Vrh Dinare - 1830mnpm

Moderatorzy: Asia M., Marcin K-G, sebastian.f

Awatar użytkownika
Satan

Vrh Dinare - 1830mnpm

Post autor: Satan » 2016-08-02, 20:44

Kolejny wypad górski podczas tegorocznego urlopu przypadł na chorwacką Dinarę. Szczyt mierzy 1830mnpm, leży w Górach Dynarskich, którym daje nazwę i po roszadach granicznych po Wojnach Bałkańskich jest obecnie najwyższym szczytem Chorwacji. W ramach moich wspaniałych wakacji tego dnia musiałem zerwać się ze snu około godz 5:00. 8-) W tym okresie byczyliśmy się nad Adriatykiem w okolicach Szybenika. Do szlaku miałem zatem około 100km dojazdu. Trasa przebiegła sprawnie. ;-)

Na Dinarę prowadzi kilka tras, ja wybrałem trasę od wschodu z wioski Glavas /około 530mnpm/. Tuż przed zjazdem z głównej drogi miałem przedsmak tego co spotka mnie w tutejszych górach…

Obrazek

Kilkaset metrów za wioską, na polance usytuowany jest obiekt okolicznego Tow. Górskiego. Budynek jest podzielony na dwie części. Jedna jest przeznaczona dla członków klubu. Druga, po telefonicznym uzgodnienie jest podobno dostęp na dla turystów.

Obrazek

Kilkaset metrów dalej, kolejna atrakcja, ruiny twierdzy/warowni z XIVw

Obrazek

Obrazek

Szlak znakowany jest wspaniale, bardzo „gęsto”. Jak w całej byłej Jugosławii jest to białe koło z czerwoną obwódką.

Obrazek

Szlak początkowo biegnie przez las, po mniej więcej godzinie wyłaniają się pierwsze przestrzenie i robi ciekawie i naprawdę ładnie!

Obrazek

Na szlaku głównie mijam krzewy, karłowate sosny. Sam szlak miejscami znakowany bajkowo… :-P

Obrazek

Wyżej mamy coś w rodzaju płaskowyżu. Jesteśmy na wysokości około 1200-1300nmpm. Kiedyś było tu całkiem sporo kamiennych szałasów /liczne ruiny, fundamenty/.

Obrazek

Jeden zachowany w całości jest dziś samoobsługowym schronem dla około 13-15 osób. To tzw Martinova Ko¹ara położona na wysokości około 1280mnpm. Kilka metrów od schronu jest studnia, ale niestety mało wydajna.

Obrazek

Otoczenie schronu…

Obrazek

Dalej szlak ustawicznie pnie się w górę, raz bardziej stromo, raz łagodniej. Otoczenie charakterystyczne dla gór tego regionu.

Obrazek

Obrazek

Okolice Dinary, a właściwe Knina, głównego miasta leżącego nieopodal są uznawane za najcieplejszy region Chorwacji i rzeczywiście na podejściu miałem około 32-34st C.

Obrazek

Obrazek

Generalnie wg wszelkich opisów na szlaku ma nie być wody /poza Martinovą Ko¹arą/, ale woda jest. Jakieś 1,5h marszu od Glavas jest pyszne, wydajne źródło. Ja na starcie miałem 3l wody, ale po odkryciu owego źródełka wiedziałem, że mogę trochę pofolgować.

Obrazek

Otoczenie jakże inne od tych widzianych przez nas na co dzień. Mimo zmęczenia gęba mi się śmieje, tym bardziej, że szlak i górę mam tylko dla siebie. :-D

Obrazek

Trzeba jednak przyznać, że wędrówka w tym upale jest mozolna. Po trzech godzinach z „hakiem” dochodzę do grani.

Obrazek

Następnie są klimaty typu „zaszczyt za zaszczytem”, ale w końcu widzę upragniony wierzchołek. Nie ukrywam, że byłem umordowany. Na szczyt docieram około 4h po starcie z Glavas. Około 1300m przewyższenia. Wyżej w Chorwacji już się nie da… ;-)

Obrazek

Na szczycie…klasysze :mrgreen: ale jakoś do skrzynki z souvenirami nie mogłem się dobrać. :-/

Obrazek

Zerkam na stronę bośniacką, tam leżą wyższe wierzchołki niż Vrh Dinare…może kiedyś? ;-)

Obrazek

Schodzę oczywista tą samą droga, zejście zajmuje mi około 3h.

Obrazek

Masyw Dinary jest piękny, warto się tam wybrać. Nie tylko dlatego, że jest Naj…

Obrazek

W końcu, o podsychającym pysku docieram do wspomnianego źródełka. Leży na wys. około 1000mnpm. Całość jest oznaczona, zabezpieczona, klasa! Daję sobie po słowiańsku…2x po pół litra. :mrgreen:

Obrazek

Potem, tak jak w pierwszą stronę, ruiny twierdzy…chata Glavas…w końcu parking z furmanką. Nie będę kłamał…dostałem w kość: upał, przewyższenie, dostęp do wody, ale było warto, bo całość jakże inna od tego co mamy na co dzień. Sama Dinara, to zresztą też całkiem ładna góra… :-)

Obrazek

A w najbliższym otoczeniu też jest co robić…pozdrawiam i dziękuję! :mrgreen:

Obrazek
For God Your Soul... For Me Your Flesh

Dark Side of N.P.M.

