale nie mogę się zalogować na forum npm.
Pisałem do tamtejszego admina, ale mija tydzień i zero odpowiedzi. Nie wiem, czy nie czyta poczty, czy przy okazji zmian na forum użytkownik włodarz został usunięty. Nie mam pojęcia jak dotrzeć do administracji tamtego forum, żeby wyjaśnić sytuację. (...)

Natomiast w moich wcześniejszych wpisach (zresztą nie tylko moich) zniknęły, a właściwie zamieniły się na jakieś dziwne znaczki, wszystkie czeskie, słowackie i rumuńskie znaki diakrytyczne, tj. charakterystyczne dla tych języków litery z ptaszkami i ogonkami. Nie dość tego - nawet zwykły cudzysłów zamienił się na jakąś kaszankę. Postów sprzed awarii dotyczących Karpat rumuńskich, słowackich i gór czeskich na dobrą sprawę nie sposób teraz czytać, chyba że tylko tych, których autorzy nie bawili się we wstawianie właściwych literek i wszystko zapisywali "polskimi" znakami. Niestety, trochę to zniechęca, także do pisania.

Z dosyć istotnych usterek po awarii to dostrzegłem taką, że wyszukiwarka nic nie znajduje. Wpisałem przed chwilą "Śnieżka" i pojawiła się informacja, że nic nie zostało znalezione. Może narzędzie to sprawdza zawartość tylko postów "po awarii"? Zaraz to sprawdzę.

edit:

PS. W wyszukiwarce jeszcze raz wpisałem "Śnieżka" i pojawił się link tylko do tego postu sprzed edycji. Wpisałem też "Hostinne", ponieważ sam w niedawnej zagadce wpisałem nazwę tego miasteczka - i wyszukiwarka to odnalazła. Ale jednocześnie przy haśle "Rysy" pojawiło się 60 linków, nawet z 2009 r. (pytanie, czy wszystkie?). A zatem totalny chaos. Oby do opanowania.

Do kogo wysyłał maila? Na jaki adres?
Macie w ustawieniach FORUM wybrany język polski?

EDIT: Jeśli ktoś wysyłał wiadomość na priv (na forum) chyba wiem w czym mógł być problem. Ta wersja forum ma mniejszą pojemność skrzynki. Nie wyskakuje żadne powiadomienie. W moim przypadku skrzynka była zapchana. Żadnego maila od niego nie otrzymałem. Nie wiem jak admin, ale przekażę wiadomość, bo może być podobnie.
:arrow: :arrow: n.p.m. na Facebook'u
:arrow: :arrow: n.p.m. na Twitter

:arrow: Jeśli chcesz się zarejestrować na forum NPM - PRZECZYTAJ TEN WĄTEK

Awatar użytkownika
Cisy2

Post autor: Cisy2 » 2019-01-06, 13:39

W swoim poście z 17 grudnia ub.r. pisałem, że po awarii forum, zniknęły praktycznie wszystkie znaki diakrytyczne w słowach rumuńskich, czeskich, słowackich i nawet niektórych polskich. Zamienione zostały na jakieś dziwne znaczki. Transformacji w jakiś dziwny ciąg znaków uległy też najzwyklejsze cudzysłowy. Wymiana tego ręcznie to koszmar. Przypuszczam, że po naprawie (przepracowaniu forum?), dawne teksty raczej na pewno nie wrócą do swojej pierwotnej formy.

Spróbowałem poeksperymentować i przyśpieszyć naprawę jednego ze swoich wątków - tego dotyczącego rumuńskich gór Sureanu i Daków ("W Górach Şureanu, czyli z wizytą u starożytnych Daków"). Wszedłem na już od kilku lat nieodwiedzane beskidzkie forum, gdzie przed laty również zamieściłem tą relację i otworzyłem edycję swojego postu. Przekopiowałem relację i po wejściu w nasze forum (n.p.m.), zalogowaniu się, wejściu na pierwszy post wątku i otworzeniu jego edycji, skasowałem całość tutaj się znajdującą i wkleiłem tekst przeniesiony z beskidzkiego forum. Zadziałało i w tej chwili ten pierwszy post, z całą moją relacją z gór Sureanu z 2000 r., wygląda już dobrze.

