Pomerania rowerowo by Satan

Moderatorzy: Madziul, Asia M., Marcin K-G, sebastian.f

Awatar użytkownika
Satan

Pomerania rowerowo by Satan

Post autor: Satan » 2013-07-14, 21:30

Tym razem zapraszam na pomorski chaos, czyli szybkie przemieszczanie się /w końcu śmigamy rowerem/ po ciekawych, a czasem nieznanych zakątkach Pomorza.

Będą tu fotki robione przeze mnie podczas wycieczek rowerowych obejmujących: Żuławy, Kaszuby oraz Kociewie.

Nie zawsze brałem ze sobą aparat, jak już brałem to robiłem kilka fotek na jednej wycieczce, z reguły szukam fajnych pozostałości z przeszłości: kościoły, pomniki, zabytkowe domy, wiatraki itp przynudzanie ;-)

Od razu uprzedzam, że galerie nie będą tematyczne, będą denerwujące i szalone przeskoki, ale może ktoś znajdzie tu coś ciekawego dla siebie, albo wręcz postanowi zobaczyć to czy tamto na pięknym i ciekawym Pomorzu ;-)

Na początek najstarsze fotki...zapraszam:

Na dobry początek Hel ;-)

Obrazek

Dla mnie wycieczka na Hel, to "piwko i rybka". Staram się co roku tam być. Na Hel można dostać się tzw tramwajem wodnym i wrócić rowerem, bądż z Trójmiasta "dygać" na kołach... :-P

Obrazek

Cypelek, tutaj kończy się lub zaczyna Zatoka, a zaczyna bądź kończy tzw otwarte morze.

Obrazek

Na Helu jest fokarium, warto zajrzeć i poznać te miłe stworzenia.

Obrazek

Wałesając się po miasteczku warto odwiedzić dawny Kościół Ewangelicki z XVw. Obecnie w budynku mieści się Muzeum Rybołówstwa.

Obrazek

Na Helu jest latarnia morska /41,7m wysokości/, wybudowana w 1942r. Biegnie tędy Szlak Latarni Morskich. Widoczki? Wiadomo! ;-)

Obrazek

Był Hel, jest Gdańsk. Przez wielu uznawany /i słusznie/, za jedno z najładniejszych miast Polski, będąc z w okolicy dworca PKP/PKS warto pofatygować się na Górę Gradową, z której rozciąga się przezacna panorama na całe Główne Miasto /jeszcze kiedyś tu wrócimy/.

Obrazek

Gdańska Katowania wraz z Wieżą Więzienną. Powstała w II poł. XIV w., jako średniowieczne obwarowanie Głównego Miasta. Dawna siedziba kata ;-), obecnie Muzeum Bursztynu.

Obrazek

Klasyka - ulica Długa. W głębi Brama Złota oraz Wieża Więzienna. Kto nie był? :-P

Obrazek

Ratusz Głównego Miasta. Najstarsze fragmenty ratusza pochodzą z lat 1327-1336. Ciekawostka: na ratuszu nad portalem znajduje się niepoprawny heraldycznie herb miasta. Jeden z lwów, trzymających tarczę herbową ma odwróconą głowę w stronę Złotej Bramy, według legendy lew ten zwrócił wzrok w kierunku przyjazdu króla w oczekiwaniu na jego majestat i opiekę.

Obrazek

Ulica Mariacka. Kto nie był? ;-) Jedna z najstarszych, rozpoczyna się przy Bazylice Mariackiej i biegnie ku Motławie i zamykającej ją Bramie Mariackiej.

Obrazek

Jesteśmy na tzw Ołowiance, z tej wyspy możemy obserwować niecodzienny widok na Stare Miasto: tutaj Bazylika Mariacka wraz z Bramą Zieloną /po lewej/.

Obrazek

Obecnie w tym miejscu trwa intensywna budowa. Biurowce? Apartamentowce? Szczerze powiem, nie wiem, ale lokalizacja jest świetna!

Obrazek

Udając się na jedną z moich ulubionych tras: "Wokół Wyspy Sobieszewskiej" nie sposób pominąć ¦luzy w Przegalinie, która umożliwiająca żeglugę śródlądową między Martwą Wisłą i Przekopem Wisły.

Obrazek

Razu pewnego wymyśliłem, że pojadę rowerem z Gdańska pod granicę z Rosją;-) Tak też zrobiłem. Przed Krynicą Morską znalazłem stary słupek graniczny Wolnego Miasta Gdańska /Freie Stadt Danzig/.

Obrazek

W drodze do granicy nawiedziłem Krynicę Morską, tutejsza latarnia morska została wybudowana w 1951r i ma 26,5m wysokości...komu w drogę...

Obrazek

...potem była mieścina Piaski, potem kilka kilometrów leśnego duktu i jest! Granica z Rosją, ok 100km od Gdańska ;-)

Obrazek

Na pobliskiej plaży również stosowna tabliczka, po prawej na wydmie też stosowna budka :->

Obrazek

Wracając zahaczyłem o kościołek w Stegnie z lat 1681-83 o konstrukcji szachulcowej. Na wieży znajduje się gałka z chorągiewką wietrzną, na której widnieje data 1683.

