sprzęt zimowy

Moderatorzy: Madziul, Marcin K-G, sebastian.f

tatranka

sprzęt zimowy

Post autor: tatranka » 2009-01-11, 21:42

Sprzęt oczywiście jak najbardziej turystyczny. Głównie interesuje mnie wg jakich kryteriów dobrać długość styliska czekana i na jakie elementy jego konstrukcji zwracać uwagę. Druga kwestia to czy podobnie jak niektóre dziaby ewent. czekanomłotki zwykle czekany turystyczne posiadają pętle z klamerkami umożliwiające odpowiednie zabezpieczenie czekana przed wysunięciem z ręki? Kiedyś miałam do czynienia z takim patentem i bardzo mi odpowiadał.
Jeśli chodzi o raki jak się sprawdzają te z podkładkami przeciwśnieżnymi (rozważam wyłącznie paskowe)?
Właściwie mam pewne obycie ze sprzętem zawsze jednak był pożyczany, więc dokonując ewent. zakupu (byc może przyda mi się w najbliższym czasie) nie chciałabym chybić.
Co sądzicie o sprzęcie z climbing technology? Będę wdzięczna za wszelkie sugestie.
"Płynie się zawsze pod prąd, do źródeł.
Z prądem płyną tylko śmieci."
Z. Herbert

Awatar użytkownika
sebastian.f
Kontakt:

Post autor: sebastian.f » 2009-01-11, 22:00

Wszystko o co pytasz jest w moich poradnikach w npm-ach 1/2009 i 2/2009. :mrgreen:
Co do czekana- musi mieć pętle , którą da się zacisnąć na ręce.
Sprzęt CT , jest raczej sprzętem z dolnej-niższej półki jakościowej. Raki są z dość miękkiej stali i szybko się tępią.
Podkładki są bardzo ważne i przydatne, przez ich brak pod Blankiem o mało się nie wybrałem(czyt. wyjechałem ze zbocza) na tamten świat.

Bartek

Post autor: Bartek » 2009-01-11, 23:29

Jak raki paskowe to szukaj koniecznie koszykowych
CT mam dwie sztuki całkiem fajne i przyjemne za tą kase, ale się szybko tępią.
Dobór czekana to indywidualna sprawa, ja napieram z kijami większość czasu, a czekan wyjmuje kiedy faktycznie jest przydatny, i dla mnie jest stosunkowo krótki jak na mój wzrost :mrgreen: ale lepiej się nim operuje w skalnym ternie i lepiej hamuje ;-). Jak kupujesz czekan musisz określić jaką masz charakterystykę chodzenia, a to już powinnaś wiedzieć, skoro już śmigałaś z czekanami. Na pewno odradzam czekany tak długie że lepiej działają jako laska 8-) Podkładki muszą być i basta, choć ja nie mam i często żałuje :mrgreen:

tatranka

Post autor: tatranka » 2009-01-12, 19:54

sebastian.f pisze:Co do czekana- musi mieć pętle , którą da się zacisnąć na ręce.
Dokładnie miałam na myśli klamerki zaciskające na tych pętlach, dzięki którym łatwo i szybko można dostosować długość pętli do przegubu dłoni chroniąc skutecznie sprzęt przed nieopatrznym wysunięciem (takie przyjemne i skuteczne rozwiązanie było w czekanomłotku, z którego okazyjnie korzystałam).
Bartek pisze:Jak raki paskowe to szukaj koniecznie koszykowych
CT mam dwie sztuki całkiem fajne i przyjemne za tą kase, ale się szybko tępią.
Koszykowych właśnie używałam dokładnie CT raptor i właściwie nie miałam do nich zastrzeżeń stąd pytanie o tę markę.
Ostrzyć się to jakoś da 8-) ?
Bartek pisze:Dobór czekana to indywidualna sprawa, ja napieram z kijami większość czasu, a czekan wyjmuje kiedy faktycznie jest przydatny, i dla mnie jest stosunkowo krótki jak na mój wzrost ale lepiej się nim operuje w skalnym ternie i lepiej hamuje . Jak kupujesz czekan musisz określić jaką masz charakterystykę chodzenia, a to już powinnaś wiedzieć, skoro już śmigałaś z czekanami. Na pewno odradzam czekany tak długie że lepiej działają jako laska
Generalnie chodzę podobnie do Ciebie o ile jest to możliwe częściej kijki mam w użyciu niż czekan. Wzrostu mam 168cm myślałam o jakiejś 60-ce.
Bartek pisze:Podkładki muszą być i basta, choć ja nie mam i często żałuje
Odkładanie śniegu pod rakami też zwróciło moją uwagę, ale chyba rozwialiscie pod tym względem już moje wątpliwości, dzięki :-D .

