Zabrze - Biskupice: Ruiny spichlerza nad Bytomką

Moderatorzy: Madziul, Asia M., Marcin K-G, sebastian.f

Awatar użytkownika
kris_61
Posty: 126
Rejestracja: 2012-10-19, 18:52
Lokalizacja: Księstwo Bytomskie
Kontakt:

Zabrze - Biskupice: Ruiny spichlerza nad Bytomką

Post autor: kris_61 » 2014-02-28, 10:29

Zabrze - Biskupice: Ruiny spichlerza nad Bytomką

Na temat Biskupic już pisałem. Tam też wspomniano co nie co o historii tej miejscowości, która w tej chwili jest dzielnicą Zabrza. Jeśli Was zainteresuje to odsyłam do wątku: Zabrze Biskupice zespól zamkowy Borsigow.
Natomiast teraz zachęcam do zobaczenia i odwiedzenia bardzo ciekawej i nieco tajemniczej budowli, która znajduje się przy ul.Trębackiej, niedaleko koryta rzeki Bytomki.

Jak wspomniałem znajduje się tu bardzo szczególny obiekt. Łatwo go przeoczyć, ponieważ zasłonięty jest za obskurnym murem, a na dodatek przykryty jest przez gęste krzaki i zarośla. W tej chwili zrujnowany, czterokondygnacyjny budynek, wzniesiony jest z polnego kamienia i uważany za najstarszą murowaną budowlę w mieście.
Czas powstania biskupickiego spichlerza ustalono na XVII wiek, chociaż archeolodzy dowiedli, że omawiany obiekt powstał w miejscu znacznie starszego założenia - podczas badań okazało się, że wybudowano go na średniowiecznych fundamentach dawnego, XIV-wiecznego murowanego budynku, najpewniej znajdującego się w obrębie fortalicjum rycerskiego.

Jak to wygląda teraz pokazują poniższe fotki.

Obrazek

Tak wyglądał kiedyś

Obrazek

Tak wygląda dzisiaj

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Główne wejście do budowli. Widać, że przebudowywane.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W takim razie będziecie przemierzać odcinek drogi powiatowej, która jest bardzo często uczęszczana w kierunku Rudy ¦l. nie zapomnijcie wstąpić do starego spichlerza w Biskupicach.

Więcej możesz przeczytać tu: http://szlakiibezdroza.blogspot.com/201 ... a-nad.html

¬ródła: ksploratorzy.stronazen.pl
zabrze.naszemiasto.pl/

ODPOWIEDZ