Finlandia na biegówkach - Kuusamo i Ruka

Moderatorzy: Madziul, Asia M., Marcin K-G, sebastian.f

Awatar użytkownika
szy

Finlandia na biegówkach - Kuusamo i Ruka

Post autor: szy » 2016-03-04, 11:58

Cześć!

Pomysł na biegówki w Finlandii podsunął mi Finnair, urachamiając, a raczej przywracając, połączenie z Gdańska do Helsinek. Dalej już jest łatwo - przesiadka i można wylądować nawet w Laponii.

I tak w ciągu nawet czterech godzin z hakiem można znaleźć się w Kuusamo, tuż pod kołem podbiegunowym. Co też uczyniłem :)

Nigdy jeszcze nie biegałem na nartach w takiej temperaturze. Nigdy nie byłem zimą tak daleko na północ. Jest bez wątpienia... efektownie. Emocjonująco. I rzeczywiście momentami do człowieka dociera, że gdzieś tam za tym 30-stopniowym mrozem powoli zbliżasz się do granicy bardzo realnego zagrożenia życia. Wędrujac pieszo, czy na nartach po Polsce, nigdy takiego wrażenia nie miałem.

No ale, ale, to była wspaniała wędrówka na biegówkach, nie mroczna walka o życie :). Było ponad 150, nienakładających się w zdecydowanej większości tras narciarskich, utrzymywanych co drugiego dnia. Kawiarnie przy szlakach, schrony narciarskie, darmowe skibusy, a w końcu - biegacze. Nawet naprawdę przywoita liczba ludzi na trasach, mimo niskiego fińskiego sezonu. I przepiękne światło podczas krótkiego, 4-godzinnego dnia.

Więcej szczegółowych informacji, więcej wrażeń na blogu:

Finlandia na biegówkach, Kuusamo i Ruka

A tymczasem - zdjęć kilka :)

Ruka, centrum narciarskiego miasteczka

Obrazek

Sieć tras biegowych wokół Ruki

Obrazek

¦nieg, śnieg, śnieg. I świetne trasy!

Obrazek

Atmosfera na trasie

Obrazek

¦rodek dnia - wschód jeszcze, zachód? :)

Obrazek

Atmosfera, gdy brakowało słońca

Obrazek

Gdy chmury odsłaniały niebo (rzadko)

Obrazek

... i gdy Słońce dłuuugo zachodziło

Obrazek

Nawet na lotnisku był klimat

Obrazek

¦wietny wyjazd :]

Szy.
Obrazek
turystyka rowerowa i narciarska, ostatnio:
Rowerem po Polsce. 6 najlepszych szlaków rowerowych w Polsce [2018]
www.znajkraj.pl

Awatar użytkownika
Lidka K.
Kontakt:

Post autor: Lidka K. » 2016-03-05, 09:07

piękne to

Obrazek

do nart stosunek mam żaden, ale do rowerów zgoła inny, a coś tam mi mignęło, że latem znów pojedziesz :-) Pięknie tam, ale pamiętam nasze minus 30 kilka lat temu i cierpienie w oczach mojego psiaka, ze spacer tylko kilkanaście minut trwa :-P
jest we mnie wiary okruszek....

Awatar użytkownika
rajli

Post autor: rajli » 2016-03-05, 09:23

szy pisze: Było ponad 150, nienakładających się w zdecydowanej większości tras narciarskich, utrzymywanych co drugiego dnia. Kawiarnie przy szlakach, schrony narciarskie, darmowe skibusy, a w końcu - biegacze. Nawet naprawdę przywoita liczba ludzi na trasach
Tym bardziej musiało boleć Skandynawów, jak ich swego czasu Justyna, z kraju gdzie jest 15 metrów tras biegowych, a narty posiada tuzin ludzi, biła jak małe dzieci :mrgreen:
szy pisze:¦nieg, śnieg, śnieg
Nawet mnie nie denerwuj :mrgreen:

