Góry Uèka - Vojak 1396m n.p.m.

Moderatorzy: Asia M., Marcin K-G, sebastian.f

Awatar użytkownika
rambi

Góry Uèka - Vojak 1396m n.p.m.

Post autor: rambi » 2017-05-08, 19:35

Nadszedł czas na weekend majowy. W tym roku decyzja była taka aby pojechać gdzieś gdzie jest trochę cieplej niż w Polsce i gdzie będzie można wygrzać się troszkę na słoneczku. Wybór padł na Chorwację i jej największy półwysep Istrię. Od dawna się tam szykowałem a wolałem tam pojechać przed tłumami wczasowiczów.
Przeszukałem możliwości noclegów i padło na miejsce gdzie dziewczyny będą mogły się trochę wyszaleć na powietrzu. Wybrałem zatem domki nad morzem w okolicach Novigradu – Mareda. Przyznam szczerze, że wybór okazał się super bo domki były nowe, czyściutkie i bardzo fajnie wyposażone. Do tego czynne były baseny z podgrzewaną wodą. Dziewuchy narzekały tylko na brak WIFI w domkach bo, jak się okazało, jeszcze nie zdążyli postawić nadajników na całym polu. Ale to może i dobrze?! :-)
Celem było zwiedzenie Istrii i jej kurortów oraz przemycenie w plan wycieczki wejścia w jakieś górki. Miały być dwa wypady bo drugi w drodze powrotnej w Julijki ale musieliśmy wrócić ciut wcześniej do Polski ze względu na zjazd kadry siatkarskiej w której Julka miała uczestniczyć. Ale i tak udało się sporo zobaczyć. Dla tych, którzy nie byli na Istrii skrótowy pokaz miejscowości odwiedzonych.

Novigrad
Bardzo sympatyczne małe miasteczko z uroczym portem i nabrzeżem. Warte odwiedzenia zwłaszcza w trakcie zachodu słońca :-)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pula
Magiczne miasto z pozostałościami po Rzymianach, gdzie amfiteatr robi robotę :-) Ma w sobie też sporo atrakcji dużego miasta, jeśli ktoś tęskni za takimi.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Rovinj
Przeurocze miasto nadmorskie z wąskimi i pochyłymi uliczkami i przepięknym portem. Dla mnie numer jeden na Istrii w Chorwacji.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Opatija
Kurort na wschodnim wybrzeżu zrobiony bardziej pod bogatego turystę. Przyklejony fajnie do gór.
Obrazek
Obrazek

Buje
Ta część Chorwacji jest znana z miast na wzgórzach, z daleka widocznych okolonych murami. My odwiedziliśmy Buje ale Buzet czy inne też robiły wrażenie. Te miejsca przypominają mi trochę południe Francji.
Obrazek
Obrazek

Piran
Najpiękniejsze z miasteczek, które oglądałem w tej części Adriatyku. Cudowne stare miasto potrafi urzec a widok z murów miejskich oszałamia.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W Piranie trafiłem na ciekawą formę reklamy :-)
Obrazek

Z kierunków bardziej oklepanych dziewczynom się spodobał bardzo Triest. Fakt, że samo centrum jest zadbane i miłe.
A ja z wielką chęcią odświeżyłem sobie Lublanę, którą uważam za jedną z najpiękniejszych a najmniej docenianych stolic europejskich.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

No ale teraz przejdźmy do meritum a więc do gór Uèka położonych na wschodzie Istrii nad kurortem Opatija. Nazwa Uèka pochodzi prawdopodobnie od słowa Vuèka a więc góry wilków. Jest częścią Gór Dynarskich oplatających północną część Chorwacji. Z daleka najwyższy szczyt Vojak robi wrażenie bo góra wznosi się nad wybrzeżem bardzo wysoko (pawie 1400). Od strony zachodniej szczyt też wygląda okazale.
Obrazek

