Skarpety

Moderatorzy: Madziul, Marcin K-G, sebastian.f

Awatar użytkownika
jacekaga

Post autor: jacekaga » 2012-06-05, 16:35

Przynajmniej w moim przypadku niekoniecznie. Zaznaczam jednak, że każdy ma swoje specyficzne normy potliwości/komfortu cieplnego i tak dalej.

Awatar użytkownika
Ronc

Post autor: Ronc » 2012-06-05, 19:34

Awatar użytkownika
Vlado

Re: Skarpety

Post autor: Vlado » 2012-08-12, 17:18

mareczek87 pisze:Ja mam pytanie natury czysto technicznej. Jak ze skarpetkami w górskie wędrówki, grube, chude, kolorowe :P
Chodzi mi o to, że jak byłem w Tatrach latem to widziałem osoby które chodziły w grubych wełnianych skarpetach. To daje jakieś plusy przecież stopa się wtedy 100 razy mocniej poci niż w cienkich.
Jakoś tak mi wpadł temat w oko :mrgreen:
Gruba skarpeta daje Ci dodatkową warstwę amortyzacyjną i stopa się w nich dużo mniej męczy niż w cieńkich. Zauważ że wszystkie nowoczesne techniczne skarpety mają różną grubość w zależności od miejsca.

Awatar użytkownika
Jarek

Post autor: Jarek » 2012-08-14, 09:33

Ciekawa oferta skarpetkowa :-D http://8a.pl/skarpety-za-darmo
Ronc pisze:Tylko wełna i tylko Smartwoole: http://www.strefagor.pl/s..._smartwool.html
O tak wełna jest najlepsza :-)
"Góry dają człowiekowi, poprzez zdobywanie wzniesień nieograniczony kontakt z przyrodą – poczucie wewnętrznego wyzwolenia, oczyszczenia, niezależności"...

Awatar użytkownika
zając

Post autor: zając » 2012-08-14, 11:25

Jarek pisze:O tak wełna jest najlepsza
A nie przeciera się za szybko? Koleżanka ostatnio narzekała że po paru użyciach już w palcach cienko.
Ja póki co używam "sztucznych" skarpetek, ale na fali zachwytu dla naturalnych koszulek, może się skuszę na skarpetki też..
zając jak to zając lubi kicać ;)

Awatar użytkownika
Jarek

Post autor: Jarek » 2012-08-14, 11:56

zając pisze: A nie przeciera się za szybko? Koleżanka ostatnio narzekała że po paru użyciach już w palcach cienko.
Drogi Zajączku :-) mam kilka par wełnianych skarpet,mam i Smartwoole,Brubeck-i,oraz jakieś z Austri,kupione na wyprzedaży,żadne z nich jeszcze sie nie przetarły,Brubeck-i troche się'' zkulkowały'',Smarty,są najmocniejsze jak na razie nic sie z nimi nie dzieje,myślę że gruba skarpetka welniana w bucie w którym wewnątrz jest skóra ;jest po prostu w środku bardzo gładko i może dlatego nie przecierają się skarpetki. :-)
"Góry dają człowiekowi, poprzez zdobywanie wzniesień nieograniczony kontakt z przyrodą – poczucie wewnętrznego wyzwolenia, oczyszczenia, niezależności"...

Awatar użytkownika
zając

Post autor: zając » 2012-08-14, 13:04

Drogi Jarku, dobrze że zwróciłeś uwagę na wyściółkę buta. Koleżanka (której skarpetki przecierają się na palcach) ma buty z membraną. Ja niestety też. Na pewno przy wyściółce skórzanej tarcie jest mniejsze, choć to nie przesądza sprawy. Zainteresowałam się w każdym razie i być może coś wełnianego nabędę na stopy jeśli jakaś okazja się nadarzy.

Awatar użytkownika
Jarek

Post autor: Jarek » 2012-08-14, 19:09

But z membraną i wyściółką syntetyczną jest z reguły szorstki,i może to wpływać na szybciejsze wytarcie skarpety,napewno zależy też to od grubości skarpetki,wykonania etc.
Poza tym syntetyczna skarpetka i but z membraną generuje dośc specyficzny zapaszek :mrgreen: a wełna z natury bakteriobójcza pochłaniająca wilgoć dobrze oddycha,i taki problem jest znikomy wręcz niewyczuwalny,mówię o sobie i żonie,choć każdy wie jak się poci i różnie to bywa :-D
Generalnie ,wełna jest wielce OK i latem i zimą,także gorąco polecam Zajączku sobie sprawić taki prezencik :-D a że mieszkasz w Katowicach to wybór sklepów Masz baaardzo szeroki :-D

MrPiotras

Jaki skarpetki nosić ?