Nieprawdopodobny klimat. Podziękować za relację :-D

Awatar użytkownika
sparkus

Post autor: sparkus » 2016-03-05, 09:46

szy pisze:Ruka, centrum narciarskiego miasteczka
Przyznam, że takie centra mnie nie "kręcą", wolę tereny dziewicze, gdzie od chaty do chaty traperskiej można pobiegać przez parę dni. Finlandia jest piękna i ma potencjał na świetne wyprawy wielodniowe, dlatego od paru lat kiełkuje mi pewien pomysł, który chciałbym kiedyś urzeczywistnić.
Skądinąd wiem, że fińskie mrozy są inaczej odczuwalne, niż te u nas w kraju. Powietrze jest zmrożone, ale suche, więc tak nie dokucza i nawet szkół nie zamykają, gdy mróz -30 st. za oknem. :-)
W górach jest niewiele, ale jest to co najlepsze.

Awatar użytkownika
szy

Post autor: szy » 2016-03-06, 18:38

Lidka K. pisze:do nart stosunek mam żaden, ale do rowerów zgoła inny, a coś tam mi mignęło, że latem znów pojedziesz
Chciałbym. Jest fajnie, po prostu natura, przyroda, pustki. Pięknie :]

Lidka K. pisze:Pięknie tam, ale pamiętam nasze minus 30 kilka lat temu i cierpienie w oczach mojego psiaka, ze spacer tylko kilkanaście minut trwa
Ale... cierpienie prawdziwe, czy żal? :)

Szy.
Obrazek
www.znajkraj.pl

Awatar użytkownika
szy

Post autor: szy » 2016-03-06, 18:40

rajli pisze:Tym bardziej musiało boleć Skandynawów, jak ich swego czasu Justyna, z kraju gdzie jest 15 metrów tras biegowych, a narty posiada tuzin ludzi, biła jak małe dzieci
Ach! O tym samym myślałem, podobnie o Małyszu pod skocznią w Ruce/Kuusamo :)

Swoją drogą, to zabawne, bo z transmisji z telewizji ze skoków kojarzę "skocznię z Kuusamo", ale z biegów "trasy w Ruce". A to jedno i to samo miejsce :). Ale to tak btw ;)

rajli pisze:Nawet mnie nie denerwuj

Nieprawdopodobny klimat. Podziękować za relację
Cała przyjemność po mojej stronie! :P :]

Szy.
Obrazek
www.znajkraj.pl

Awatar użytkownika
szy

Post autor: szy » 2016-03-06, 18:43

sparkus pisze:Przyznam, że takie centra mnie nie "kręcą", wolę tereny dziewicze, gdzie od chaty do chaty traperskiej można pobiegać przez parę dni.
Zdecydowanie jestem z Tobą :)

Te budynki ze zdjęcia, centrum Ruki, było... niefajne, niestety. Miasteczko wyglądało jakby w ogóle w nim nie mieszkali zwykli ludzie. Wszystkie budynki były sporymi hotelami, apartamentowcami. W większości pustymi o tej porze roku. Z knajpami na dole. Gdzie najtańsze jedzenie to hamburgery za 15-20 euro.

Ale nie dla tego centrum tam jechałem, więc mi szczególnie nie przeszkadzało ;).

Pozdrowienia :]

Szy.
Obrazek
www.znajkraj.pl

Awatar użytkownika
sparkus

Post autor: sparkus » 2016-03-06, 21:05

szy pisze:Ale nie dla tego centrum tam jechałem,
Zauważyłem, jak obejrzałem wszystkie fotki na stronie. Jest co podziwiać, bo ujęcia piękne. :-)
W górach jest niewiele, ale jest to co najlepsze.

Awatar użytkownika
Red-Angel

Post autor: Red-Angel » 2016-03-07, 20:53

Nom, zdjęcia bardzo fajne. A to o tym niskim słońcu cały czas, ciekawe. Bo z takim światłem aż chce się wyciągać aparat nawet mimo takiego mrozu.

ODPOWIEDZ