Problem jest jednak taki, że na tych dwóch różnych forach dyskusja pobiegła w zupełnie różnych kierunkach. Na potrzeby jednego i drugiego forum przygotowywałem zupełnie inne teksty. Różne były też zdania i odpowiedzi moich rozmówców. A zatem tylko dla zasadniczego, podstawowego tekstu relacji można przeprowadzić tego rodzaju zabieg naprawczy - o ile ma się jego kopię znajdującą się gdzieś w sieci na innych forach lub zarchiwizowany na twardym dysku. Jest to jednak mordęga, którą można jednak podjąć... tylko, czy to ma jeszcze sens?

Czy mógłby któryś z adminów napisać kilka zdań na temat choćby hipotetycznych przyszłych losów forum? Zauważyłem, już dwa-trzy lata temu, gdy w niemal 70% starszych wątków nagle zniknęły fotografie (w tym wypadku oczywiście nie z winy forum i jego administratorów), to zdecydowanie zmniejszyło się zainteresowanie w przeglądaniu zawartości forum (to widać po liczniku odwiedzin, liczbie nowych użytkowników, kontynuowaniu dyskusji w dawno zapomnianych wątkach; sam kilkakrotnie "wyciągałem na wierzch" takie zapomniane relacje i dyskusje). Jaką frajdę ma bowiem internauta, który otwierając pierwszy, drugi, dziesiąty wątek z fajnym i interesującym go tytułem zobaczy tylko tekst, natomiast nie widzi części ilustracyjnej relacji (od razu chcę zaznaczyć, że nie mam tu na myśli świetnych opracowań np. Leuthena, który z definicji nie wstawiał obrazków do swoich relacji). Do jedenastej i dwunastej relacji już nie wejdzie... A może akurat w tych szczęśliwie zdjęcia by się zachowały? Chciałem wtedy zaproponować adminom, żeby wątki, z których zniknęły ilustracje przenieść do archiwum (ale archiwum otwartego, do którego można wejść, ewentualnie dokonać edycji, np. ponownie wkleić zdjęcia, i przywrócić "do normalnego obrotu"). Jakoś nie chciałem się jednak wtedy wyrywać z tym pomysłem. Teraz żałuję.

Może z rok temu menel w którymś ze swoich postów napisał, że przypadkowo wszedł na jakąś górską relację na facebooku i stwierdził, że znajdujące się na naszym forum teksty i późniejsze dyskusje biją te facebookowe na głowę. Są głębsze merytorycznie, ciekawsze - po prostu lepsze. Moje zdanie jest identyczne. Facebook to chwila, dzień dzisiejszy, ostatni wyjazd, natomiast tego co wczoraj czy przed np. pięciu laty - praktycznie tam nie ma. To znaczy teoretycznie jest, ale zakopane gdzieś w najgłębszych sedymentach facebooka. Nawet się przewijać tego nie chce.

Dlatego formuła forum jest moim zdaniem ciekawsza. Szkoda byłoby, gdyby to bogactwo wrażeń, wspomnień, ale też informacji praktycznych i niekoniecznie praktycznych (jak np. niektóre moje rozważania na temat datowania czeskich szlakowskazów :mrgreen: ), wiadomości historycznych, dotyczących przyrody i po prostu gór, miało ulec po prostu zagładzie. Bo na to się, niestety, zanosi.

Ostatnie lata to upadek kilku podobnych do naszego forum stron. Wymienię te, w których sam coś zamieszczałem. Beskidzkie forum teoretycznie jeszcze egzystuje, ale nowe wątki zamieszczają już tam tylko spamerzy. Wszyscy turyści przenieśli się gdzieś indziej (głównie na forum "Góry bez granic") lub w ogóle zrezygnowali z takiej formy dokumentowania swoich górskich i pozagórskich zainteresowań. Forum "Karpaty Wschodnie" zostało z powodu zapewne zniechęcenia administratorów zamknięte - wykorzystano pretekst, że wprowadzono RODO. W istniejące wątki można wchodzić, czytać, ale już nie kontynuować dyskusji. Oczywiście, nie można już założyć żadnego nowego wątku. Nie można się zalogować, aby np. skasować treść swoich własnych wątków. Administratorzy zamykając forum nawet pozmieniali nicki autorów! Wiem, że zupełnie padło jedno z for bieszczadzkich, że nie w tę stronę "poszło" forum mojego macierzystego Studenckiego Koła Przewodników Sudeckich, które żyje teraz głównie komunikatami dotyczącymi kursu przewodnickiego.

Może już jednak przestanę kontynuować tą smutną wyliczankę i wyrażę, na koniec, nadzieję, że do takiego smutnego finału nie zmierza nasze forum "n.p.m."

