Ciekawe miejsca w Polsce

Moderatorzy: Madziul, Asia M., Marcin K-G, sebastian.f

Awatar użytkownika
robso

Ciekawe miejsca w Polsce

Post autor: robso » 2016-03-26, 10:56

Cudze chwalicie, swego nie znacie...

Polska, swojski kraj. Przemierzając jej rubieże, często mam wrażenie jakby ktoś położył wylewkę samopoziomującą :mrgreen: Chyba tak w większości wygląda nasz kraj. Znajomy z okolic Wrocka przyjeżdżając w moje tereny twierdzi że tylko góra-dół, góra-dół. Nie nie, ja się tu gubię!
Nie mniej jednak Polska, płaski kraj. Bynajmniej ciekawy!
Austria w 70% to góry i... nie wiem czy by mi się to podobało. Fajnie zobaczyć ale jakieś to za wysokie, za ciasne wszystko, wzburzone i zbyt niespokojnie. U nas? Przestrzeń po horyzont, wolność, łagodność, zieleń, ot Polska! Jest jaka jest i to mi się podoba. Nie zmieniłbym się za nic. Gdyby przenieść do nas pasmo Mt.Blanc to może i mielibyśmy najwyższą górę ale stracilibyśmy swój klimat. Nie nie nie, niech jest gdzie jest, my tu mamy ciszę i spokój i... przestrzeń naszą!

Od czasu jakiegoś zdarzy się mi zobaczyć jakiś zakątek Polski płaskiej. Spokojny, wcale krzykliwy. Trzeba wyciszenia by poczuć urok miejsca. Tylko spacerek wolniutki poczuć pozwala rzeczywistość jakże ciekawą. Inaczej się nie otworzy. Ba! Nawet nie poczujesz, nie zorientujesz co było tuż obok. Nie wszystkie rzeczy ujmują rozmachem i WOW wielkim. Tak świat ten krzyczy: reklamą, rekordem, efektem. Ileż rzeczy mi uchodzi przez podejście takież właśnie? Ile nie zauważyłem? Hm, może to i tak w życiu jest? Czekam na marzenia wielkie nie bacząc na to co jest acz dostrzegalne wyłącznie przez ciszę, zamyślenie, przewartościowanie.

Mam zatem zamiar wrzucić tu czasem coś zwykłego, pomijanego acz przyjemnego, bardzo! W ubiegłym roku zdarzyło mi się być pomiędzy Wrockiem a Poznaniem. Służbowo. Z dala od tych miast jednakże. Takie małe coś, takie niepozorne. Zatrzymałem się w ciekawym hotelu i miałem czas całe popołudnie i ranek wczesny posmęcić się nieco...

[center]WOLSZTYN

Obrazek[/center]

Kto by się spodziewał tak fajnego miasteczka? Nad jeziorem położone. Wolsztyńskim, a jakże! Klimat iście mazurski. Piękne widoczki. Jest nawet małe molo. Wzdłuż brzegu kładki porobione. Spacerek przyjemny bardzo. Wiatr muska twarz przyjemnie. Spokój i cisza wręcz nachalnie koją duszę. Do tego ptactwo wszelakiego rodzaju wręcz włazi pod nogi wołając: Zobacz, no zobacz jak pięknie stworzył mnie Stwórca mój! Czyś ślepy?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Kaczka zabiera łódź w mały rejsik :mrgreen:

Obrazek

Oprócz tego Wolsztyn starówką nie powala ale... ją ma! Maleńki ryneczek, maleńki klimacik. Widać jest bo ludzie chętnie tam przysiadują. Fontanna przyjemnie pluska, dzieciaki chlapią, popołudnie przyjemnie się smęci...

Obrazek
Rynek

Obrazek

A w wolsztyńskim, zadbanym parku znajduje się pałac jeszcze. Zaadoptowany na hotel. Tam właśnie spędziłem nockę. Wcale drogi, wcale luksusowy ale poczułem się jak lord. Chociaż raz, a co :mrgreen:

Obrazek
Pałac

Już samo to co opisałem czyni z Wolsztyna perełkę. Ale nie wszystko to jeszcze! Można podejść brzegiem jeziora, można podjechać samochodem do... wolsztyńskiego skansenu. Nieduży, wcale bogaty. Ale wieś Polską zobaczyć można, poczuć, powdychać. Przytulny, sympatyczny. Akurat pusto było więc fajnie. W kuźni pogadałem z panem od pokazów obróbki metalu ciekawie jest.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
MALWA. Kwiat polskiej wsi. Wręcz symbol polskości!

A mimo to i pomimo wszystko nie z tego wszystkiego Wolsztyn jest znany. Ma bowiem jeszcze jedną atrakcję i ta właśnie z goła najbardziej go rozsławia. Parowozownia :idea: Bodaj najsłynniejsza w Polsce. Tą zostawiłem sobie na wczesny ranek. Tabuny parowozów stoją na wolnym powietrzu. Można przyjść, patrzeć, podziwiać. Wysłużone, zapomniane acz przypominające epokę, która minęła i już nie powróci nigdy. A niech stoją, niech świadczą, niech przypominają!
Większość z nich wygląda jednak jak stojące na uboczu kupy złomu, acz kilka jest na chodzie. Sprawne, działają...

Obrazek

Obrazek

Obrazek
O! Ten działał, zresztą od razu widać ;-)

Taki to Wolsztyn. Gdzieś tam w Polsce. Poza głównymi traktami, autostradami. Trzeba nieco zjechać by dojechać. Polecam bardzo!

ODPOWIEDZ