Ranking schronisk wg Forumowiczów

Sondy i ankiety - komentarze, opinie...

Moderatorzy: Madziul, Asia M., Marcin K-G, sebastian.f

Awatar użytkownika
zielona

Post autor: zielona » 2009-08-06, 00:51

Długo się zastanawiałam nad swoimi typami, trudno ocenić jeśli nie we wszystkich schroniskach się było... i tym bardziej, że od początku chodzenia po górach staram się unikać schronisk jak jest to tylko możliwe lub ograniczyć do minimum...

1. Bacówka na Rycerzowej
2. Schronisko w D5SP
3. Bacówka na Krawców i Schr. w Dol. Chochołowskiej
If you don't live for something, You'll die for nothing.

Spinaker

Post autor: Spinaker » 2009-08-10, 10:46

Minęły już ponad 3 tygodnie od rozpoczęcia rankingu pozwolę sobie przytoczyć dotychczasowe wyniki (mam nadzieje, że Górołazik się nie obrazi :-> ) :

Obrazek
Skądkolwiek wieje wiatr ma on zapach Tatr

Awatar użytkownika
Hoffi
Kontakt:

Post autor: Hoffi » 2009-08-10, 10:53

Ustaliliśmy już jak długo można głosować i kiedy opublikujemy pierwszy "nasz" ranking schronisk? Można wtedy zapodać takie zestawienie naszej redakcji i puścić go jako ciekawą adnotację w temacie schronisk w którymś z n.p.m.-ów.
Pozdrawiam, Hoffi
Dwoje wędrowców
"Życie jest jak pudełko czekoladek - nigdy nie wiesz, co Ci się trafi..."

Spinaker

Post autor: Spinaker » 2009-08-10, 11:43

Hoffi pisze:Ustaliliśmy już jak długo można głosować i kiedy opublikujemy pierwszy "nasz" ranking schronisk? Można wtedy zapodać takie zestawienie naszej redakcji i puścić go jako ciekawą adnotację w temacie schronisk w którymś z n.p.m.-ów.
Oczywiście, że tak i wyniki końcowe zbierze Górołazik ale to są wyniki szczątkowe jak pewnie zauważyłeś napisałem "dotychczasowe". Ustalone było do kiedy głosujemy kiedy publikujemy wyniki nie było jeszcze powiedziane więc publikacja wyników szczątkowych nie przeszkadza publikacji wyników końcowych.
Ostatnio zmieniony 2009-08-10, 11:58 przez Spinaker, łącznie zmieniany 1 raz.

Tomekk

Post autor: Tomekk » 2009-08-10, 11:46

Uważam, że zliczanie punktów z naszych gosowań i robienie z tego jakiejś listy, rankingu jest kompletnie bezsensowne. Ranking poczyniony przez redakcję npm miał wszelkie cechy rankingu obiektywnego - sprawdzono w podobnym czasie WSZYSTKIE schroniska i dokonano oceny na podstawie z góry ustalonych kryteriów.

A nasze oceny ? Każdy - jak sądzę - kto brał udział w forumowym ocenianiu schronisk ustalał swoją listę faworytów, kierując się raczej ogólnym wrażeniem. Przede wszystkim zaś - z całą pewnością nikt z nas nie może powiedzieć, że w ciągu roku czy dwóch odwiedził wszystkie schroniska.

Ja nie wziąłem udziału w tej sondzie bo każdego roku bywam najwyżej w kilkunastu schroniskach, zaś robienie listy na podstawie wspomnień sprzed lat jest zupełnie bezwartościowe bo i warunki i gospodarze się zmieniają. Jaki sens miałoby stawianie jednego schroniska wyżej od drugiego skoro w jednym byłem np. 10 lat temu a w drugim miesiąc temu ?

Żeby było jasne - nie krytykuję wpisywania przez uczestników dyskusji w tym wątku własnych ulubionych schronisk, krytykuję jedynie pomysł zliczania punktów i puszczania w świat wyników, bo taka lista miałaby dramatycznie nieobiektywny charakter.

Spinaker

Post autor: Spinaker » 2009-08-10, 11:53

Tomekk pisze:A nasze oceny ? Każdy - jak sądzę - kto brał udział w forumowym ocenianiu schronisk ustalał swoją listę faworytów, kierując się raczej ogólnym wrażeniem.
I o to chodzi w tym rankingu FORUMOWICZÓW, jest to nasz własny ranking, naszych odczuć i bardziej sprawdza on popularność danego schroniska (odsyłam do pierwszego posta).

Tomekk

Post autor: Tomekk » 2009-08-10, 12:17

No ale - przykładowo - jaką wartość miałoby np. z mojej strony umieszczenie na pierwszym miejscu (i idące za tym odpowiednie naliczenie punktów do rankingu) schroniska Pod Łabskim Szczytem, skoro nocowałem tam po raz ostani w 1987 roku ???

