Spiwor na zimę

Moderatorzy: Madziul, Marcin K-G, sebastian.f

Awatar użytkownika
menel

Post autor: menel » 2017-12-21, 09:04

dave pisze:Teraz tylko czas na odpowiednio silne mrozy. ;-)
Spoczko, w tej kwestii mam wprawę. :mrgreen: Na użycie kurtki Torre II czekałem bagatela.. trzy lata. Przez ten czas wisiała grzecznie na wieszaku z metkami.
Arni pisze:W te 900cui to nie ma co wierzyć, musiał by być sztucznie podrasowany, ale to i tak do pierwszego użycia/spocenia/wyprania. Lepiej by miał pewne 850, bo tyle nasze gęgoty są w stanie wyprodukować
Również nie daję wiary w 900 cui. Przyjmuję natomiast, że to czysta polska gąska. Ok. 34 cm loft, mierząc w stopach - ok. 36 cm.
przemo89 pisze:Gruby puszek ;) 1030 g ale 900cui to ładny sprzęt. Nie wiem co masz w planach z takim śpiworem robić ale szacun :p Chociaż kwota nawet i po rabacie i tak powala ;)
przemo89, uważam, że to normalna cena, nie ma szału. 2190 zyla - tyle dałem radę "wycisnąć". Wyjściowa cena- ta to jest nadmuchana jak mój worek wyjęty z szafy. U "Robertsa" za tej klasy worek musiałbym wypierdzieć ok. 3,5 gnoi przy założeniu, że obicie miałbym w opcji Pertex Quantium. I co jeszcze istotne, "Pajączek" waży 1516 g. Decydując się na taki zakup w opcję wchodził tylko polski producent. Czy to będzie trafiony zakup, czas pokaże.

ps.271 :mrgreen:

Arni, jestem po gawędzie z Pajakiem. Puch użyty do tego śpiwora pochodzi z Polski z firmy Animex, puch z gęsi matkowych nie ubojowych! Stąd wysoki współczynnik cuin, przyjmuję, że to 850. Nie jest to żaden hydrofobowy wynalazek, oparty na marketingowym bełkocie tylko polska biała gąska.

ps.311

Marco, obecnie firma Pajak nie szyje już dla niemieckiego Yetiworld/linia śpiworów passion i kombinezony/, przenieśli produkcję do Azji. Pajak obecnie szyje dla brytyjskiego Crux-a.
ПУНКС НОТ ДЭД !

Arni

Post autor: Arni » 2017-12-21, 21:42

menel pisze:Również nie daję wiary w 900 cui. Przyjmuję natomiast, że to czysta polska gąska. Ok. 34 cm loft, mierząc w stopach - ok. 36 cm.
Nieźle, mało zagęszczony, ciekawe jak w praktyce, czy nie będzie się przesuwał od wiercenia. Mój przy tej samej ilości wsadu ma dopiero 24cm na klacie.
Kiedy zamawiamy bilety do Archangielska? Ponoć najbliższa zima to tam się przeniosła :-P
menel pisze:Arni, jestem po gawędzie z Pajakiem. Puch użyty do tego śpiwora pochodzi z Polski z firmy Animex, puch z gęsi matkowych nie ubojowych! Stąd wysoki współczynnik cuin, przyjmuję, że to 850. Nie jest to żaden hydrofobowy wynalazek, oparty na marketingowym bełkocie tylko polska biała gąska.
Aaa, i chwała im za to, tylko po kiego pisać 900? Ach ten marketing

