Warunki na szlakach TATRY

Moderatorzy: Madziul, Asia M., Marcin K-G, sebastian.f

Awatar użytkownika
Marcin K-G
Kontakt:

Warunki na szlakach TATRY

Post autor: Marcin K-G » 2010-03-10, 09:41

TATRY
Byliście niedawno w górach i chcecie się podzielić informacjami o aktualnie panujących warunkach, utrudnieniach na szlakach (zerwane mostki, łańcuchy itp.)? Tu możecie takie wiadomości zamieszczać. Można tu także zadawać pytania dotyczące tychże.
Warunki proszę wpisywać wg schematu:
GRUPA GÓRSKA:
STAN NA DZIEń:
OPIS WAR. ATMOSFERYCZNYCH:
STAN ¦CIEŻEK (np. śnieg/grubość pokrywy, błoto, lód):
ZAGROŻENIE LAWINOWE WG GOPR, TOPR, HZS:
INNE UTRUDNIENIA (np. roboty na szlaku, uszkodzenia mostków itp):
DODATKOWE SPOSTRZEŻENIA (krótko):

Aby nie zrobił się bałagan ten wątek będzie szczególnie często doglądany ;-) i czyszczony jeśli takowa będzie potrzeba ze wszelkich offtopów ;-)
:arrow: :arrow: n.p.m. na Facebook'u
:arrow: :arrow: n.p.m. na Twitter

:arrow: Jeśli chcesz się zarejestrować na forum NPM - PRZECZYTAJ TEN WĄTEK

raul-81

Post autor: raul-81 » 2010-03-13, 18:24

Witam
Jeśli ktoś wybierałby sie z Moka na Rysy to zdecydowanie odradzam.Nieprzetarty szlak powyżej Czarnego Stawu,dużo nawianego śniegu i liczne nawisy.
Pozdrawiam

qubanos

Post autor: qubanos » 2010-05-14, 12:51

Witam,
Orientuje się ktoś może jak wyglądają warunki powyżej Zmarzłego Stawu (kierunki Kozia, Kulczyńskiego), ewentualnie powyżej Czerwonego Stawu (kierunek Krzyżne)?
Wszelkie info baaaardzo mile widziane.
Może by tak podrapać się tam gdzie nie swędzi?

Awatar użytkownika
MartaZ

Post autor: MartaZ » 2010-05-14, 13:18

Mało szczegółowe info, ale może się przyda:
http://www.tygodnikpodhalanski.pl/www/i ... p=&id=8762

i dalej: http://www.tygodnikpodhalanski.pl/www/i ... p=&id=8827

Nieciekawie :-(
"But the fool on the hill
Sees the sun going down..."

rejdus

Post autor: rejdus » 2010-06-02, 10:32

Witam. Czy wie ktoś jakie warunki na szlaku z Murowańca na Przełęcz Krzyżne?
PER ASPERA AD ASTRA

Awatar użytkownika
nosferatu

Post autor: nosferatu » 2010-06-02, 13:22

Cześć. Właśnie wróciłem z Murowańca. Od wtorku od południa lało cały czas bez przerwy, do środy na pewno padało, nie wiem jak teraz. W środę rano w górach był świeży śnieg i zapowiadali że będzie dalej padał. Z prognoz wynikało ze dopiero weekend będzie jakaś poprawa. Mieliśmy z Murowańca przejść do piątki ale nasz współlokator odradzał nam i Krzyżne był tam we wtorek, mówił ze pełno śniegu niej woda płynie środkiem szlaku do wysokości kostek i jest nie do ominięcia(po tych opadach na pewno jeszcze więcej jej płynie). Bez sprzętu zimowego strasznie ciężko. Toprowcy latali, w schronisku mówili, że właśnie na Krzyżne(m?) kogoś szukają od kilku dni. Wchodząc na Kościelec sami widzieliśmy jak ze szlaku na ¦winicką Przełęcz zjechała z 200m. dziewczyna. Jak pytaliśmy w Murowańcu to wszyscy radzili nam iść przez Zawrat, bo tam po drugiej stronie już jest podobno bezśniegowo, niestety sam nie miałem okazji sprawdzić bo bez zimowego sprzętu i przy takiej pogodzie wycofaliśmy się :-x i teraz siedzę w domu, 23 stopnie i słońce :evil:

rejdus

Post autor: rejdus » 2010-06-02, 15:50

ok dzięki. Chcę się tam wybrać w weekend to może do tego czasu coś się poprawi!?
PER ASPERA AD ASTRA

Jakub
Kontakt:

Post autor: Jakub » 2010-06-02, 16:47

Ja dziś w nocy jadę w Tatry po prostu odpocząć. Mam nadzieję, że warunki zdecydowanie się poprawią, przynajmniej na piątek i niedzielę. Nie zamierzam robić trudnych dróg, bo jadę bez sprzętu zimowego. Ot, pochodzić trochę, zwłaszcza bezpiecznymi szlakami. Wrażeniami będę mógł podzielić się w niedzielę.