W górach Ucka można znaleźć wspaniałe wąwozy jak np. Vranjska Draga. Nie byłem tam ale zostawiam go sobie na przyszłość. Wycieczkę postanowiłem rozpocząć od przełęczy Pokłon, którą można się dostać autem w kierunku Opatiji. Tam na wysokości 920 m npm znajduje się fajne schronisko Depolavoro z bardzo dobrym jedzeniem. Tam ruszam z pierwszym zespołem w postaci Julki i Izy do ataku szczytowego. W odwodzie zostawiam drugi zespół w postaci żony, która w razie trudnej sytuacji… zadzwoni po pomoc ;-)
Przed schroniskiem znajduje się duży parking samochodowy a obok jeszcze drugi, gdzie można zostawić auto. Najpierw kroczymy drogą (przy jej wlocie jest drugi parking), która prowadzi aż na szczyt i którą tego dnia zasuwają w dużej ilości rowerzyści. Po chwili znajdujemy szlak białego kółka z czerwoną obwódką, którym ruszamy do góry. Wszystko wokół zaczyna się tu mocno zielenić a wszędzie pokazują się wapienne skałki.
Obrazek
Obrazek

Mamy do góry niecałe 5km ale droga zajmuje nam niecałą godzinę. Dziewczyny wytrenowane to mają siłę na maksa. Gdy dochodzimy do szczytu oczom naszym pokazuje się wieża na szczycie.
Obrazek

Na wieży spotykamy Polaków, których w ten weekend majowy na Istrii było najwięcej. Oni przyszli od drugiej strony z Małej Ucki. Uskuteczniamy sympatyczną gadułę dowiadując się o miejscach, które w przyszłości mogą stanowić nowe ciekawe cele wyjazdów.
Całą drogę pogodę mamy nędzną, sporo chmur. Za to na szczycie chmury zaczynają się rozchodzić co umożliwia nam zobaczyć wielki kawał niesamowitej tutaj panoramy. Z jednej strony widzimy stację meteorologiczną oraz anteny.
Obrazek

Z drugiej natomiast drugi co do wysokości wierzchołek masywu Suhi Vrh (1333) z fajną granią prowadzącą w jego kierunku.
Obrazek

A tak wygląda Istria w kierunku zachodnim od szczytu.
Obrazek

Na szczycie robimy sobie jeszcze obowiązkowo sesję zdjęciową bo naprawdę warto. Widać doskonale Rijekę oraz wyspy Krk i Cres oraz wielkie połacie Istrii.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na dół postanawiamy zejść drogą aby nie kroczyć tym samym szlakiem. Jest ona dobrze utrzymana i fajna do jeżdżenia na rowerze. Kto wie może następnym razem trza tu z rowerem podjechać?! Na dole wchodzimy do schroniska aby zjeść coś dobrego. Okazuje się, że mają tutaj przepyszny gulasz z dziczyzny z własnymi kluseczkami. Bardzo smaczne jedzenie i godne polecenia. Dużo miejscowych tu przyjeżdżało na jadło. Jak na tutejsze ceny jest nawet niedrogie bo porcja kosztuje „tylko” 50 kun. Niestety jedzenie w Chorwacji i ogólnie ceny poszły bardzo ostro w górę i są, poza noclegami, porównywalne już z Włochami. A reklamowany lokal wygląda tak.
Obrazek

Jak widać nawet w najmniej oczekiwanych miejscach w Europie da się znaleźć fajne szczyty do zobaczenia. Uważam, że Vojak jest jednym z ciekawszych i warto go odwiedzić. Myślę, że w lecie będzie tam większa szansa na fajną pogodę. Więc dla osób, które chcą pokąpać się w morzu, a przy tym aby nie zanudzić się na śmierć okazyjnie wejść na jakiś szczyt to Istria z Vojakiem jest jednym z takich miejsc do których warto pojechać :-)
Trasa i jej parametry poniżej.
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2018-12-31, 18:42 przez rambi, łącznie zmieniany 1 raz.
Pasjami brukuj drogę swojego życia..

