Szumawa - czeskie góry.

Moderatorzy: Asia M., Marcin K-G, sebastian.f

Awatar użytkownika
rambi

Post autor: rambi » 2018-09-23, 10:48

Sparkusie, udało mi się odwiedzić to cudowne miejsce. Jestem zachwycony choć te góry to olbrzymi teren i w sumie widziałem zupełnie inne ich części niż Ty. Część niemiecka też jest piękna i jestem pod wrażeniem Lasu Bawarskiego. Przy okazji wrzucę jakiś opis ale dzięki za natchnienie :-)

Co do martwego drzewostanu to nie wszędzie jest tak źle z lasem jak na grzebiecie południowym Czech. Część zachodnia ma się całkiem dobrze i jest wyjątkowo magiczna. Na południu przy wejściu na Plechy doświadczyłem tego makabrycznego widoku.
Pasjami brukuj drogę swojego życia..

Awatar użytkownika
sparkus

Post autor: sparkus » 2018-10-30, 18:48

Cisy2 pisze: Także analogiczne tradycje szklarskie i tkackie, podobne przydrożne barokowe rzeźby, ciągnące się setkami metrów w lasach kamienne mury (kiedyś znajdowały się na odsłoniętej, użytkowanej rolniczo przestrzeni i stanowiły mury wznoszone na miedzach; pragmatyczni mieszkańcy woleli zbudować solidny nieosypujący się mur, niż każdego roku naprawiać pogniecione lub połamane podczas orki lemiesze swoich pługów).
Dopiero teraz zauważyłem post, który zamieścił Cisy2 pod moją relacją z Szumawy w którym jednym zdaniem tłumaczy pochodzenie długich, kamiennych murów w szumawskich lasach. Pewnie nigdy bym sam nie skojarzył, że te mury powstały na ziemiach użytkowanych rolniczo. I tak, po przeszło dwóch latach znalazłem odpowiedź na ten temat.

Rambi, cieszy mnie, że skusiłeś się na to pasmo górskie. Ja mam jeszcze ochotę poznać tą część po austriackiej stronie.
W górach jest niewiele, ale jest to co najlepsze.

Awatar użytkownika
Michun

Post autor: Michun » 2018-11-01, 12:36

Właśnie leci bardzo ładny film przyrodniczy o Bawarskim Lesie, czyli niedaleko. Zresztą ja też liznąłem skraj tego tematu, ale kusi mnie jakiś dłuższy wypad.
"I don't hate people, I just feel better when they aren't around"
Ch. Bukowski
"Na nazwy i na znaki sram i w Polsce z tym nie jestem sam"J.Kleyff

ODPOWIEDZ