Awatar użytkownika
dave

Post autor: dave » 2018-10-06, 08:16

menel pisze:dave, worki Yeti : obecna Gawra a dawny GT i Iceberg to worki szerokie w ramionach. Posiadam te śpiwory. GT 1100 Winter a obecnie Gawra ma w ramionach 85-86 cm szerokości, Iceberg jest trochę szerszy!
Menel, myślę że czas wrócić do tematu. :lol: Zastanawiam się nad Norą Gold, na puchu 860. Ten model to rozwinięcie starego GT 900 i ze dwa pytania bym jeszcze miał. Miałeś może do czynienia z kapturem w tym śpiworze? Kaptury Cumulusa uwierają mnie po mocnym zaciągnięciu i w zimówce chciałbym tego uniknąć. Oczywiście innych użytkowników tych modeli również prosiłbym o uwagi. :-)

Kontaktowałem się z nimi odnośnie rozmiarówki i odpisali mi, że raczej powinienem wziąć śpiwór na 195 cm wzrostu.
Turysta bez raków i czekana, ale za to z siekierą.
https://sznycelgorski.blogspot.com/

Awatar użytkownika
menel

Post autor: menel » 2018-10-06, 19:44

dave pisze:Menel, myślę że czas wrócić do tematu
Tiaaa..
dave pisze:Miałeś może do czynienia z kapturem w tym śpiworze?
Raczej tak. Jako, że całe życie kimam w Yeti'm, więc mam doświadczenie z kapturem w:

- Yeti GT 600 starszy i nowy model
- Yeti GT 400 +100 dosypka
- Yeti GT 1100 Winter

Generalnie nie mam żadnych przykrych uwag do kaptura w tych workach. Stary model GT 600 kupiłem w 2006 roku miał trochę wiadrowaty kaptur, w nowej serii poprawili i uważam, że jest cacunio. Jest jedno ale... w danych Yeti seria GT szerokość w ramionach była o ile dobrze pamiętam 84 cm. Teraz jako Aura zapodaje dla rozm. 180 cm 79-83, czyli o 1 cm mniej. Jutro zmierzę.

Red, zmierz proszę rozmiar GT 600 stronę zewn.-wewn., ramiona.
ПУНКС НОТ ДЭД !

Awatar użytkownika
Michun

Post autor: Michun » 2018-10-06, 20:08

Moje zdanie jest następujące: posiadane śpiwory powinny stanowić sensowną "drabinkę" co do swoich własności. Moja "drabinka", którą uważam za sensowną, to w tej chwili:
-150 gram puchu czyli lato, schronisko, wiata, baza namiotowa :-) ;
-300 g czyli do około 3-6 stopni - wiosna-jesień;
-600g czyli do około -6-10 stopni, łagodna zima, albo listopad albo marzec, ale ze 150-ką jako wkładką - do -kilkunastu;
-1200g czyli wszystko co poniżej tego do -25-28 stopni.
Dla 900setki u mnie miejsca ja tu nie widzę.
"I don't hate people, I just feel better when they aren't around"
Ch. Bukowski
"Na nazwy i na znaki sram i w Polsce z tym nie jestem sam"J.Kleyff

Awatar użytkownika
dave

Post autor: dave » 2018-10-07, 08:00

menel pisze: Generalnie nie mam żadnych przykrych uwag do kaptura w tych workach. Stary model GT 600 kupiłem w 2006 roku miał trochę wiadrowaty kaptur, w nowej serii poprawili i uważam, że jest cacunio. Jest jedno ale... w danych Yeti seria GT szerokość w ramionach była o ile dobrze pamiętam 84 cm. Teraz jako Aura zapodaje dla rozm. 180 cm 79-83, czyli o 1 cm mniej. Jutro zmierzę.
Z podziękowaniem. Mógłbyś przy okazji zmierzyć go na długość? Coś odnoszę wrażenie, że w tej tabeli na stronie są banialuki.

