Śpiwór puchowy Aura Nora Gold

Moderatorzy: Madziul, Marcin K-G, sebastian.f

Awatar użytkownika
dave

Śpiwór puchowy Aura Nora Gold

Post autor: dave » 2018-12-04, 18:13

Obrazek

Wpadł mi do szafy nowy śpiworek. Nadarzyła się nie lada okazja w postaci 30% rabatu, więc żal było nie skorzystać. Wersja Gold jest najcieplejszą (i najdroższą) odmianą tego modelu, ale pomimo wrodzonego cebulactwa, uznałem że na tym poziomie ochrony termicznej, nie będę zanadto oszczędzać. Cena katalogowa śpiwora - 1990 zł, cena po rabacie - 1393 zł. Miałem co prawda możliwość kupna prawie nowego Cumulusa Alaski 1300 - sprzedający chciał za niego 900 zł - ale wagowo, rozmiarowo i konstrukcyjnie nie do końca mnie ten model przekonywał. Wszedłem zatem w markę Aura, dla nieśledzących nowinek i trendów sprzętowych - to stare Yeti po zmianie nazwy.

Na początek trochę danych technicznych:

- 950 g puchu gęsiego 95/5 860 cuin,
- komory pojedyncze H, szyte obwodowo,
- rozmiar XL, rzekomo dla użytkowników o maksymalnym wzroście 195 cm,
- obicie: Pertex Quantum 35g/m2 zewnątrz, Pertex Polygiene (pokryty związkami srebra) 43 g/m2 wewnątrz,
- tlim -21 st. C. (tkomf szacuję na ok. -15/-16 st. C.),
- długi suwak lewy YKK, zabezpieczony od wewnątrz taśmą dystansową oraz grubą listwą puchową,
- dołączony transportowy worek kompresyjny (wymiary worka bez kompresji - 46x23 cm) oraz worek do przechowywania śpiwora w domu - 57x47 cm (w najszerszym miejscu),
- długość zewnętrzna 211-215 cm, szerokość w ramionach wewnątrz 79-83 cm, szerokość w stopach wewnątrz 50-54 cm (dane producenta),
- loft ok. 27 cm w stopach, ok. 25 cm w klatce piersiowej, ok. 23 cm w okolicach brzucha/bioder,
- waga śpiwora - 1458 g, waga worka transportowego - 156 g (!), razem - 1614 g.

Konstrukcyjnie jest to prosty model, ale liczę na to, że względnie duża ilość puchu o wysokiej sprężystości zrobi swoje. Jakość wykonania i szycia na najwyższym poziomie. Nitki nie odstają, materiał nie wcina się w zamek, śpiwór lofci się szybko, a komory wyglądają na wypełnione prawidłowo. Krój wstępnie uznałem za wygodny, miejsca na szerokość jest zdecydowanie więcej niż w Cumulusie MT500, którego również jestem posiadaczem. Śpię najczęściej na boku, do tego strasznie się wiercę, więc większa swoboda w rejonie nóg mi się przyda. Niewątpliwie równie ważną zaletą jest prześliczny morski kolor, nie będę przecież spał w żadnych czarnych mambach, czy innych pomarańczowych trupach. :mrgreen:

Co wyraźnie należy zaznaczyć, zewnętrzna długość śpiwora wynosi ok. 215-216 cm (pomiar własny). Mam 183 cm wzrostu i dla mnie rozmiar wydaje się być dobrany prawidłowo. Natomiast nie jestem w stanie sobie wyobrazić w nim gościa o 10-12 cm wyższego, zatem naprawdę wysokim osobnikom pozostawiam temat pod rozwagę.

Nie podobają mi się natomiast dołączone worki. Worek transportowy jest duży, ciężki, wykonany z grubego materiału i zaopatrzony w taśmy kompresyjne. Koncepcja lekkich worków ze stoperem, lansowana przez Cumulusa, bardziej do mnie przemawiała. Z kolei worek do przechowywania śpiwora w domu jest moim zdaniem zbyt mały, mam opory psychiczne przed korzystaniem z niego. Póki co, wrzuciłem śpiwór luzem - efekt jest taki, że to bydlę zajmuje mi pół szafy; plecaki musiały wyjechać na zewnątrz. Muszę dokupić większy worek z płótna i wtedy będzie szansa, że się pomieszczę. Czas na kilka fotek.

