Spiwor na zimę

Moderatorzy: Madziul, Marcin K-G, sebastian.f

Awatar użytkownika
PermanentTravel
Kontakt:

Post autor: PermanentTravel » 2016-12-04, 22:20

Michun pisze:Ja nie wiem, nie znam się na syntetykach ale ogólnie trzeba patrzeć na tę temperaturę środkową ,tzw "przejściową" - to jest temperatura, przy której większość ludzi wyśpi się. "Ekstremalna" to temp. , w której nie powinno się raczej umrzeć w danym śpiworze :mrgreen:
rajli pisze:Temp. ekstremalna, jest podawana dla służb ratowniczych. To temp przy której człowieka już można w tym śpiworze transportować do kostnicy, ale też jeszcze można bez trudu pobrać narządy :mrgreen:
Zdaję sobie sprawę ze znaczenia comfort/limit/extreme. Dlatego nie próbowałbym spać w przytoczonym śpiworze poniżej -15* nawet będąc jednocześnie dobrze ubranym ;-) Tak czy inaczej z ubiorem można śmiało zejść nieco poniżej temp. przejściowej i dalej człowiek się wyśpi. Tym bardziej, że w namiocie temp. jest wyższa niż na zewnątrz. Swoją drogą ciekaw jestem jaką temperaturę przejściową posiadałyby dwa letnie śpiwory włożone jeden w drugi, jak podczas mojego ostatniego noclegu (niestety nie znam parametrów tych woreczków).
Zastanawiasz się, W KTÓRE GÓRY wyruszyć tym razem?
>>> wktoregory.pl

Awatar użytkownika
PermanentTravel
Kontakt:

Post autor: PermanentTravel » 2016-12-05, 14:53

Ostatecznie kupiłem North Face Aleutian -1*/-7*/-26*... za 200 zł :mrgreen: Będę traktował go głównie zgodnie z przeznaczeniem jako śpiwór trzy-sezonowy ale pewnie zdarzy mi się spać w nim też zimą w dodatkowym ubiorze.
>>> wktoregory.pl

Awatar użytkownika
menel

Post autor: menel » 2016-12-05, 17:16

PermanentTravel pisze:Ostatecznie kupiłem North Face Aleutian -1*/-7*/-26*... za 200 zł :mrgreen:
PT, jeżeli to śpiwór syntetyczny, wyrzuciłeś w błoto 200 zł.
ПУНКС НОТ ДЭД !

Awatar użytkownika
PermanentTravel
Kontakt:

Post autor: PermanentTravel » 2016-12-05, 17:20

menel pisze:wyrzuciłeś w błoto 200 zł.
Niby czemu?! Może gdybym chciał traktować go jako śpiwór typowo zimowy ale na pewno nie w sytuacji, gdy chcę go używać przez cały rok (no może poza latem, bo za ciepły). Szczególnie za tą cenę... Sorki ale nie rozumiem tego "puchowego zboczenia" ;-) Wiem, że nie ma dyskusji przy porównywaniu puchu z syntetykiem ale... nie wydam tysiąca z hakiem na śpiwór, który użyję raptem 1-2 razy w zimie. Być może w Twoim wieku, jak będę miał nadal siły i więcej czasu wolnego niż teraz, to zaopatrzę się w coś konkretnego. Obecnie jednak szukałem czegoś co pozwoli mi spać w chłodne noce (oraz mroźne z dodatkowym odzieniem) za stosunkowo niskie pieniądze. Stąd padło na syntetyk z dość dobrymi parametrami, który w dodatku kupiłem za mniej niż za połowę ceny (cena regularna Aleutiana 20/-7 to ok 450 zł). Uważam więc, że są to dobrze spożytkowane dwie stówki ;-)
Ostatnio zmieniony 2016-12-05, 17:58 przez PermanentTravel, łącznie zmieniany 1 raz.
>>> wktoregory.pl

Awatar użytkownika
menel

Post autor: menel » 2016-12-05, 17:58

PermanentTravel pisze:Niby czemu?!
Nawet sprawy sobie nie zdajesz, że przy wadze syntetyka 1,3 kg te -7 st jako przejściowe..... to ściema.

PT, napisz mnie szczerze, czym się kierowałeś kupując ten śpiwór/syntetyczny/, poza ceną? Bo, że znaczek The North Face nie grzeje, to zapewne wiesz.
PermanentTravel pisze:Stąd padło na syntetyk z dość dobrymi parametrami
Obawiam się, że za 1-1,5 roku będziesz szukał kolejnego zakupu w dobrej cenie z dobrymi parametrami.

PT, źle mnie nie zrozum, nie chcę się narzucać, ale czytam banialuki i żal Ciebie.

Popatrz :

http://www.skalnik.pl/index.php?module= ... oCp9rw_wcB

"Najgorszy" puch będzie lepszy niż najlepsze wypełnienie syntetyczne.. i trwalsze.
Ostatnio zmieniony 2016-12-05, 18:22 przez menel, łącznie zmieniany 3 razy.
ПУНКС НОТ ДЭД !

