Kartusz

Moderatorzy: Madziul, Marcin K-G, sebastian.f

Awatar użytkownika
Tommy

Kartusz

Post autor: Tommy » 2012-12-25, 14:17

W ostatni weekend zaszyłem się w lesie. Nocleg miałem zapodać sobie pod namiotem, ale trafiłem na taką wypasioną ambonkę, że musiałem ją zaliczyć. Mrozu było pewnie kole -10 stopni. Rano miałem problem z gazem, mimo że trzymałem go przez noc w śpiworze. I tu pytanko: możecie polecić coś dobrego na zimowe biwaki ? Domyślam się, że pewnie są jakieś specjalne mieszanki przy których nie trzeba kartusza rozcierać co 5 minut :mrgreen:
Dla dobrego samopoczucia niezbędne są człowiekowi - nadzieja i złudzenia
Czesław Banach

Awatar użytkownika
menel

Post autor: menel » 2012-12-25, 14:40

Tommy,zimą kimam z kartuszem w śpiworze i nie przypominam sobie problemów z butlą.Używam tego co dostępne w sklepie czyli Primus, Otimus i w promocji naturalnie 2=3 tudzieź inne ciekawsze propozycje.
ПУНКС НОТ ДЭД !

Awatar użytkownika
Tommy

Post autor: Tommy » 2012-12-26, 10:46

no to za wiele się nie dowiedziałem :mrgreen:
Czesław Banach

Awatar użytkownika
Ronc

Post autor: Ronc » 2012-12-26, 11:30

Tommy pisze:no to za wiele się nie dowiedziałem :mrgreen:
Tommy, gdyż nie ma co wiele pisać :-)

Używaj sobie Primusa 4 Seasons. On zimą daje radę tak samo jak latem. Ma chyba najlepszą mieszankę.

Podczas zmian wysokości, ciśnienie w każdym kartuszu spadnie (skurczy się gaz), więc patrz zawsze na skład.

Awatar użytkownika
lukson

Post autor: lukson » 2012-12-26, 12:09

*Jeszcze sprawa temp. wrzenia:
propan do -42
izobutan do -12
butan -0,5
Poniżej -12st C, do dyspozycji będzie tylko propan, którego bywa zwykle 20 - 30% w mieszance.
*Ciśnienie też ma swój wpływ.
*No i podczas palenia ognia, gaz w butli z postaci płynnej przechodzi w gaz, do czego potrzebuje dostarczenia ciepła z zewnątrz. Jeśli się go nie dostarcza, lub na wstępie butla nie będzie wystarczająco ciepła, to podczas palenia ognia butla może się zbyt mocno schłodzić. Pierw przestanie odparowywać butan i będą zużywane składniki będące w mniejszości, czyli propan i izobutan.

Może jednak miałeś butlę niewystarczająco zagrzaną, albo już kiedyś wypaliłeś na mrozach większość propanu i izobutanu.

Poza tym (to już lepiej niech menello się wypowie) ale chyba lepiej gotować mniej wody ale krócej, partiami. Metalowe osłony p/wietrzne ustawione ciasno chyba też poprawiają temp butli zatrzymując ciepło przy garnku i butli.

Za forum.outdoor.org.pl:
propan ma duże ciśnienie i mniejszą kaloryczność. w 90% przypadkach użytkowania jest gorszy, a kartusze muszą być bardziej pancerne, czyli produkt skazany na niszowość.
frakcjonowanie i przemiany adiabatyczne węglowodorów w kartuszu sa nieco bardziej skomplikowane niż takie proste kalkulacje.
faktem jest, że im dłużej się gotuje i im mniej gazu w kartuszu tym mniejsze ciśnienie.
najszybciej parują lotne węglowodory, przez co zostaje coraz cięższa frakcja, ktora ma po prostu nizsze ciścienie parcjalne. nie spotkałem się, jednak z sytuacją, żeby gaz przestał całkowicie lecieć.
drugi czynnikiem przechodzenie cieczy w gaz do którego potrzebna jest energia. jeżeli jej nie dostarczymy to kartusz sie ochładza, co skutkuje niższą temperaturą nawet o kilkanaście stopni w porównaniu do otoczenia z otoczeniem.

rozwiązania nieingerujące w mieszankę są dwa, większa średnica dyszy w palniku lub podgrzewanie kartusza.

co do samych mieszanek czeski Var ma dwa rodzaje mieszanek 20:80 i 30:70.
poza tym często izobutan i butan są wspólnie określana mianem butanu. jest to prawidłowe, gdyż "zwykły butan" nazywa się n-butanem.

oczywiście najlepiej dostosowane sezonowo są mieszanki na LPG

Awatar użytkownika
Tommy

Post autor: Tommy » 2012-12-26, 14:05

podziękował, wykład luksona wydaje mi się szczególnie cenny
Czesław Banach

ODPOWIEDZ