Strona 1 z 1

Z kamerą w góry

: 2012-01-31, 22:09
autor: Bob
Zaczynam coraz bardziej interesowac się robieniem filmów w gorach. Mój aparat fotograficzny już mi nie wystarcza. Czy ktoś ma więc jakieś doświadczenie w tej sprawie i mógł mi doradzić, co najlepiej kupić, aby zabrać w góry?
Byłem dzisiaj w sklepie PC World, ale tam tego aż głowa boli.

: 2012-02-01, 13:59
autor: Kiczora
Oferta jest ogromna. Wszystko zależy od zasobności twej kieszeni, od planów, do których Ci kamera ma służyć (czy idziesz w góry i przy okazji chcesz realizować się filmowo, czy tez celem wyjścia w góry ma być właśnie filmowanie?).
Od czasu, kiedy zostałem obdarowany przez moją ukochaną żoneczkę kieszonkową kamerką HD, zacząłem ją (kamerkę) również zabierać w góry. Ale moim celem (na razie) jest raczej wędrowanie, a przy okazji dokumentowanie na swój (rodzina, znajomi) użytek. Przyjemnie jest w środku zimy zaparzyć dobrej herbaty i włączyć wakacyjne widoki, cieszyć się wspomnieniami, ciepłem lata... Dlatego preferuję nagrywanie z ręki, co najwyżej stawiam kamerkę na lekkim statywie typu gorillapod.
Jednakże spotykałem w górach zapaleńców, którzy dźwigali profesjonalne ciężkie statywy, kamery 3D, filtry, akumulatory, istne "cuda na kiju". Ich celem wyprawy było dotarcie do danego miejsca i filmowanie. Potrafią wyjść w środku nocy objuczeni niemiłosiernie, by nagrać kilkadziesiąt sekund świtu. Powstają arcydzieła, które możemy czasem obejrzeć na portalach filmowych czy stronach stowarzyszeń (jak np. Związku Polskich Fotografów Przyrody ).
Zatem ustal swój priorytet i dokonaj analizy stanu konta bankowego :-) i - jeśli mam być szczery (bez obrazy) omiń szerokim łukiem wspomniany sklep (to samo w o wiele niższej cenie kupisz w dobrych sklepach internetowych).

: 2012-02-21, 22:27
autor: Bob
Kiczora pisze:Oferta jest ogromna. Wszystko zależy od zasobności twej kieszeni, od planów, do których Ci kamera ma służyć (czy idziesz w góry i przy okazji chcesz realizować się filmowo, czy tez celem wyjścia w góry ma być właśnie filmowanie?).
Kiczora, dopiero teraz znalazłem Twój post: mądry, wyważony, treściwy. Mam bardzo skromne plany. Dokładnie takie jak Twoje. Nabyłem już mała, lekką i stosunkowo tania kamerkę HD. Jeszcze w górach jej nie miałem, ale zobaczymy później co z tego wyniknie. Póki co to ją rozgryzam.

: 2012-02-22, 09:17
autor: Kiczora
Bob pisze:kamerkę HD. Jeszcze w górach jej nie miałem, ale zobaczymy później co z tego wyniknie. Póki co to ją rozgryzam.
Gryź, gryź ;-) Następnym etapem będzie zaduma nad sposobem renderowania, formatem finalnym... Możesz zdradzić w jakim formacie masz zapis pliku w swojej kamerce? MOD? TOD? XVID?...?
Jak coś mogę ci doradzić, to proponuję od razu dokupić zapasowy akumulator do kamery. Nie musi być nawet oryginalny, wystarczy zamiennik, który może się przydać w newralgicznym momencie, zwłaszcza podczas kilkudniowych wędrówek, kiedy nie zawsze istnieje możliwość wetknięcia wtyczki do gniazdka.

: 2012-02-22, 10:21
autor: Bob
Kiczora pisze:Gryź, gryź
Dzięki za ważne info i radę. Do plików jeszcze nie doszedłem, ale co ważnego kryje się w tych nazwach? Brzmią groźnie. :roll:

A to jest to, co nabyłem: JVC Everio GZ-HM301BEK Full HD Camcorder.
Parametry:
• Full HD 1080p
•Optical Zoom 40x
•2.7" screen
•Electronic Image Stabilisation
•SDXC card

Muszę poszukać o tych plikach.

: 2012-02-22, 13:20
autor: Kiczora
Bob pisze: JVC Everio GZ-HM301BEK
Witaj w rodzinie czarnych jvc :-D Nagrywasz zatem w formacie AVCHD.
Nazwy może i brzmią groźnie, ale przede wszystkim bywają upierdliwe do montażu. Nie każdy program do renderowania filmu wczytuje od razu format plików z kamery. Bywa, że wpierw trzeba dokonać konwersji.
Producent nadto w materiałach dodanych do kamery twierdzi, że "Kamera z portem kart pamięci SDXC, oferuje wysokiej jakości materiał video w rozdzielczości HD, idealny do zamieszczania na portalach społecznościowych takich jak YouTube™ i Facebook". Format pliku AVCHD jest rzeczywiście wczytywany przez te portale filmowe, ale... surowe pliki bywają monstrualnej wielkości.