Kaptur śpiwora. Nie jest tak dopasowany jak w modelach Iceberg/Igloo, nie ma także puchowych wałeczków wokół ściągacza, ale myślę że źle nie będzie:

Obrazek

Grubość śpiwora w okolicach klatki piersiowej. Jako punkt odniesienia, butelka 1,5l po wodzie mineralnej. Piwa tym razem zabrakło:

Obrazek

Footbox:

Obrazek

Zamek YKK. W najwyższym położeniu zasłonięty dość minimalistyczną patką. Wierciłem się w śpiworze na wszystkie strony i nie udało mi się sprawić, aby maszynka zamka dotknęła twarzy. Plus.

Obrazek

Kołnierz puchowy. Zapinany na dwa rzepy i wyposażony w ściągacz. Ciepłe powietrze nie powinno uciekać:

Obrazek

Pozdrowienia od Bożeny. ;-)

Obrazek

Wspomniany worek kompresyjny. Żal było mi zrywać metki ze śpiwora, więc w środku wylądował Cumulus Mysterious Traveller 500. ;-)

Obrazek

Z podziękowaniem dla Menela i Michuna za kilka przydatnych informacji przed zakupem. Oczekiwania co do komfortu spania i termiki śpiwora zweryfikuję w terenie, o wszelkich sympatiach tudzież antypatiach będę informował Was na bieżąco.

Więcej zdjęć na stronie producenta.
Turysta bez raków i czekana, ale za to z siekierą.

Awatar użytkownika
menel

Re: Śpiwór puchowy Aura Nora Gold

Post autor: menel » 2018-12-04, 18:37

dave pisze:
2018-12-04, 18:13
- tlim -21 st. C. (tkomf szacuję na ok. -15/-16 st. C.)
dave, piszesz też :
dave pisze:
- 950 g puchu gęsiego 95/5 860 cuin
Nie skreślałbym tej temperatury -21 stopni. Posiadam GT Winter 1100, ale na gorszym puchu i kimałem w nim w okolicy -20 stopni, było mi ciepło. Skoro już posiadasz "pierzynkie" należy zapodać jakiś wspólny zimowy melanż. Gratuluję dobrego zakupu.

ps. Kolor woreczka jest "przepyszny", ja niestety zamówiłem w Cumulusie... czarny, też se dałem obicie Pertex Quantum 35g/m2. :mrgreen:
Szczyt szczytów : kupić bilet na "Kler" i dać go na tacę

Awatar użytkownika
dave

Post autor: dave » 2018-12-04, 19:55

menel pisze:
2018-12-04, 18:37
Nie skreślałbym tej temperatury -21 stopni. Posiadam GT Winter 1100, ale na gorszym puchu i kimałem w nim w okolicy -20 stopni, było mi ciepło. Skoro już posiadasz "pierzynkie" należy zapodać jakiś wspólny zimowy melanż. Gratuluję dobrego zakupu.

ps. Kolor woreczka jest "przepyszny", ja niestety zamówiłem w Cumulusie... czarny, też se dałem obicie Pertex Quantum 35g/m2. :mrgreen:
Celuję naturalnie w to -21. Temperaturę komfortu zapodałem jako ukłon w stronę kobiet, Aura nie wiedzieć czemu nie podaje tej wartości.

Czarny kolor też ma swoje plusy - szybciej wyschnie Ci na słońcu, jakiś syf też będzie mniej widoczny. Mam nadzieję, że niedługo dostaniesz już paczkę i jakaś wspólna impreza z nowymi workami oczywiście będzie mocno wskazana. ;-)

Arni

Post autor: Arni » 2018-12-14, 09:07

Grubość śpiwora w okolicach klatki piersiowej. Jako punkt odniesienia, butelka 1,5l po wodzie mineralnej.
Grubość śpiwora mierzy się po środku jego długości, a nie w okolicy klaty, gdzie grubości dodaje dodatkowo kołnierz. Tak samo nie mierzymy tego w stopach gdzie śpiwory często są wyższe dzięki spec ukształtowaniu. No i na butelki? Miarką, zwykłą miarką i to w centymetrach, bo taki sposób butelkowy jest totalnie nieporównywalny.

Awatar użytkownika
dave

Post autor: dave » 2018-12-16, 20:06

Arni, przecież napisałem:
dave pisze:
- loft ok. 27 cm w stopach, ok. 25 cm w klatce piersiowej, ok. 23 cm w okolicach brzucha/bioder,

ODPOWIEDZ