Co do npm pewnie niebawem tam zajrzę, muszę tylko dotrzeć do empiku (jak tylko zakończę chorobowe 8-) ).
Z. Herbert

Bartek

Post autor: Bartek » 2009-01-13, 19:03

Raki się ostrzy :mrgreen: Bo ile w łatwym terenie nie muszą być ostre to w trudnym już tak

Jak kupisz raptory, zmień sobie śrubkę łączącą tylni koszyk, albo doraźnie zaklajstruj śrubkę przylepcem.

60 zapewne będzie dobrym wyborem w mojej opnii

Awatar użytkownika
sebastian.f
Kontakt:

Post autor: sebastian.f » 2009-01-13, 19:11

Wiem o co Ci chodzi, dawniej takie pętle robił Charlet zanim został wchłonięty przez Petzla, lepszy jednak jest zwykły suwak gumowy taki jaki stosuje Grivel:-)

tatranka

Post autor: tatranka » 2009-01-13, 21:03

To już co nieco wiem, dzięki za wskazówki :-) .
Z. Herbert

Awatar użytkownika
Asia_Mosad

Post autor: Asia_Mosad » 2009-01-27, 19:27

Ja mam Grivela, model Nepal długości 58cm. Ma zacisk na pętli, o którym pisałaś. Wzrostu też mam 168 i jest idealny na długość.
Raki mam Cassin. ¦wietnie się sprawdzają i nie słyszałam jeszcze, żeby komukolwiek np. zęby się łamały jak to na własne oczy widziałam kiedyś pod ¦winicą w przypadku CT.
Cassiny kupisz od razu z antibootami.

Awatar użytkownika
sebastian.f
Kontakt:

Post autor: sebastian.f » 2009-01-27, 19:40

Cassiny koszykowe mają błędy konstrukcyjne, które powodują ,że buty wypadają z nich.
W tym przedziale cenowym(350-400zł) lepiej kupić Grivela lub na jakiejś przecenie koszykowe BD, tudzież bardzo dobre Austria Alpiny/Stubai , albo Simond.
Ostatnio zmieniony 2009-01-27, 20:17 przez sebastian.f, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Asia_Mosad

Post autor: Asia_Mosad » 2009-01-27, 19:49

Nigdy mi się nic takiego nie przytrafiło. Ani nikomu kogo znam a śmiga w Cassinach. Rozumiem, że nie znasz takich przypadków z autopsji a ze słyszenia?

Poza tym, moje raki są solidnie eksploatowane i niejeden horror już przeżyły w górach. W momencie, kiedy ludziom wypinały się automaty, o moich złego słowa się nie dało powiedzieć. I nadal się nie da.

Ps. Jestem zwolenniczką wypowiadania się o rzeczach w momencie, kiedy można swoje opinie poprzeć z autopsji. Tego życzę wszystkim.

Awatar użytkownika
sebastian.f
Kontakt:

Post autor: sebastian.f » 2009-01-27, 20:02

¬le rozumiesz.Niestety znam z autopsji.
PS. Jestem zwolennikiem nie wypowiadania się za kogoś, czego Wam życzę.

Awatar użytkownika
Asia_Mosad

Post autor: Asia_Mosad » 2009-01-28, 09:24

Może trafiłeś na bubel ? To się zdarza...

Bartek

Post autor: Bartek » 2009-01-28, 10:30

Może to Ty trafiłaś na bubel, to się zdarza....

jacko66

Post autor: jacko66 » 2009-01-29, 13:57

Czy ktoś może używał kiedyś raków z mocowaniem kablowym? I chciałby podzielić się opinią o tym rodzaju raków.???

Pytałem w innym temacie ale może tu częściej zaglądacie?

Awatar użytkownika
cthulhu
Kontakt:

Post autor: cthulhu » 2009-12-07, 16:18

Jako, że zima za pasem odgrzewam temat dotyczący raków. ;-)
Czym się kierować przy ich zakupie? Które lepsze: automaty czy półautomaty?
Jako, że jestem laikiem w tym temacie prosze o porady.

Na chwilę obecną w oko wpadł mi taki sprzęt
http://polarsport.pl/product/352311/Rak ... ND%20SERAC
Co o nich sądzicie ?

ODPOWIEDZ