kulczyk1

Post autor: kulczyk1 » 2016-08-02, 21:59

Satan pisze: jest obecnie najwyższym szczytem Chorwacji
Czyżby kolekcjonowanie jakiejś korony(koronki).
Satan pisze:na polance usytuowany jest obiekt okolicznego Tow. Górskiego.
Fajnie wygląda - to jakiś barakowóz?
Piekne warunki to pewnie swego rodzaju rekopensata za Serbię. ;-)
:mrgreen:

Awatar użytkownika
Lidka K.
Kontakt:

Post autor: Lidka K. » 2016-08-03, 08:13

Satan pisze:Do szlaku miałem zatem około 100km dojazdu.
Ty przyzwyczajony ;-)
Klimaty chorwacko-czarnogóskie pora sobie chyba przypomnieć na żywo :-)
jest we mnie wiary okruszek....

Awatar użytkownika
Satan

Post autor: Satan » 2016-08-03, 12:27

kulczyk1 pisze: Czyżby kolekcjonowanie jakiejś korony(koronki).
Kto wie..? :mrgreen: Jakoś tak wychodzi, że gdy mam do wyboru jeden wypad w góry, to chciałbym zdobyć to Naj... ;-) Na razie z tej pięknej części Europy mam: Ukrainę, Rumunię, rok temu Bułgaria, w tym roku Serbia i Chorwacja, kilka lat temu z różnych przyczyn musiałem odpuścić Czarnogórę... ;-)
kulczyk1 pisze: Fajnie wygląda - to jakiś barakowóz?
Piekne warunki to pewnie swego rodzaju rekopensata za Serbię. ;-)
:mrgreen:

Jakiś taki barakowóz, ale w zasadzie na początku szlaku usytuowany, więc chyba mało przydatny...chyba. ;-)

Dark Side of N.P.M.

Awatar użytkownika
Satan

Post autor: Satan » 2016-08-03, 12:30

Lidka K. pisze:
Klimaty chorwacko-czarnogóskie pora sobie chyba przypomnieć na żywo :-)
Koniecznie :!: :mrgreen: :!:

Dark Side of N.P.M.

Awatar użytkownika
rambi

Post autor: rambi » 2016-08-22, 20:30

No to nie zgadłem kierunku... Obstawiałem, że pojedziesz w innym kierunku ;-)

Ale nie powiem, że Tobie nie zazdroszczę bo i okolice Szybenika są bardzo ładne a na Dinarę już mnie namówiłeś :-) No pięknie, co tu dużo mówić. I baaaaardzo ciepło ;-) Mam trochę planów niedługo więc zapisałem w kajecie :-)
Pasjami brukuj drogę swojego życia..

Awatar użytkownika
Satan

Post autor: Satan » 2016-08-23, 06:39

Rambi, warto na Dinarkę podskoczyć... :-P

Dark Side of N.P.M.

Awatar użytkownika
pietia
Kontakt:

Post autor: pietia » 2016-08-23, 08:07

W kwestii znakowania - biało-czerwone oznaczenia (często kropki) są również typowe dla Alp austriackich, a więc nie tylko gór byłej Jugosławii. Jak widać ze zdjęć warto się tam wybrać, zwłaszcza że góra nie jest (chyba) zbyt często deptana przez turystów.

Awatar użytkownika
Satan

Post autor: Satan » 2016-08-23, 12:03

Pietia, dokładnie! I to też dodaje smaczku, nasi w tych górach nie są często widziani. Zresztą sami Chorwaci też chyba nie są takimi maniakami łażenia pod górę jak my. ;-)

Dark Side of N.P.M.

Awatar użytkownika
sparkus

Post autor: sparkus » 2017-04-01, 05:38

Satan pisze:Masyw Dinary jest piękny, warto się tam wybrać. Nie tylko dlatego, że jest Naj…
Po obejrzeniu zdjęć, poczytaniu relacji czuję się mocno zachęcony do odwiedzenia tego bałkańskiego zakątka. Dawno już tam nie łaziłem, więc najwyższy czas na jakieś gorące górki, dobrze, że wody nie brakuje. :-)
W górach jest niewiele, ale jest to co najlepsze.

Awatar użytkownika
Satan

Post autor: Satan » 2017-04-01, 16:28

Sparkus, ja w tym roku bez bałkańskich planów, ale Ty jak możesz...to jedź! :mrgreen:

Dark Side of N.P.M.

Awatar użytkownika
lukson

Post autor: lukson » 2017-04-05, 17:44

Ciekawe zdjęcia i relacja też może się przydać. Chorwacja to lubiany kierunek od lat.

Na marginesie, klisze wywołujesz gdzieś u siebie na miejscu, czy wysyłasz do wywołania?
Chciałem właśnie niedawno popstrykać ale okazało się, że jest problem z samym wywołaniem klisz bez robienia odbitek i odpuściłem.

Awatar użytkownika
Satan

Post autor: Satan » 2017-04-05, 19:59

lukson pisze: Na marginesie, klisze wywołujesz gdzieś u siebie na miejscu, czy wysyłasz do wywołania?
Dzięki Lukson.

Ja fotki "od zawsze" wywołuję w zaprzyjaźnionym fotolabie. Robią to już teraz tylko raz w tygodniu...

Dark Side of N.P.M.

ODPOWIEDZ