Post autor: MrPiotras » 2012-08-23, 20:56

Może tutaj się dołączę od razu ;)

Zakupiłem skarpety w InterSport - takie dość grubę, bawełniane i też skarpetki Hi Tech są one bardziej cieńsze.
Wrzucam link do obrazka jak skarpetki wyglądają ;)
http://img576.imageshack.us/img576/1384/picture1qws.jpg

I tutaj pytanie do was. Jak je nosić, każdą parę założyć od razu na stopę czy najpierw założyć jakaś cieńszą parę skarpet i potem tą drugą grubą ?? Czy może te z Hi Mountain dać pod skarpetę tą grubą ? Jak się je właściwie nosi ?

Cena:
Z InterSportu (grube, bawełniane) - dwie pary za 35zł
Z HiMountaint - jedna para 25zł.

Wyjeżdżam jutro w nocy w Tatry, w związku z tym chciałbym jak najszybszą odpowiedź dostać. Oczywiście z góry dziękuję za każdą odpowiedź/pomoc.

Awatar użytkownika
Lidka K.
Kontakt:

Post autor: Lidka K. » 2012-08-24, 05:18

ja tam noszę pojedynczo, ale są różne szkoły, musisz sam wypróbować
jest we mnie wiary okruszek....

Awatar użytkownika
Vlado

Post autor: Vlado » 2012-08-24, 09:32

Skarpety na cebulkę to raczej tylko na srogą zimę ;-)
Wszystko zależy od tego jakie masz buty, obawiam się że te grubsze bawełniane skarpetki będziesz miał wiecznie wilgotne i Twoje stopy mocno na tym ucierpią.

MrPiotras

Post autor: MrPiotras » 2012-08-24, 13:52

Dzięki wszystkim za odpowiedź ;)
Buciki mam takie - http://www.olimpiasport.pl/sklep/produk ... 1.pl.0.htm

Awatar użytkownika
Bob

Post autor: Bob » 2012-08-25, 19:48

MrPiotras pisze:takie dość grubę, bawełniane i też skarpetki Hi Tech są one bardziej cieńsze.
Chcialbym powrocic do tego arcyciekawego tematu: jak nosic skarpety? I jakie? Ostatnio dosc mocno pokiereszowalem sobie stopy w Alpach. Niby sprzet mialem najlepszy, a jednak pare odciskow sie porobilo, ktore psuly mily efekt delektowania sie szczytami. Ja nosze tylko jedna pare (latem) dobrych welnianych skarpet, ale moze sa inne szkoly?

Awatar użytkownika
sparkus

Post autor: sparkus » 2012-08-25, 20:18

[/quote]
Bob pisze:Chcialbym powrocic do tego arcyciekawego tematu: jak nosic skarpety?
Jak nosić skarpety?, obawiam się, że tu już nic nowego się nie wymyśli i sposób jest tylko jeden. Chyba, że są to dwie skarpety na jednej nodze. Czasami tak robię, gdy mam większy rozmiar buta i trzeba go jakoś wypełnić. Nie lubię, gdy but nie trzyma nogi solidnie. Dokładam cieńszą, przeważnie bawełnianą, zawsze na wierzch, nigdy takiej nie zakładam na gołą stopę z uwagi, że chłonie wilgoć, a to pogarsza komfort chodzenia i może być przyczyną odparzeń.
Bob pisze: I jakie?
W okresie letnim tylko z włókien syntetycznych o dobrych własnościach "oddychających". Musi łatwo i szybko odprowadzać produkt wysiłku stopy na zewnątrz. Sprawdza się produkt z coolmaxu lub dobry produkt z włókien poliestrowych z dodatkiem np. lnianych. Jest sucho, przyjemnie i nie za gorąco w stopy.
Bob pisze:Ja nosze tylko jedna pare (latem) dobrych welnianych skarpet, ale moze sa inne szkoly?
To dobra, stara szkoła. Kiedyś się sprawdzała przez cały rok, ale w dzisiejszych czasach jedynie zimową porą wchodzę w takie skarpety i rzeczywiście nic nie zastąpi tego komfortu, nawet podczas tęgich mrozów. Zbliżone własności mają skarpety z włókna primaloft. Produkuje takie hiszpańska f-ma Mund. Warte są swojej dość wysokiej ceny.
Natomiast wełna na lato jest za ciepła i przegrzana stopa traci swoją sprawność. Zaczyna parzyć przy każdym kroku, a to już średnia przyjemność. :-/
W górach jest niewiele, ale jest to co najlepsze.

Awatar użytkownika
zając

Post autor: zając » 2012-08-25, 21:05

Moim stopom w letnie dni najbardziej odpowiadają skarpetki o składzie jak niżej:
Prolen ® SILTEX 70%, bawełna 7%, Poliamid 19%, LYCRA 4%
Trafiłam na nie przypadkowo ale jak do tej pory nie znalazłam nic lepszego (nawet skarpetki z coolmaxem sprawdziły się nieco gorzej). Nie próbowałam jeszcze wełny merynosowej na skarpetkach, bo to droga zabawa ;)
Od czasu gdy zakupiłam porządne obuwie, nie używam systemu podwójnych skarpetek (wcześniej próbowałam ale nie kończyło się to dobrze - nie wiem czy z winy skarpet, czy butów).

ODPOWIEDZ