Obrazek

Jadąc na Wyspę Sobieszewską, przed mostem pontonowym z prawej strony mijamy tzw hałdę fosfogipsów...

Obrazek

Składowisko to formalnie funkcjonuje od 1972 roku. Znajduje się tutaj około 16 mln ton odpadów poprodukcyjnych. Hałda została zamknięta w 2009r, obecnie ma wysokość ok 50m i zarasta roślinnością.

Obrazek

Szybki transfer na Żuławy, które dość intensywnie eksploruję z uwagi na mnogość kościołów gotyckich. Jesteśmy w Cedrach Wielkich, tutejszy kościół budowano z XIV, przebudowano z XVIIw. Drewniana wieża pochodzi z XVIIIw.

Obrazek

Na Żuławach, w wielu miejscach można natknąc się na domy podcieniowe, wzorcowy znajduje się we wsi Trutnowy. Wybudowany w 1720r., wsparty jest na ośmiu słupach, z dekoracyjnymi mieczami tworzącymi rodzaj arkad. Piętro i dwa szczyty mają konstrukcję szkieletową o szczególnym ozdobnym układzie belek. Zachował się pierwotny układ wnętrza z wielką sienią i piętrową galerią oraz liczne barokowe detale wyposażenia wnętrza. Całość można zwiedzić.

Obrazek

Obok domu podcieniowego znajduje się gotycki kościół parafialny pod wezwaniem ¦w. Apostołów Piotra i Pawła z 1334 r.

Obrazek

Wocławy. Tu natkniemy się na ruiny gotyckiego kościoła poewangelickiego wzmiankowanego w 1384r. W 1729r w znacznej części zniszczony przez pożar, ostatecznego zniszczenia dokonała II Wojna ¦wiatowa.

Obrazek

Teraz szybki transfer na Kaszuby i rundka po pałacykach. Pałac w Leźnie, budowany w latach 1720-22 przez Jana Jerzego Przebendowskiego. Potem wielokrotnie niszczony i odbudowywany/przebudowywany. Obecnie jest własnością Uniwersytetu Gdańskiego.

Obrazek

W drodze z Redy do Pucka warto zajrzeć do pałacu Belov w Sławutówku, rezydencja z XIXw z zachowanym młynem i budynkami gospodarczymi. Dziś mozna tam smacznie zjeść i zanocować w oldscholowym klimacie.

Obrazek

Przed Puckiem mamy Rzucewo, gdzie położony jest pałac w stylu neogotyckim z 1840 r. wybudowany przez rodzinę von Belowów. Obecnie ekskluzywny hotel. Budynek leży nad samą zatoką, wzdłuż której, klifami można dotrzeć do Pucka...

Obrazek

...bo przecież cały czas pomykamy na rowerze... :-D

Obrazek

Molo w Pucku z charakterystycznym dyskiem /całkiem sympatyczna restauracja - "piwko i rybka"/ ;-)

Obrazek

Nieco na zachód, jeżdżąc po Puszczy Darżlubskiej, warto zatrzymać się w Mechowie, nie tylko dla Grot Mechowskich, ale też dla ryglowego kościoła z 1742r.

Obrazek

A tak jeszcze kilka lat temu wyglądał pałac w Rekowie Górnym z XIXw, obecnie hotel.

Obrazek

A teraz pętla wokół Tczewa. W samym Tczewie jest ciekawy wiatrak typu holenderskiego z 1860r, posiada rzadko spotykane, pięcioramienne skrzydło i obrotową głowicę. Obecnie własność prywatna.

Obrazek

Jedziemy w kierunku Pelplina, po drodze we wsi Rajkowy warto przyjrzeć się gotyckiemu kościółowi, zbudowanemu w XIV wieku, Budowlę przebudowano w XVII wieku, obecną formę uzyskał w 1721r.

Obrazek

Pelplin...Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jedna z największych świątyń gotyku ceglanego w Polsce (swego czasu druga w Polsce po kościele mariackim w Gdańsku).

Obrazek

W drodze powrotnej do Tczewa w Wielkim Garcu odkryłem Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, który jest o tyle ciekawy, ze jego wieża pełniła rolę obronną. Kościół wzniesiony został na początku XIVw, następnie rozbudowany w końcu XVw lub na początku XVI.

Obrazek

Na terenach Żuław jest cała masa nagrobków dawnych mieszkańców, między innymi Mennonitów. Jedną są bardziej zadbane, inne mniej, ten w wysokiej trawie spotkałem w Międzyłężu.

Obrazek

Zbliżamy się do ponownie do Tczewa, to tereny rozlewiskowe Wisły.

Obrazek

Jesteśmy przy śluzie w Rybakach wybudowanej w latach 1888 - 1896.

Obrazek

Most Tczewski /Lisewski/, zbudowany w latach 1851-1857r, był on wówczas najdłuższym mostem w Europie. Jego długość - 1052m.