: 2012-02-22, 14:55
autor: Bob
Wow, a jednak brzmi groźnie. Ale dzięki za tę garść bogatych informacji. Myśle, że wiele wyjaśni się w pracy. Razem z kamerka dostałem jakiś program na CD. Teraz go wczytuje do mojego PC i zobaczymy co to jest. Jak masz coś jeszcze podobnie fascynującego, to podziel się z kolegą kamerzystą, please. Razem może jakąś Baftę, albo i Oscara dostaniemy. :lol: :lol: :lol:

: 2012-02-22, 19:11
autor: Kiczora
Bob pisze:Jak masz coś jeszcze podobnie fascynującego
Młodzieżowo powiem: "wow!".
Na płycie masz pewnie Pixela Everio MediaBrowser 3 - program montażowy, który jednak nie daje wielkich możliwości.
Znowu powinieneś odpowiedzieć sobie na ważne pytanie. Jak chcesz archiwizować swoją twórczość? Na twardym dysku do wyłącznego odtwarzania na komputerze (ewentualnie na ekranie tv podłączonego do komputera)? W społecznościowych przestrzeniach sieci? A może w postaci DVD, Blue ray ? A może wszystkie formy?
Programy montażu liniowego oferują różne efekty finalne renderingu (avi , mpeg , HD pro internet...).
Wszystkich, którzy zaczynają zabawę z kamerą czeka lektura (również multimedialna = porady konkretnych rozwiązań chociażby na YouTube) w necie.
Ot, chociażby wstępne omówienie
programów do montażu

W zależności od posiadanego systemu operacyjnego można ściągnąć darmowy Windows Movie Maker (lub dla posiadaczy Win7 działający w chmurze Windows Live Movie Maker) o wystarczającej funkcjonalności dla początkujących amatorów.

Oczywiście, przy większej zasobności na koncie, można dokonać zakupu programu komercyjnego (vide wyżej podany link z omówieniem programów).

Bob, nie przejmuj się zbytnio moją pisaniną, pamiętaj, że w filmowej twórczości najlepsze jest przed Tobą!

: 2012-02-22, 22:18
autor: Bob
Kiczora pisze:Na płycie masz pewnie Pixela Everio MediaBrowser 3 - program montażowy, który jednak nie daje wielkich możliwości.
Jest dokładnie tak jak napisałeś. Ten programik to jakiś bubel, z którego nic prawie nie wynika.
Do tej pory do montowania filmików używam właśnie Windows Live Movie Maker. Mam go dość dobrze opanowanego, ale już teraz widzę jego słabe strony i ograniczenia. Swego czasu kupiłem w PC Word program na CD pod nazwą Roxio Video Lab HD. Jeszcze go nie rozgryzłem bo do tej pory Windows Live Movie Maker w zupełności mi wystarczał. Czy wiesz coś jednak na temat tego programu? Jest dobry? A może masz jakieś inne rady: coś bardziej profesjonalnego, ale raczej prostego w obsłudze. Z góry dziękuję.

P.S. Czytam teraz to, co mi podrzuciłeś w lince: o programie Pinnacle Studio 14. Także Sony Vegas Movie 9 wygląda atrakcyjnie.

: 2012-02-22, 23:05
autor: Kiczora
Bob pisze: Roxio Video Lab HD
Z tego, co się orientuję ten program posiada funkcje authoringu płyt DVD i Blu-ray. Cenowo odpowiada podstawowym wersjom komercyjnego Sony Vegas Movie Studio HD 11.
Windows Live Movie Maker ma o wiele większe możliwości od swego poprzednika działającego w XP (wersja 2.6).
Uważam, że dla początkującego filmowca posiadany zasób programowy przez Ciebie wystarczy. Po ich pełnym opanowaniu, jeżeli odczujesz potrzebę np. obecności masteringu dźwięku, większej bazy efektów przejść, napisów, bajerów męczących wzrok widza, to... kupisz coś z tego, co określiłeś mianem "wygląda atrakcyjnie" (rozpiętość cen od 200 do > 3000 zł). Nie będę zaśmiecał forum linkiem do dystrybutora oprogramowania, dlatego... dla pewnej orientacji, wyślę Ci na priv.

: 2012-02-23, 13:54
autor: Bob
¦wietne, profesjonalne rady, Kiczora. Jeszcze raz seredcznie dziękuję. Musze teraz to wszystko opanowac przynajmniej w teorii, a potem heja w góry i zobaczymy jaki ze mnie kamerzysta-filmowiec. :-D