Zlatý Chlum z Èeskiej Vsi

Moderatorzy: Asia M., Marcin K-G, sebastian.f

opawski1
Posty: 213
Rejestracja: 2013-11-25, 19:41
Lokalizacja: Prudnik
Kontakt:

Zlatý Chlum z Èeskiej Vsi

Post autor: opawski1 » 2018-01-07, 13:46

Zlaty Chlum z Èeskiej Vsi 17 grudnia 2017

Krótka, można powiedzieć spacerowa wycieczka podsunięta przez znajomego cezaryol, który był tam dzień wcześniej. W sobotę za późno odczytałem wiadomość, ale już w niedzielę nic nie stało mi na przeszkodzie by tam wyruszyć :)

Obrazek

Z Èeskiej Vsi wyruszamy jak na tę porę roku dość późno bo przed godz. 12. Wybieramy niebieski szlak, którym prowadzi wytyczona ok. 2 lata termu nowa ścieżka dydaktyczna z tablicami, która zapoznaje z ciekawostkami. Wspinamy się i mijamy resztki kamiennych fundamentów, zapewne ruiny dawnych zabudowań wsi. Wyżej odbijamy do Zapomenutý pramen - starego obmurowanego źródełka, odnowionego kilka lat temu przez miejscowych strażaków. Takich obmurowanych źródełek brakuje po polskiej stronie Masywu Biskupiej Kopy (jedno jest w kiepskim stanie) na pewno bardzo przydały by się spragnionemu turyście. W masywie Zlatego Chlumu jest ich bardzo dużo.

Obrazek

Obrazek


Następnie wybieramy zielony szlak, którym nie miałem okazji jeszcze iść. Przy drodze i strumieniu natrafiamy na ciekawą atrakcję. Jest to makieta mini młyna wodnego. Na strumyku stworzona jest mała zapora, Gdy otwieramy jaz woda napędza 3 mini koła młyńskie, które poruszają młotek. Mi osobiście bardzo spodobała się ta atrakcja, spędziłem tam pół godziny bawiąc się jak dziecko otwierając,zamykając jaz i patrząc jak poruszają się koła młyńskie. Czesi to jednak mają ciekawe pomysły, z niczego potrafią stworzyć coś. Filmik jak to działa znajduje się w albumie zdjęć, link na dole.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Ruszamy dalej, teraz czeka nas wspinaczka pośród skał Bìlák, czyli kilku dużych wychodni skalnych, największa ma wysokość 28 m. Skały są popularnym miejscem wspinaczkowym. Tak samo jak wychodnie zwane Kostelník, które znajdują się wyżej, tu najwyższa skała dochodzi do 10 m.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dalej wychodzimy na żółty szlak i podążamy do Èertovych Kamenów czyli największej atrakcji Zlatego Chlumu. To wysokie na 40 m malownicze wychodnie, na które prowadzi wąska i kręta ścieżka z drabinkami i łańcuchami. Wejście jest dość niebezpieczne, a osoby z lękiem wysokości mogą mieć tam problemy. Ze skał roztaczają się piękne widoki na Dolinę Białej Głuchołaskiej i Góry Rychlebskie. Na skałach było dość ślisko, pokryte były lodem. Z góry z racji pogody nie wiele było widać.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Schodzimy z Èertovych Kamenów i niebieskim szlakiem dość stromo już po śniegu wspinamy się na Zlaty Chlum. W pobliżu słychać ryk pił, tutaj też wycinają świerki. Na Chlumie znajduje się ładna kamienna wieża widokowa zbudowana w 1899 r. o wysokości 26 m. Co ciekawe nie znajduje się na samym wierzchołku góry z racji sporu pomiędzy właścicielem lasów biskupstwem wrocławskim a MSSGV (organizacja turystyczna budująca wieżę), a szkoda ponieważ widoki z wieży na wschód są zasłonięte. Z wieży zobaczyć można widoki na Jeseniky, Góry Rychlebskie i Góry Opawskie. Obok powstało duże schronisko, niestety po II wojnie uległo dewastacji i w 1955 r. spłonęło. Obecnie stoi tutaj niewielki budynek bufetu, niestety wraz z wieżą są zamknięte chyba przez cały okres zimowy.

Obrazek

Obrazek


Chwilę tutaj odpoczywamy, wybieramy czerwony szlak w kierunku Jesenika i rozpoczynamy schodzenie, miejscami bardzo oblodzony. Rozpogadza się i mamy okazję podziwiać przy Turystycznym ¬ródle kolorowe chmury nad Jesenikami tuż przed zachodem słońca. Dalej zielonym szlakiem najpierw świeżo po wycince lasem, potem łąkami schodzimy do Èeskiej Vsi. Mieliśmy dziś plan zawędrować jeszcze na stronę Rychlebów na Lazne Jesenik, ale z racji, że robi się już ciemno rezygnujemy i wracamy do auta. Dystans 14 km

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Mam jeszcze pytanie, do geografów sudeckich temat do dyskusji i mnie nurtujący, jak to jest z tym Zlatym Chlumem. Kiedyś w jakimś przewodniku wyczytałem, że nie należy on już do Gór Opawskich. Jednak większość opracowań podaje że należy. Stąd moje pytanie jak jest naprawdę, czy ktoś umiałby określić dokładne granicę między Hrubym Jesenikiem a Zlatohorską Vrchoviną. Np. gdzie leży Rejviz czy w Górach Opawskich czy już w Jesenikach. Temat mnie interesuję, osobiście wyznaczyłem sobie inne luźne granice na rzekach i Zlaty Chlum już opawskimi nie jest. ;)

WSZYSTKIE ZDJęCIA: https://photos.app.goo.gl/efrFuT8FIpGaBGE92
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/

Awatar użytkownika
Lidka K.
Posty: 5574
Rejestracja: 2011-03-09, 10:29
Lokalizacja: 555 km od Bies...
Kontakt:

Post autor: Lidka K. » 2018-01-19, 11:42

Obrazek

czy tam pali się znicz?
jest we mnie wiary okruszek....

opawski1
Posty: 213
Rejestracja: 2013-11-25, 19:41
Lokalizacja: Prudnik
Kontakt:

Post autor: opawski1 » 2018-01-23, 11:38

Lidka K. pisze:Obrazek

czy tam pali się znicz?
Tak, pierwszy raz go tam widzę. Może upamiętnia jakiś tragiczny wypadek, spaść z tych skał nie trudno.
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/

ODPOWIEDZ