Obrazek

Wracając z Tczewa do Gdańska, w kilku wsiach natkniemy się na bardzo ładne gotyckie kościółki. Koźliny, tutejszy kościół został zbudowany około połowy XIV wieku w stylu gotyckim. Na przełomie XV i XVI wieku został przebudowany. Wieża, w konstrukcji szachulcowej, została wzniesiona w latach 1684-1686.

Obrazek

Krzywe Koło. Ten kościół został wybudowany w XIV w., przebudowany w latach 1685-1686. Wieża została dobudowana w 1747 lub 1748 r. W kościele zachowało się niemal kompletne wyposażenie z XVIII w.

Obrazek

I na koniec mój ulubieniec, kościół pw. Wniebowzięcia NMP z XIVw we Wróblewie, pięknie ulokowany, tuż nad brzegiem Motławy...o nim i o innych ciekawych miejscówkach w kolejnych częściach :-) Dzięki.

Obrazek
For God Your Soul... For Me Your Flesh

Dark Side of N.P.M.

Awatar użytkownika
rajli

Post autor: rajli » 2013-07-14, 21:43

To zdjęcie na rowerku nad morzem... tam chcę być :-D

Awatar użytkownika
Lidka K.
Kontakt:

Post autor: Lidka K. » 2013-07-15, 08:41

Satan pisze:o nim i o innych ciekawych miejscówkach w kolejnych częściach Dzięki.
ależ miałeś pracowity weekend, ja juz czekam na cd :-) a schody na Mariackej, ech... jak fajnie tam smakowały lody...
jest we mnie wiary okruszek....

Awatar użytkownika
Marco

Post autor: Marco » 2013-07-15, 09:49

Satan pisze: będąc z w okolicy dworca PKP/PKS warto pofatygować się na Górę Gradow
to ta sama Góra na którą nas pognałeś podczas któryś tam z rzędu Kolosów??

A gdzie klasyka w postaci Żurawia Gdańskiego?? Zajumali czy dalej stoi? O "Sołdku" przez grzeczność nie wspomnę ;-)
...only way to cure stupidity is death...

Awatar użytkownika
Lidka K.
Kontakt:

Post autor: Lidka K. » 2013-07-15, 11:58

mi brakuje Westerplatte :-) i sopockiego molo
jest we mnie wiary okruszek....

Awatar użytkownika
Taja

Post autor: Taja » 2013-07-15, 12:10

Fokarium jest bomba, ale najlepiej zwiedzać je we wrześniu i później, wtedy są mniejsze tłumy :-) (3 lata tam pracowałam, super wspominam te czasy!).

Dużo architektonicznych perełek w twoich okolicach Satanie :-D
"podróżowanie - nawlekanie koralików geografii na nitkę życia" A. Stasiuk

Awatar użytkownika
Vlado

Post autor: Vlado » 2013-07-15, 18:07

No w końcu, ze dwa lata kazałeś czekać :mrgreen:

Awatar użytkownika
tomasz7
Kontakt:

Post autor: tomasz7 » 2013-07-15, 18:42

Ładna reklama swojego regionu;) Mnie byś skusił na 100% choć rok temu tam byłem,piwo piłem i się byczyłem :mrgreen:
Stworzony by biec
W pogodni za swoim dniem...

mazeno

Post autor: mazeno » 2013-07-16, 03:09

bylo, nie ma.
Ostatnio zmieniony 2013-11-03, 15:57 przez mazeno, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Taja

Post autor: Taja » 2013-07-16, 13:43

O, nad sklepienie wlazłeś, ta fota wygląda jakby to był wulkan, fajna sprawa :-) Raz też mi się zdarzyło być nad sklepieniem - to było nietypowe zwiedzanie kościoła w ramach lekcji historii sztuki :-) A Tobie jak udało się tam wejść?

mazeno

Post autor: mazeno » 2013-07-16, 14:08

bylo, nie ma.

Awatar użytkownika
Taja

Post autor: Taja » 2013-07-16, 14:44

Łoo, niezłe te zakamarki :mrgreen: Będę pamiętać o tym, jak odwiedzę te okolice :-)

mazeno

Post autor: mazeno » 2013-07-16, 15:06

bylo, nie ma.

Awatar użytkownika
sparkus

Post autor: sparkus » 2013-07-16, 19:17

mazeno pisze:gdyby stopic cala wieze w plyte o rozmiarach podstawy jej nog (kwadrat 125x125m), plyta mialaby grubosc... no wlasnie: jaka?
mazeno pisze:odpowiedz brzmi: ok. 6 centymetrow. slownie szesc.
Mazeno, ale poczarowałeś z tą zagadką. :-?
Już tak na oko biorąc nie za bardzo mi się zgadzała podana przez Ciebie grubość, więc policzyłem i wyszło mi, że ta płyta musi mieć grubość nie mniej niż 8 cm - słownie osiem centymetrów.
W górach jest niewiele, ale jest to co najlepsze.

mazeno

Post autor: mazeno » 2013-07-16, 20:28

bylo, nie ma.
Ostatnio zmieniony 2013-11-03, 15:58 przez mazeno, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