Mój Cumulus ma 80cm w ramionach i 55 w nogach. O ile w ramionach jak dla mnie spoko, to w nogach wolałbym trochę więcej miejsca, bo straszliwie się wiercę podczas snu.
Michun pisze:Moje zdanie jest następujące: posiadane śpiwory powinny stanowić sensowną "drabinkę" co do swoich własności. Moja "drabinka", którą uważam za sensowną, to w tej chwili:
-150 gram puchu czyli lato, schronisko, wiata, baza namiotowa :-) ;
-300 g czyli do około 3-6 stopni - wiosna-jesień;
-600g czyli do około -6-10 stopni, łagodna zima, albo listopad albo marzec, ale ze 150-ką jako wkładką - do -kilkunastu;
-1200g czyli wszystko co poniżej tego do -25-28 stopni.
Dla 900setki u mnie miejsca ja tu nie widzę.
Michun, ale to przecież 860-tka. Tam jest 950g tego puchu, termiczny odpowiednik ok. 1100g standardowej 700-tki. Gawra, Iceberg mają krótki zamek, ja osobiście chciałbym z długim. Igloo jak dla mnie za drogi, za ciężki i chyba za ciepły. Zostaje ten. Z jakimś sensownym rabatem cenowo też będzie dla mnie do przełknięcia.

Awatar użytkownika
Michun

Post autor: Michun » 2018-10-07, 10:50

Ależ ok, przecież jak jest fajny śpiwór, to miejsce się znajdzie ;-)
Tyle, że śpiwór na poniżej -20 stopni przy obecnych zimach użyje się 1-2 razy w roku, przynajmniej ja tak miałem ostatnimi laty. Znacznie częściej jest w użyciu Yeti GT 600.
dave pisze:Tam jest 950g tego puchu, termiczny odpowiednik ok. 1100g standardowej 700-tki.
ale o tym to się w ogóle nie wypowiadam, to menel jest maniakiem sprzętowym :mrgreen: i ciągle coś zmienia na lepsze. Mi wystarcza to, co mam w tej chwili. Jak się zniszczy, to będę kombinował co dalej.
Może jeszcze innymi słowy napiszę: wg mnie śpiwór na -21 komfort to trochę za dużo, jak na większość zimowych wypadów, z kolei na rzadziej ostatnio spotykane u nas temperatury ale wciąż możliwe (pamiętam, jak "polowaliśmy" z Redziem na -23, żeby było w nocy pod Babią!) to ciut za mało.
Ch. Bukowski

Awatar użytkownika
menel

Post autor: menel » 2018-10-07, 13:21

dave pisze:Mój Cumulus ma 80cm w ramionach i 55 w nogach.
Ok, tylko podajesz wymiary zewnętrzne, czy wewnętrzne?
dave pisze:Mógłbyś przy okazji zmierzyć go na długość? Coś odnoszę wrażenie, że w tej tabeli na stronie są banialuki.
dave, na stronie Aury są pomylone wartości. Tam gdzie wymiar w ramionach widnieją dane z wymiaru w nogach. Rozmawiałem z Aurą o tym.
Michun pisze:Znacznie częściej jest w użyciu Yeti GT 600.
Tak, tylko GT 600 nie jest śpiworem na zimę. Dla mnie do -5 stopni ten worek w odpowiednich pieniądzach jest optymalny i do tej wartości nigdy w nim nie zmarzłem.
ПУНКС НОТ ДЭД !

Awatar użytkownika
Michun

Post autor: Michun » 2018-10-07, 13:35

menel pisze:Red, zmierz proszę rozmiar GT 600 stronę zewn.-wewn., ramiona.
Ponieważ Redzio rzadziej zagląda, ja zmierzyłem: tak około 80-82 cm.
menel pisze:nie jest śpiworem na zimę.
Może się niejasno wyraziłem, chodzi mi o to, żeby dopasować zabierany śpiwór do spodziewanych warunków.
Ch. Bukowski

Awatar użytkownika
menel

Post autor: menel » 2018-10-07, 14:12

dave pisze:Mógłbyś przy okazji zmierzyć go na długość?
Zmierzyłem Yeti GT 400 + 100 gramów dosypki - na wzrost 180 cm. GT 600 nie posiadam gdyż ponieważ poszli w dobre ręce. I jest tak/dane orientacyjne :

- długość wewnątrz ok. 197 cm*
- długość zewnętrzna ok. 201 cm*
- szerokość w ramionach wewnątrz 0k. 75 cm*
- szerokość ramiona zewnątrz ok. 83 cm*

* mierzący dany worek dopuszcza błąd w pomiarach, nie należy traktować pomiaru z dokładnością zegarmistrza. :mrgreen:
ПУНКС НОТ ДЭД !