Przyznaję - chcę zobaczyć, co jest grane z moją kondycją, bo ostatnio tylko na ścianę biegam i ostatnio nie miałem okazji do pokonywania przewyższeń. A we wrześniu - Sierra Nevada!:)

Awatar użytkownika
Marcin K-G
Kontakt:

Post autor: Marcin K-G » 2010-06-02, 17:42

Jakub pisze:Ja dziś w nocy jadę w Tatry po prostu odpocząć.
Bardzo proszę, aby w tym wątku trzymać się ściśle tematu. O planach można rozmawiać w innym wątku.
:arrow: :arrow: n.p.m. na Facebook'u
:arrow: :arrow: n.p.m. na Twitter

:arrow: Jeśli chcesz się zarejestrować na forum NPM - PRZECZYTAJ TEN WĄTEK

Awatar użytkownika
nosferatu

Post autor: nosferatu » 2010-06-02, 23:02

Pogoda ma się poprawić, ale jak pisałem, mówili o opadach śniegu, starego też jest dużo, strasznie mokry. Jak przechodziliśmy Ornak-murowaniec to było kilka pól śnieżnych, a od Ciemniaka Czerwone Wierchy początkowo to śnieg kolana czasem, później już tylko fragmenty śniegu i na Kasprowym trochę - zejście z Kasprowego do Murowańca początkowo w śniegu. W d.Gąsienicowej do poziomu Czarnego Stawu bez śniegu i na Kościelcu zero śniegu, reszta z dużymi polami i częściowo zaśnieżonymi szlakami, wyżej z tego co słyszałem też na zimowo(¦winica, Zawrat...)

Chwilowe okno i widok z p. Krab na min. ¦winicką przełęcz :

Obrazek

rejdus

Post autor: rejdus » 2010-06-03, 08:59

Widzę, że nie jest za ciekawie. Będę chyba musiał zmienić plany co do weekendu :-( Alternatywą może by były Tatry Zachodnie ale tam też chyba nie za ciekawie. Planowałem Błyszcza ale chyba warunki nie pozwolą. Może Rakoń? Wie ktoś o Warunkach na szlaku od Grzesia na Rakoń i dalej na Wołowiec?
PER ASPERA AD ASTRA

Jakub
Kontakt:

Post autor: Jakub » 2010-06-06, 20:46

Rejdus, mam nadzieję, że nie zmieniłeś planów i bawiłeś się równie dobrze jak ja. W piątek siąpił deszcz, więc warunki na szlakach były nieciekawe. Bez raków i czekana wiele osób rezygnowało z zaplanowanych przejść.

Myśleliśmy, że i w sobotę będzie totalna dupówa, bo prognozy w naszym najpopularniejszym schronisku były tragiczne... Ale wieść gminna niosła zupełnie inne informacje - strona http://www.snow-forecast.com podniosła wszystkich na duchu! Totalna lampa!

Sobotnie przejście przez Szpiglasową Przełęcz ukończyliśmy dość szybko; czasami należało przejść przez kilkumetrowe płaty śniegu. Zejście do Doliny Pięciu Stawów było kłopotliwe: dużo grząskiego śniegu i niepewne ślady. Z kijkami lub bez da się przejść, ale można parę razy zjechać. Łańcuchy odkryte. Dziś przez cały dzień było słonecznie, więc warunki nieco się poprawiły.

Orla Perć podobno niedostępna dla osób nie posiadających czekana i raków. Identycznie, jeśli chodzi o Zawrat czy Kozi Wierch.

Krem z filtrem przyda się na bank; ja się akurat spaliłem.

Nadchodzący tydzień zapowiada się optymistycznie, więc i Wam życzę udanego wypoczynku i bezpiecznego powrotu.

Awatar użytkownika
B@lon

Post autor: B@lon » 2010-06-07, 20:11

Ja również zaliczyłem udany wypad (niedzielny) w Tatry tyle że Zachodnie: Grześ-Rakoń-Wołowiec :) Lampa od samego rana (wręcz za gorąco-brak kremu dał się we znaki :P) a na szlakach spokojnie-Resztki śniegu leżały małymi płatami w okolicach Rakonia i tuż przed szczytem Wołowca (tu więcej na zboczach) oraz na krótkim odcinku szlaku w Wyżniej Dolinie Chochołowskiej. Można było wpaść po kolano o czym ktoś się przekonał patrząc na ślady ;) W drodze powrotnej na Chochołowskiej ceprostradzie już bardziej tłoczno,widać że pogoda przyciąga a sezon letni nabiera tempa. Generalnie pogoda była jak drut-sezon rozpoczęty :)

A tyle było śniegu na Wołowcu:
Obrazek
By balun

tolek

Post autor: tolek » 2010-06-09, 09:12

jestem ciekaw jakie panują warunki na szlaku na rysy od słowackiej strony wybieram się po 20 czerwca

Awatar użytkownika
Jarek

Post autor: Jarek » 2010-06-15, 12:09

Szlaki w wysokich partiach są pokryte płatami śniegu;szlak na Zawrat,powyżej Czarnego stawu,przelewa się woda dość ostro,trza obejść wyżej,łańcuchów nie widać śnieg od Zmarłego Stawu Gąsienicowego po główną grań raki mile widziane,ogólnie w Tatrach lampa krem z filtrem obowiązkowo,grzbiet Czerwonych Wierchów bez problemów,szlak w stronę Starorobociańskiego Wierchu,oraz w stronę Błyszcz-a Bystrej,bez problemowy żadnego śniegu mało turystów,dane z dni;07.06.10-12.06.10.
"Góry dają człowiekowi, poprzez zdobywanie wzniesień nieograniczony kontakt z przyrodą – poczucie wewnętrznego wyzwolenia, oczyszczenia, niezależności"...

ODPOWIEDZ