O skanowaniu i skanerach do zdjęć, slajdów i negatywów

Moderatorzy: Madziul, Marcin K-G, sebastian.f

Awatar użytkownika
lukson
Posty: 714
Rejestracja: 2009-08-21, 16:21
Lokalizacja: i dokąd

O skanowaniu i skanerach do zdjęć, slajdów i negatywów

Post autor: lukson » 2016-12-07, 22:52

Proponuję aby w tym wątku dzielić się swoimi doświadczeniami w temacie skanowania, może komuś się przydadzą, a do tego dawno zapomniany wątek Michuna odżyje :-)
http://npm.pl/forum/viewtopic.php?p=54592#54592

Moje pierwsze podejście do tematu skanowania miało miejsce około 10 lat temu i wtedy kupiłem używany skaner Nikon Super CoolScan 5000ED, za ok 5000zł. Widzę że obecnie kosztuje on podobnie choć już znacznie ciężej jest znaleźć jakąś ofertę (Nikon zaprzestał produkcji). Jest to rewelacyjny skaner do slajdów i negatywów, gęstość optyczna Dmax wynosi 4,8 co skutkuje "wyciąganiem" wszelkich detali z ciemnych fragmentów zdjęć, naturalnymi przejściami tonalnymi przy skanowaniu slajdów - genialny sprzęt.

Obecnie kupiłem Epsona Perfection V750 Pro, który trafiłem na Alle. za 1400zł celem dokończenia skanowania, gdyż jest to klasyczny skaner z tacą do skanowania materiałów nieprzezroczystych ale również z możliwością skanowania negatywów i slajdów. Skaner posiada podwójny system optyczny. Ten do materiałów przezroczystych ma większą rozdzielczość, a w zestawie są specjalne ramki/uchwyty do klisz i do slajdów.
Zakres gęstości optycznej Dmax=4,0 czyli jeszcze całkiem dobrze do ambitniejszego skanowania.

Skaner posiada funkcje DigitalICE która działa nie tylko dla klisz ale i dla zdjęć.
System ten wykrywa nieciągłości powierzchni skanowanych materiałów i automatycznie usuwa z generowanego obrazka skutki paprochów czy zarysowań na kliszach (ponieważ znacząco wydłuża on czas skanowania więc rzadko z niego korzystałem).

Z praktycznych rzeczy należy wymienić umiejętność skanera do samodzielnego rozpoznawania wielu obszarów przeznaczonych do zeskanowania, czyli rozpoznaje on gdzie są poszczególne klatki na kliszach, czy slajdy i automatycznie zadaje sobie obszary do skanowania. W przystawce może się znajdować do 12 slajdów, czy też do czterech pasków kliszy o długości do 23 cm.

Można też samodzielnie ustalać wiele obszarów skanowania w zadanej kolejności, które potem są skanowane, a my możemy zająć się czymś innym przez te kilka, czy kilkanaście minut zależnie od ilości klatek do zeskanowania i ustawionej rozdzielczości skanowania.

Skaner również pamięta ostatni obszar skanowania na tacy, co się przydaje gdy skanujemy większą ilość zdjęć o jednakowym rozmiarze (w końcu zaczyna się trafiać ze zdjęciami w to samo miejsce na szybie skanera i nie trzeba korygować obszaru roboczego skanowania).

Skaner oczywiście posiada możliwości korekty obrazu, jest krzywa tonalna, histogram do korygowania, jeśli ktoś by chciał poślęczeć i dopracować dany skan.

Ja starałem się nie poświęcać na to więcej czasu niż to konieczne i zasadniczo zdawałem się na automatykę dorzucając jedynie trochę wyostrzenia. Kolory są naturalne.

Automatyczny system odzyskiwania kolorów, który można by zastosować w przypadku starych zdegradowanych negatywów czy slajdów raczej się nie sprawdza, choć są wyjątki kiedy to jego zastosowanie daje lepszy efekt niż szybka samodzielna korekta. Jego działanie można z grubsza ocenić już na podglądzie przed właściwym zeskanowaniem.

Oba te modele skanerów są dość wydziwiate ale w obu przypadkach doszedłem do wniosku że warto kupić lepszy skaner mimo ceny, gdyż po zeskanowaniu nie będzie problemu ze sprzedaniem go kolejnemu szczęśliwcowi w podobnej kwocie. Jest to sprzęt, który trzyma cenę, a oferty na używane egzemplarze są dużą rzadkością.
Nowy model V850 (następca V750 o podobnych parametrach) kosztuje ok 3500zł więc myślę że warto poszukać jednak używany jeśli myślimy o późniejszej odsprzedaży w kwocie zbliżonej do tej w jakiej sami uprzednio go kupiliśmy.

Tyle przychodzi mi na myśl. Może ktoś ma i opisze doświadczenia z innym, popularniejszym sprzętem, albo chociaż będącym aktualnie w produkcji ;-).

PS
Warto się zaopatrzyć też w jakąś większą gruszkę do przedmuchiwania płyty skanera i samych klisz przed skanowaniem. a przy skanowaniu zdjęć przyda się z kolei miękka ściereczka i jakiś środek do czyszczenia szyby skanera z przypadkowych śladów odcisków palców.

ODPOWIEDZ