Awatar użytkownika
dave

Post autor: dave » 2018-10-07, 17:35

Michun pisze: Może jeszcze innymi słowy napiszę: wg mnie śpiwór na -21 komfort to trochę za dużo, jak na większość zimowych wypadów, z kolei na rzadziej ostatnio spotykane u nas temperatury ale wciąż możliwe (pamiętam, jak "polowaliśmy" z Redziem na -23, żeby było w nocy pod Babią!) to ciut za mało.
Luzik. Coś i tak kupić muszę. Wolę mieć śpiwór z pewnym zapasem termiki w razie "W". Będzie dobry to się go zostawi, jak mi nie podejdzie, to wyląduje na allegro i już. :-)
menel pisze:
Ok, tylko podajesz wymiary zewnętrzne, czy wewnętrzne?
Podaję dane producenta. :mrgreen: Pomierzyłem go właśnie i wyszło mi tak, model MT 500 :

- długość wewnątrz ok. 201 cm*
- długość zewnętrzna ok. 207 cm*
- szerokość w ramionach wewnątrz ok. 69 cm*
- szerokość ramiona zewnątrz ok. 77 cm*

*analogicznie jak u Ciebie. ;-)

Z tych pomiarów wychodzi mi, że w moim przypadku jedynym słusznym rozmiarem jest... 195 cm.

Awatar użytkownika
menel

Post autor: menel » 2018-10-07, 17:41

dave pisze:Wolę mieć śpiwór z pewnym zapasem termiki w razie "W"
Też tak uważam. "Deko" więcej ciepła podczas przechadzek zimowych zawsze się przyda. Prochu nie odkryję twierdząc, że termika śpiwora to jedno, a stan psycho-fizyczny "pacjenta" kładący się spać w worek rzeczony to inna również bardzo ważna sprawa.
ПУНКС НОТ ДЭД !

Awatar użytkownika
Red-Angel

Post autor: Red-Angel » 2018-10-07, 17:44

menel pisze: Red, zmierz proszę rozmiar GT 600 stronę zewn.-wewn., ramiona.
Wyszło mi coś takiego GT 600:
długość zewn: 203
długość wewn: 195
szerokość w ramionach zewn: 79
szerokość w ramionach wewn: 75

To mi wyszło, ale pomiar w ramionach wewnątrz nie do końca mi wychodził.

Awatar użytkownika
dave

Post autor: dave » 2018-10-07, 18:52

menel pisze:Prochu nie odkryję twierdząc, że termika śpiwora to jedno, a stan psycho-fizyczny "pacjenta" kładący się spać w worek rzeczony to inna również bardzo ważna sprawa.
Taaa. Jak się raz strułem jakimś dziadostwem, to śpiwór z 500g puchu mi uratował dupsko na biwaku, pomimo lekko dodatniej temperatury.
Red-Angel pisze: To mi wyszło, ale pomiar w ramionach wewnątrz nie do końca mi wychodził.
Spoko, nie będziemy z tego strzelać przecież. Też mierzyłem po kilka razy, bo puch ciągle podnosił materiał. Tak orientacyjnie mi chodziło, czy się zmieszczę na długość i o ile w rzeczywistości jest to szersze od mojego śpiworka.

Awatar użytkownika
menel

Post autor: menel » 2018-10-29, 14:42

Nie mam śpiwora.. i tyle z mojej strony. Macie jakieś sugestie? W okolice -10 stopni oczywiście.
ПУНКС НОТ ДЭД !

ODPOWIEDZ