Awatar użytkownika
PermanentTravel
Kontakt:

Post autor: PermanentTravel » 2016-12-05, 18:00

Aleutian 20/-7 waży niecałe 1,7 kg. 1,3 waży Cat's Meow.
menel pisze:Bo, że znaczek The North Face nie grzeje, to zapewne wiesz.
Słyszałem inne opinie osób korzystających z nich.
>>> wktoregory.pl

Awatar użytkownika
PermanentTravel
Kontakt:

Post autor: PermanentTravel » 2016-12-05, 18:13

menel pisze:"Najgorszy" puch będzie lepszy niż najlepsze wypełnienie syntetyczne.. i trwalsze.
Ten Volven? Proszę... temperatura przejściowa +2*? I 400 w promocji? Dziękuję... Jak będę potrzebował śpiwora zimowego (czyt. będę wiedział, że wyjadę zimą co najmniej kilka razy w roku, ewentualnie raz a porządnie na długi okres), to pomyślę nad czymś w rodzaju Alaska 900 lub 1300.
>>> wktoregory.pl

Awatar użytkownika
Zły Marcin

Post autor: Zły Marcin » 2016-12-05, 18:15

Mam Aleutiana, jakąś starszą wersję zakupioną okazyjnie z 5lat temu.
Z takimi oznaczeniami:
Obrazek
To bardzo dobry, dość wszechstronny spacák. Na chłodne jesienie oraz wiosny nawet pod gołym niebem to niezłe rozwiązanie, nawet jeśli z leksza przemoknie.
Niestety, skubaniec jest dość sporych rozmiarów i swoje waży (wypełnia, nawet po kompresji prawie całą dolną komorę plecaka 60L).
Ale w zimie nie ma startu do puchaczy bo po co spać w kurtce i pięciu parach spodni jak można - jak LORD spokojnie w bieliźnie i puchowym śpiworze?

Awatar użytkownika
menel

Post autor: menel » 2016-12-05, 18:18

PermanentTravel pisze:Słyszałem inne opinie osób korzystających z nich.
Opinie użytkowników z NGT mnie nie interesują, poza kilkoma wyjątkami, które znam i wiem, że po górach chodzą i wody nie leją.
PermanentTravel pisze:Aleutian 20/-7 waży niecałe 1,7 kg
Miałem kiedyś śpiwór marki LOAP model St Laurent o podobnej wadze i w Jesenikach zmarzłem przy około -5 stopni. To był u mnie przełom/2005 rok/, dźwigam bez sensu 1,8 kg żeby zębami strzelać przez pół nocy? Po tym pamiętnym noclegu przesiadłem się na puch.
ПУНКС НОТ ДЭД !

Awatar użytkownika
PermanentTravel
Kontakt:

Post autor: PermanentTravel » 2016-12-05, 18:19

Zły Marcin pisze:Mam Aleutiana, jakąś starszą wersję zakupioną okazyjnie z 5lat temu. To bardzo dobry, dość wszechstronny spacák. Ale w zimie nie ma startu do puchaczy bo po co spać w kurtce i pięciu parach spodni jak można - jak LORD spokojnie w bieliźnie i puchowym śpiworze?
Jestem tego świadom. Jednak jadąc max. raz-dwa razy w roku zimą pod namiot wolę spać ciepło ubrany niż wywalać tysiąc z hakiem, żeby poczuć się jak lord ;-)
menel pisze:Miałem kiedyś śpiwór marki LOAP model St Laurent o podobnej wadze i w Jesenikach zmarzłem przy około -5 stopni.
No widzisz. A ja nie zmarzłem (wręcz się wyspałem) przy -10* w dwóch typowo letnich syntetykach ;-) Teraz kupiłem jeden trzy sezonowy a jak przyjdzie mi spać w nim zimą "od święta" to się ubiorę i tyle. Nie ma się co sprzeczać - każdy wie, że puch jest lepszy, tylko mi się nie kalkuluje jego zakup, bo nie będę go wystarczająco często używał.
Ostatnio zmieniony 2016-12-05, 18:28 przez PermanentTravel, łącznie zmieniany 1 raz.
>>> wktoregory.pl

Awatar użytkownika
Zły Marcin

Post autor: Zły Marcin » 2016-12-05, 18:27

E no z puchem możesz jeździc częściej niż tylko w zimie, nie demonizujmy - bedzie ci ciepło i mroźną wiosną i paskudna jesienią a i latem...można go podłożyć pod głowę :mrgreen:
Dwie stówy za tego TNFa na pewno nie wyrzucone w błoto, ale wciąż potrzebujesz jakiegoś śpiwora na zimę i masz 200zeta mniej w portfelu 8-)

Awatar użytkownika
menel

Post autor: menel » 2016-12-05, 18:28

PermanentTravel pisze:Nie ma się co sprzeczać - każdy wie, że puch jest lepszy, tylko mi się nie kalkuluje jego zakup, bo nie będę go wystarczająco często używał.
To nie jest sprzeczka, skoro się chwalisz zakupem, chyba mogę wyrazić swoje zdanie niekoniecznie zgodne z twoim.
ПУНКС НОТ ДЭД !

Awatar użytkownika
PermanentTravel
Kontakt:

Post autor: PermanentTravel » 2016-12-05, 18:30

Zły Marcin pisze:Dwie stówy za tego TNFa na pewno nie wyrzucone w błoto, ale wciąż potrzebujesz jakiegoś śpiwora na zimę i masz 200zeta mniej w portfelu 8-)
No właśnie nie potrzebuję, bo tak jak piszę - przez kilka najbliższych lat pojadę zimą w pod namiot "od święta" (jeśli w ogóle).
>>> wktoregory.pl

Awatar użytkownika
Zły Marcin

Post autor: Zły Marcin » 2016-12-05, 18:32

PermanentTravel pisze:No właśnie nie potrzebuję
A to nie jest temat "śpiwór na zimę"?
Obrazek

Awatar użytkownika
PermanentTravel
Kontakt:

Post autor: PermanentTravel » 2016-12-05, 18:35

Zły Marcin pisze:A to nie jest temat "śpiwór na zimę"?
W moim przypadku chodzi o śpiwór "ewentualnie" na zimę ;-)
>>> wktoregory.pl

ODPOWIEDZ