Góry Rychlebskie: Lvi Hora, Smrk i Leśny Bar

Moderatorzy: Asia M., Marcin K-G, sebastian.f

opawski1
Kontakt:

Góry Rychlebskie: Lvi Hora, Smrk i Leśny Bar

Post autor: opawski1 » 2017-02-21, 12:08

Góry Rychlebskie: Lví Hora, Smrk i Leśny Bar 11 lutego 2017 r.
Szybki wypad w Góry Rychlebskie ;)

Wyruszamy z Horní Lipovej po godz 10, niebieskim szlakiem, na końcu wsi natrafiamy na malutki kościółek, nową kapliczkę prawosławną zbudowaną w 2014 r. Wchodzimy do środka okazuje się, że jest poświęcony ofiarom ciężkich niemieckich obozów pracy w Jesenikach. Nazwiska jeńców wypisane są na tablicach na ścianach kapliczki, są też zdjęcia. Najwięcej osób jest z ZSRR, Polski i Francji.

Obrazek

Obrazek

Wychodzimy ze wsi i dość stromo wspinamy się wzdłuż Jesenickiego Potoku, jest coraz więcej twardego śniegu, potok tworzy ładnie wyglądające lodowe utwory. Od "Trzech Studzienek" zmieniamy kolor szlaku na żółty i wspinamy się na Lví Horę (1040 m). Jest to szczyt porośnięty świerkowym lasem, więc widoku na okolicę z niego nie zobaczymy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wracamy tak samo żółtym szlakiem do Trzech Studzienek i dalej rozpoczynamy wspinaczkę na Smrk. Wędrujemy pośród pięknie oblodzonych świerków, im jesteśmy wyżej drzewa są coraz bardziej ozdobione. Wychodzimy na przygotowaną i utwardzoną trasę narciarską, mijamy tłumy narciarzy w wchodzimy na Smrk, najwyższy szczyt w Górach Rychlebskich.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Chwila przerwy w wiacie i ruszamy dalej. Kierujemy się w drogę powrotną. Niebieskim szlakiem narciarskim schodzimy do Górnego Leśnego Baru – źródła z pięknymi nawisami lodowymi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Od niego bardzo stromo (ślisko) schodzimy do Leśnego Baru. To niesamowite miejsce. W środku lasu w drewnianej chatce znajduje się samoobsługowy bar. Jest zaopatrzony m.in w kiełbasę, batony, palniki gazowe z garnkami, kubkami, kieliszkami i herbatą, rum oraz grzane wino. W strumieniu obok chłodzone są napoje oraz piwo. Są nawet kalendarze, znaczki turystyczne i widokówki z tym miejscem. Płatności dokonuje się wrzucając odpowiednią sumę koron do puszki. Spędzamy tutaj ok. pół godziny. Zaczyna padać śnieg, ale po chwili przestaje. Z Leśnego Baru schodzimy do Horní Lipovej, gdzie kończymy dzisiejszą trasę. Przeszliśmy 16 km

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

WSZYSTKIE ZDJęCIA: https://goo.gl/photos/upD3RG9cWw4uKaGE6
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/

Awatar użytkownika
Bonus

Post autor: Bonus » 2017-02-23, 14:52

Leśny Bar super sprawa. Mam nadzieję, że jak najwięcej osób uszanuje takie inicjatywy a może nawet i w Polsce dojdziemy jako społeczeństwo do takiej postawy czego sobie i wszystkim życzę

Arni

Post autor: Arni » 2017-02-24, 08:27

Byłem, piłem i jadłem tam, mega sprawa, aż nie mogłem uwierzyć, że coś takiego może istnieć. Jest cennik, wrzucamy koronki i to wszystko, żadnej obsługi, stróża, nikogo. U nas nie przetrwało by tygodnia :mrgreen:

Awatar użytkownika
Lidka K.
Kontakt:

Post autor: Lidka K. » 2017-02-28, 12:51

a jest opcja zapłaty w innej walucie? np. jakiś cennik w złotówkach :-)
jest we mnie wiary okruszek....

Awatar użytkownika
Bonus

Post autor: Bonus » 2017-02-28, 19:10

Lidka K. pisze:a jest opcja zapłaty w innej walucie? np. jakiś cennik w złotówkach :-)
Myślę, że jak wrzucisz złotówki po kursie zbliżonym do ogólnie przyjętego to nikt Cię szukał nie będzie ;-)

Awatar użytkownika
Zły Marcin

Post autor: Zły Marcin » 2017-02-28, 19:53

Było wrzucanie złotówek po kursie (z grubsza) nikt się nie obrażał ;-)
Fajne jest to że pod puchą z dziurką - stoi mniejsza puszka z drobnicą, gdzie można sobie zmienić grube na drobne, albo wydać resztę.

Awatar użytkownika
sparkus

Post autor: sparkus » 2017-03-01, 17:53

Arni pisze: U nas nie przetrwało by tygodnia
Optymista :!:
W górach jest niewiele, ale jest to co najlepsze.

Awatar użytkownika
Gryf
Kontakt:

Post autor: Gryf » 2017-05-12, 09:45

sparkus pisze:
Arni pisze: U nas nie przetrwało by tygodnia
Optymista :!:
Można się o tym przekonać odwiedzając domek myśliwski pod ¦nieżnikiem.
Świniopas, łazęga, powsinoga, wałkoń i szaławiła.

"Lisy mają nory i ptaki powietrzne - gniazda, lecz Syn Człowieczy nie ma miejsca, gdzie by głowę mógł oprzeć" (Mt 8, 9-20)

(FFWK)

Awatar użytkownika
sonar

Post autor: sonar » 2017-05-12, 13:09

Były dwa przypadki kradzieży (kiedyś czytałem o tym na jakimś czeskim portalu). Była kamera i okazało sie , ze byli to Czesi.

Awatar użytkownika
Gryf
Kontakt:

Post autor: Gryf » 2017-05-12, 18:17

sonar pisze:Były dwa przypadki kradzieży (kiedyś czytałem o tym na jakimś czeskim portalu). Była kamera i okazało się , ze byli to Czesi.
Małolaci z okolicy. Dostali w ucho i asortyment przestał znikać.
Świniopas, łazęga, powsinoga, wałkoń i szaławiła.

"Lisy mają nory i ptaki powietrzne - gniazda, lecz Syn Człowieczy nie ma miejsca, gdzie by głowę mógł oprzeć" (Mt 8, 9-20)

(FFWK)

Awatar użytkownika
lukson

Post autor: lukson » 2017-07-21, 15:03

Ciekawa trasa, szkoda tylko że niebo było pochmurne, bo jeśli się nie mylę to ze szczytu Smryka są widoki na sąsiednie góry.
Ciekawy jestem którędy schodziliście ze Smryku do Leśnego baru? Czy cofaliście się żółtym do niebieskiego narciarskiego, czy od razu ze szczytu jakimś skrótem w okolice górnego baru?

ODPOWIEDZ