Spinaker

Post autor: Spinaker » 2009-08-10, 12:35

A no takie, że schronisko się podobało i zostawiło jakiś ślad po sobie dobry czy zły. Dla mnie sprawa jest prosta jak ktoś akceptuje regulamin bierze udział w rankingu jak komuś się nie podobają metody głosowania i naliczania punktów po prostu nie zabiera głosu tym samym nie punktując żadnego schroniska i jest zgodny z własnym sumieniem. Nie dostrzegam zbytnio sensu dopatrywania się w rankingu jakiejś niesprawiedliwości czy bezsensu jego egzystencji.

Tomekk

Post autor: Tomekk » 2009-08-10, 12:48

W głosowaniu udziału nie brałem.

A czyż zdania własnego wypowiedzieć nie można ??

Spinaker

Post autor: Spinaker » 2009-08-10, 14:55

Tomekk pisze:W głosowaniu udziału nie brałem.

Owszem, że można a nawet trzeba, tylko tak jak mówię skoro ktoś nie widzi sensu w rankingu to w nim nie głosuje i tyle.

Tomekk

Post autor: Tomekk » 2009-08-10, 18:53

Spinaker pisze:
Tomekk pisze:W głosowaniu udziału nie brałem.

Owszem, że można a nawet trzeba, tylko tak jak mówię skoro ktoś nie widzi sensu w rankingu to w nim nie głosuje i tyle.
No przecież napisałem, że nie głosowałem

Łukasz M

Post autor: Łukasz M » 2009-08-11, 15:13

1) Murowaniec - Tatry
2) Stare Morskie - Tatry
3) Stara Roztoka - Tatry
4) Pasterka (PTTK) - Góry Stołowe
5) "Pod Muflonem" - Góry Bystrzyckie
6) Pięć Stawów - Tatry

Zombi

Post autor: Zombi » 2009-08-12, 12:02

w tym co tomekk piszesz jest sporo racji, ale ustalenie takiej listy rankingowej ma o tyle wartość, że może wziąć w jej ustalaniu duża liczba osób, kierując się jednocześnie tzw. ogólnym wrażeniem. gdyby więc wzięli w niej udział np. wszyscy zarejestrowani użytkownicy forum, to wynik takiej ankiety byłby dla mnie lepszym przewodnikiem niż ranking redakcji npm-u. na razie jednak głosowało około 18 osób... trochę rzeczywiście mało...

Awatar użytkownika
gustavo

Post autor: gustavo » 2009-08-12, 12:49

Myślę, że im bliżej końca terminu tym więcej osób wpisze swoje typy. Ja także wstrzymuje się, z nadzieją, że jeszcze kilka schronisk uda mi się odwiedzić. Ten ranking będzie bardzo subiektywnym wyborem turystów a więc osób, dla których schroniska powstają:) O subiektywizm więc bym się nie martwił:) Dużym minusem jednak tego zestawienia jest incydentalność naszych pobytów, duże odstępy czasowe, zmiany najemców i jeszcze sporo by można wymienić. Ale chyba nikt nie zakłada, że będą to jedyne słuszne wyniki;)

Awatar użytkownika
Górołazik

Post autor: Górołazik » 2009-08-17, 15:19

Górołazik się oczywiście nie obrazi a wręcz przeciwnie jeszcze Ci będzie wdzięczny, że nie musiał tego liczyć ;-) Do końca naszego rankingu pozostało jeszcze 1,5 miesiąca.

Ja w międzyczasie odwiedziłem kilka schronisk w Sudetach. Na pewno jeszcze będę w Beskidach we wrześniu, tak więc moje typy zostawię na koniec września.

Nie uważam, że ten nasz ranking jest bez sensu. Gdybym tak uważał, nie zakładałbym go.
Oczywiście, że Redakcja na pewno podeszła do tematu profesjonalniej niż my, jednak nie znaczy to, że ranking n.p.m. jest w 100% słuszny. Ja na przykład i nie tylko ja, uważam iż schronisko pod ¦nieżnikiem znalazło się szokująco wysoko w rankingu a do tego zdziwiło mnie to, że jest wyżej aniżeli schronisko Trzy Korony w Pieninach, gdzie za każdym razem byłem zadowolony z pobytu(a byłem 3 razy; raz nie był czynny bufet chyba z powodu remontu, jednak zawsze tam jest czysto + łazienka, co rekompensuje brak jedzenia, tym bardziej, że schronisko nie jest gdzieś na odludziu i zawsze można "skoczyć" po chleb).

Uważam też, że by ranking był jeszcze bardziej miarodajny, to Redakcja powinna każde schronisko odwiedzić z 4 razy i za każdym razem przez kogo innego.

Poza tym, to jestem za tym, aby taki ranking schronisk był tworzony przez Redakcję co roku. Może by niektóre schroniska zostały dzięki temu umotywowane do pracy "nad sobą" a te, które były wysoko, nie spoczywałyby na laurach.

ODPOWIEDZ