Awatar użytkownika
Marco

Post autor: Marco » 2017-05-08, 19:55

No i piękna majóweczka. Z odpowiednią pogodą, a nie to co u nas... ;-)

Piran rzeczywiście robi piorunujące wrażenie, mieliśmy okazję podziwiać go podczas 'forumowego" wypadu w Julijki ładnych parę lat wstecz.
...only way to cure stupidity is death...

Awatar użytkownika
rajli

Post autor: rajli » 2017-05-08, 21:01

Prawdziwy twardziel, Polak i patriota oraz forumowicz NPM w weekend majowy siedzial w kraju przed kompem :mrgreen:

Tyle w temacie :mrgreen:

Awatar użytkownika
rambi

Post autor: rambi » 2017-05-09, 06:22

Marco pisze:Z odpowiednią pogodą, a nie to co u nas
Pogoda jak na te rejony była średnia ale przynajmniej trochę słońca było. I jak wyszło to czuć było, że przygrzewa.
rajli pisze: Polak i patriota oraz forumowicz NPM w weekend majowy siedzial w kraju przed kompem
No i Rajli pozbawiłeś mnie złudzeń - już wiem kim jestem a raczej kim nie jestem ;-)

Awatar użytkownika
Michun

Post autor: Michun » 2017-05-09, 07:36

Piękne są takie wycieczki, które niejako przy okazji uda się zrobić.
rajli pisze:Polak i patriota
zapomniałeś dodać słowa "prawdziwy" :mrgreen:
"I don't hate people, I just feel better when they aren't around"
Ch. Bukowski
"Na nazwy i na znaki sram i w Polsce z tym nie jestem sam"J.Kleyff

kulczyk1

Post autor: kulczyk1 » 2017-05-09, 08:40

Prawdziwy twardziel, Polak i patriota oraz forumowicz NPM w weekend majowy siedzial w kraju przed kompem :mrgreen:
Rajli na prezydenta. :mrgreen: :mrgreen:

Awatar użytkownika
rajli

Post autor: rajli » 2017-05-09, 15:09

Napiszesz ludziom prawdę, to ci od prezydentów nawrzucaja :mrgreen:

A tak naprawdę to z zazdrości człowiek czasami coś głupiego splodzi. ;-)

Kasjopea

Post autor: Kasjopea » 2017-06-08, 14:48

Rambi ale Julka rośnie!!!
Ze zdjęć bije majówkowy relaks ;-)
Normalnie bym pozazdrościła ale w tym roku z moją majówką nic się nie równa;-)

A jak Julce z siatkóweczką idzie?
"Chmury wyglądały jakby właśnie usłyszały o śniegu i rozważały tę ideę."

Awatar użytkownika
rambi

Post autor: rambi » 2017-06-09, 05:44

Nie wiem czy jej już nie powinno wystarczyć tego rośnięcia ;-) 175 cm to całkiem sporo jak nie ma jeszcze 14 lat ;-)

No rzeczywiście o majówkę się sprzeczać nie mam co! ;-)

Załapała się teraz od kadry Dolnego ¦ląska i jedzie na obóz. Trochę za chuda jest, koleżanki się już zrobiły kobietami a ona jeszcze szczypior, więc jej się ciężej gra. Ale stara się i trenuje :-)

Kasjopea

Post autor: Kasjopea » 2017-06-09, 12:42

Rambi wszystko w swoim czasie- powiedz Julce żeby wykorzystywała to- chudość daję też pewną przewagę ;-)
A na kobietę przyjdzie czas- ona mocno na granicy już że uważaj żeby o niej "dziecko" nie mówić ;-)
Jakby grała mecz w Wawie to daj znać ;-) spróbuję się wybrać
"Chmury wyglądały jakby właśnie usłyszały o śniegu i rozważały tę ideę."

ODPOWIEDZ