Awatar użytkownika
Lidka K.
Kontakt:

Post autor: Lidka K. » 2019-01-06, 16:26

Za chwilę będzie 2 miesiące tego horroru. Obawiam się , że i tym razem prowizorka okaże się najtrwalsza...
jest we mnie wiary okruszek....

Awatar użytkownika
dave

Post autor: dave » 2019-01-06, 16:39

Cisy2 pisze:
2019-01-06, 13:39
Ostatnie lata to upadek kilku podobnych do naszego forum stron. Wymienię te, w których sam coś zamieszczałem. Beskidzkie forum teoretycznie jeszcze egzystuje, ale nowe wątki zamieszczają już tam tylko spamerzy. Wszyscy turyści przenieśli się gdzieś indziej (głównie na forum "Góry bez granic") lub w ogóle zrezygnowali z takiej formy dokumentowania swoich górskich i pozagórskich zainteresowań.
Myślę, że to stanowi clou tej kwestii. Ludzie chyba generalnie się przerzucili na krótsze formy - kilka zdjęć i jednozdaniową zajawkę, a dłuższych tekstów rzadko komu chce się czytać. Większość ruchu przejął facebook/instagram, na forach - jakichkolwiek - nikt nowy się już w zasadzie nie rejestruje, a jeśli już, to po uzyskaniu odpowiedzi na nurtujące go zagadnienie, znika.
Turysta bez raków i czekana, ale za to z siekierą.
https://sznycelgorski.blogspot.com/

Awatar użytkownika
menel

Post autor: menel » 2019-01-06, 16:53

Cisy2, w pełni się zgadzam z tym co piszesz. Nie ukrywam, że forum NPM pikuje. Ostatnie "zmiany wyglądu forum" polegają na wgraniu skryptu z dolnej póły, na zasadzie aby coś było. Jak dla mnie jest to gwóźdź do trumny i przy takim obecnym wyglądzie forum nie chce mnie się uczestniczyć w tej popelinie, przepraszam, ale inaczej tego nazwać nie potrafię. Forum jest NIECZYTELNE! Dostałem maila od Marcina, który nie potrafi określić co i jak, szkoda.
Cisy2 pisze:
2019-01-06, 13:39
Może już jednak przestanę kontynuować tą smutną wyliczankę i wyrażę, na koniec, nadzieję, że do takiego smutnego finału nie zmierza nasze forum "n.p.m."
No tak, nadzieja ostatnia umiera.
ПУНКС НОТ ДЭД !

kristofhetvenharom

Post autor: kristofhetvenharom » 2019-01-24, 21:00

W rubryce "Podsumowanie roku 2018" napisałem długi tekst. Gdy skończyłem, nakazano mi się zalogować i wszystko, rzecz jasna, zniknęło. Ręce opadają...
Cudne manowce. O tak, to warto! Bo wstaje nowy dzień...

Awatar użytkownika
creamcheese

Post autor: creamcheese » 2019-01-25, 10:04

Przedtem też tak było...dlaczego co jakiś czas trzeba sobie robić podgląd albo zapisz kopię roboczczą...wtedy jest jakiś ruch i czas aktywności (do wyrzucenia przez system) leci od nowa
Lekarz zabronił mi chodzić po górach. Chodzę więc chyłkiem. Żeby nie widział.

Awatar użytkownika
menel

Post autor: menel » 2019-01-25, 15:51

kristofhetvenharom pisze:
2019-01-24, 21:00
W rubryce "Podsumowanie roku 2018" napisałem długi tekst. Gdy skończyłem, nakazano mi się zalogować i wszystko, rzecz jasna, zniknęło. Ręce opadają...
kristofhetvenharom, może podzielę się swoim doświadczeniem. Relacje, recenzje sprzętu piszę w notatniku, co jakiś czas zapisując dany tekst, zdjęcia. Po skończonej robocie kopiuję całość i wklejam do założonego na forum wątku. Pamiętać należy, że bardzo długie relacje nie wchodzą na raz. I tak dla przykładu przejście GSB musiałem dzielić na kilka razy. Tak było na starej wersji forum, nie wiem jak jest w nowej odsłonie forum NPM. Po wklejeniu relacji na forum, cały tekst/relacja/recenzja sprzętu z notatnika ląduje w osobnym folderze. Podsumowując, zostawiam ślad po swojej "twórczości".
ПУНКС НОТ ДЭД !

ODPOWIEDZ