nazwy miejscowosci obrazowo

Moderatorzy: Madziul, Asia M., Marcin K-G, sebastian.f

Awatar użytkownika
buba1
Kontakt:

nazwy miejscowosci obrazowo

Post autor: buba1 » 2017-12-08, 11:06

Od zawsze sie zastanawiam jakie sa historie niektorych nazw miejscowosci. Czy łaczy sie z tym cos smiesznego, głupiego albo przerazajacego? Czy czy po prostu, nijako, jakis urzednik sobie nazwal i poszło na mapy?

Ponizej taka mała zabawa w proby zobrazowania niektorych z nich. Mam nadzieje, ze kolekcja bedzie sie rozrastac a pomysly beda coraz ciekawsze i bardziej zwariowane! Poki co nieśmiało, bo dopiero sie rozkręcamy w tej kwestii! :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Inne nazwy, ktore wydaly mi sie ciekawe. Do Wielkich Oczu i Zimnej Wodki zapewne wroce jako ze pomysly zobrazowania nie sa trudne! :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tu rzeka dla odmiany!

Obrazek
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..

Awatar użytkownika
dakOta

Post autor: dakOta » 2017-12-08, 12:46

Jak jest z tą Poturbowszczyzną? Na mapie mam Potrubowszczyznę.
Jeśli wola Twa
jeśli wybór masz
rzekom wodę daj
wzgórzom radość daj
Litościwy bądź
dla płonących w piekle serc
jeśli wola Twa
to ulecz je

Awatar użytkownika
buba1
Kontakt:

Post autor: buba1 » 2017-12-09, 15:10

dakOta pisze:Jak jest z tą Poturbowszczyzną? Na mapie mam Potrubowszczyznę.
Musieli sie walnąc. Chyba wieksza szansa ze sie pomylili na mapie- choc kto wie?
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

Awatar użytkownika
sparkus

Post autor: sparkus » 2017-12-10, 12:08

Temat rzeczywiście może być zabawny i pouczający, bo można dowiedzieć się, czy też samemu odkryć wiele ciekawych historii związanych z nazwami miast, wsi i innych siedzib ludzkich.
W zeszłym roku przeglądając mapy terenów amerykańskich zauważyłem, że bardzo dużo nazw geograficznych daje się przetłumaczyć, mają konkretne znaczenie - najczęściej to jakiś przymiotnik z rzeczownikiem. Szczególnie dotyczy to Nowego ¦wiata, gdzie odkrywcy często nadawali nazwy poprzez proste skojarzenia, jak "Dolina ¦mierci", czy też Park Narodowy "Żółty Kamień."
Zacząłem poszukiwać podobnych przykładów u nas w kraju i okazuje się, że takich przykładów też można podać wiele. Z każdym wyjazdem rozrasta się moja kolekcja o kolejne ciekawe nazwy, których mogę tu kilka przytoczyć.
buba1 pisze:Ponizej taka mała zabawa w proby zobrazowania niektorych z nich.
Nigdy bym na to wpadł, aby nazwy obrazować scenkami - to mi przypomina Wesoły Cmentarz w Sapancie, gdzie każdy pochowany nieboszczyk na nagrobku ma wymalowaną scenkę, która charakteryzuje jego życie.

Podobają mi się Twoje nazwy, bo jeszcze sam ich nie sfotografowałem, choć niektóre znam, bo w nich bywałem.
Do Twojej nazwy "Bógzapłać" będzie pasować moja:
Obrazek

Ja nie podejmuję się ich obrazowania, bo nie mam pomysłu, ale Buba jeśli masz chęci, to poniżej następne miejscowości z ciekawymi nazwami.
Obrazek

Niektóre nazwy mogą być kłopotliwe w tworzeniu scenki. :->
Obrazek

Obrazek

Z czasem wzbogacę jeszcze Twoją kolekcję. :-)
W górach jest niewiele, ale jest to co najlepsze.

Awatar użytkownika
buba1
Kontakt:

Post autor: buba1 » 2018-01-14, 13:50

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
buba1
Kontakt:

Post autor: buba1 » 2018-02-05, 16:17

Obrazek

ODPOWIEDZ